18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cat timp petrec copiii vostrii pe pc?

Discussion in 'SEZATOARE' started by che, Jul 22, 2008.

1. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am fetita de trei ani si jumatate care nu se mai joaca deloc cu papusile si sta ore in sir pe computer. Inca de anul trecut cand avea doi ani jumate stia sa faca una alta pe pc, de exemplu sa gaseasca pozele, sa-si puna muzica etc. Acum sta 2-3 ore pe zi pe Mario, asta cand eu sunt ocupata cu gatit, curatenie etc. Apoi, cand sunt libera, e o adevarat lupta s ao fac sa se joace cu altceva.

Eu nu sunt genul de parinte care si-a dresat copilul sa stea zbir cand spune el ceva, din potriva, sunt poate cam prea ingaduitoare. Are cineva probleme de genul asta? Ce ne facem? Copiii din ziua de azi se mai joaca cu jucarii sau computeru e la putere? ???

Orice comentarii/sugesti ar fi apreciate. Thx.

2. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0

Hmmm, pacat ca au ajuns copiii sa nu se mai jjoace cu papusile asa cum ne jucam noi cind eram mici, dar eu una, i-as interzice calculatorul, si as lua-o la inotat, la plimbare in parc, sau la zoo. Nu zic cum sa-ti scresti tu copiii, sar eu una, nu i-as da sanse sa poata sa stea in fata calculatorului care, indubitabil e f daunator. Si poate ar fi o buna idee sa fi mai putin ingaduitoare? Ce s-a intimplat cu " parintele care face lege"? Cind se va face mare, nu te va respecta, daca nu ii pui interdictii acum, cind e mica. Fa-o interesata de altceva, in outdoor activitati. Locuiesti in Londra? Sint multe parcuri in care te poti plimba daca nu iti permiti sa dai bani la inot sau zoo. Doar o sugestie, hope it helps.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Priviti ce scrie Che, ROMANCA oportunista acum o luna:

Ti-ai schimbat parerea intretimp??? Pe 20 iunie nici macar nu trebuia sa fim primiti in EU.Asta = vize, paraca asa stiu eu..
    Cine e taranca ajusa la oras acum????
    Re: Pareri despre ceea ce suntem:romani?

Mesajde Che pe Dum Ian 20, 2008 6:32 pm
    ...incerc sa ma gandesc la un motiv contemporan pentru care sa fiu mandra ca sunt romanca si nu gasesc. Va rog, nu-mi dati doua-trei exemple de cantarete de opera, fotbalisti etc...e prea putin pentru a ma simti la fel ca ceilalti europeni. Si nu imi aduceti nici justificari istorice, conditiile respective au incetat demult, si noi putin ne-m schimbat. Ba, dimpotriva, o ducem tot mai rau. In jur de 60% din venitul ntional e de la cei ce lucreaza in afara tarii...pai ce sa zic mai mult??? Ce se va intampla cand nu vor mi fi trimisi bani in tara? Acum mai trimit multi pentru parinti sau copii, dar dupa ce parintii nu vor mai fi, iar copii vor fi aici...pe ce ne bazam ca tara? Cand au fost problemele acelea in Italia in toamna, leul romanesc a scazut foarte mult in comparatie cu euro si dolarul... (asta e un exemplu din alte mii).Nu suntem deloc ca ceilalti, experienta mea de anglia m-a facut sa inteleg ca suntem mult mai rau...daca vrea cineva exeple, pot sa dau garla. Uneori ma si mir cum de am intrt in EU.

Cu asta cred ca am spus totul.

4. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te supara Che, dar avand sansa sa citesc citeva din raspunsurile tale pe forum, nu mi-e greu sa-mi dau seama de calitatea ta de parinte... Poate ca tu nu faci destul ptr fetita ta si nu o ajuti sa fie interesata si de altceva. Eu una nu mi-as lasa copilul la 3 ani pe calculator!
    Ma rog, fiecare cu stilul lui de-a educa, dar mie mi-e mila de copilasul tau!

5. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Vaai chiar ti-ai dat seama de calitatea mea de parinte. Wasting my time....

