20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cat ar costa...un local?

Discussion in 'EMIGRARE' started by angel93, Jan 25, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Angel,

Pentru ca esti cu adevarat un tanar inteligent, capabil, cu perspective…am zis sa-ti dau si eu un “little homework”…daca pe viitor te-ai decide sa intri in “business world”

In opinia ta “ca sa fii un bun afacerist nu-ti trebuie prea multa scoala”…Da’ de unde te-ai luat?... Si ce categorie de “afaceristi” (manca-ti-as) ai avut in vedere cand ai afirmat asta? sper ca doar tarabagii/tonetarii de talcioc sau “patronii” de crasme de cartier si alte “afaceri” cu iz underground. Pai atunci, ce mai cauti tu la scoala daca zici ca ai deja idée despre administrarea afacerilor? Nu mi-ar fi ramas nici mie altceva sa-ti spun decat “pune osul la treaba”… insa, am vazut ca o dai si pe “research” legat de loans si business grants… Planuri marete… DAR nu imposibil de realizat…fapt pentru care iti spun doar “pune burta pe carte”!!

Sa presupunem ca eu sunt o uk bank (loans) sau o uk government agency (business grants) cum in zilele noastre se pune accent pe globalizare si multi-skills managers, ca si multi-tasks employees, primul lucru asupra caruia mi-as opri privirea ar fi diplomele tale, dar mai ales NOTELE obtinute la anumite module studiate intr-o facultate de “business related subjects” cum ar fi: “small business and enterprise” si diverse module legate de entrepreneurship, “marketing principles” sau “ business to business marketing”, “managing people and performance”, “managing organization”,
    “business environment” (tot ce tine de economia uk si mondiala), “business law”, “contract law” si NU IN ULTIMUL RAND la module din domeniul “accounting and finance” si MULTE altele. Caci vezi tu, ideile tale de afaceri, trebuie traduse intr-un limbaj specific, terminologie de specialitate, dar mai ales in cifre (numai ca la un advanced level decat ce-ai facut tu pana acum.

Ai gasit sa cumperi CU BANII MEI un local in Londra? How nice !! Nu-mi suna rau deloc…si s-ar putea sa ma bag…DACA imi arati si mie un “SWOT analysis” atat al tau personal ca si manager, cat si al afecerii pe care doresti s-o conduci… M-ar mai interesa cate “ceva” despre profilul zonei (oportunitati/perspective merge si aici SWOT pe perioada in care eu iti acord creditul), profilul clientilor…Faptul ca tu stii totul despre administrarea unei afaceri, faptul ca ai gasit “o afacere la cheie” in cazul tau un local cu reputatie care pana in momentul actual (al cumpararii) a mers fantastic, asta nu ma convinge si nu-mi garanteaza ca lucrurile vor merge la fel si in continuare…Si daca afacerea este atat de profitabila.. din ce motiv se vinde? (s-o fi plictisit omu’ de bani?) Au si ei expertii lor s-ar putea sa stie ca in zona acelui local pe o raza de 1-2 mile mai sunt inca 3-4 localuri cu acelasi specific…si vor dori sa le explici care e “your business strategy” nu a lui ala care iti vinde localul, care e flexibilitatea ta in afaceri, cu ce vii nou pentru a-ti mentine clientii? Dar pentru a atrage altii noi?...Ce stii despre celelalte localuri si clientii lor?
    Si daca afacerea nu-ti merge tie (la fel ca celui dinaintea ta) ce faci?...Ai luat in calcul extinderea activitatii, eventual schimbarea activitatii…te-ai gandit in ce-ar putea fi convertita cladirea?... un corner shop?...o agentie?... Vai Doamne, astea sunt doar cateva (5-10 %) din intrebarile la care tu trebuie sa fii pregatit sa raspunzi FARA SA TE BALBAI… cand indraznesti sa treci pragul unei banci in uk ASTAZI si from now on…

