4.8 C
London
Tuesday, February 28, 2017
£1 = 5.29RON / €1.17 / $1.24

CE INSEAMNA "CREDIT HISTORY" ?

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by ELLAWS, Dec 2, 2009.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit topicurile anterioare si-am constatat ca 2-3 romani de bine au incercat (cat au putut si ei) sa-i aduca pe semenii lor pe carea cea buna, desi, o zicala din batrani zice cam asa : “Ce naste din pisica, soareci mananca” sau “Calul batran, nu-l mai inveti la ham!”… Am sa incerc totusi sa completez spusele celor din cele 2 topicuri anterioare, sa intru MAI IN AMANUNT cu ceea ce in UK inseamna “CREDIT HISTORY”.
    In primul rand Credit History nu se refera DOAR la tepele care le-ai dat la banci, aici in UK (sau mai nou si din RO) depinde de unde vine fiecare… Ca se mai intampla ca unii din (R)romi-nii nostri sa vina in UK dupa cativa ani de “munca asidua”… direct din Italia sau Spania, care sunt si ele TARI DIN COMUNITATEA EUROPEANA !
    Din 2007, odata cu aderarea RO la Comunitatea Europeana, s-a marit si populatia UE ca si BAZA DE DATE a UE. Toate tarile din UE au o baza comuna de date si deci, au acum acces la sute / mii de tipuri de baze de date, printre altele Evidenta Populatiei, Caziere, Tribunale, Banci, diverse arhive, printre care ARHIVA UE CU FINGERPRINT, ARHIVA ELECTRINICA A RAILOR PLATNICI din toata UE, etc.
    Asa ca, nu mai functioneaza acum nici zicala: “Mai barbate, arde satul ! Nu-i nimic, ma mut in altul…” mai ales daca satul ala e tot in UE si daca tu vii de pe unde vii cu faima de “popa tuns”, degeaba vii…GASESTI DOAR USI INCHISE ! Si logica unora “functioneaza” cam asa cand se izbesc de refuzuri: “Ce s-or uita astia la mine ca la un c*r, ca io in UK n-am facut nik!...”( da` sa vedem noi imediat si logica englezului).
    Dupa cum va spuneam Credit History nu inseamna DOAR CREDITE NEPLATITE pe la banci sau alte institutii / societati de creditare!
    Un Credit Check are in vedere IN PRIMUL RAND modul in care omul is plateste bill-urile: Council Tax, Income Tax, NI, facturile la gaz, electricitate, telefon..etc, ratele la mobila, mortgage sau chiria catre agentii sau landlord etc. Orice gainarie sau “teapa” este MONITORIZATA ! Marile companii nu-si pun mintea cu nimeni pentru cinci telefoane mobile sau pentru o factura de 150 de lire! Nici macar nu se complica cu sume de astea, intr-adevar urmarirea voastra “nu-si merita banii si nici efortul” va face ceva MULT MAI CUMPLIT!! Ce anume?... Ati ghicit! Au si ei o “ARHIVUTZA” de “BAD DEBTORS” (RAI PLATNICI) si de-acolo NU VA MAI SCOATE NIMENI NICI DUPA MOARTE ! Acele date raman inregistrate in acea baza FOREVAR, doar ca datele cele mai vechi de 3 ani (gainariile mai vechi de 3 ani) intra sub incidenta DATA PROTECTION si nu mai are nimeni acces la ele, decat in situatii extreme! Asa ca indifferent ce-ati facut si indifferent prin ce tara (cele din UE) dar si alte tari au tratate de “extradare” a datelor cu UK, intrati automat intr-o perioada de 3 ani de “penitenta”! In anumite cazuri chiar 5 ani (depinde de suma sau de multitudinea, natura sau marimea tepelor). O parte dintre voi veti sari sa ma contraziceti imediat ca: “Pe mine m-au gasit la noua adresa cu o facturade 90 de lire la telefon sau la gaz etc. si dupa 7 luni!” De accord cu voi, atunci sa vedem ce se intampla mai departe, din momentul in care ati primit BILL-ul ROSU ala care zice ca daca in decurs de 7-10-15 zile nu achitati suma “we will pass your details to our debt collectors” sau “we will be forced to take legal action” sau “if you have difficulties in paying this bill, please contact us urgently to deal with this problem” bla..bla..bla…si alte expresii de genul…Si tot nu platiti ! Ba mai mult, va enervati si va mutati la alta adresa, va mutati la alt furnizor de energie enectrica (dau un exemplu) si pentru o vreme… E LINISTE SI PACE ! Si ar putea fi liniste si pace timp de 3 ani pana cand debitul se prescrie (DAR NU TOATE! Depinde ce acte semnati si de unde imprumutati