15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cat de util v-a fost forumul,sau va este?

Discussion in 'SEZATOARE' started by cata246, Sep 6, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Uite,abia ce am postat ceva la un alt topic,si am realizat ca multi din cei ce postau frecvent acum 4-5-6-7- luni,nu mai apar deloc pe aici.
    Personal acusica fac un an,si forumul inca este una din principalele moduri de a-mi petrece o parte din timpul liber.
    Cei ce-mi vor fi citit din postari vor fi realizat ca nu caut informatii despre carduri si locuri de munca,ci,personal, vad acest forum ca un mijloc de a socializa cumva cu alti romani.
    Prin intermediul forumului am cunoscut multi oameni de calitate,pe unii chiar personal,cu unii ne-am vizitat chiar si in tara.
    Ce inseamna insa forumul pt voi ceilalti?
    Cat timp petreceti pe forum?
    V-au folosit informatiile de pe forum?
    Il recomandati altor romani?
    Simtiti,cateodata,ca abia astepati sa vedeti ce s-a mai postat,ce alte subiecte au mai aparut?

2. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    HI,PE MINE ACESTE FORUM M-A AJUTAT F MULT,AM GASIT INFORMATII NECESARE ,SI POT SPUNE CA MI-AU DESCHIS OCHII,UNA ESTE CE CREZI TU CA TREBUIE FACUT ,SI ALTA SA VEZI CE AU FACUT ALTI ROMANI ,CE EXPERIENTE AU AVUT ,DACA AU REUSIT SAU NU ,SI CUM AU REUSIT SAU NU...E BINE TOTUSI SA NU INVETI PE PIELEA TA,DECI FORUMUL E F FOLOSITOR....
    E ADEVARAT CA UNII DIN CEI CARE SCRIAU PE FORUM ,NU MAI SCRIU DE CEVA VREME ,DAR APAR EI ,FARA GRIJA...
    IN FIECARE ZI ,MA UIT PE FORUM CAND CITESC MESAJELE SI POT SPUNE CA DE ABIA ASTEPT SA VAD CE SE MAI DISCUTA ,CE MAI POT AFLA ,E SI DISTRACTIV SA VEZI CATEODATA CUM IES SCANTEI,ESTE SI TRIST SA VEZI PRIN CATE TREC UNII SA ISI FACA UN VIITOR AICI,DAR SI BUCURIE CAND VEZI CA ROMANII REUSESC ,MAI ALES CAND TRECI PRIN "PLOAIE SI VANT"
    STITI CA ESTE ZIARUL "ROMANINUK" SI ACOLO SE FACE O PETITIE PT A RIDICA RESTRCTIILE ROMANILOR PE PIATA DE MUNCA DIN UK,CE AR FI SA INTRATI SI VOI PE SITE SI SA VA INSCRIETI SI VOI ,CU CAT SUNTEM MAI MULTI CU ATAT MAI BINE ,IMPOSIBIL SA NU REUSIM ODATA SA FACEM CA GUVERNUL SA IA HOTARAREA DE A RIDICA RESTRICTIILE....

3. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    "Eu intru rar ca desi am fost printre primii acum ma simt pierduta pe aici , noi membrii, nou look al forumului..."
    Este un pasaj dintr-o discutie privata ,cu o veche forumista,la care din pacate ...subscriu.
    Sincer intru zilnic, dar foarte rar ma loghez .Dupa parerea mea ce-a mai frumoasa perioada
    a acestui forum o fost inainte de a aparea NEBUNIA ALBASTRA (BR1...)

4. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt membra de foarte putin timp insa de cand ma_m inscris intru zilnic si il tot rasfoiesc.Sunt foarte multe lucruri interesante si uitle de citit.Si da cata 246 sunt si curioasa sa vad ce mai apare nou pe acest site.Va pup si va urez bafta tuturor. -takecare- akecare-