Cat despre ce se intampla in uk pana acum trei ani m-am speriat…puteai sa iei credit de la 4-5 banci simultan in mai putin de-o saptamana si s-o stergi “without a trace”, dar ce campanie agresiva practicau bancile sa te “forteze” sa iei bani de la ele…si cat de in voga erau acele “unsecured loans” (credite pana la 25.000 lire fara garantie materiala) Ce business plan??? Ce era ala??? O hartie de self employed sau firma si doua-trei pagini de gargara cum ca vrei sa vinzi “blana ursului din padure”…si la fel de usor era si pentru a obtine un business grant de la guvern. Rezultatele…n-au intarziat sa apara : recesiunea a lovit din plin…intorcand totul la 180 de grade.
    Dar sa nu deviem de la subiect...ideea mea este sa incerc totusi sa dau o mana de ajutor… o sugestie (nu sfat!)

Angel, nu exista (PENTRU TINE) un punct de plecare mai bun, decat linkul de mai jos. Dupa ce citesti TOT ce gasesti p-acolo cu ATENTIE si MAXIM INTERES…vom putea discuta mai “de la egal la egal…amical”, altfel risc sa-ti vorbesc pana mi se duce gura la urechi si fara rezultat…De altfel, intrebarea topicului nu e char atat de simpla pe cat iti inchipui… raspunsul implica chiar mai multe ore de “business consulting”…ceea ce-i mai putin probabil ca ai putea sa obtii pe un forum, cat si un sfat avizat si pertinent… Si-apoi… “time is money”…:)

http://www.businesslink.gov.uk/bdotg/ac ... 1073858805

http://www.smartdraw.com/specials/image ... alysis.png

By the way, ideea de a obtine un business grant “keeps me alive” asta fiind motivul pentru care (cu o calificare de business management consultant - cu licenta eliberata de Ministerul Finantelor din RO - domeniu in care am lucrat in tara ultimii 4 ani , pana in 2005) cu uk work experience in retail si marketing, I am now “back to School” si Doamne, cu fiecare modul nou pe care il invat…(in business) realizez diferenta, mai bine spus prapastia, dintre cele doua sisteme : al nostru cu vaste reminiscente comuniste (mai in orice domeniu) si sistemul capitalist-democratic cu free market economy.

Mult succes la invatat (si research!) si te rog sa ma crezi bankerii (ca si angajatorii) nu vor ramane impasibili in fata cuiva care scoate din manecuta o patalama cu “first class degree” ceea ce le va sugera din prima ca acea persoana... are habar pe unde calca !!

Take care :)

2. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Ellaws, multumesc foarte mult pentru cantitatea importanta de informatii si sfaturi precum si pentru atentia acordata mie , topicului si respectiv problemei puse in discutie.
    Sa va raspund de unde am luat ideea ca unui bun afacerist nu-i trebuie studii,prea multe, ba mai mult e bine-cunoscut faptul ca cei "toba de carte" intr-un domeniu oarecare ajung sa "ii umple de bani" pe cei fara prea multa scoala, aceasta regula se aplica atat in Romania cat si in orice tara de pe Glob.
    Exemple vii sunt cei doi, care zic eu ca nu sunt chiar patroni de taraba in piata: Steve Jobs, Bill Gates fondatorii Apple respectiv Windows.
    Steve Jobs s-a inscris la o universitate importanta si scumpa dupa care a renuntat si a facut doar cursurile care i-au placut si afirma ca a fost cea mai buna alegere a vietii lui.
    Bill Gates a fost si el pe la Harvard ,daca nu ma insel, si a renuntat la foarte scurt timp. Amandoi sunt persoane de succes cunoscuti la nivel mondial. Insa ei au avut norocul de a se fi nascut in USA, tara pe care sper sa o vizitez si eu. Oricum eu unul nu am incotro decat sa invat ,de la scoala doar ceva elementar, in rest prefer sa studiez singur din carti legate de investitii la Bursa si nu numai- legat de asta recomand o carte foarte buna pentru cei incepatori ca mine care nu au prea mult habar despre (si nu fac reclama), cartea se numeste "Primii pasi ca investitor la Bursa" de Ileana Vrejba si o puteti cumpara online, pretul nu este prea mare- si de pe internet de pe diferite site-uri samd. Daca ma credeti, am profesori la liceu care instruiesc foarte bine, ar zice unii ,insa ei au afaceri falimentare toti, si asta inainte de criza. As mai vrea sa dau exemple de copii care nu merg la scoala DAR SUNT EDUCATI, in particular ce-i drept, din UK (cei care m-au inspirat si pe mine sa merg in aceasta minunata tara vazand cum si un pusti mai mic decat mine, dar cu ceva talent poate reusi sa stranga sume impresionante). Acum stiu ca iar o sa par naiv, infantil sau cum vreti sa-mi spuneti dar eu am mare incredere in mine.
    Acesti tineri milionari pana in varsta de 20-25 de ani sunt:Alex Tew (probabil l-am mai amintit), Christian Owens, Fraser Doherty, Tom Hartley si lista poate continua.
    Insa cum eu nu am fost norocos sa ma nasc in UK precum ei, ce imi ramane de facut este sa invat si sa va urmez sfaturile dv. precum si a celorlalti. Eu am invatat ceva pana acum: oricat de dificil ar fi un lucru, daca esti destul de inteligent si ai si putina logica, il poti descompune in lucruri elementare si simple pentru a-l putea intelege in profunzimea sa.
    Multumiri celor care isi acorda din pretiosul lor timp acestui topic si implicit mie ,pentru ca asa cum spunea si cineva de aici "time is money".
    In Romania, daca vrei sa inveti ceva, cel mai bine este sa fii autodidact.
    Multumiri!
    O zi buna!

3. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, va multumesc pentru cazul prezentat mai sus si pentru vorbele bune. Vreau sa va spun ca nici unul dintre cei amintiti de mine mai sus (si mai mereu), nu a fost vreun geniu, mai ales Bill Gates, care el singur a afirmat ca la inceput a fost escroc, restul sa va spun cum au "facut" bani: unul cu productia de gem dupa reteta bunicii, altul dintr-un site cu advertising pay-per-click, un altul a vandut un Porsche pe la vreo 11 ani samd. Toti cei dati ca exemplu de mine mai sus au renuntat la scoala (cu exceptia a unul dintre ei, care din cate stiu isi continua, deocamdata, scoala).
    Ce sa-i faci? Nu toti ne nastem si crestem in tari sau locuri favorabile dezvoltarii noastre sociale, economice si profesionale.
    Ce vreau eu sa spun este urmatorul lucru, nu iti trebuie decat o sclipire de moment, iar acel moment sa fie potrivit. Cu alte cuvinte, sa fii omul potrivit, la locul potrivit si la timpul potrivit.
    Stiu bineinteles ca deschiderea unui restaurant, local sau ceva de profilul acesta nu da dovada de nicio sclipire, insa spun eu ca va fi un moment oportun pentru mine si ,de ce nu, pentru altii cand vom putea realiza lucruri marete si ,sper eu, benefice si altora. Iarasi par un visator si un naiv, dar stiti cum se zice: speranta moare ultima. De vantul acela despre care vorbiti, cam toti avem parte in viata ,insa putini sunt cei care realizeaza atunci cand aacesta este suficient de puternic pentru a le umfla panzele spre cele mai inalte valuri si putini profita de el. Deocamdata ce spun eu sunt doar vorbe in vant, sper totusi ca intr-o zi sa pot demonstra cele spuse de mine mai sus. Pana atunci va urez dvs. sa aveti parte de renumitul "vant" acum, la inceput de drum in UK si sa le demonstrati celor ce au zis ca va dati atotstiutor inainte de a calca pe pamant britanic ca s-au inselat in privinta dv.
    Succes in continuare!
    Salutari!

4. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2-

Al 2-lea topic la care m-a busit rasul.....pardon...al 3-lea dupa Achile cu furunculul lui in frunte ( amuzant dar trist... am ras doar de stilul lui de a scrie si sper sa-l intalnesc cumva, candva...)

La topicul asta nu spun decat atat : lui Mark Zuckerberg alias Angel93 ai explicati degeaba.... trebuie s treaca anii ca sa inteleaga.... o spun fara nici o doza de rautate.... EL E DE PE ALTA PLANETA MOMENTAN..... TREBUIE SA ATERIZEZE

Cafea, te rog sa-ti alegi mai bine cuvintele cand faci referiri la ceilalti membri ai forumului. Chiar daca nu spui lucrurile cu rautate nu inseamna ca cei la care te referi nu se vor simti jigniti.

silverfern, moderator

5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Domnu' Florin (@Cafea), sa stiti ca nu sunteti primul care mi-a zis pana acum ca is cu capul in nori, dar nu cred ca as fi singurul caruia ii "zboara gandul". Cu exceptia celor pesimisti sau "depresati" ,toti tinerii din zilele noastre au planuri marete, ca sa zic asa. Chiar ma uitam zilele aceste pe TVR2 la o emisiune legata de tinerii intreprinzatori si era acolo invitat un tanar de 21 de ani care incerca sa isi expuna planul unor asa-zisi investitori (pentru ca emisiunea este ,probabil, un fel de simuare) care erau bineinteles niste persoane sau personalitati, care credeau ei ca aveau calitati deosebite- mai ales pentru ca aveau experienta- fata de tanar. Insa si acolo, ca si pe la toti marii nostrii "magnati" se putea vedea clar urmele comunismului nedisparut inca din amintirea unora si datorita carora nu puteau vedea ca respectivul de 21 de ani chiar avea idei bune si de viitor. Astept insa sa treaca si ultimele generatii de ex-comunisti printre care inca se mai gasesc si unii adepti ai vechiului sistem, sau mai bine sa fug cat ma tin picioarele -ras2- .Si eu rad ,precum radeti dvs. la unele topics, (nu stiu varianta de plural in limba romana) cand vad sau aud persoane sau personalitati asemanatoare celor de la emisiune, pe fata carora se citea o aroganta si un ego imens, iar eu daca as fi fost in locul tanarului nici nu ma mai osteneam sa le explic ce e bine si ca in afara se aplica acea idee foarte bine (exista un motiv poate, pentru care tot sau aproape tot ce functioneaza in strainatate la noi da gres). De asta vin si discut pe internet cu unii mai tineri, cu care chiar am 'corespondat' prin e-mail. Cand am ajuns aici pe acest forum am ramas surprins dar si placut impresionat cand am vazut ca sunt si unii de varsta celor amintiti mai sus care gandesc in perspectiva, care sunt dispusi sa citeasca un copil ca mine si pe care (culmea, pentru mine pana acum) sa il trateze ca pe un egal chiar si atunci cand o da in bara . Cat despre Mark Zuckerberg, nu il admir chiar deloc pentru ca nici faimosul sau Facebook nu ma incanta.
    Multumesc pentru atentia acordata topicului, si ca tot veni vorba de topic am sa va rog sa reveniti on-topic pentru a nu mai fi nevoit vreun moderator sa mute postari in Recycle Bin.
    Salutari, o zi buna!