anumite sume) Sunt unele societati de creditare de tip “Provident” care folosesc “door-to-door agents” care vin sa-ti dea sume mici de bani, in mana, la tine acasa si tot la tine acasa vin in fiecare saptamana dupa rate (cateodata vin singuri, alteori cate doi) depinde de suma, de client sau daca miroase ei ca ceva nu-i in regula… Sa indrazniti voi sa luati bani de la astia si sa nu le dati inapoi? Sau sa se intample ca va faceti ca nu sunteti acasa?? Sa vedeti cat sunt de insistenti…merg chiar la back-door sau back-garden… poate vad vreo usa deschisa… si chiar daca nu vad… incep sa tipe…sa va strige pe nume…va scot si vecinii din case spunand cine si de unde sunt ei…si rugandu-i pe acestia sa va transmita ca v-a cautat cei de la Provident! “Trepadusii” astia, care fac talpa, de obicei sunt niste oameni simpli, necajiti, caci ei din asta traiesc, din acel relativ micut commission. De aceea nu au scrupule (si nici prea culti sau politicosi nu mai sunt) ca asa sunt instruiti sa “fight-back”! Sunt indoctrinati de banci sa se gandeasca, nu ca aceia ar fi banii bancii CI BANII LOR ! (si o parte dintre ei saracii chiar actioneaza ca atare LOL) Ori le dati banii, ori le dati banii, din doua, una, ce alegeti? Va zic tot io: Ori le dati banii ori va mutati, daca vreti sa scapati de ei…
    Si va mutati iar…si iar…si iar e liniste si pace PENTRU O VREME…si-ar putea fi chiar pentru 3 ani DACA NU AR FI EI !!... Cine “EI”?...Cum cine ei?...Cine n-a auzit pana acum de EI?...Care ei?...RECUPERATORII desigur!! Cum “mama lor” va gasesc astia mereu, indifferent unde va mutati? Cum lucreaza ei? Ahhhhhh !!.... EI LUCREAZA SI CAND DORM! Pe bune! Si nici macar NU TIPA…NU SE DERANJEAZA SA UMBLE DUPA VOI ca “talpasii” de la firme (gen provident).
    Astia chiar sunt MULT MAI DESTEPTI (o parte dintre ei sunt solicitors, lawyers, detectives, etc) si au la baza studii de human psychology, module comune cu ale celor ce lucreaza in securitate, politie (a nu se intelege militienii romani multi dintre ei inca in functie si azi!) Ei sunt de obicei “our collectors” despre care aminteau firmele in BILL-ul ROSU care l-ati primit de la firma X cu 5 luni in urma sau de la banca Y cu un an jumate in urma etc. Recuperatorii va cumpara “cu bani” prin negociere, in functie de cat de complicat e cazul, in functie de suma… in unele cazuri firmele va vand recuperatorilor chiar cu 50 sau 40 % din suma, decat sa nu mai vada nimic din ceea ce le datorati. CUM LUCREAZA RECUPERATORII SI CAND DORM? Si CINE SUNT ACESTI RECUPERATORI? Ei bine, ei SUNT PERMANENT CU VOI, IN CASA VOASTRA!... IN CALCULATORUL VOSTRU!... V-am speriat? Sau NU AM CUM eu sa va sperii pe voi DEOARECE NU MA CREDETI !...nu-i asa? Ei bine atunci RECUPERATORII sunt “ACEI OAMENI DE BINE, DE LA VOI DIN COMPUTER, DIN E-MAIL, DE LA BULK / SPAM, care va ofera “UN UNSECURED LOAN!”… “EXTRA HELP SI ADVICE HOW TO DEAL WITH YOUR DEBTS”… “MONEY IN YOUR ACCOUNT IN 24 HOURS”… “THE PAY DAY LOANS”… “APPLY ONLINE NOW!” just take a few seconds to complete the online form SI ESTI FIX IN BRATELE LOR!... Acel online form are in acelasi timp menirea de UP-TO-DATE arhivele UE cu noua ta adresa!...
    Si saracii recuperatori, dupa atata osteneala, dimineata, cand se trezesc buimaci de somn, deschid calculatorul / laptopul si se trezesc cu… “CLIENTII” pe tava, ii intind pe paine (in loc de unt) si ii MANANCA DE VII !...
    In speranta ca am fost de ajutor UNORA macar, in a gasi raspunsul la intrebarile DE CE?... CUM?... cand li se refuza inchirierea unei locuinte, un credit, cumpararea in rate a unui obiect, etc sau ca am mai luminat / prevenit pe altii de la a-si taia singuri craca de sub picioare…sau i-am luminat pe cei ce au deja mai multe “la activ” solutia e una : munciti, invatati, faceti tot posibilul sa va abtineti pe viitor…STITI VOI DE LA CE ! si doar in 3 anisori FIX CAT DUREAZA SI O FACULTATE… Sunteti niste OAMENI NOI, LIBERI SI CINSTITI, capabili s-o luati de la capat, de asta data cu CURAJ si CU FRUNTEA SUS!...

2. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    Haios articolul tau, spun 'articol' pt ca e demn de acest nume.
    Eu zic ca nu ai dreptate si din divrese surse stiu ca nu s-a facut conectie intre istoria bancara alui x din tara europeana y si contul abia deschis in UK.Poate acele sisteme de information sharing exista dar nu pt sistemul bancar.Intersant este ca cei ce au ceva ani aici si nu au avut credit sub forma de imprumut sau credit card au sanse mai mici de a le avea decat unul care vine acuma si cere credit card si overdraft din prima.De asemenea depinde de ce branch si de cine dai cand faci aplicatia, romani in situatii identice ca timp si munca in uk , veniti la acelasi branch , unul a avut si overdraft si credit card din prima luna in uk , celalat nu.
    Nu putem discuta de credit history fara credit scoring.Poti avea un scoring bun la una din agentii si prost la alta pentru ca nu au date suficiente culese pe numele tau.Cu cat ai avut credit si ai platit la timp cu atat iti crede scoring-ul.Post code-ul tau are si el un scoring functie de cati oameni cu veituri mari sunt pe strada ta , vezi detalii pe checkmyfile

Va recomand tuturor sa faceti cont pe checkmyfile pentru ca va costa cam tot atata cat va costa la una din agentii dar aveti 3 pentru pretul uneia.Pt creditcall,equifax si experian la ei platiti 17 lire pe 3 luni.O sa aflati si cine va cauta numele si cdaca companiile unde aveti debit va crediteaza ca buni platnici

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Rewind,

Imi pare sincer rau ca nu ai inteles DELOC ideea! You got it totally wrong!
    Randurile mele nu si-au propus sa faca reclame la banci, conturi, credite etc. ci, sunt dedicate unei "speciale" categorii de oameni...

Daca te consideri un roman de bine, te-as ruga frumos sa recomanzi ceva, acelui roman (ingrijorat) care a tras teapa de 5 telefoane... ca saracul om a cerut un sfat...

Numai bine !

4. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    M-ai facut sa zambesc cu raspunsul tau stramb cand ma uitam drept la el sau poate ca tu o sa zici ca stateam stramb uitandu-ma la raspunsul tau drept!

Spre deosebire de tine, mesajul meu nu se adreseazaelor ce au dat tepe ci celor ce sunt la inceput aici sau nu inteleg sistemul de creditare si de ce se accepta sau nu imprumuturi sau credite.Tinta mea sunt aceia care aplica pt prima oara sa stie ca mai bine incearca la o alta banca si alt branch unde ii ofera un cont cu servicii mai bune,mai ales daca are payslips sau invoice-uri DAR si cei ce sunt aici de ani buni si se mira ca nu li se accepta credit in conditiile in care se accepta alora nou veniti.Informatiile date de mine se bazeaza pe cazuri concrete.

Faceti conturi curente fara plati aditionale ,gen plus,premier decat daca cu adevarat aveti servicii extra de care aveti nevoie.Bancile in general va ademenesc catre conturi cu comision de plata daca vad ca nu cunoasteti piata

Sfatul meu pentru oricine are cont mai vechi de 6 luni este sa-si faca cont la agentiile de scoring , cele 3 mari enumerate sau la acea companie care iti da acces la toate cele 3.Orice subscriptie de acest fel are si rol de protectie pt identity theft si alte seturi de protectie plus advise sa imbunatatesti scoringul sau sa actionezi in ceea ce privesc informatii eronate in file

Cat priveste cazul celui ce nu plateste anumite servicii sau credite, primul lucru care trebuie sa-l faca este sa se ducala CAB-Citizen Advise Beareau la Financial Advisor, acsta ii va expune optiunile care- s 2 in mare parte: bacrupcy-trebuie eviatata cu orice mijloc sau IVA-un agreement intre el si cei carora le datoreaza debit , plateste putin functie de posibilitati si agrement,plus ca i se taie o mare parte din datorii,pentru asta are nevoie de un agent IVA.Detalii la CAB

http://www.debtadvicetrust.org/g-cab-42 ... etwork=GAW

http://www.citizensadvice.org.uk/

PS exista a3a cale, foarte risicanta si avand in vedere intrarea Romaniei in UE cu consecinte posibile si in Romania de bad credit: sa dispareti.In acest caz va sumati consecintele si puteti fi gasit oricand , cand deschideti alt cont chiar daca o faceti ara sa conectati datele/history cu noua adresa si situatie.In primul rand uzati de un fals, incalcati Data Protection Act 1974, debitorii va pot gasi si se poate rapid cere un ordin catre curte.sincer sa fiu, nu merita sa faceti asta pentru viitorul dumneavoastra.Cautati sa faceti IVA,chiar daca nu aveti de munca, chiar daca nu-s multe datorii; sub 5000 va iau doar unele agentii cazul dar cineva trebuie sa va ajute si mai ales sa va taie multe penalitati sau chiar din debt-ul propriu-zis.In 5 ani vi se sterge tot

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Rewind,

Informatiile tale sunt intr-adevar UTILE si ADEVARATE ! Daca mai ai si altele posteaza-le pe forum cu dedicatie pentru acea categorie de ppl la care te referi! CU TITLU...(eventual)

Fa-ti si topic separat CA E VOIE !...

