17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Casatoria in UK - Acte si proceduri

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by miha bv, Jan 22, 2007.

1. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Negrutxa, multumesc mult pt raspuns, am trimis un mail la consulat...si sper sa primesc un raspuns cat mai repede -kiss- iss-

2. alynutza

alynutza New Member

Trophy Points:
    0
    o simpla intrebare(scurt pe doi, fara sa va bat la cap prea mult) : stie cineva cam cat dureaza pana se obtine dreptul de munca dupa casatorue cu un englez? o sa ma marit curand si as vrea sa stiu ce ma asteapta din partea celor de la H.O. Sau alte informatii( daca este cineva care a facut asta si poate sa mi dea mai multe detalii:cat dureaza, cand a putut incepe lucrul, daca a avut probleme...detalii.
    Va multumesc si bafta in tot ce faceti ! -kiss- iss-

3. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Alynuta, din cate stiu eu vei avea drept de munca dupa casatorie.Nu trebuie sa mergi la HO pentru asta.Vei primi viza pentru 2 ani, in aces timp nu ai dreptul la benefit dar sunt sigura ca vei putea lucra.Normal,va trebui sa aplici pt insurance number.

Cel putin asa stiu eu

Cris

4. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    ce informatii recente ai... nu mai sunt vize de un an.

5. cristina samara

Trophy Points:
    0
    Ma refeream la rezidenta provizorie

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    alynutza,
    din momentul cind te-ai casatorit cu un englez ai drept la munca fara restrictii, fara sa fie nevoie sa aplici pentru ceva. Dar, daca vrei poti aplica pentru un certificat albastru care sa ateste lucrul asta. NUMAI DACA VREI. Nici un patron nu-ti va face probleme atita timp cit vei prezenta alaturi de pasaportul tau pe cel al sotului si certificatul de casatorie.
    casa de piatra!

7. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai bine aplica pt un blue card, fiindca angajatorii din uk nu o sa faca investigatii daca ai tu drept de munca sau nu. E rezidenta de 5 ani si dupa aceea cetatenie. Cu blue card iti justifici rezidenta si dreptul de munca. Mai bine sa fii sigura decat sa iti faca angajatorii probleme ( din experienta proprie vb). Am blue card si nu am nici cea mai mica problema. Dureaza cam 3 sapt sa il primesi, aplici cu BR1.
    -staycool- taycool-

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Rezidenta 5 ani si cetatenie... cind se casatoreste cu cetatean englez?
    ...asta e nou pt. mine... -scratch- cratch-

9. cristina samara

Trophy Points:
    0
    Indefinite leave se obtine dupa 2 ani, in cazul de fatza.

10. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Am obtinut statut de dependent imediat dupa casatorie, cu viza de lucru un an, apoi, apoi dupa un an am aplicat ptr ILR, apoi dupa 2 ani, cetatenie. Deci, am devenit britanic dupa 4 ani de la casatorie.

Prietena mea, British s-a casatorit cu roman in 2005, care a obtinut 2 ani visa de husband, acum inca un an visa de husband, dupa care va aplica ptr ILR - dupa care, ptr Britsh nationality.

Eu cred ca acum dureaza mai mult decit cit dura inainte, pre EU.

11. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    eu astept de ceva vreme sa primesc blue cardul:( creca sunt un pic ghinionista pt ca 'inca lucreaza la el'...ar fi mai simplu daca as sti ca nu am neaparata nevoie de el ...m-as duce maine sa imi caut loc de munca:)...eee dar asta e ...asteptam ...ca nu avem incotro:p

12. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt casatorita cu cetatean British din 2005, ai drept de munca imediat, trebuie sa aplici pt NINO apoi dupa doi ani poti aplica pt ILR (te sfatuiesc sa pastrezi toate scrisorile doveditoare ca locuiti la aceeasi adresa, abonament la biblioteca, sa aveti conturi comune, bill-uri pe ambele nume) apoi dupa inca un an poti aplica pt cetatenie. Uite aici link unde scrie: dupa trei ani de la casatoria cu cetatean englez ai dreptul la cetatenie:

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/britis ... igibility/

13. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Stimate Doamnelor,
    Va felicit pentru reusitele personale, dar nu ma pot abtine sa observ ca toate exemplele mentionate se refera la ani ANTERIORI LUI 2007!
    Tin sa mentionez ca exemplele voastre nu se mai aplica cazului de fata.
    Vorbiti de ILR!!!! Ce ILR pentru cetateni europeni?
    Cetatenii EU au numai REGISTRATION CERTIFICATE sau PERMANENT RESIDENCE.
    Eu inteleg buna intentie a tuturor in a impartasii experientele lor, dar in LEGE datele sint un lucru foarte important. Chiar si o virgula poate schimba contextul unei legi.