6. Kutuka

Kutuka New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca vin si eu cu o intrebare aici daca imi poate cineva raspunde... M-am gandit impreuna cu un prieten bun (amand2 suntem bucatari ) sa incercam sa luam un pub mai micut , undeva la tara asa ... Ne gandeam sa punem un 10k cu 10k . Exista cineva aici care ne poate raspunde la niste intrebari referitoare la o astfel de afacere ? Din ce am vazut de cumparat nu prea este nici o sansa pentru ca sunt extrem de scumpe deci inaccesibile ... Exista si posibilitatea de a inchiria cred , dar inca nu stim care sunt conditiile care trebuie sa le indeplinim pentru a incepe o astfel de afacere... Daca exista vre-o persoana aici care are idee despre aceste lucruri va rog sa imi dea un mesaj privat cu un nr de tel eventual daca se poate pentru a discuta mai mult , chiar si contra-cost evident . Va multumesc .

7. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Kutuka, forumul acesta este pentru a ajuta neconditionat si in mod gratuit, doar reclama se plateste. Cu 2k si amndoi sunteti bucatari deja stati binisor, pentru un pub eu cred ca ar fi de ajuns, sunt scumpe intr-adevar dar in Londra, in alte zone sunt si mai ieftine, cred ca mai sanatos ar fi sa il cumparati gata decat sa il faceti, ati vazut probabil mai sus cam la cat ar putea ajunge sa ridicati unul de la 0. Mai bine ar fi sa cautati un loc bun intr-un orasel mic, nu neaparat in zona rurala. Pentru deschidere trebuie sa va infiintati o LTD, destul de ieftin acest proces din cate stiu.
    Am sa caut preturi pentru pub-uri in diferite zone si am sa va pun link, dar parca mai erau link-uri la astfel de site-uri unde puteti afla preturile pe zone. Uitati-va mai sus.
    Am gasit asa, nu stiu exact zona. Are o cifra de afaceri (turnover) de 5k ,deci probabil ca nu va costa prea mult: Public House WT £5k Mid Glamorgan 11/09/2007
    Am gasit si pretul: exact 20k
    Link aici:http://www.bizsale.co.uk/business-for-sale/Public-House-12650905.html

8. adicri

adicri Active Member

Trophy Points:
    36
    Home Page:
    Kutuka, just Google 'pubs rent uk' si vei gasi informatiile necesare...

9. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    @angel - ma amuz cand vad ca dai reply la fiecare post din acest topic. Cu toata experienta ta de director economic la cei 18 ani (si cu liceul in curs de terminare...) te rog sa iti dai cu parerea daca ai habar cu ce se mananca. 2k(2000 de lire) nu inchiriezi nici spatiu mai... tu ai idee care este procesul pentru a obtine licenta la un local deja existent de ani pentru a servi alcool? cate hartii sunt de completat si cat dureaza pana primesti aceasta licenta ???
    Tu iti dai cu parerea din exterior... din ceea ce vezi pe forumuri/google samd, sincer trebuie sa ajungi aici, sa iesi de sub umbrela lu mama si lu tata si... sa te lovesti putin de realitate si apoi sa vezi daca te descurci.

Intradevar cateringu o sa mearga tot timpul - indiferent cati bani face pe luna englezu... tot isi cumpara mancare din oras, dar trebuie sa te intrebi cu ce vii tu nou pe piata cand deschizi un local de genu sau mai bine spus cum faci clienti sa vina la tine cand localurile de genul sunt lipite una de alta. Spre exemplu eu ma duc cu colegi de munca vinerea la acelasi local saptamana de saptamana... cu ce m-ai convinge tu sa intru la buticul tau unde ai alune si sticsuri...

Stii care a fost avantajul celor mentionati de tine??? toti au venit cu ceva nou pe piata... ceva care sa aiba impact

Vrei sa investesti in bursa cu pierderi minime?? ia mai actiuni la pastile ... in romania omu tot timpu sta la coada la farmacii... ai ceva idei ... poate iti da de gandit asta...