Dar si eu am sursele mele de informare (si o arecare vechime p-aci prin UK)... si cativa prieteni englezi pe care ii mai trag de limba uneori TOT IN IDEEA SA-MI AJUT SEMENII !

Daca vrei sa faci si tu la fel...GOOD LUCK!

Eu aici pe acest topic m-am adresat in primul rand AMATORILOR DE TEPE...

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:CE INSEAMNA

ellaws a scris:
    Subscriu! sunt in litigiu cu Orange pt. Orange Mobile Internet (care nu mi-a mers neam, dar m-am trezit cu factura de 160 in loc de 15 lire acasa.Intre timp, suma a ajuns la 340 lire) prin Ofcom, doar ca Orange mi-a vandut datoria acestor recuperatori. Sunt foarte insistenti. Eu am adunat toate scrisorile lor cu urari de bine si ASTEPT SA MA DEA IN JUDECATA!ABIA ASTEPT! -dans-
    Acum cateva saptamani (2 jumate) am sunat la Ombudsman si in urma telefonului meu astia s-au potolit...adica nu mai trimit 3 scrisori pe saptamana, dar creditul meu tot afectat este...Culmea, mi-am putut face din nou abonament la Orange (upgrade) si la Virgin (reinnoire), dar nu pot plati o operatie la ochi- Ofcom si Ombudsman mi-au zis ca dureaza si sa fiu pregatita sa prezint toti pasii-scrisoare de stopare contract, reclamatie Ofcom si Ombudsman cu numar de inregistrare, "urarile de bine" de la micii si marii "trepadusi".
    Orange Communications Services s-au spalat pe maini de tot. Om vedea ce va urma... -nu-ma-uit-

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebecca,

Parerea mea ca ai castig de cauza, sunt convinsa ca daca mergi la un CAB ei te vor linisti mai repede...
    Recuperatorii astia, exagereaza, umfla sumele, ca sunt o groaza de englezi nativi dar si straini, care nu cunosc legea...Cu cine le merge, le merge!...
    Isi trag niste comisioane de te doare capul (baietii nu sunt prosti! dupa cum am zis).
    Din pacate pana nu se termina acest litigiu, CH ul tau ramane "blocat"!
    Of, of! Numai in ghearele recuperatorilor sa nu ajungi... Asta a si fost ideea acestui topic!

Mergi cat mai urgent la un CAB.

Iti urez din suflet succes ! x x

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am fost deja. Ei m-au pus in legatura cu Ofcom si Ombudsman. Procesul e de durata...dar, pana nu se ajunge in instanta probabil nu vor ceda.

Stiu ca am castig de cauza (dar n-as vrea sa le deschid eu proces), stiu pt. ca am dovada ca am trimis Scrisoarea de Stopare Contract la recomandarea Ofcom, am dovada ca a fost trimisa prin "Recorded Delivery", dar Orange nu s-au sinchisit sa-mi raspunda.(dupa 2 luni de la trimitere aveam dreptul sa-i actionez in instanta, dar numai asta nu-mi trebuie mie acum, SA LE DESCHID EU PROCES)

Cand ii sun sa-i intreb de sanatate, imi spun sa ma adresez direct recuperatorilor, insa Ombudsman m-au sfatuit sa nu iau singura legatura cu astia si sa astept, asa ca, asta fac, ASTEPT... -plasture-

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu mi-as scoate rpd niste certificate medicale cum ca ma streseaza...nu pot sa invat...nu pot sa dorm...si le-as cere daune (se poarta chestia asta!)

Da, nici eu nu recomand sa iei singura legatura cu ei, dar mai ales ai grija ce spui...chiar daca ai dreptate, evita sa intri in polemici eu ei...TOATE TELEFOANELE SUNT INREGISTRATE (si sunt proba in instanta!)

Oricum tre sa fii tare, caci astia chiar is oribili si stresanti!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cum spuneam, sunt pregatita si bine-sfatuita...(doar ca n-as incepe eu ofensiva).

Deja sunt intr-un program Anxiety Course-CBT Workshop (bine, pt. alte motive-reale, din pacate- dar cred ca se mai poate adapta... -limba-)

Dar sa revenim la Bad Credit Score/History, e foarte greu sa se stearga si nu cumva afecteaza si la cetatenie? Mai am mult pana atunci, dar poate cineva confirma sau infirma acest zvon?
    Merci.

