15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Caut cursuri full-time care sa-mi permita obtinerea "vizei" de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by trflorin, Jul 19, 2007.

1. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei

Am tot rasfoit paginile forumului si am citit o gramada de chestii interesante si utile. Nu cred ca am ajuns sa citesc fiecare mesaj de pe forum, dar cert este ca pana acum nu am dat peste un raspuns la urmatoarea intrebare:

- care sunt (daca exista!?) acele cursuri full-time (si care sa indeplineasca toate celelalte conditii pt obtinerea unei "vize" de student, adica unui permis galben) si care in acelasi timp sa fie (f impottant!) relativ ieftine (adica sub 300-500 pe an, daca nu chiar gratuite)?

Daca ati auzit/cunoasteti astfel de cursuri (indiferent de domeniu) va rog mult sa mi le spuneti si mie. Am auzit ca astfel de cursuri exista, si cu toate ca in viitor vreau sa obtin o diploma serioasa, momentan caut pur si simplu o modalitate de a obtine o viza de student care sa-mi permita sa lucrez part-time.

Din cate am citit, o varianta (un pic mai complicata) ar fi sa ma inscriu la un curs undergraduate (de un an) dar care poate sa coste cateva mii de lire, si sa incerc sa obtin apoi un maintenance grant ( http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... G_10034882 ) astfel aducand costurile cursului la zero (sau cat mai aproape)

Nu as vrea insa sa ma complic - as prefera sa ma inscriu la un curs cat mai ieftin si cu care sa pot obtine permisul galben, si dupa aceea sa ma gandesc unde as vreau sa fac un degree.

Orice idee/sugestie va fi binevenita.

Va multumesc mult

Florin

2. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    incearca Uk School of English....este gratis...aproape :)

3. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    tun, merci mult! intr-adervar, uk school of english sunt pe lista dfes, si cu toate ca inca nu am sunat la ei sa cer mai multe informatii, conform site-ului, ei ofera si cursuri de engleza full-time care pe an costa sub £300 (adica cam ce cautam eu).

mai astept, poate imi mai raspunde cineva cu alte sugestii la fel de utile ca si a ta, si daca nu, cred ca o sa ma inscriu la uk school of english.

merci din nou. daca cineva mai are alte idei, va rog sa mi le spuneti.

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Un mersi si de la mine,Tun,super idee,foarte utila.

5. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vroiam decat sa mai adaug (cu parere de rau) ca ma surprinde lipsa de raspunsuri la intrebarea mea de mai sus. Nu sunt sigur, dar m-ar mira tare mult ca UK School of English (UKSOE) sa fie singura institutie din zona Londrei (cu toate ca eu nu am specificat nici macar zona geografica unde caut) care sa ofere cursuri full-time (din nou, nu am specificat in ce domeniu; cele la UKSOE sunt de engleza, dar eu sunt interesant in orice domeniu ar fi atata timp cat indeplinesc conditiile pt obtinerea vizei) la un pret care sa-ti mai lase bani si de abonament de autobuz...

La fel m-ar mira sa fiu singurul care sa caute o astfel de scoala. Si totusi nimeni nu a mai venit cu nici o sugestie, nici un comentariu (bun, rau, etc)...

Ma intreb de ce?...

Indiferent, iti multumesc din nou Tun pt raspuns.

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Triflorin, stii bancul ala cu babutza de 80 de ani care vine pe scena la un concurs de miss si spune "eu vreau doar sa va anunt sa nu contati pe mine"? Cam asa si unii dintre noi, ce comentarii vrei sa scriem daca nu stim cum sa te ajutam?
    Nu ai de ce sa te superi, nu suntem nici noi atoatestiutori. Poate sunt persoane care au idee dar nu au vazut subiectul, poate intra mai rar...nu stiu ce sa zic, cert e ca NU CRED ca daca cineva ar stii ce sa iti raspunda, nu ar face-o.
    Succes in gasirea unui curs care sa iti convina!

7. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Triflorin,

Ieri am pierdut o zi intreaga verificand cursuri care sunt ceva mai apropiate de centru decat cel din Croydon. Sa-ti spun drept daca faci o socoteala la transport e mai rentabil sa alegi o scoala mai apropiata de unde stai la 400-500 lire decat sa mergi in Croydon la 289 lire si sa-ti trebuiasca travel card pe zonele 1-6 (cum e in cazul meu). Poti verifica preturile la transport, cu tot cu discountul de studenti la : www.tfl.gov.uk

In Londra am mai gasit un curs de Engleza sub 300 lire. E organizat de The London Skills Institute si au una dintre clase (12.30- 15.30) in Finsbury Park la pretul de 299 lire. Nu au insa nivel de avansati.

Aceeasi scoala are cursuri rezonabile in centru, pe Oxford Street - la 499 lire (12.30-15.30), sau la 599 lire (intre 9-12, 16-19).

Mai este East London School of English la care cursul de English -42 saptamani (1 academic year) e 599 lire, iar daca esti deja in Londra au oferta pt 499 lire (programul pt clase e 9-12, 12-15, 14-17)

Din pacate nu am gasit altceva mai ieftin in zonele care ma interesau.
    Astept si eu alte sugestii. Nici pe mine nu ma intereseaza ce fel de curs e dar de obicei cele de engleza sunt mai ieftine.

8. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    incearca www.beds.ac.uk - University of Bedfordshire. are o multime de cursuri pe diverse specializari, dar poti sa dai un google search universities uk daca vrei in alta zona
    bafta! -study-

9. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa mentionez un alt curs de engleza 36 weeks- 399 lire, 52 weeks - 499 lire.
    Cursurile sunt organizate de The City College of London (UK) si sunt undeva in WC1, deci prin centrul Londrei.

Pare ok, nu?

Stie cineva cum e cu prezenta la UK School of English?

Mersi

10. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    gargarita, merci mult - stiu ce inseamna sa iti pierzi timpul pe site-uri rasfoind pagina dupa pagina in cautare de cursuri... asa ca iti multumesc ca imparti roadele cu mine (si ceilalti de aici).

in legatura cu ce spui tu, eu ma gandeam ca ma inscriu si ma duc mai rar, sau nu ma duc deloc la cursuri, dat fiind ca (monentan cel putin) nu ma inscriu cu scopul de a dobandii cunostinte (de limba engleza de exemplu) ci cu scopul principal de a obtine permisul/carnetelul/viza galbena in baza careia sa pot sa lucrez...

la cat e de ieftina (si de putin serioasa pare ca) e UKSOE, eu nu cred ca o sa le pese daca ma duc sa nu in fiecare zi la cursuri, nu?

in plus, conditiile obtinerii vizei, pe langa felul cursului (full-time, etc) si al scolii (sa fie recunoscuta de Dfes, etc) sunt (daca am citit/retinut eu bine) sa ai intentia si posibilitatea sa te frecventezi cursul la care te-ai inscris si in baza caruia ceri carnetelul galben, nu neaparat sa-l frecventezi cu regularitate, etc....

ma insel?

11. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    da mai motanik, ai dreptate, dar nici eu n-am dat cu parul, pur si simplu imi exprimam frustarea ca nu primesc mai multe comentarii, raspunsuri, si ma grabesc.... acum nici tu nu te supara pe mine, ca cine stie, poate am convis pe cineva cu mesajul meu si o sa-mi dea o gramada de sugestii utile.

12. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa obtii "yellow card" deci numai statutul de student nu e cred ca e importanta prezenta la curs.
    However, daca te intereseaza sa aplici pt "blue card" mai tarziu probabil va trebui sa dovedesti ca ai frecventat cursul. Nu stiu sigur, e doar o parere.

Depinde de ce vrei sa faci.

13. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Completare - gasita pe forum:

"Am vrut sa anunt persoanele care se inscriu la cursuri doar ca sa-si legalizeze statutul nu le va merge ... Ne-au anuntat si la colegiu ca e nevoie de 80% attendance la ore si HO au devenit mai duri in prezent fata de trecut. Chiar azi ne-am trezit cu o echipa din 8 pers de la HO, care a intrat in clasa si ne-au numarat, au verificat registrul frecventarii orelor si care li s-au parut mai suspiciosi au fost chemati la discutii intre 4 ochi.
    Mai nou, studentii care vor aplica pentru extinderea vizei de studenti (ceea ce pentru noi nu e valabil) vor fi nevoiti sa completeze formularul respectiv , adaugand si NINO (ceea ce inainte nu era), astfel ei vor verifica cate ore ai lucrat saptamanal si plus vor contacta direct compania sau firma unde lucreaza studentii. Asa ca eu cred ca va fi mai greu cu al doilea job neinregistrat fiind ...
    Ne-au avertizat cei de la HO ca regulile se inaspresc."

14. adda

adda New Member

Trophy Points:
    0
  15. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    este cineva care stie exact ce acte trebuie trimise i unde pt a obtine yellow card?
    multumesc

16. Anonymous

Anonymous Guest

17. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    nicole24
    multumesc mult!
    nelamurirea mea este cu acel extras bancar sau o scrisoare de la cineva care sa confirme ca te intretine pe timpul studentiei.

18. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    La UK School of English vor prezenta macar o data pe sapt daca nu esti off de record. (asta iti spun la inscriere, ceea ce nu iti spun e ca daca nu te prezinti in prima zi, cum am patit eu, vor amenda de 50 de lire pe loc.
    Nu cred sa nu verifice pt blue frecventarea cursului, eu m-am enervat cu taxa lor si nu m-am mai dus.

19. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    raspuns pt ramonap: intra aici http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... anian.html si descarca formularul BR1 (adica asta http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... 52/br1.doc ) in care sunt descrise ce alte documente mai sunt necesare sa anexezi la el in functie de ce fel de cartonas galben vrei (adica pt studenti, self employed, sau self suficient). Aici ( www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/11406/49 ... ulgar1.pdf ) gasesti un alt document cu cateva instructiuni (aceleasi pe care le mai gasesti si aici: http://www.romani-online.co.uk/content/view/4207/242/ ).

20. trflorin

trflorin New Member

Trophy Points:
    0
    intrebare pt adynutza: mai explica-mi o data te rog ca nu inteleg: ce inseamna (pt UKSOE) sa fi "off the record"? de ce daca esti "off the record" nu-ti cer nici o prezenta? si inca ceva: deci tu te-ai inscris la ei, nu te-ai dus in prima zi si ti-au dat amenda, si dupa aceea te-ai enervat si nu te-ai mai dus deloc, dar ai ramas inscrisa si nu ti-au mai zis nimic (si ai putut sa aplici pt cartonsaul galben in baza cursului), corect?

Share This Page