O sa te intreb de ce tre sa vii in UK sa vinzi semnite/alune cand o poti face si acasa - ca tot esti mare afacerist .. ia si tu 1 sac de seminte de la bunicu ... vezi tu cum faci sa fie prajite si sarate si mergi la stadioane, te asezi cu fundu pe piatra.. desfaci sacu si vinzi seminte... fa un calcul cat investesti si cat ramai dupa.

/antix

10. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    A deschide un local este o afacere mai complexa decat isi pot unii imagina. E o afacere in care nu te bagi daca nu cunosti foarte bine anumite aspecte.
    In primul rand ai nevoie de piata care consuma iar relansarea consumului nu se intrevede a reveni prea repede in uk.
    ai nevoie de doua carute mari de bani. In afara de cheltuielile initiale trebuie sa ai fonduri de rezerva pentru cazuri de urgenta inca pe atat.
    Trebuie sa fii in domeniu. Ai nevoie de oameni calificati, asta daca nu alegi sa faci tu toata munca precum in cazul de mai sus.
    Cred ca in romania este mult mai propice sa deschizi un restaurant decat aici, dar nu acum ci in urmatorii trei ani, cand sa speram ca vom avea si crestere economica si relansarea consumului.
    Am impresia angel ca esti un visator incurabil. Asta e ok, insa ai grija sa nu ajungi sa traiesti numai din vise. Si eu visam cand eram de varsta ta, si Zuckerman si Bill visau insa ca ei sunt unu la un miliard de oameni. Daca nu era zuckerman era altul, daca nu era bill gates era altul.
    Prin 2000 ma gandeam ce mishto ar fi sa gasesc pe net un coltisor unde sa am eu pagina mea, ceva de genu facebook, dar nu aveam pregatirea necesara, tot ce stiam era cum sa intru pe mess, asa ca pentru a face orice lucru orice afacere ai nevoie de pregatire si pasiune.
    Cred ca internetul este calea cea mai usoara de a face bani in ziua de astazi.
    de ce?
    Este o piata in expansiune si este ceva nou. Fiind ceva nou regulamentele nu sunt asa de stricte, nu trebuie sa platesti multi angajati iar cei care sunt pot sa munceasca si de acasa.
    O alta chestiune. Eu nu mai scriu la topicurile astea ale tale pentru mi se par un nonsens dupa cum ti-au mai scris si altii mai sus. Cred ca pot sa-mi petrec timpul mult mai productiv facand altceva, chiar si spalandu-ma pe dinti decat sa explic unor visatori care poate ca nu stiu nici cum arata o bancnota de 50£ cum sta treaba aici la noi pe pamant.
    Daca pasiunea ta este sa faci bani afaceri invarteli succes. sa ne anunti cand faci primul tau milion.

11. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Inainte de a mai comenta la adresa cuiva v-as ruga sa cititi mai cu atentie si nu printre randuri: userul respectiv a zis ca el vine co 10k si nu cu 1k si prietenul sau deasemenea tot cu 10k, dupa matematica mea de liceu face 20k=20.000 si nu 2k.
    Nu criticati o persoana pana nu o cunoasteti, nu aveti de unde sa stiti ca sunt sub "umbrela lu' mama si lu' tata" , si sincer, de abia astept sa plec acolo si sa ma lovesc de lucruri asa cum ziceti dvs. chiar si sub aripa protectoare a parintilor, in RO e mult mai rau decat in UK si asta ar trebui sa o stiti si dvs. mai bine.
    Inchid tema cu scuzele de rigoare ca incep iar sa ma cert.

12. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    citesc printre randuri? ... ok scz

"Inainte de a mai comenta la adresa cuiva v-as ruga sa cititi mai cu atentie si nu printre randuri: userul respectiv a zis ca el vine co 10k si nu cu 1k si prietenul sau deasemenea tot cu 10k, dupa matematica mea de liceu face 20k=20.000 si nu 2k."

scuze ... again

13. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    In postul acela am gresit eu -nu-ma-uit- , e adevarat, insa uitati-va la postul userului cu pricina si vedeti la ce suma se referea si apoi mai discutam...
    OK, scuze din nou pentru comentariul acid, revenim la tema, fara resentimente -ras4- .