Deci ca sa raspund inca o data la intrevarea initiala:
    poti aplica cu BR1 DACA VREI, dar nu TREBUIE NEAPARAT. Iti va face viata mai usoara la interviurile cu idioti, caci celora cu ceva creier le va ajunge o copie dupa pasaportul sotului si certificatul de casatorie.
    Depinde mult si pe unde aplici. In restaurante/hoteluri sint notorii pentru cit de timpiti sint.
    Bafta!

14. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    primisi blue cardul acum astept nino:(si am gasit de munca intro amarata de fabrica:(sper sa-mi continui studiile de la anu:(macar pana atunci sa ma pun cu actele in regula...ce nu stiu e unde o sa ma incadrez ca student...presupun ca la cei din eu chiar daca sunt casatorita cu un british -ahaa- haa- greu cu hartiile....referitor la nino...cand am fost la interviu foarte draguti si teoretic ar trebui sa il primesc in 4-saptamani zicea madam....dar am auzit persoane carora li s-a refuzat pe motive foarte ambigue:(si iar asteptam....

15. sunshineblv

sunshineblv New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea!!...am citit posturile de mai sus si nu prea am vazut nimic care m-ar putea ajuta...Deci as vrea sa ma insor in UK cu o fata din Mexic as vrea sa stiu daca e posibil asta (eu sunt student si ea e venita prin student visa), ce acte sau ce pasi ar trebui sa urmam si daca in urma acestei casatorii va dobandi si in cat timp va dobandi aceleasi drepturi ca si mine de cetatean european?

PS: nu as vrea sa deschid un offtopic dar daca e cineva mai vechi care s-a confruntat cu o situatie asemanatoare in care cineva din afara EU venit cu visa de student si se lasa de scoala respectiv din cauza absentelor este exmatriculat in ce conditii se poate reinscrie iar la scoala sau chiar la aceeasi fara a fi afectata viza (cu cele minim 80% attendance). Stie cineva vreo scoala mai ieftina unde sa nu se tina cont de absente si numai sa platesti fara sa fie neaparat nevoi sa megi prea mult la cursuri. am auzit de cateva dar neavand nevoie nu am retinut ce si unde sunt.
    Multumesc mult si scuze de offtopic dar cu cele 2 probleme caut de fapt rezolvare la una singura respectiv dreptul ei de sedere sau prelungire a vizei.

16. kandya_222

kandya_222 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello,
    As avea si eu o intrebare: daca ma casatoresc cu un cetatean englez mai am nevoie de permis de munca? Ce avantaje am dupa casatorie, in afara de faptul ca pot aplica pentru cetatenie dupa 3 ani??
    I would be pleased to receive an answer.
    Mersi mult. bye

17. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    1-Nu ai nevoie de ,permis de jug.
    2-Dupa casatorie ai dezavantaje ca ai sotie(depinde de caz)
    -eyebrows2- yebrows2-

18. kandya_222

kandya_222 New Member

Trophy Points:
    0
    Hi everybody!
    Va rog , spuneti-mi si mie daca o sa am nevoie de work permit dupa casatoria cu un cetatean englez??
    Sunt de putin timp aici, nu lucrez, dar vreau sa imi gasesc un job, si nu sunt studenta.
    Astept cu nerabdare un raspuns...multumesc.bye

19. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de work permit -nono- ono-

20. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    acadica scumpa suna la home office si fa-ti programare pt BR1 ... completezi formularul , iei frumos pasaportul tau si al lui hubby , certificatul de casatorie , 2 poze tip pasaport [ 2 ale tale , 2 ale lui ] si te prezinti frumos la interviu .... pe urma te duci de minuta cu sotul la restaurant si sarbatoriti .... -nr1- r1-

Share This Page