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Rebecca,

Intamplarea face ca tocmai azi la law, s-a acoperit subiectul cu “Contract Law - (litigii, neglijenta)” Dupa cele 2 ore de lectura, cand a intrebat profu “Any question?” mi s-a aprins beculetul sa discut cu el problema ta! Desi a zis ca ii e greu sa se pronunte fara a avea in fata contractul tau cu Orange, insa, din situatia prezentata de mine, TI-A TRANSMIS URMATOARELE:
    Atat timp cat tu o tii sus si tare cu motivul pentru care nu platesti, adica NU AI BENEFICIAT DE NET (sau ai beneficiat prea putin), Atat timp cat ai dovezi (telef. inregistrate, email-uri, scrisori, orice… (eventual si martori) care atesta ca le-ai facut cunoscut motivul neplatii (preferabil inca de la aparitia problemelor), atat timp cat tu sustii ca Orange, dupa atatea sesizari, nu a luat act de plangerile tale, sa remedieze problema, POTI SA STAI LINISTITA! Ba mai mult, daca megi la GP, psychiatrist, etc si aduci certificat cum ca sicanele si stressul provocat de ei ti-au accentuat si mai mult problemele (deja existente) de sanatate… s-ar putea sa-i faci sa le para rau ca te-au cunoscut! Deocamdata, suma este prea mica pentru a fi actionata in judecata si ei stiind asta o mai umfla cu (cheltuieli de urmarire, telefoane, corespondenta etc) si orice ar face ei TU TOT AI CASTIG DE CAUZA! Tot ce pot sa-ti faca e sa te sicaneze, streseze, sa-ti mai inchida niste usi (SUNT FOARTE INFLUENTI) Eu le-as zice TERMINATORI nu RECUPERATORI!...
    Daca ai toate dovezile de mai sus (dar mai ales certificate medicale) si ei nu se linistesc (MIZAND DOAR PE FAPTUL CA VII LA EI CU BANII IN DINTI si gata!) Daca ei, neavand dreptate, ti-au “patat” cararea cu “bad credit”, pe acest considerent si pe considerente medicale, nu as vedea ce te retine sa-i actionezi tu pe ei in justitie si sa ceri daune? (chestie pentru care proful chiar iti recomanda sa iei legatura cu un avocat bun). Alta sansa nici nu vad cum sa-ti deblochezi credit history, care tot ce-i posibil ti-ar putea afecta aplicatia pentru cetatenie unde tre sa faci dovada ca esti, pe langa a good professional si “a person of good character” !

Acum, AVIZ AMATORILOR… Rebecca, n-a tras teapa si ARE SI UN MOTIV FOARTE INTEMEIAT AL NEPLATII si nici n-a furat telefonul… si ce-a putut pati cu RECUPERATORII…pentru o suma DERIZORIE!!
    Va imaginati cum actioneaza TERMINATORII astia cand au ei dreptate sau cand e vorba de sume mai mari ?