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor !
    Eu cred ca citesc pe forum de vreo 2 ani,tin minte ca prin toamna 2006 ne-am hotarat sa venim in UK.Da,pot sa spun ca mi-a fost foarte de folos forumul,formatul mai vechi imi era mult mai drag si mi se parea foarte usor de folosit.Nici asta nu mi se pare greu,decat un pic mai plicitisitor.
    Citesc in mod regulat ce se mai scrie pe forum dar nu mai particip la discutii pentru ca de cele mai multe ori am ajuns sa regret tot ajutorul oferit si uneori nesimtirea si tupeul oamenilor este iesita din comun.Si eu am cunoscut personal unii membri ai forumului si cred ca sunt oameni de treaba dar pe cat de organizati sunt administratorii forumului pe atat de dezorganizati sunt moderatorii.Unii dintre ei abuzeaza,unora nu le pasa,etc.Si asta desigur,nu o spun pentru ca as avea ceva cu cineva,majoritatea moderatorilor ma stiu deja si nu e nevoie sa ma scuz in nici un fel pentru ce zic,este doar o parere personala.Stiu foarte bine ca moderatorii sunt voluntari,dar nu sunt chiar lipsiti de orice responsabilitate din moment ce au acceptat sa fie moderatori,mie asa mi se pare corect.Raspunsuri de genul "nu am timp" sau "nu sunt platit sa fac asta" mi se par un pic deplasate si as intreba la randul meu atunci de ce ati acceptat sa fiti moderatori gratuit daca nu aveti timp ?Doar pt a da ban sau a face observatii? Administratorii de ce nu evalueaza randamentul si efortul moderatorilor?Sau selectia cum se face,pe ce criteriu?Oare cand li se ofera rangul de moderator chiar nu li se cere nimic in schimb,decat li se da putin mai multa putere decat unui membru obisnuit? Pe un forum sunt si multe altele de facut in afara de a sta la panda sa vedem care mai scrie ceva de avertizat...Oricum mi se pare ca in ultima vreme prea putina lume se ocupa de acest forum,poate e doar parerea mea,dar chiar si cu versiunea noua mi se pare neingrijit.Nimeni nu sterge din subiectele vechi,nimeni nu inchide conturile membrilor inactivi,erorile de pe site nici nu ma mai obosesc sa le scriu...
    Ca punct pozitiv as spune ca este de apreciat faptul ca unii moderatori si-au dedicat timpul pentru a face acele tutoriale foarte folositoare.
    In alta ordine de idei,te pierzi in multitudinea de subiecte vechi deshise pe cand legile erau cu totul altele,unele topic-uri au foarte foarte multe pagini si pe fiecare pagina un sir imens de post-uri in care e foarte greu sa gasesti o informatie corecta si definitiva,motiv pt care membrii noi deschid foarte multe subiecte cu acelasi continut sau care se refera la chestii deja discutate.Incet incet forumul se indreapta catre un haos cred eu....
    Pe acest forum nimeni nu este tras la raspundere daca da o informatie eronata,eu una le-as da avertismente celor care scriu fara sa aibe habar ce scriu si doar dezinformeaza in masa.As prefera cand e vorba de legi sa se mai dea si cate un link spre informatia oficiala,sau sa se spuna concret sursa de unde a fost preluata informatia respectiva.Un "mi se pare ca" sau "am auzit ca" nu mi se pare suficient de credibil.
    Tot o parere personala ar fi ca membrii vechi nu mai scriu si din motive personale cum ar fi ori ca li s-a schimbat statutul si nu mai au nevoie sa urmareasca acele subiecte,ori si-au rezolvat problemele si atunci unii nu mai au de ce sa fie interesati de forum,ori cei care au ramas si urmaresc forumul la fel ca mine fara sa mai participe sunt satui de mesaje private lipsite de un "te rog" sau un "mersi",sau au obosit sa se contrazica cu niste persoane care abia au aflat ce e un yellow card dar se contrazic ca stiu ei totul in materie de self-employed(e doar un exemplu luat la intamplare).Mie nu imi pasa cine si cand a venit in UK,poti sa fii aici de 7-10 ani si sa nu ai habar de nimic sau poti sa fii de o luna dar sa fii foarte bine informat,nu sunt de acord cu clasificarile astea de "membru nou" care nu stie nimic,atata timp cat ce spune este la subiect si adevarat,cu un suport legal,atunci jos palaria!
    In incheiere pt ca am scris foarte mult,pe mine m-a ajutat mult acest forum,ma simt intr-un fel "ca acasa" ,asa cum imi verific e-mail-ul zilnic,la fel intru si pe forum sa vad ce se scrie decat ca am ajuns sa consider ca nu mai merita efortul de a participa,a-mi spune parerea sau a impartasi ce stiu,este un dezinteres total pe forum care ma impiedica....

