8.3 C
London
Friday, January 17, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ce citim in ziare sau se transmite prin media

Discussion in 'SEZATOARE' started by rebecca_uk, Aug 30, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acest thread se vrea a fi o continuare a 'Uite ce-am vazut azi in ziar'

Incep cu o veste proasta:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-99 ... itanie.htm

Din fericire/pacate, nu este intocmai adevarat.
    As dori sa stiu daca a vazut cineva articolul publicat in THE SUN.

Multumesc.-multumesc-

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand titlul articolului in romaneste este gresit, nu foarte surprinzator pentru "jurnalistii" din Romania care interpreteaza si traduc prost stirile in mod constant.

Presupunand ca datele ar fi reale, ar fi trebuit sa scrie pe locul 2 in clasamentul detinutilor STRAINI intre 10-18 ani. Per ansamblu cei 48 de romani ar fi pe locul 3, dupa brits (peste 1300) si somalezi (63).

articolul din the Sun.
    http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... reign.html

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    hM...AM PUTEA CONTESTA acest articol? Si daca da, cum?

De cand este Nigeria sub noi? Biroul de Presa al Ambasadei are ceva de spus?

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca, cred ca poti sa scrii o scrisoare celor de la the Sun, dar trebuie documentata bine. Migration Watch e un think tank anti-imigratie si bineinteles sunt biased, dar asta nu inseamna ca datele prezentate nu ar fi reale. Articolul zice ca au fost obtinute chiar de la centrul corectional Feltham.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand avem de-a face cu un articol scris de o don'soara sau doamna jusrnalista(?) care n-are nici o treaba nici cu meseria, nici cu limba engleza. A, sa nu uit, numele respectivei e CARLA DINU, poate mai scrie cate ceva, sa stim cum privim viitoarele articole. Nu m-ar mira sa-i preia daily mail articolul si cine stie ce nazbatie sa mai iasa.

Apoi referitor la articolul din The Sun, momentan (neavand acces la datele acelui penitenciar) mi se pare doar titlul articolului in neregula (induce in eroare).

Pentru cine vrea sa analizeze detaliat, nu doar un titlu senzational, se spune ca statistica este oferita de un penitenciar pentru tineri (unul singur din UK) mai precis un penitenciar aflat in West London. Nici o referire la procentul celor de anumite nationalitati care locuiesc in West London, sau care sunt trimisi in acel penitenciar, comparativ cu numarul cetatenilor pe nationalitati care sunt rezidenti legal in UK. Cine garanteaza ca la un penitenciar similar din zona Birmingham, sau Manchester, sau Newcastle procentele vor fi aceleasi? Macar de-ar da Dumnezeu sa fie doar 48 de tineri infractori romani in UK...

De raportat era odata... un site ReAct! www.reactgroup.org.uk, din pacate insa se mai schimba prioritatile. Ca guvernarile.

6. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern, ai dreptate in mare, insa Feltham este cel mai mare penitenciar pentru delincventi tineri din UK. Este destul de celebru si in presa din afara UK, imi aduc aminte ca acum cativa ani am citit un articol despre tineri care erau inchisi acolo. Mi s-a parut f interesant la vremea respectiva, ei considerau ca este chiar cool si mai degraba un motiv de mandrie sa ajunga la Feltham, din cauza conditiilor bune de acolo, si ca sunt admirati si respectati de prieteni pentru sederea acolo.

7. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Uite am gasit si un articol similar celui citit de mine, il pun aici ca mi se pare interesant, mai ales in contextul recentelor "riots".

http://www.thisislondon.co.uk/standard/ ... n-gcses.do

8. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
  9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e doar o kestie de operare... facturile se emiteau de

Supplier name
    Szállító név Wizz Air Hungary Kft.

Address
    Cím Lőrinci út 59
    Vecsés
    2220
    Hungary
    EU Tax number
    Uniós Adószám HU13122605

tine de legislatia europeana privind firmele samd...

10. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
  11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Mda... trist dar adevarat... si mai dureros e ca ne confunda lumea cu ei... vorbesc doar despre romii / tiganii cersetori si hoti... sa nu-i bagam pe toti intr-o oala... cum fac altii cu noi romanii... -ceeee?-

Am distribuit si eu stirea pe Facebook, dar insotita de urmatoarele precizari...

http://romanianhistoryandculture.webs.c ... srromi.htm

Io cica sunt la scoala...si-ar trebui sa-mi vad de alte treburi... dar cum naiba poti sta cu mainile in san... la faze de astea??...