12. anouka

anouka New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si bine v-am gasit.
    Problema mea e si mai mare. Cand m-am mutat in casa in care inca locuiesc am preluat un contract de electricitate cu E.ON.Era luna octombrie a anului trecut si, desi nu a fost luna in care am folosit caldura, au spus ca ar trebui sa platesc 80 de lire.OK, am fost de acord, in conditiile in care eu nu stiam decat ca am casa pe electric, nu si pe gaz.Sunt 3 camere si un living,dar stam intr-o singura camera.Restul sunt nefolosite, 2 dintre ele fiind o mansarda refacuta dar cu acoperisul prea jos pentru a putea pune vreo mobila acolo,poate doar o saltea.In orice caz, casa e pe economy 7 intrucat e cu storage heatere,deci consumul meu trebuie sa fie peste 70% pe noapte si 30% pe zi. Intrucat noi lucram all day-pana la 10 seara,majoritatea activitatilor-spalat, calcat, boiler etc. se faceau noaptea.Deci, ne incadram.De caldura nu putea fi vorba intrucat storage heaterul din camera noastra e faulty si in ziua de azi iar cel din living nu aveam de ce sa il deschidem.Nu venise nici frigul si livingul e doar camera de trecere, nu e locuit.
    Explic toate acestea ca sa ma intelegeti cat mai bine, poate cineva reuseste sa ma lumineze intr-un fel.
    Contractul cu E.ON a durat din 2 oct pana in 27 noiembrie, deci 7 saptamani.Am platit prima factura de 80 de lire.Primesc acasa o a2a de inca 10 lire.Zic ei ca depasisem.Nu aveam cu ce...ma rog.Ii sun, le spun ca nu le platesc inca 10 lire ca nu am dc, caci si 80 e foarte mult si incep sa imi caut alta companie.Gasesc EDF care imi ofera contract de 60 de lire pe iarna si 40 pe vara. Zic ok si de aici incepe calvarul.Primesc de la E.ON scrisoare ca le sunt datoare cu 650 de lire.Da, 650. Sun la ei, vorbesc omeneste si dupa alte cateva ma trezesc cu alta factura recalculata de 516 lire.Iar sun.Iar se reduce,457 de lire si tot asa ala-bala uite-o, nu e pana la 183 de lire.Deci, pentru inca 3 saptamani a ramas ca am sa le dau 183 de lire.Logic, nu am platit nici pana acum,am fost la CAB si factura e inghetata pana in februarie, apoi zic ei, ma dau in judecata.
    De abia astept.Si totul a pornit de la faptul ca totul a fost estimat, pentru ca nimeni nu a zis ca trebuie citit vreun contor.
    Acum EDF.Ma preiau astia, dupa 4 luni eram ok, aveam credit vreo 300 de lire ca am platit in plus si ma trezesc cu o factura de 1200 de lire. De unde?Asa inregistrase contorul.Pai dar de unde au stiut ei initiala citire? Cica au convenit cu cei de la E.ON asupra unui numar. Si de acolo au inceput ei sa calculeze.E posibil asa ceva??????
    Ce cred eu.Cel care a stat inaintea mea in aceasta casa nu a citit niciodata contorul. Iar eu am preluat din consumul lui.Pentru ca, vazand ca se ingroasa gluma,am intrebat unde e contorul ,caci eu nu am nici unul in casa.Mi s-a spus ca este in charity shopul de sub dvs.Si asa am ajuns sa fac 2-3 vizite pe zi charity-ului ca sa inregistrez contorul.Intr-o zi consum 5 unitati, in alta 55.In aceleasi conditii.In casa la mine sunt 14-15 grade, am un copil mic, eu am facut 2 otite pana acum, iar sotul meu o tine din raceala in raceala.E inadmisibil sa ajung sa imi imbrac baiatul cu 1 body si 2 sleepsuite peste noapte plus 2 paturi. -trist-
    Atat cei de la E.ON cat si cei de la EDF imi trimit facturi rosii si somatii de plata.Am un dispute deschis, cei de la E.On nu vor sa revina asupra cazului, contorul nu poate fi schimbat din cauza asta-e clar ca e defect sau ca cineva mai este legat la firele mele.
    Am scris la OMBUDSMAN si raspunsul lor a fost sa astept 8 saptamani dupa raspunsul celor de la E.ON.Dar eu le-am facut plangerea in iunie si nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns.
    Nu stiu ce sa mai fac si cum sa o scot la capat.M-as duce in proces cu ei dar mi-e ca pierd, caci nu stiu cum sa demonstrez.Plus ca nu am bani.Si apoi, daca pierd, cine plateste toate astea?
    E ceva de facut, oameni buni?Exista vreo solutie?
    Multumesc anticipat

13. anouka

anouka New Member

Trophy Points:
    0
    sau poate stie cineva un legal advice free sau cineva care s-ar putea ocupa de cazul meu cumva.

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Anouka,

Si Doamne Fereste !! N-am auzit in viata mea de asemenea sume!! Eu platesc 270-280 (pe timp de iarna) o data la trei luni SI NU FAC ECONOMIE! suntem 4 in casa si SE SI GATESTE LA GREU,masina de spalat rufe, masina de spalat vase, dusul, functioneaza LA GREU zilnic !

Si eu tot la casa cu 3 camere stau, tot cu boiler si cu contoar de gas+electric de la British Gas (ca au dat preturile inapoi) de doua sau trei ori anul asta!

Cheama repede un electrician roman daca stai in Londra sa-ti verifice instalatiile, contoarul.

E casa ta sau stai cu chirie? Vorbeste cu agentia sau landlordul/lady de la cn ai inchiriat! Pana la sfarsitul lui aprilie (cel putin) va rup aia in doua!

Contacteaza repede British Gas sau Npower (din cate am inteles ei sunt pe moment ci mai avantajosi)...Fa ceva numai nu sta cu mainile in san!!

Cum iti vine factura lunar sau cum?

15. anouka

anouka New Member

Trophy Points:
    0
    cei mai avantajosi in zona mea sunt EDF.Nu stau in Londra.
    Am vb azi cu cei de la EDF si m-au instiintat ca in nici 2 luni am consumat 187 de lire,intrebarea mea este cum.La baie mergem cu program, bolierul incalzeste doar noaptea si ajunge fix de o baie si de spalat cateva vase,rufele de usuc la laundrette-k e mai ieftin decat sa deschid caloriferul si, crede-ma, in bucatarie am 13 grade, in living 14, iar la noi in camera sunt 16 sau 18.Stam in casa imbracati de parca am merge afara.Sincer, scriu si plang ca proasta caci nu stiu ce sa mai fac cu ei, nu au reusit nici 5 persoane de la CAB.
    Nu am electricieni romani aici, e un normal household, de gatit gatesc poate 1 data pe saptamana altfel fac oua sau cartofi prajiti ca sa scap repede, in rest am un sterilizator pt bebe,masina de spalat-pe care o incarc de 3 ori pe sapt si asta pe programul cel mai scurt, la 30 de grade, mai am PCul,2-3 lumini si alea cu bec economic.
    Casa e inchiriata, am vb cu landlordul dar nu stie ce sa faca.
    Nu cunosc niciun electrician autorizat in zona.
    Crezi tu ca stau cu mainile in san? De fiecare data m-am lovit de refuzuri sau de nestiinta
    Am sunat EDF si le-am zis ca acum 3 zile contorul meu a inregistrat pe zi 55 de unitati consumate-ceea ce e enorm in comparatie cu ieri unde s-au consumat 7 unitati in exact aceleasi conditii.Fara caldura.Nu au ce face pana nu incheie E.On dispute-ul iar astia refuza sa incheie pana nu le platesc 183 de lire
    Si de ce le-as plati cand nu am consumat, numai eu stiu cat frig am facut in casa asta.