Sa auzim numai de bine dragilor !

6. kathy

kathy New Member

Trophy Points:
    0
    "Dupa parerea mea ce-a mai frumoasa perioada
    a acestui forum o fost inainte de a aparea NEBUNIA ALBASTRA (BR1...)" (Seby)
    Din pacate seby are dreptate: forumul e doar despre yellow, blue sau pink card... Foarte rar gasesti alte discutii. Iar discutiile despre cu totul altceva decat "cardurile" nu sunt intretinute -killpc- illpc- Romanul tot cu gandul la restrictii pe piata muncii, ce carduri au mai aparut, cum sa obtina un card etc etc ca si cum viata s-ar rezuma doar la un "card" -slap- lap-

Ca si altii, mai arunc din cand in cand cate o privire pe forum, dar de cele mai multe ori nu ma loghez. Nu am de ce...

Sper ca nu am deranjat pe nimeni, dar asta e parerea mea...
    -cool- ool-

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum s-a mai spus deja, si eu am ajuns la concluzia ca subiectele sint ( au inceput sa fie) extrem de plictisitoare si se repeta, sub diferite forme, de 10 ori. Aceeasi intrebare - sub diferita forma- este pusa in fiecare zi de cite cineva care nu se uita sa vada daca s-a mai discutat despre acelasi lucru inainte, si nimic nou, interesant nu se discuta. Sant multi romani pe forum care in loc sa-ti dea un sfat bun, "iti taie capul" or " te jignesc" sau raspund fara sa aiba habar daca ceea ce spun ei, este corect sau de folos pentru cel care intreaba.
    Din fericire cred ca numai odata am avut nevoie de ajutorul forumului cu un sfat - pe care, bine-nteles ca l-am primit destul de gresit, si m-am lasat batuta.
    Mi-a folosit forumul numai ca mod de a-mi face prieteni - si am noroc ca pe prietenii noi pe care mi i-am facut, sint decenti, super faini, si cu respect fata de opiniile celorlalti.

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pt mesajele voastre. Personal, chiar va rog sa dati glas nemultumirilor, astfel o sa stim si noi ce avem de facut in continuare. Stiti deja ca de fiecare data am raspuns nevoilor voastre si o s-o facem mereu, atat cat este posibil.

Vara este intotdeauna o perioada mai..relaxata, sa zic asa, dpdv al moderarii pe forum. Mai toti suntem in concedii, sesiuni sau avem prea putin timp la dispozitie pt a ne ocupa asa cum trebuie de forum. De cum vine toamna reintram in normal.

Oana, sugestiile tale in legatura cu informatiile eronate care se ofera pe forum sunt f bune, am sa discut asta cu cei din echipa - singura problema insa ar fi ca nu fiecare mesaj in parte poate trece prin sita noastra dar am putea conta in continuare pe sprijinul membrilor ca tine.

-staycool- taycool-

9. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Vreau sa multumesc din tot sufletul forumului ca exista, administratorilor si moderatorilor, membrilor si tuturor care posteaza pe forum, cu gandul sincer si bun de a ajuta, a discuta sau de a socializa..

Pe mine si pe sotul meu ne a ajutat acest forum -1.ne a oferit toate info posibile despre cum sa ne facem un drum in a munci legal in uk
    -2.ce presupune inscrierea la un GP si alte lucrurile utile, pe care nu ai de unde sa le afli
    -3.am cunoscut oameni extraordinari, pe care ni i dorim ca prieteni, romani din acelasi oras/regiune ca si noi, care isi doresc sa fim uniti si sa nu ne mai simtim, fiecare in coltisorul lui, retras, printre straini...

