15.6 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce facem de Pasti?

Discussion in 'SEZATOARE' started by AndreeaAtu, Mar 23, 2012.

1. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    Voi ce faceti de Pasti, cei care ramaneti in UK pe perioada sarbatorilor, bineinteles.

Ati gasit vopsea pentru oua? Va chinuiti sa faceti cozonac? Mergeti la slujba de inviere?

Ce ganduri va mai sacaie in legatura cu sarbatorile pascale de anul acesta? :)

2. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.De Pasti vom fi in UK si ne-am gandit(eu si sotul meu) sa vopsim niste oua(dar sincer nu m-am gandit ca englezii nu ar avea vopsea sau ca ar fi dificil de gasit!),sa cumparam sunca si sa incerc sa fac niste sarmale.Amandoi salivam doar cand ne gandim la sarmale,dar exista o problema:nu stiu sa fac sarmale.Asa ca va fi prima mea incercare. -dans- Am inteles ca pe aici nu se gaseste varza murata deci cum fac sarmalele atunci? -nu-stiu- Greu!Greu!
    De mers la biserica,sincer,nu cred.De facut cozonac,sincer,habar nu am cum se face.
    Deci......oua,sunca si(Doamne Ajuta!)sarmale.
    Sarbatori fericite la toata lumea.

3. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
  4. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    -hipno- Thank you!

5. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    Englezii nu vopsesc oua, ei au insa nenumarate oua de ciocolata, care deja au aparut in magazine de prin Ian. -ras2-
    Dar cum spunea si adelaide, nu dispera, se gaseste la magazinele romanesti.

Varza murata nu-i nevoie sa cumperi neaparat, sarmalute se pot face si cu varza proaspata, care se gaseste la orice supermarket mai mare, vezi Sainsbury's, Tesco, etc. Cred ca iesi mult mai ieftin, e mai usor de gasit decat un magazin romanesc iar cat despre gust - sunt la fel de delicioase. Si un truc, cumpara niste carne mai grasa, ceva gen bacon si pune in oala, printre sarmalute - face toti banii.

Vad ca nu ai zis nimic de traditionala noastra pasca - imi permiti sa sugerez cheesecake-ul lor britanic? Extraordinar de delicios si daca nu te incumeti sa o faci singura, nu-i nimic, gasesti la orice supermarket, inclusiv la Iceland cu preturi de genul £1-£2/prajitura cam de 4 serviri.

De cozonac, la fel cum zicea si adelaide, cu incredere si o reteta testata, muti muntii din loc. Daca nu ai mai facut pana acum, as avea doar un sfat, nu te incumeta din prima cu o reteta netestata de pe internet, pentru ca daca are o greseala sau masuri nepotrivite, nemaifacand pana acum, nu vei avea cum sa le detectezi. Eu cand am mai avut nelamuriri culinare - am intrebat in tara! -ras2- Intreaba pe cine mai aveti in tara, mama, mama-soacra, surori mai mari, matusi, bunici, etc. - ori sa iti dicteze ele la telefon reteta pe care o folosesc de obicei, ori daca e cineva mai familiarizat cu lumea online, sa ti-o trimita pe email/IM. Ah, si inca ceva, mai bine te orientezi spre un cozonac cu cacao - e si mai simplu de facut iar nuca si rahatul turcesc sunt cam delicatese pe aici...

Si pentru toata lumea intrebare - voi il sarbatoriti de Pastele lor, sau tot de-al nostru?

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare intrebatoare cu care poti s-o dai in bara (eu am dat-o pe alt topic!). De ce? Ca nu e toata lumea din Romania neaparat Ortodoxa, Catolicismul este destul de raspandit mai ales in zona Transilvaniei ca si alte realigii.

Noi intodeauna sarbatorim Pastele dupa Caledarul Ortodox, se ghiceste usor de ce.
    Cu vopsea de oua o sa accesez si eu albinuta, ca ma gandeam sa primesc din tara dar e mai mare deranjul. Dar varza acra (foi mai bine zis) am gasit la un arab/pakistanez (ce-o fi el) la borcan (foarte bune si ieftine).
    Dar parca sarmalele mergeau mai bine la Craciun, cred ca un miel la tava se preateaza mai bine primavara.