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare sincer rau Anouka, dar situatia ta e atat de complicata incat pare fara iesire...daca nu chiar asa si este! Cine si-ar putea permite sa-ti dea un sfat daca nici aia de la CAB n-au gasit solutia?

Doar zic ce-as face eu in locul tau : M-AS MUTA LA URGENTA! Bineinteles ca nu as achita nimic la nici una dintre firme atat timp cat nu le datorez NIMIC!
    As strange toate facturile, scrisorile, formulare de pe la CAB-uri pe unde ai fost, aia la o adica, pot fi citati ca martori in instanta (daca s-ar ajunge acolo)! Chiar nu ai alta solutie decat sa te muti, ca se vede treaba, tu platesti energia la toata cladirea aia (alta explicatie NU E!)
    M-as muta si as lasa firmele sa-si rezolve litigiul intre ele...Ar fi bine sa te dea chiar in judecata, decat sa mai umbli de la Ana la Kaiafa fara rezultat!
    Instanta ar intelege CEL MAI BINE SITUATIA ASTA...da de unde acum timp si bani sa dai tu 2 firme in judecata, eventual si vecinii?...
    Ai si alti furnizori de energie electrica, mult mai ieftini decat actualii furnizori...Macar daca dai un 30-35 de lire in plus vei sti pentru ce: vei locui in conditii umane!... Eu una m-as muta CAT MAI URGENT DOAR GANDINDU-MA LA AL MIC! L-a ferit Dumnezeu pana acum...dar iarna e lunga...A!..si l-as baga undeva si pe lanlord (pe limba lui!)
    A!...ar mai fi o sansa sa Apelezi la Asociatia Lanlorzilor...(am uitat exact denumirea) ca citisem undeva ca pot fi reclamati daca iau bani si nu ofera chiriasilor conditiile impuse de lege, CONDITII UMANE DE LOCUIT!... Chiar asta as face mai intai...dar tot mi-as cauta in alta parte si bineinteles ca tot asociatia aia l-ar forta sa-ti inapoieze si depozitul (daca nu si chiria!). Cine stie cum se numeste exact asociatia aia ceva cu Registered Landlord Association?...cam asa ceva...
    Multa bafta Anouka!

17. anouka

anouka New Member

Trophy Points:
    0
    Multam de sfat.Sincer,sa ma mut acum nu am bani.Depozitul de aici e doar 250 de lire.Ce sa fac cu ei, unde sa ma mut in conditiile in care bani stransi nu am? Ce castiga sotul meu se duce pe chirie si bill-uri iar eu SMP -487, alocatia lui bebe-80 si Child tax credit-90, asa ca stau aici ca nu am unde ma duce.
    Landlordul s-a purtat destul de frumos, a venit cu catel cu purcel cand am nascut, ne-au adus cadouri pt bebe,ne-au invitat pe la ei etc.Nu ca astea m-ar incalzi dar nu stiu ce sa ii zic sa faca.I-am zis sa se ocupe de acoperis de 5 ori, ca am o gaura prin care mi-a intrat pana si o vrabie...a zis ca aduce scaffoldingul si dus a fost, o fi uitat.Acum o sa il sun. Oare as putea sa il pun sa izoleze cumva casa? Sau ce ar trebui sa fac?
    Stie cineva?

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Failure to meet Landlord and Tenant Act requirements
    The council has powers to prosecute landlords who fail to meet their obligations under the Landlord and Tenant Act 1985 (as amended).

Such matters include the failure of landlords to provide rent books and the failure of freeholders to give long leasehold tenants information concerning service charges and insurance.

Where a complaint is received, the council's housing officers will endeavour to ensure that the required information is provided. However, in the case of persistent failure to provide the information a prosecution will be considered.
    If your utility services have been cut off
    If your gas, water or electricity supplies have been or are likely to be cut off because of your landlord, the council can help. Under the Local Government (Miscellaneous Provisions) Act 1976 your council can arrange to restore utility services for its residents.

These powers will only be used as a last resort for emergency cases and then only when young children or elderly people are affected.

In every case the council will work closely with the suppliers and wherever possible try to get the suppliers' support and assistance.