14. Kutuka

Kutuka New Member

Trophy Points:
    0
    ok , deci sa inteleg ca nu exista nici un sfatuitor de seama pentru 2 baieti capabili bucatari care vor sa ia un pub cu un buget de 2o ooo de lire ? hai ca avem si 2 sotii pt front of house , iar ceea ce vrem noi sa facem este sa incercam ceva mai nou sau mai vechi nu conteaza , dar pana una alta norocul . daca totusi cineva ne poate ajuta astept un mesaj privat sau ceva de genul . Multumesc pentru site-ul cu pub-urile de vanzare , stiu si eu cateva , nu asta era ideea , ma intereseaza mai mult in ce conditii se poate deschide legislatie etc . Am zis contra-cost nu moca de aia nu sunt prieten cu gugal.Hai mersi mult!

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ce mai faci tu mai Anghelush?

Ai reusit sa ajungi in UK sau nu inca? Te-ai inscris la vreo scoala aici, daca da, la care si care mai sunt aspiratiile tale, cum mai stai cu ideile de afaceri?

Nu stiu de ce dar sunt ferm convinsa ca ai ales sa studiezi ceva business related subjects... si daca da, sper ca in curand vom putea discuta mai "de la egal - la egal - amical" -hipno-

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Mai terminati mai cu carcoteala asta. Sunteti oameni in toata firea si va luati de baiatul ala(angel) care nu are intradevar o experienta "vasta" ca voi. E evident ca baiatu se refera la 20k ci nu la 2k(probabil nu a tastat bine).
    Mai bine ati incerca sa raspundeti omului ce a deschis topicul(kutuka).

Intradevar, 20K sunt putini pt a deschide un restaurant aici. Fara un 50 K nici nu m-as gandi si chiar si asa cred ca ai fi la limita undeva.
    Ai sa vezi ca din aia 10 K, daca ai sa vi aici, cateva mii vor zbura numai asa...ca sa te acomodezi pe aici(chirie, asigurare masina, umblatura dupa actele pesonale si alte cele).
    Cu banii aia cred ca ai putea totusi sa deschizi ceva in colt de strada asa cum fac indienii, pakistanezii si alte natii.... dar de de-alea e plin pamantul.

Oricum, incearca sa mai studiezi terenul, 20K nu-s chiar de ici de colea asa cum ar zice unii. Poate reusesti totusi sa gasesti o nisa pe care sa te bagi...poate mai vin altii cu vreo idee de afacere pe aici... sau de ce nu poate reusesti sa dai de vreun roman cumsecade pe aici dispus sa se asocieze.

Daca esti familiar cu calculatoarele si internetul( si aici nu ma refer doar la utilizare), incearca sa faci o afacere pe net, asa cum a zis si florin_mol. Ce ti-as sugera in domeniul asta ar fi un magazin online la care vei face aprovizionarea de produse sau chiar distribuirea lor dar la distribuire se va folosi posta/curier. Pt asta va trebui sa ai nevoie de un baiat invatat pe domeniul asta care sa aibe grija de toate aspectele tehnice ale magazinului online si eventual sa te invete chiar. Banii ii vei investi in crearea siteului si mentenanta lui, pe marfa si pe publicitate/promovare, mai ales marketing.

Stiu ca te gandesti ca vrei o afacere serioasa... nu te lasa indus in eroare, afacerile online sunt de cele mai multe ori mai solide si mai profitabile decat cele offline. Sa nu crezi ca daca e mai usor sa incepi in domeniul online automat se intelege ca e un fel de afacere ciurli-burli pt copii sau chestii de astea. Mergi cu toata increderea pe domeniu ca ala e viitorul.

Bafta!

Share This Page