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    http://diasporaonline.info/home/special ... ntana.html

"După vizita din 29 august a.c. a preşedintelui României la Roşia Montană, este necesar ca Regimul Băsescu-Boc să dea răspunsuri la cel puţin următoarele întrebări:

1) De ce susţine interesele R.M.G.C. împotriva Poporului Român şi a României?
    2) Preşedintele Băsescu cere urgentarea începerii exploatării de la Roşia Montană, deşi:
    a) Contractul de concesionare a zăcămîntului este secret şi se refuză aducerea lui la cunoştiinţa Poporului Român;
    b) Contractul de concesionare nu a fost renegociat;
    c) Redevenţa obţinută de Statul Român este de numai 4%, cea mai mică din lume, pentru cel mai mare şi cel mai bogat zăcămînt din lume de aur (800-4.000 tone), argint (peste 2.360 tone) şi metale rare, inclusiv uraniu (peste 300 tone). La Roşia Montană se află cel mai mare zăcămînt de wolfram din lume;
    d) În structura acţionariatului la proiectul R.M.G.C., ca urmare a majorării de capital, s-a redus participaţia Statului Român de la 19,3% la numai 0,6%. Deci, din profitul pe care îl va declara R.M.G.C. va reveni Statului Român numai 0,6%. Cu toate acestea, preşedintele Băsescu a declarat la Roşia Montană că susţine „un proiect al României”. În cel mult 17 ani, România va fi jefuită de cel mai mare zăcămînt din lume de către asasinii economici şi politici străini în complicitate cu cei din România, iar preşedintele Băsescu susţine public proiectul R.M.G.C.;
    e) Se va recurge la o exploatare de suprafaţă, prin folosirea a 150 milioane kg dinamită şi 200 milioane kg cianură. Vor fi dinamitate 9 biserici, 8 cimitire, 4 munţi, zeci de km de galerii din perioada dacică şi romană, unice în lume, zeci de clădiri monumente istorice. La Roşia Montană, preşedintele Băsescu a declarat că: „Istoria nu ne aduce nimic”. Este evident că nu i-a citit pe Eminescu, Densuşianu, Iorga, Pârvan, Prodan. Preşedintele Băsescu nu a aflat că Poporul Dac a dat Europei cea mai veche civilizaţie în Dacia Mare, cu 10.000-12.000 î.Chr. Adevăratul Popor Ales de Bunul Dumnezeu are cea mai veche Istorie din lume, aici în Dacia Edenică, în Grădina Maicii Domnului. Roşia Montană este una dintre cele mai vechi localităţi din lume şi este foarte bogată şi în vestigii istorice;
    f) Nu sînt cunoscute, ci păstrate la mare secret, rezultatele stabilite după cele 1.200 de foraje executate de R.M.G.C. la Roşia Montană. Cele 50 tone de minereu obţinute după foraje au fost trimise în Australia, spre a fi analizate. Pe surse, s-a aflat că după aceste analize a crescut de peste 10 ori cantitatea estimată de aur, argint şi metale rare, faţă de cea înscrisă în contractul de concesiune;
    g) Parlamentul European a adoptat o Rezoluţie privind interzicerea cianurii în minerit. De asemenea, este în pregătire o Directivă privind interzicerea folosirii cianurii în minerit în Uniunea Europeană. Presa susţine că proiectul R.M.G.C. prevede folosirea unor cantităţi foarte mari de cianură, de 13 ori mai mari decît cele utilizate în alte ţări din Uniunea Europeană;
    h) Ungaria se opune proiectului R.M.G.C., deoarece a realizat proporţiile dezastrului ecologic pregătit la Roşia Montană;
    i) Nu au fost obţinute toate aprobările legale, inclusiv acordul de mediu, iar licenţa legală de exploatare nu există.
    3) De ce nu ţine seama de părerile specialiştilor de la Academia Română, Academia de Studii Economice, ale celor din domeniul Istoriei, geologiei şi mineritului? "

13. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
  14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm...gypsy shepherds...de unde naiba stiu aia ca-s gypsy?

Chiar discutam zilele trecute despre un articol care era scris frumos, dar la poza localnicilor apareau niste tiganci cu fuste largi? Oare-or vrea turistii sa viziteze acele locuri stiind reputatia romanilor de etnie rroma in Londra, de exemplu? -nuuu-

15. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    DAca astia se retrag nu se vor vinde produsele la reducere???

"US electrical retailer Best Buy (Dusseldorf: BUY.DU - news) announced it is pulling out of the UK and closing its 11 retail outlets her, putting 1,100 jobs at risk."

Si inca una despre Comet- no comment :)

http://uk.finance.yahoo.com/news/Strugg ... 9.html?x=0

Share This Page