7. AndreeaAtu

AndreeaAtu New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate, costoboc, sper ca nu am jignit pe nimeni cu intrebarea aceasta, nu era intentia mea - obisnuita. :) Dar da, cei care sunteti crestini ortodocsi, preferati sa sarbatoriti dupa ritul nostru sau sarbatoriti odata cu catolicii si cei din alte religii, tinand cont ca atunci sarbatoresc majoritatea celor de aici, atunci este atmosfera de sarbatori si zilele libere de la munca?

Bine zis, si macar astia nu se grabesc sa il scumpeasca inainte de Pasti. -ras4-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Costoboc,
    din cate stiu eu, cea mai mare grupare catolica in Ro se afla undeva in zona Neamtului, sunt acolo multe comune de catolici.
    Referitor la cum tinem Pastele,
    well, desigur,, si pe stil british, si pe stil romanesc... ca asa se poarta!

Aveti grija la indicatiile cu varza...pt sarmale -nu-ma-uit-

Nu orice varza de la shop se preteaza la a inveli o sarma!oricat a-i tine-o tu in apa clocotita!

9. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

Dromaderu, iti raspund pe topicul cu religia sa nu stricam topicul de paste

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Idea era ca nu toti romanii sunt ortodoxi si cred ca toata lumea a inteles-o ca atare, ca unde sunt mai multi sau mai putini prea putin conteaza (pentru mine).

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    De Sfintele Pasti? Cred ca cea mai grozava idee ar fi o descindere cu o camera foto la masa lui dromaderu. Personal, cred ca ma limitez la friptura mai slaba de miel de Noua Zeelanda (sa ne traiesti Costoboc) si un ou rosu.

Ar mai fi slujba de Inviere la biserica ortodoxa din Cambridge, dar am pierdut pliantul cu adresa. Va recomand tuturor, este extrem de interesant. Slujba este in limba engleza.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    da' o camera web n-ar merge mai bine? -da-da- -da-da- -da-da- -da-da-

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Pasca, drob, miel la cuptor si oo rosii -limba-

Daca aveti magazine turcesti, arabesti, polonesti si altele asemenea, gasiti si vopsea de oua si varza/ sarmale; asta daca nu apelati la albinuta.online

Spor la gatit!

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daaaa!! -da-da- Ce tare ar fi! Cata, ce zici?? Ne transmiti live pe net? Se pune cum am face pastele impreuna. Si degeaba poftesc la ce vad, ca doar n-o sa sparg ecranul la calc. Raman numai cu vazutu'.

15. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de Pasti, imi dati si mie o idee despre locuri de vizitat? M-am tot uitat pe net si am gasit cate ceva dar parerea cuiva care a fost la fata locului ar fi de mare ajutor.
    M-am gandit de ex la Proiectul Eden, ceva idei de genul asta caut...
    Multumesc frumos.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca sunt si copii implicati va sugerez Zoo din Colchester. Si daca chiar va duceti acolo Duminica, adaugati si un pub local pentru un Sunday roast.

17. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Inca suntem numai 2: io si consortu' :), multumesc de idee, o sa ma uit la Colchester.
    La pub ar fi bine sa rezervam, nu?

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ajung Luni pe la capitala , la consulat, este ceva magazin romanesc pe acolo prin zona, stie cineva? caci vrem ceva carne de mici,Albinutza vad ca da ca nu are stoc de asa ceva, e pentru Paste desigur (al nostru) are cineva idee?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pe langa consulat nu este, dar te poti opri la intoarcere (un foarte mic ocol) in Burnt Oak, la 2 pasi de unde incepe M1. E un magazin romanesc si unul turcesc, cel turcesc este mai bine aprovizionat cu marfa romaneasca si mai ieftin. -da-da-

20. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    eu am sa incerc sa fac sarmale, dar daca le mai las la fiert cu varza lor tare ca pietra 5 ore cel putin-ma las pagubasa, oua de facut fac dar nu am gasit nicaieri in zona vopsea rosie asa ca am sa le fac cu foi de ceapa, in ciorap si cu patrunjel ca sa aiba model
    cozonac(doamne ce pofta am) dar mergpe ideea sa cumpar de la ei asa zisa pasca, friptura de miel slaba nu tre sa lipseasca, bors, salta beof
    daca are cineva drum prin notrh wales mai exact in porthmadog e bine venit la noi de paste sa ia o masa cat de cat traditionala -asa-asa-
    si sarbatorit o sa fie pastele nostru iar de al lor incerc sa le introduc la Nursing Home ceva mancare romaneasca in meniu sper sa reusesc

-dans-

Share This Page