Ce iti mai poti dori??... -badteeths- adteeths- imi pare rau ca unii membrii vechi nu mai scriu la fel de des cum o faceau, am citit posturi mai vechi si mi ar fi placut sa fi vb cu ei despre viata lor de acum, ce fac, cum se simt aici si daca isi doresc sa mearga acasa, dupa anii de UK..Eu , asta vreau acum..dar e inca prea devreme sa vb ...

Va pup si sper sa ne fie bine tuturor, sa fim sanatosi si sa avem incredere in Dumnezeu!!
    numai bine -kiss- iss-

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Un nou an, un nou format al website-ului, noi membri ni s-au alaturat!

Revenind la topic, cum va ajuta / v-a ajutat ROMANi ONLiNE pana acum? Si cand zic ROMANi ONLiNE, ma refer la membri, la parerile lor pe forum, la informatiile subscrise de acestia, la contacte personale (socializare), stiri, evenimente, informatii publicate etc.

Suntem diferiti si avem puncte de vedere diferite, insa le respectam si le luam in considerare pe toate.

O seara frumoasa!

Negrutxa
    Moderator

P.S. Gandim la fel?!

11. haris

haris New Member

Trophy Points:
    0
    Da, "cat de util v-a fost forumul" ! "Va este"... nu prea mai este. Nu prea mai "imi" este. Cu siguranta este altora care vin acum si care intalnesc "debandada" asta de informatii si certuri si contraziceri. Dar pana la urma asta este un forum. Treaba insa este ca ceea ce aici se numeste forum si chiar este nu se "pupa" cu ceea ce cauta noii intrati. Cand am intrat eu prima data (nu de mult, era varianta veche) era liniste, luma mai schimba cate o vorba, nu se certa si mai ales nu te jignea. Ei, acum treburile s-au schimbat, am vazut noi veniti luati la misto din prima postare, am vazut membri vechi care ii corectau gramatical pe altii doar asa de plictiseala insa ei insisi nu stiau cam cati de "i" sa puna pe la cuvinte gen copii, copiii...etc.
    O fi mai bine, o fi mai rau... naiba stie. Poate sunt eu cel care nu suporta ritmul nou si directia in care merge lumea (dealtfel deplang si azi raposatul site de dinaintea bazaconiei asteia).
    Insa una peste alta am intalnit oameni care m-au ajutat cu multe informatii la inceput cand nu stiam nici unde era Anglia pe harta. Erau si atunci unii care iti raspundeau cu "vezi si tu prin forum ca s-a mai scris" si eu nu stiam nici ce sunt toate abrevierile alea NINo, SE, GP, NVQ si altele, daramite sa caut ceva ce nici nu stiam ce inseamna. Dar dintre toti a fost unul singur care m-a ajutat enorm cu multe informatii, cu rabdare si timp pe care il putea folosi in scopuri personale nu ca sa-mi explice mie de 10 ori ce si cum. Persoanei in cauza nu pot decat sa-i sarut mainile pana nu-mi mai simt buzele. Evident nu o sa spun cum se numeste pentru ca nu stiu daca ar fi de acord.
    Deci exista si pe aici cate un inger salvator pentru fiecare (in cazul in care nu cumva eu am intalnit singura exceptie, cine stie...)
    Asa ca desi ma uit zilnic pe site nu mai scriu pentru ca e o abrambureala de nedescris pe aici si in curand toate discutiile vor fi certuri sau jocuri de genul sa descoperim personajele, joc util dealtfel pentru toti noii veniti, cersetori de informatii. Sau este premergator unui joc nou "cine stie castiga, informatia"? Putina lume raspunde la intrebarile noilor veniti. Multi ii trimit prin arhive. Firesc. Ce mi-e forum ce mi-e baza de date. Cineva raspundea cu cateva zile in urma facand "cadou" un link langa care scrisese: "Poftim informatia. Azi ma simt generos!"
    Dar daca forumul incepe sa se vrea garnizoana militara cu "pifani" si "bibani"... atunci cu siguranta el nu ne mai "este". El ne-a "fost". [​IMG]

12. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca ai fost putin cam hazardat in exprimare, dar iti respect punctul de vedere ca atare.

Ca si pe orice alt forum, criteriul subiectivitatii functioneaza si aici. Nu stiu despre ce certuri vorbesti. Ar trebui sa facem diferenta intre disputa si dialog.