Find your local council

http://www.direct.gov.uk/en/HomeAndComm ... G_10020862

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    What is legal aid?
    Legal aid helps with the costs of legal advice for people who can't afford it.

If you need help with the costs of legal advice, you can apply for legal aid. Whether you will receive it will depend upon:

•the type of legal problem you have;
    •your income (how much you earn) and how much capital (money, property, belongings) you have;
    •whether there is a reasonable chance of winning your case and whether it is worth the time and money needed to win.
    Types of problem
    Legal Aid is available for many types of civil legal problem. A civil legal case is one in which you have a dispute with a person, company or other organisation.

For example, a civil problem can be to do with your:

•home
    •relationships (you may be separating or divorcing)
    •money (you may be having difficulty receiving benefits).

http://www.communitylegaladvice.org.uk/ ... x.jsp#what

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Anouka,

Pe mine m-a impresionat cu adevarat situatia ta! Ai spus ca voi munciti TOATA ZIUA pana la 10 seara, am mai citit pe la “Gravidutze si Mamici” ca te-ar bate gandul sa ramai acasa cu bebe, chiar si fara venit… ca nu ai bani de nursery, ca nu ai bani sa te muti… Intrebi in stanga si-n dreapta ce sa faci…cum sa dregi…ai dat telefoane…te certi cu unul cu altul sa-ti sustii cauza, BA MAI MULT, DAI ATATEA SFATURI ALTORA… Dupa cum scrii SE VEDE CLAR ca nu esti o femeie la care sa-i manance cainii din traista, ba dimpotriva IMI PARI DESTUL DESCURCAREATA! Te rog frumos sa ma asculti si sa incerci sa-mi urmezi sfatul CA VEI AVEA DOAR DE CASTIGAT!
    Incearca sa urmezi niste cursuri la un colegiu sau universitate (CITESTE topical “JANUARY START - CURSURI UNIVERSITARE”) de la STUDENT IN UK daca vrei chiar DE LUNA VIITOARE sa ai MULTI BANI !
    -bani sa te muti intr-o casa calduroasa: CHIAR DIN IANUARIE 2010!!
    -bani pentru nursery (7.500 lire / an pentru primul copil)
    -bani pentru nursery ptr. al doilea copil (am inteles ca te-ar bate gandul sa-ti mai faci inca unul) Nu renunta la aceasta idée, e la fel de usor sa cresti 2 copii in acelasi timp (scapi cu amandoi o data!) Pentru Nursery la 2 copii primesti in jur la £250 / SAPTAMANA!!
    Ar fi ideal daca l-ai convinge si pe sotul tau sa aplicati amandoi o data pentru un curs de degree! In loc sa mai munceasca 5-6 zile / saptamana ati merge impreuna la scoala DOAR 4-5 ORE / ZI si DOAR 3 ZILE / SAPTAMANA !...(asa e programul de full time aici!) restul mai inveti pe acasa… Ati avea mai mult timp impreuna, v-ati ajuta la cursuri unul pe altul… ca sa intri la universitate TREBUIE DOAR SA DAI APPLY si SA MERGETI LA UN INTERVIU!
    Daca sunteti amandoi studenti primiti HOUSING BENEFITS (CHIRIA INTEGRAL!!) si…NU MAI PLATITI COUNCIL TAX!
    Nici n-o sa va vina sa credeti DAR V-AR FI MAI USOR DECAT V-ATI IMAGINA!!
    Totul e SA VRETI si SA NU MAI STATI MULT PE GANDURI !! Numai ca trebuie sa va grabiti… pana dati apply (PUTETI APLICA CHIAR SI SAMBATA SAU DUMINICA ONLINE!)
    Daca imi vei urma sfatul n-o sa mai stai NICIODATA “sa plangi ca proasta in casa” (CHIAR NU ESTI PROASTA DELOC!!) am citit mai multe scrise de tine!... ba dimpotriva vei avea mai mult timp de umblat sa-ti rezorvi problemele asa incat “sa-i faci tu pe altii sa planga” LANDLORDUL ALA (de pilda!) ca el e vinovat de toate prin cate treci ! Sa nu mai plangi, ca ala micu te simte si chestia asta ii poate afecta si lui sanatatea!
    Ia fa o incercare (DA APPLY ONLINE) doar ca sa vezi ce se intampla… NU MA CREZI SAU NU AI CURAJ…TI-E FRICA DE SCHIMBARE?...Ce te costa sa incerci? Daca sotul nu e de acord applica doar tu! MACAR VEI AVEA DIN IANUARIE BANI SA VA MUTATI ! Tot veti primi ceva din chiria de la casa, (25 % exempt from Council Tax) bani pentru Nursery la al mic, Granturi (bani nerambursabili) si burse de la scoala, ajutor de la ALF care toate adunate depasesc un salar lunar normal (daca ai munci 5 zile/sapt!) Ce pierzi daca incerci?
    NIMIC! Dar vei scapa de necazuri !! MULT CURAJ si SUCCES!!

Share This Page