2.7 C
London
Tuesday, January 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce facem de Pasti?

Discussion in 'SEZATOARE' started by AndreeaAtu, Mar 23, 2012.

1. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Cum nu gasesti vopsea de oua? Colorant alimentar se gaseste de cumparat la toate pravaliile! Merge foarte bine la vopsitul oualelor! Le dai cu putin ulei la sfarsit pentru "luciu". Important este efectul! O sa ai timp anii urmatori pentru "fonfleuri" romanesti.
    Pune varza de azi pe maine intr-o baie de apa clocotita cu sare de lamaie si putina sare si-o sa vezi ca se inmoaie...
    "Varza lor" - fac alergie la asfel de expresii inutile si de prost gust.

Nu-ti recomand introducerea mancarurilor romanesti la un NH. Chiar nu inteleg ce vrei sa faci. Ai grija mare cu elanul incepatorului, fiindca s-ar putea sa fii inteleasa gresit. Hai ca-ti pun o intrebare:
    Cum s-ar simti bunicii tai, daca le-ar pune cineva pe masa de Paste un "chicken curry" sau "fish & chips"?

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bunicii mei, de-or fi trait,
    s-or fi simtit oripilati ,eventual, sa vada un curry pe masa,
    bunicii lor insa, cred ca se vor arata incantati (macar din politete), daca vor vedea ca, cu "varza lor" se pot face si..."sarmalele noastre".

Sau, cum credeti ca a ajuns acel curry indian pe masa british-ilor??? -asa-asa-

Este evident ca dansii, in anii in care noi am stat sub "aripa protectoare" comunista, cand singurul element nou de bucatarie introdus a fost "borshul rusesc", au evoluat mult mai mult sub acest aspect!

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bunicii sunt tot bunici, indiferent de tara, iar batranii in general sunt foarte reticenti si circumspecti la schimbarile culinare.
    Cum ai spus si tu dromaderule, din bun simt batraneii ar manca si sarmale romanesti, insa eu tot din bun simt nu le-as pune pe masa de Paste mancaruri de care nu au mai auzit. Poate cu alta ocazie, dar nici asa, nu mi-as asuma riscul.

On-topic

Fara Inviere anu' asta. Tura de noapte.
    Mancaruri...
    Sotia: sarmale, piftie de pui, salata boef, pasca la cuptor.
    Eu: friptura si ciorba de miel, plus gratarul si micii pentru a doua zi cand se anunta prietenii si familia.
    In rest, doar un stoc mare de Gaviscon si Colebil.
    Bautura? Limonada, Socata, zeama de varza si ceai de tei. Astea-s pentru "dresul de dupa".

4. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Am spud ca incerc sa introduc ceva mancare romaneasca in Meniu dar nu am precizat in care, chair daca sunt venit noua nu ma bag asa ca Musca in lapte la NH fara sa mi se ceara, fiecare azil cu political lot la urma."varza lor "e modul in care eu m-am exprimat ptr ca asa am crezut eu de cuviinta sa fac.

5. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Slujba de inviere...nu stiu sigur daca putem ajunge.
    Ce facem de Pasti? Incercam sa sarbatorim cat mai frumos posibil, sa vedem in ce masura lucram sau nu.

De mancare avem in meniu sarmale, cozonac, pasca, oua, salata boeuf, diverse aperitive cumparate cel mai probabil de la polonezi (gen racitura/piftie), ceva dulce obligatoriu, si ciorbita si friptura (inca nu stim ce sa sacrificam ca nu prea mancam miel :D).

Nici eu nu am gasit vopsea de oua, dar am gasit colorant alimentar la tesco si o sa incerc asa.

Daca ar fi frumos afara, ar merge un gratar. Daca ploua..mai greu :(

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Magazinul Albinutza are vopsea de oua, vinde si online, dar din cate am observat eu acolo e o suma minima pe care trebuie sa o cheltui (aviz amatorilor).
    Pentru cine vrea sa foloseasca colorant alimentar (eu am facut-o) ani de-a randul, va spun ce pateam eu.
    Daca pui colorantul in apa la fiert nu e destul de puternic si nu prinde o culoare frumoasa (sau poate nu am pus eu niciodata suficient). Asa ca luam 2-3 sticlute din culoarea dorita si le puneam intr-un pahar suficient de mare in care sa poti scufunda un ou cu lingura. Ouale le fierbeam inainte apoi le scufundam (unul cate unul) in paharul de culoare. Dupa ce le scoti le lasi la uscat, le dai cu ceva sa sclipeasca si atentie la degete ca se ia ca ciuma culoarea pe degete.
    Dar ti-ai atins scopul, ai oua colorate in cos!
    Daca aveti timp de colorat natuaral am gasit aici cateva modalitati sa faci oua rosii http://www.eva.ro/casa-si-familie/acasa ... 29699.html

7. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumiri pentru sfaturile legate de colorantul alimentar pentru vopsirea oualor - noi ne cam resemnasem cu gandul la coji de ceapa si sfecla rosie, dupa ce polonezii din apropiere "ne-au tras clapa". :))

De mers la biserica, nu stiu - a fost cineva la slujba de Inviere sau la cea de Pasti vreodata in B'ham?

8. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa intreb - recomandati vreo marca anume de colorant alimentar - parca nu vreau sa ma risc cu propriile-mi experimente. :D

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi-a zis cineva ca a gasit chiar vopsea de oua la Lidl.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  11. hadigey

hadigey New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA ANDREEA!
    EU LOCUIESC IN COVENTRY DE 6 ANI, GASESTI MAGAZIN ROMANESC IN FOLESHILL ! AU TOT CE VREI INCEPAND DE LA VOPSEA DE OUA, COZONAC, MURATURI, VARZA MURATA, MICI CARNATI ETC , PANA SI AMOXACILINA VAND!
    IN NOPTE DE INVIERE ITI RECOMAND SA TE DUCI IN BIRGHIMNGHAM, E FOARTE FRUMOS! SUNT FOARTE MULTI ROMANI CARE VIN!

12. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu: Mersi mult de tot!

@hadigey: Wow, habar n-avem! Mersi mult ptr informatie, ai cumva idee de o adresa ceva mai exact sau de o adresa de site pentru ei, eu nu am gasit nimic pe Google.

Mersi si pentru recomandarea legata de B'ham - indraznesc sa te mai intreb si daca ai idee daca tin slujba de la 10PM ora locala, adica miezul noptii in Romania, sau la 12PM ora locala?

13. Mummy.ana

Mummy.ana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Stiti daca Biserica Româna ortodoxa din Londra tine slujba de Înviere anul acesta?...
    Nu am fost niciodată,de as vrea sa-l duc pe al meu sot&pe copil sa vadă si ei:)
    Noi suntem lângă canterbury..dar nu cred ca este o alta biserica ortodoxa mai aproape...
    Orice informație e bunevenita
    Multam frumos
    Ana

14. pisimaya

pisimaya New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt noua pe forum,si noroc cu voi ca am niste intrebari in legatura cu pasca si cozonacul.
    1. am doua feluri de faina self rising si plain ;sunt bune amandoua la cozonac?
    2. drojdia uscata de la allison easy beke e buna pentru cozonac sau trebuie sa caut alta?

va multumesc fetelor!

15. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Kuru in avion si oleaca de zbenguiala in tarile calde... ptr cei activi. Ptr cei pasivi... variantele de mai sus.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da care-i problema??

UKiul nu-i hot enough???

If not, incalzim noi cu focuri de gratare... -ras4-

Deci ne adunam la un amic roman , v'o 5 familii ceva bere si gratare, oua rosii si alea/alea desigur...

Avem CD player, avem CD-uri,ce mai, va fi fain...daca ploua....bagam carnea la cuptor deci!!!

Maine pun si iepurele/mielul la baitz...asta ca de surpriza asa... -da-da- -da-da-

17. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

mie nu mi-a iesit niciodata, nici un aluat cu alinson. si sunt obsedata pe gatit si incercat retete fel de fel: de pizza, de paine etc.

m-am dus la asda, la bakery, la baietii care fac painea in magazin si le-am zis ca nu gasesc in magazin drojdie proaspata, si daca vor sa imi dea si mie putina, ca o platesc. si mi-au dat o bucata buna, pe gratis.

recomand drojdia proaspata, facuta maia.

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Mai suntem cativa, care abia ne-am intors din tarile calde, iar acum trebuie sa fim activi la munca.

19. hadigey

hadigey New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze andreea, am fost ocupata cu munca, SLUJBA DE INVIERE SE TINE INCEPAND CU 10.OO PM- 04.OO AM , NU ARE TREABA CU ORA ROMANIEI
    IAR MAGAZINUL ROMANESC DIN FOLESHILL NU ARE ADRESA ONLINE, DC AJUNGI ACOLO INTREBI PE CINEVA CARE O SA ITI SPUNA UNDE ESTE, MAJORITATEA SUNT ROMANI CARE LOCUIESC ACOLO. STIU CA AZI ADUC MARFA , CA SI EU ASTEPT SA IAU COZONAC. POATE NE VEDEM DE INVIERE IN B'HA!

20. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    Este cineva care stie daca biserica din Preston sau cea din Liverpool va tine slujba de Inviere? Pe site-ul bisericii din Liverpool vad ca e doar slujba de duminica.

Mersi mult,
    Andrei.

Share This Page