E drept, au aparut in ultima perioada unele topice mai... altfel decat era lumea obisnuita. Totusi, cred ca ai mers cam departe cu epitetul "bazaconie". Forumul e doar parte integranta a site-ului. Nu site-ul in sine.

Site-ul functioneaza de cativa ani buni si cred ca la peste 90% din intrebari raspunsurile au fost deja date. Pentru asta exista colo sus, in dreapta, optiunea "Cautare". Nu trebuie sa iei site-ul la puricat pagina cu pagina sa cauti un raspuns.

Si cred ca si probabilitatea de a accesa un site si a gasi din prima, fara nici un click suplimentar, informatia cautata e destul de mica.

Desigur, ar fi frumos ca la fiece intrebare cineva sa dea un raspuns cu un link direct spre respectivul post, dar tine cont ca aici totul e voluntar. Nu e nimeni platit sa isi rupa din timpul personal sa dea raspuns la fiece intrebare. Nu mi-o lua in nume de rau, dar pune-te tu insuti in locul celui de la care tu astepti sa iti dea raspunsul cautat. Ai rupe ore intregi zilnic din timpul de la job sau cel petrecut cu familia sa poti multumi pe fiecare? Sa incercam sa fim si realisti.

Ultimele topice (cel cu personajele, de exemplu) sunt incadrate in sectiuni dedicate. Si toate modificarile aduse site-ului au fost facute sa il faca mai friendly, sa interactioneze mai mult cu utilizatorii. Inclusiv in acest sens (vezi sectiunea Comunitate). Un site pur si simplu informativ, de informatie pura si atat, gasesti pe toate site-urile oficialitatilor. Dar bineinteles ca e mai comod sa vii aici si sa iti faci un cont, adresezi o intrebare (care in multe cazuri e singurul post, pana la eventual urmatoarea) si astepti ca cineva sa iti dea raspunsul mura in gura, doar pentru ca ai intrebat.

E vorba de o comunitate aici, de interactionare pe mai multe domenii de interes, nu doar cele de gen "Cum aplic pentru Blue Card?" sau "Ce acte imi trebuie pentru...?"

Urasc posturile lungi, dar uite ca asa a fost sa fie acesta. Si nu trebuie sa te simti ofensat sau in orice alt fel de un raspuns sau altul. Tu stii cel mai bine ce faci cu timpul tau, daca ti-l petreci pe un site sau pe altul. Dar atata timp cat totul e voluntar, ar trebui sa fim mai condescendenti si sa acceptam realitatea ca atare...

Apreciem ce este de apreciat si dezapreciem contrariul. Dar fiecare intelege in felul sau personal asta. Si daca eu pot sa iti respect punctul tau de vedere, incearca sa te gandesti daca ai putea si tu proceda la fel cu mine. Simplul fapt ca ai postat a dovedit ca iti pasa. Think about it!

13. haris

haris New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si tu ai dreptate. Cu siguranta ai dreptate. Acum e drept fiecare cauta cate ceva prin site-ul asta. Eu ma refeream la partea lui de informatie. Si cum nu-si rupe nimeni din timp sa raspunda, treaba fiind voluntara, cred ca nici cei care intra sa afle un raspuns nu-si rup din timp ci timpul ala decide un pas sau altul facut bine informat sau nu. In fine...
    In orice caz, da, ai dreptate cu siguranta. Tare mi-e ca toti au dreptate. Si atunci ceva nu-i bine...

14. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Partea de informatie exista in continuare. Cele 5 posturi din stanga sunt doar ultimele 5. Cand cautam ceva, ar trebui sa depunem macar minimul de efort, nu?

Nu trebuie sa imi dai dreptate doar sa "scapi de mine", cum se zice. Ai si tu partea ta de dreptate.

Nu fac pe avocatul nimanui, dar cred ca un site ar trebui sa aiba de toate, sa fie complet. Pentru ca daca ne referim strict la sectiunea informativa, ea nu a disparut nicaieri, e in continuare functionala. Dar si intrebarile sunt mai putine. Cine stie ce cauta poate gasi cu un simplu "Search" pe site. Altfel forumul ar deveni o... chestie asa, unde gasesti de 10-20 de ori repetate aceleasi intrebari, cu aceleasi vesnice si neschimbate raspunsuri. Problemele nu se schimba in general, raman aceleasi, legile nu se schimba intr-un ritm prea alert. Doar oamenii.

