9.7 C
London
Sunday, May 29, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cat se castiga in UK?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Cody, Aug 8, 2012.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    mistero

e scris la misto ...

2. mistero

mistero New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- -ras2- ma bucur ca nu am fost singuru care a crezut ca e pe bune :)))) deh nu tot ce zboara se mananca...

3. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Nu va imaginati ca se castiga foarte mult in UK. Treaba e cum traiesti de banii care ii castigi.
    Un prieten de pe forum,din Romania, m-a sunat la tel si m-a intrebat cat castig eu. Dupa raspunsul meu, a urmat o alta intrebare care m-a blocat... Ce sa faca el cand o sa vina sa castige mai mult ca mine, evident tot ca sofer taxi?
    Sincer, s-ar putea sa va imaginati ca sunt multi bani de luat aici. Job-urile bine platite nu asteapta si nu devin disponibile des.
    Se poate trai decent cu un venit 2000£ de un cuplu. E normal sa vrei mai mult, dar in primele 2-6 luni eu as fi fost multumit daca aveam banii astia... Sa vrei peste 350-400/sapt din prima luna, e cam dificl. In primele sapt in UK am fost multumit si cu castiguri sub 200/sapt.
    Succes

4. mistero

mistero New Member

Trophy Points:
    0
    Cam ciudata intrebarea...trebuie sa recunosc dar avand in vedere ca sunteti prieteni presupun ca a zis'o la alt mod...nu am inteles niciodata de ce noi romanii ne dam in cap unu la altu cand trecem granita...bine nu toti dar sunt sigur ca fiecare a patit asa...am citit si pe forumu asta cum cineva intalnise un roman la o spalatorie unde lucra el si ii pusese niste intrebari si raspunsu final a fost sa se descurce singur ca nici pe el nu l'a invatat nimeni...

5. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Ideea e ca ,daca as putea zice cuiva ce sa faca sa castige mai mult ca mine in aceeasi meserie, dece nu as face eu sa castig mai mult?
    Nu stiu daca m-am facut inteles.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu zic ca poti face atata cat te duce capul , nimic mai mult

Am cunoscut romani care lucrau pentru 33 pounds pe zi in constructii si erau multumiti
    Am prieten care lucreaza tot in constructii dar incaseaza 100 pe zi , 6 zile pe saptamana si asta dupa taxe , e adevarat ca are vechime aici si este sef de echipa dar meseria lui de baza e lacatus mecanic
    Aproape fiecare spalatorie din zona mea are cate un roman care baga in buzunar 40 pe zi si sant multumiti
    Am prieteni care fac intre 4000 - 7000 pe luna fara sa faca nimic , fac altii pentru ei

Este capitalism pur aici , o sa faci atatia bani cati meriti , nici un leu mai mult

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Foarte corec, dar era vb de un nou venit in UK

8. mistero

mistero New Member

Trophy Points:
    0
    eu unul am inteles si sper in continuare ca a pus acea intrebare ca sunteti cunostinte/prieteni si si'a permis cu tine...
    trebuie sa recunosc ca daca imi facea cineva asa si nu i'l cunosteam ii ziceam 2 de masa :)

9. Cody

Cody New Member

Trophy Points:
    0
    Un incepator care a venit ieri in SUA si lucreaza in domeniul in care lucrez eu si anume "hardwood floors installation and sanding" castiga 9-10 dolari pe ora cash. Cel putin in Chicago. Si acest lucru la negru. O persoana care este "foreman in a crew" si care poate completa o lucrare fara nevoie de supervision castiga intre 16 si 18 dolari pe ora , cash.

Da, este capitalism si aici si fiecare persoana face cat merita. Eu iau lucrari si le "subcontract out" . Uneori incasez intre $500-$2000 dintr-o lucrare de 3-4 zile pe care desigur o face subcontractorul meu. Desigur, am inceput in business in urma cu 8 ani, si lucrez in domeniu de 10 ani.Ceea ce fac eu: sunt chemat la lucrare sa dau un pret, raspund la intrebarile clientului, dau pretul ulterior printr-o "Estimate Professional". Daca contractez lucrarea sunt raspunzator de buna ei desfasurare: comunicare, incadrare in timp, calitate, etc. Clientii stiu ca folosesc subcontractori si nu-i intereseaza atat timp cat cel recomandat am fost eu, iar ei stiu ca lucrarea va fi de calitate. Intrebare: pot face acest lucru si in UK? Mersi.

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic, da! Insa de obicei cel care-ti face " the quote" se ocupa si de lucrare. Personal nu am auzit de intermediari pentru lucrari pana-n 40-50k.
    Cum ti-am zis si in celalalt topic, odata ajuns in Uk o sa trebuiasca sa te reprofilezi. Parchetul sau podeaua de lemn masiv nu prea are cautare din cauza pretului exorbitant si a vremii. Mocheta ramane varianta acceptata de 90% din populatia Marii Britanii.

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Si sa nu uiti ca au astia zeci de trade associations in care tb sa fii. Tb sa ai certificat pt orice. Nu poti bate un cui daca nu ai facut nu stiu ce kkt de curs de health and safety pt asta. Este mai complicat decat crezi.

12. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Aprox £1600 pe saptamana dupa taxe in IT

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

13. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    Si mai exact ce in IT Bogdan? ca domeniul e vast ...... -ras4-

14. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Programare

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Exagerezi. Adică e posibil, dar destul de rar. Media e mult sub.

Semnătură!

16. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Este exact media pt contractori. Intre 350-400 pe zi. In financial / banking e 600 / 700 pe zi. Nu e nici o exagerere, similar castiga fostii si actualii colegi.

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Stai așa. Alea-s sume brute și vorbim de contracte. Ca angajat (employee) iei mai puțin. Zic să nu le amestecăm. :)

18. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Ratele pe zi sunt brute dar taxa e doar 20-25%. La 400 pe zi iei 2000 brut pe saptamana din care ramai cam cu 1600.

Credeam ca topicul e despre cat se castiga in UK in general nu doar pt permanenti. Ca permanent media e 40-45k si vreo 50% mai mult in banking.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    NIN nu plătești? :)

Da, cam pe acolo-s mediile. :)

20. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    NIN nu prea ptr ca salariul anual e de doar 7500 pe an. Restul sunt dividende. Platesc 20% corporation tax pe suma ramasa dupa ce scad cheltuielile.

Share This Page