6. che

che New Member

Trophy Points:
    0
  7. che

che New Member

Trophy Points:
    0

Si fiica-mea e scoasa minim 3-4 ore, de obicei e mai muuult, are program in fiecare zi de iesit, saptamana asta am fost printre altele la Hollow Pond, Brooks farm si parcul de langa el care s-a modernizat pt cei care nu stiu e super , abbots park, muzeul copilariei (Bethnal Green), Tower Bridge si maine mergem la Alton Towers, sper sa tina vremea u noi- asta pe langa altele (ex Mc donalsd si parcul de langa, library etc). E imposibil sa o tii pe fiica-ea in casa sau sa o duci mereu in acelasi parc...La inot am fost dar acum recent am vazut ca e super plin, o sa mergem mai dse dimineata- iubim apa..In fine, stai voi linistiti ca ma ocup eu de fiica-mea, nu multi copii sunt dusi si adusi asa cum e ea- eu pot sa pun pariu cu voi toti ca nu va scoateti copiii atat de mult cat o scot eu, am prietene cu copii de varsta fiicei mele si niciuna nu iese atat de mult cu copilul cat ies eu, deci nu luati voi imediat pozitia de critici ca nu aveti habar.... da ce va mai place vou asa criticati, sa va dati voi mari ca voi aveti grija de copii si altu n-are...eu am intrebat DACA E CINEVA IN ACEEASI SITUATIE, daca nu nu va deranjati

Sunt momente in care nu pot fi langa ea-ex fac mancare ca dhe tre sa fac si asta, curatenie etc. Nu sunt genul de didina gospodina pentru ca vreau sa petrec cat mai mult cu ea, dar , totusi, trebuie sa ma asigur ca mananca sanatos si ca are un loc curat und esa stea...ei in acest timp, fioica-mea sta pe pc, nu vrea sa se joace cu altceva...Acum, sincera sa fiu nu am stat sa ma uit la ceas sa vad exact cat sta pe pc, dar mi se pare destul de mult....

Va rog nu mai dati comentarii aiurea, si nu va dati voi cu parerea in leg cu calitatea me de parinte, vroiam sa stiu daca sunt altii in situatia mea..si ce masurea iau ei...daca nu, nui va deranjati cu criticile de doi lei...

In legatura cu ediucatie blanda sau mai aspra, fiecare face cum vrea, e u cred ca dfiecare copil trebuie sa fie rasfatat cat e la mama acasa, ca de aia se zice ca nicaieri nu-i mai bine ca la mama acasa, asta nu inseamna ca nu o educ...

...

8. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0

...daaaaaaa ai dreptate! PC-ul ii Toxic si indobidoceste copiii + ca daca lasi copil asa mic la PC sar putea sa manance mouse-ul si literele din tastatura,sau sa ii cada unitatea pe picioare si sa ramana olog. -killpc- illpc- -shout- hout- -killpc- illpc-
    De cand lumea si pamantul parintii nu sunt la curent cu evolutia noii generatii (adica odraslele lor).

ORICE! "Thing" ar face copilul nostru pe lumea asta o sa fie "indubitabil daunator" (mai mult sau mai putin) daca ii nesupravegheat si "The Thing" nu ii intro continua balanta cu restul inconjurator.

9. amalia

amalia New Member

Trophy Points:
    0
    stai linistita Che..si eu am un baiat de 4 ani jumate care petrece ceva timp in fata pc-ului...dar pt asta nu ma stresez.de ce sa nu ii fac placerea copilului?la urma urmei si noua ne mai place sa navigam pe internet si daca ar fi cineva sa ne interzica ce rau ar fi,nu?
    nu il las mult timp,dar are zilnic portia de jocuri pe net(mai ales in vacanta)...toate lucrurile sunt daunatoare,incepind de la mincare si terminind cu tv-ul si pc-ul dar asta nu inseamna sa ne privam copiii de la micile lor placeri.
    cit pt faptul ca ai fost criticata ca nu esti o mama buna...romani tot romani sunt oriunde se afla,iar rautatea si capra vecinului sunt pe primul loc ( nu generalizez)...

Share This Page