Si cred ca in continuare se dau raspunsuri la diferitele intrebari ce apar. Atata timp cat constientizam ca nu e nimeni dator sa ne ofere informatiile pe care le cautam, cred ca se poate comunica intr-un mod decent, relaxat. Si vom sti sa apreciem pe cineva de la care primesti un ajutor, indiferent de ce natura e acesta. Pentru ca acel cineva s-a ostenit sa ti-l ofere, dezinteresat.

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca forumul si-a dovedit din plin utilitatea.
    Numarul mic de postari din ultimul timp legate de legislatie,o dovedeste cred,cu prisosinta.
    Lumea vine si cauta,mai sunt si exceptii,dar nu prea multe.
    Legislatia a cam ramas neschimbata in ultimii doi ani(din pacate,vizavi de noi romanii din UK),deci nu prea ar fi nici multe de adaugat.

Personal am cunoscut romani prin intermediul acestui forum,si nu doar la intalnirile organizate,ci chiar si in particular,la mine acasa,sau in oras la o bere.

Vreau sa inchei cu o mentiune,nu cred ca cineva a fost tratat cu lipsa de respect,sau luat "la misto" pe aici,doar fiindca avea doua-trei postari.

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau si eu sa-mi exprim opinia, cred ca am mai facut-o, dar nu ma deranjeaza sa o repet, este neschimbata:

Forum-ul este bun, reprezinta o foarte buna sursa de informatie, chiar eu am constatat asta pe propria-mi piele.
    Mi-a luat ceva timp pana mi-am facut cont aici, dar am citit aproape tot forum-ul
    Ma aflamin Romania si tocmai ce luasem hotararea ca nu mai vreau si musai sa plec, unde ? Fix in Marea Britanie. Apoi a inceput cautatarea cu frenezie a oricarei informatii, am amanat plecarea din Romania de vreo 2 ori (din motive independente de vointa mea). Am gasit tot felul de informatii, despre statutul legal, rezidenta, etc. La inceput eram usor (?) frustrat neintelegand la ce se refereau forumistii cand tranteau cateo prescurtare, NINO, SE BC, YC, Purple, GP HO BIA, UKBA, NVQ, WP, BR 1-n, HSMP, Tier, MA, SMP si Dumnezeu stie cate alte prescurtari (nici acum inca nu inteleg diverse oferte de lucru ce contin milioane de prescurtari).

Apoi urmand cateun link (arar postat) am descoperit si site-urile oficiale cu documentele la care se facea referire. Am inceput sa citesc si sa recitesc informatiile si apoi reluam documentele oficiale. Cred ca o luna de zile am stat cu ochii lipiti de ecranul calculatorului ... Nu-mi aduc aminte daca am pus intrebari, dar stiu ca deja puteam sa ofer sfaturi inainte ca eu sa fi pus piciorul in UK .... ehe, abia atunci a inceput greul :D ...

Sa revin, dupa ce am terminat cu informatiile oficiale, legate de chirie, acte, dovezi, inregistrari, am inceput cu informatiile despre viata, modul in care sunt vazuti romanii, cum sunt tratati de oficialitati, ce probleme au intampinat si cum au rezolvat problemele, daca le-au putut rezolva, cat de usor iti poti gasi un job in ce conditii poti sa-l obtii, studii si cursuri etc. Am fost ca un burete.

Sotia mea primise o oferta de lucru "clasica" as spune, pentru care assistant la diverse azile si am decis sa incercam sa vedem macar despre ce este vorba ...deja aveam bagajul de cunostinte facut ... am putut doar sa constat ca eram dusi cu presul si ni se serveau diverse gogosi (cam prea mari pt. gatul meu ingust) ... TOTUSI la un moment dat eram gata sa acceptam un post punand in balanta reusita potentiala prin forte proprii si netezirea drumului print-o agentie romaneasca ... am decis sa ne asumam riscul unui esec prin forte proprii ... citind destule despre diverse lucruri neplacute suferite de altii prin acelasi tip de programe.

