32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ce acte trebuiesc ptr inscrierea copiilor la scoala???

Discussion in 'FAMILIE' started by loreta, Jun 30, 2013.

1. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, imi spuneti si mie va rog, daca am nevoie de foile matricole de aici ale copiilor pentru inscrierea la scoala??? Fata a terminat acum clasa a 6 a, iar baiatul a - ntaia. Si din ceea ce stiti vor da ceva teste???
    Multumesc!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Cert de nastere, pasapoartele, dovada de adresa. Apoi primesti repartizare de la primarie

3. aris

aris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, ne gandim serios si noi sa ne mutam in anglia. Suntem o familie mixta si avem doi copii, de 4,4 ani si respectiv 1,8 ani. Poate cineva sa ma lamureasca? Noi urmeaza sa ne mutam dar nu o sa ne cautam un job imediat ce ajungem. Sotul meu o sa inceapa o afacere proprie la un moment dat. Pot sa inscriu copilul la scoala chiar daca doar am inchiriat o casa in zona respectiva sau trebuie obligatoriu sa fie macar unul dintre noi angajat?

4. Anonymous

Anonymous Guest

Poti sa-l inscrii si fata sa lucrezi

5. aris

aris New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt raspuns

6. adelante

adelante New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am 2 copii si inscrierea la scoala a decurs in felul urmator: pentru fetita,avea atunci aproape 5 anisori,a fost floare la ureche ,am dus doar pasaportul si certificatul de nastere,am completat un formular tip,iar din a doua zi a mers la cursuri. Pentru baiat in schimb a fost ceva mai greu...avea 12 ani si a trebuit sa dovedesc ca locuieste la adresa noastra ,cu toate ca am aratat ca este minor,ca este copilul meu ,ca este frate cu sora-sa...o luna a stat acasa :) .Am crezut ca innebunesc,nicio hartie nu m-a ajutat. Sa n-o mai lungesc,intr-un moment de furie,m-am dus la banca si I-am deschis un cont pe numele lui,pe hartie respectiva era scris numele lui si adresa la care locuieste.Am dus hartia la consiliu si-n 15 minute am primit telefon ca baiatul se poate duce a doua zi la scoala. Coincidenta sau nu,a doua zi era ziua lui de nastere si cred ca nu va uita niciodata prima zi de scoala in UK. Probabil ma va ura toata viata :)

7. aris

aris New Member

Trophy Points:
    0
    Fetita a intrat la reception? In ce luna a inceput?
    Bine ca ai avut ideea cu banca pt baiat :)

8. adelante

adelante New Member

Trophy Points:
    0
    Noi am ajuns in Milton Keynes in luna aprilie 2012. Mai exact pe 16 aprilie...stiu ca era Pastele si noi vopseam oua si-n acelasi timp faceam curat in casa...curat crestini! A doua zi,luni ,am mers cu fetita la gradinita(scoala) din cartier,am aratat la ce adresa locuim,ne-au prezentat scoala,locul in care o sa invete si unde o sa se joace micuta(am fost foarte impresionat ), iar Marti a inceput cursurile. Chiar nu mai stiu ce acte am completat...ceva simplu. Vreau sa-ti spun ca eram complet dezorientat de engleza care se vorbea,era diferita ,suna altfel...noroc ca sunt tip adaptabil si "gimnastica " mea a facut minuni!