Ca sa inchei cumva acest mesaj, trebuie sa spun ca am scris un mesaj de care acum nu sunt prea mandru unui incepator (nu am reusit sa-mi infranez pornirea), dar inca persista senzatia ca nu am gresit aprecierea respectiva, probabil ca inca nu pot fi tolerant atat cat ar trebui ... pentru cine vine din Romania cu gandul de a se stabili aici poate pot fi inteles. Voi cauta sa ma abtin pe viitor.

Doar atat pot spune despre acest site: este EXCELENT si este o foarte buna sursa de informatii ... faptul ca se discuta si altceva reflecta starea de relaxare in care se poate trai aici in UK si chiar cred ca este bine sa poata fi vazuta si aceasta latura ... pentru cineva care vrea sa se stabileasca in UK este important sa simta asta, desi unii, poate nu constientizeaza.
    De ce spun site si nu forum ? Pentru ca intreg site-ul ofera informatii, de la stiri pana la Oficialitati, anunturi de mica/mare publicitate, activitatea comunitatii, implicare etc.

Acest mesaj nu este un elogiu, este doar o frantura din viata mea (virtuala) si un binemeritat cuvant de multumire si incurajare pentru cei care s-au obosit pentru binele comunitatii fie ea si virtuala.

P.S. nu dati cu pietre, se gasesc si rosii stricate :D

17. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Acest site (incluzand forumul) este the best, este mai mult decat o lume virtuala, este legatura ombilicala , fara de care am fi doar ratacitori prin lume. Este foarte bine realizat, cu multe informatii utile, iar meritul este atat al celor care l-au conceput cat si a celor care au contribuit cu informatii si aspecte ale experientelor lor.
    Sustin cele scrise de taranu, nu e deajuns sa te inregistrezi si sa pui o intrebare, asteptand raspunsul ideal. Felul in care a procedat el, studiind forumul si linkuri originale, apoi impartasind celorlalti informatiile acumulate, face ca acest forum sa se transforme intr-o adevarata comoara, pe care o vor mosteni noii veniti. Odata ce ai parcurs informatiile forumului te simti pregatit sa infrunti viata reala din UK.
    Faptul ca au aparut rubrici noi, exemplu: prieteni, fotografii, grupuri, etc, aduc un plus de caldura acestui spatiu virtual, simtindu-ne ca acasa, ca facand parte dintr-o mare familie. Sa nu uitam de radio, bun prieten pentru fiecare dintre noi. Un forum cu verticalitate, care obliga pe cei inregistrati la aceeasi atitudine.
    Cu siguranta informatiile de pe site-ul romani-online m-au ajutat foarte mult, iar forumul imi va fi util de fiecare data cand vor aparea situatii noi sau subiecte relaxante.
    Felicitari!

18. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Inca il descoper in complexitatea lui, a forumului. Dar este ceva absolut necesar pentru oricine isi incepe o viata noua in UK, sau vrea sa afle cat mai multe din Ro. Eu personal le-am explorat pe amandoua :)

Inchei cu 2 intrebari, de curiozitate.
    Odata cu noua relansare a website-ului/forumului s-a pierdut vechimea fiecarui user de la inregistrarea initiala? Am observat ca sunt inregistrat de la sfarsitul lunii trecute, desi contul actual are mai mult de un an vechime.

A fost specificat un identificator gresit.
    Este cumva explicatia data de server atunci cand este sters un topic sau post? :-"

19. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Buna ziua si bun re- gasit!!

Scuze pt absenta, dar sa stiti ca a fost mai mult sau mai putin reala...am citi posturile, dar nu am postat.

Forumul este si va fi mereu folositor si interesant..aici, pe langa info despre tot ce are legatura cu viata in UK, am cunoscut 2 cupluri de romani, prietenii perfecti pe care toata lume ii doreste...