9. renato

renato New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Noi locuim in Ellesmere Port langa Liverpool,
    Eu am un baiat de 7 ani si jumatate care a venit in anglia pe 25 iunie.
    Am mers la council si am cerut un formular pentru inscrierea la scoala.
    Am primit formularul impreuna cu lista scololor din zona noastra (fata de la birou a subliniat cu markerul 5 scoli cele mai apropiate de casa noastra.)
    Am completat formularul si am ales din cele 5 doar trei(dupa ce am intrat pe site la fiecare si m-am orientat in functie de ce am gasit acolo)si am mers la council din nou si am dus formularul fara sa imi ceara nici-un doc de identitate.
    In 10 zile , cu aproximatie , am primit prin posta o scrisoare de la council in care imi spunea ca a fost alocat un loc la scoala pt copil si trebuia sa completez un alt formulat cu raspunsul pe care il dau (accept sau nu locul-iar daca nu accepti trebuie sa argumentezi de ce-adica ce alta forma de invatamant va urma).
    Am dus formularul la posta si am bifat ca accept locul si tot in aceeasi zi am fost sunata de la scoala sa ma intrebe acelasi lucru.
    Am fost sunata chiar in prima zi de scoala in 3 sept, sotul meu a fost cu copilul acolo, a completat niste formulare si incepand din ziua a 2 a a inceput scoala.
    Uniforma la noi la scoala este compusa din pantaloni negri sau gri, la dunga, pantofi negri si o bluzica albastra cu empleba scolii pe ea pe care noi am primit-o de la scoala(am platit 5£ si ulterior am mai cumparat una tot de la scoala)
    Nu este nevoie sa ducem la scoala nimic, ii platim sa manance acolo 12 £ saptamanal si primeste lapte, un fruct si masa propriuzisa(am optat pt varianta asta ca sa poata socializa mai mult si sa invete mai multe cuvinte).
    Mentionez ca baietelul meu nu cunostea limba engleza deloc si a fost inscris in clasa a 2a in care a strat 2 saptamani.
    Acum este in clasa 3-4.
    La orele de sport primesc echipament de la scoala si au cluburi la scoala pt diverse activitati(azi a fost prima ora si la noi, inca nu stiu ce a facut pt ca termina scoala la 3.)

In rest totul este ok, a inceput sa invete cuvinte din ce in ce mai multe si incerc si eu sa il mai invat acasa!
    Numai bine

10. Marilena Adriana

Marilena Adriana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ....a ajuns si noi de 4 zile si avem baietelul de 5,7 ani.Ca sa il inscriu la scoala trebuie sa merg prima oara la primarie sa inteleg ,iar ei ma vor repartiza?sau pot merge direct la scoala(am una pe strasa noastra)

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    poti sa mergi la scoala daca e asa aproape sa intrebi ce si cum, daca au locuri, dar probabil te vor indrepta spre serviciul school admissions de la primarie. intra pe site si vezi/solicita ce trebuie sa faci pentru in-year admission

12. Ioanamb

Ioanamb New Member

Trophy Points:
    0
    Cineva la kings oak primary learning centre din wombwell barnsley?
    Dacă nu.. Îmi poate spune cineva cate ore se fac pe zi și cam care e programul de primary
    În general.. ? Am inscris-o pe fetita mea de 4,11, a acceptat-o, însă eu
    Încep serviciul în 11nov și vreau sa știu dacă este ceva program după classes . Un fel de
    After? Help please

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    la primary school programul e cam acelasi...cam 8:30-9 pana pe la 15.
    exista after school clubs, dar e cam obositor in fiecare zi pt copil

14. rompan

rompan New Member

Trophy Points:
    0
    Imi puteti spune daca vin cu copilul meu de 13 ani, pot sa-l inscriu la scoala in timpul anului scolar?sau risc ca el sa piarda un an?

15. ylle_st

ylle_st New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! As avea nev si eu de cateva informatii! Este posibil sa ajung in Uk undeva in mijlocul lunii decembrie, impreuna cu fetita mea in varsta de 10ani si 5luni, care este cls a IV-a. Ce acte tr sa am pt inscrierea la scoala? Am nevoie de foaia matricola tradusa si legalizata, fisa medicala?Se poate face din cate stiu in year admission, dar e posibil sa inceapa din ianuarie, in decembrie fiind si acolo vacanta? Va multumesc!

16. ylle_st

ylle_st New Member

Trophy Points:
    0
    Toate scolile au after-school? Este gratuit? Multumesc!

17. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Difera de la scoala la scoala dar depinde si de anul in care este copilul
    Dupa ore au cluburi unde copiii pot ramane sa studieze suplimentar
    Depinde si de profesori
    Activitati extra au din plin
    Este gratuit

18. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, tot 13 ani va avea si baiatul meu la anul cand ne vom muta in Londra....ma ajuta si pe mine cineva cu informatia despre school admision? Il vom inscrie la secondary school in functie de adresa dar va fi admis pur si simplu sau necesita vreun examen? Mai avem si o fetita de 6 anisori, la ea stiu cum va fi pentru primary school dar sunt nestiutoare legat de secondary school.

Multumesc.

19. ylle_st

ylle_st New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult, Cafea! oricand aveti timp, va rog sa imi raspundeti si mie vis a vis de inscriere, am postat mai sus!va multumesc anticipat, este minunat ce faceti aici pe forumul asta, am adunat multe informatii folositoare!

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    actele necesare si restul de detalii se dau de catre school admissions de la consiliul unde va mutati.

Share This Page