Nu imi ramane decat sa va multumesc, din nou, din suflet ca sunteti romani!:kiss:

20. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu ma alatur Stefaniei82 si profit de ziua mea libera ca sa pot sa scriu cateceva...imi era dor sa mai scriu si sa fiu in contact cu forumul care m-a ajutat foarte mult si prin care mi-am facut prieteni dragi...Pacat ca scoala si serviciul imi rapesc foarte mult timp dar acum cateva zile citind o postare in legatura cu "Recesamantul membrilor de odinioara" mi-am pus intrebarea daca s-a schimbat ceva incat nu se mai resimte acea bucurie de odinioara...

Asa ca am asternut cateva idei pe hartie...si am ajuns la concluzia ca nu se pune problema de deteliorarea calitatii forumului, dar in timp...dat fiind si vremurile in care traim ...anumite componente au avut de suferit...

Eu cred ca din ce in ce mai putini oameni compententi,in ultimul timp au preferat sa aleaga UK ca taram "de vis".Nu iti mai poti permite sa pleci la nimereala -doar de dragul trecutului glorios(si banos) al tarii respective si sa iei totul de la zero, motivandu-te ca si daca ai face o munca necalificata, tot reusesti sa iti pui deoparte de o casa in Romania..sau sa pui pe picioare o afacere....S-au dus acele vremuri!

A fost o varianta de luat in calcul pana prin 2004/5 dupa a inceput sa fie din ce in ce mai rau...
    Preturile au crescut in Romania, chiria aici a crescut si ea, joburile sunt din ce in ce mai putine..
    Sincer eu nu recomand celor ce au terminat o facultate (mai ales la stat)in Romania sa se chinuie sa vina aici si sa o ia de la zero...Nu e de stat nici in Romania..dar ar fii mai bine sa se ia in calcul si alte tari mai profitabile decat uk-ul, ceea ce si eu fac..;)

Ne lipsesc membrii de odinioara..ei aveau mult mai multa experienta in comparatie cu multi dintre noi.
    Putini din cei ce au venit dupa 2007 au constituit o potentiala sursa de informatie..caci totul s-a invartit inevitabil intre purpuriu, galben si albastru..Mai ales cardul albastru a devenit subiectul cheie..Ei bine, la inceput ma bucuram pt fiecare card luat apoi mi-am dat seama ca perioada de dupa obtinerea dreptului de munca va fii mult mai importanta...si multi trebuie sa inteleaga ca nu blue-ul in situatia de fata duce la deschiderea tuturor portilor...Pt cei care vor lower jobs ..e ok..dar pt cei ce vor sa progreseze dpdv profesional...s-ar putea ani buni sa treaca pana sa se concretizeze ceva..mai greu se poate "accelera" ...

Eu zic ca pentru a redinamiza forumul e nevoie sa facem apel la membrii de la inceputurile forumului si sa vedem si noi ce s-a mai intamplat cu ei, cum au evoluat, daca s-au orientat spre alte tari...
    Ar fii o idee ca sa fie trimes un mesaj privat nepresonalizat dar cred ca mai eficient ar fii sa fie postat pe prima pagina a forumului pagina de baza un mesaj frumos,sensibil indemnandu-i sa scrie ce s-a schimbat in bine/rau cu ei.Doar o singura postare fara ca noi sa intram in "intimitatea" lor cu intrebari de genul "Cum ai facut?","De ce ai facut x,y,z?"De vor sa scrie ei mai mult, atunci e de apreciat dar important e sa ii readucem printre noi..pt ca sunt precum vinul!!!

Apoi cred ca ar tb sa luam fiecare topic din trecut si sa prelucram informatia ..sa facem nitel un spring clean...pt ca multe dintre ele bat pe acelasi subiect..Mai bine luam esenta si o adaugam la tutoriale iar respectivele mesaje din trecut sa fie sterse..ca sa nu mai induca lumea in eroare..mai ales pe cei noi veniti.

Si nu in ultimul rand af fii bine sa avem un link (sau mai multe) cu comunitatile de romani din diferite tari(cat mai multe)astfel incat sa dam sansa membrilor nostrii sa poata compara situatia de aici cu cea din alte tari, sa ne facem o imagine permanent updatata afland lucruri noi, utile, de luat in calcul pe viitor!

Cu drag si dor,
    Andreiuta12345

Share This Page