2.4 C
London
Tuesday, January 18, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Casatoria in UK - Acte si proceduri

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by miha bv, Jan 22, 2007.

1. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
  2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Mrskull

Treci pe la consulat (nu ambasada) doar daca sotia va dori sa isi schimbe numele (asta dupa ce aveti certificatul de casatorie). In rest, nu te intreaba nimeni nimic. Lina ti-a dat mai jos toate informatiile utile unde si cum sa te inregistrezi. Trebuie sa respecti criteriile celor din UK, doar aici va avea loc cununia civila.

-wave-

3. steauadolly

steauadolly New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor.eu m am casatorit in 24 februarie anul acesta.am fost doar la "primarie"si nu am aratat decat pasapoartele .nu au treaba puteti sa mergeti linistiti

4. lorena26

lorena26 New Member

Trophy Points:
    0
    3s -hb1-

5. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Steaudolly, poti sa-mi spui un pic mai mult despre toata procedura, te rog?! Din cate stiu, trebuie anuntat cu ceva timp inainte iar pe langa asta, mai trebuie ceva? Cum arata certificatul si "mireasa" a putut sa-si schimbe numele fara sa mai mearga la consulat? -happy-

6. lisalarisa78

lisalarisa78 New Member

Trophy Points:
    0
    raspuns pt parteneru....
    am fost ieri la citizens advice bureau si mi-au dat sa completez br3 si tu imi zisesei br1...cred ca nici ei nu stiu prea bine...iar pe site-ul de la HO zic ca imi trebuie blue registration certificate sa lucrez in regula aici ca sotia unui cetatean englez pt care trebuie sa aplic dupa ce imi gasesc un job si cine ma angajeaza trebuie sa obtina intai pt mine tot de la HO o scrisoare de aprobare...o mare durere de cap incepe sa ma ia...larisa

7. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat anul trecut cu formularul EEA 2 ( neffind cetatean european la data respectiva ).
    Acum logic este in cazul tau sa aplici cu EEA1:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... 1_0806.pdf
    Esti pe drum gresit si complicat pentru ca nu trebuie intai sa-ti cauti de munca.
    Ia un neurofen pentru durerea de cap si simplifica:
    Fa abstractie de formularele create special pentru Romani si aplica sub EU Treaty Rights pe motivul casatoriei cu un Cetatean Britanic pentru Resident Card.Dureaza ceva vreme pana verifica actele dar, in momentul in care ei primesc aplicatia iti trimit o scrisoare in care specifica ca ai drept de munca si cu scrisoarea aia te poti prezenta la orice loc de munca.Procedurile nu sunt complicate deloc, pentru ca in cazul tau angajatorul aplica si pentru NI in cazul in care nu ai unul..

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Larisa, eu nu ma iau dupa ce zic cei de la Citizen Advice pt ca am vazut multe cazuri in care au dat sfaturi gresite. Daca ai citit BR1 atunci ai vazut clar ca exista o sectiune special destinata celor casatoriti cu cetateni englezi.
    Situatia ta e simpla, dar s-ar putea sa devii confuza cu atatea sfaturi gresite!

9. lisalarisa78

lisalarisa78 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt informatii, lina.sunt inca in faza de informare...problema este ca intre birourile asa zise,,competente' si siteurile oficiale de pe net adevarul este undeva pe la jumatate...sunt curioasa ce o sa-mi mai spuna cei de la register office cand o sa ma casatoresc...despre ce acte ar mai trebui sa completez...
    am studiat si br1 si br3... am vazut ca in br1 este o rubrica specifica...ideea este de unde imi procur formularul? pt ca de ex br3 mi l-au dat de la citizen adv bureau...si m-au pus sa semnez pt el.si formularul pe care tu zici ca l-ai completat de unde ti l-au dat....?

10. Anonymous

Anonymous Guest

Il printezi de pe website. Este un word document, il deschizi si apoi click pe print icon. Completezi de mana, sau daca reusesti, il completezi pe calculator.

Si nu mai fi atat de confuza, asculta ce zice Parteneru!
    Bafta! -sunny-

11. bunikul

bunikul New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor,ar putea cineva sa ma ajute cu niste informatii referitor la casatoria in uk.Eu si prietena mea dorim sa ne casatorim in londra,ea insa fiind spaniola,as dori sa intreb pe cine stie de ce acte am avea nevoie,si c-am ce concret ar trebui sa facem ca dupa casatorie sa dobindesc si eu' registration certificate' Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

12. alebazi

alebazi New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!!! -dance- ance-

Am revenit si eu dupa "n" luni de absenta... cu o intrebare (bineinteles)

Ma casatoresc in 2 saptamani cu prietenul meu din Ro :x si vreau sa stiu daca, in afara de vizita la consulat pt. recunoasterea certificatului de casatorie, trebuie sa merg in Ro pt. schimbarea numelui, buletinului, etc.
    Astept un raspuns....
    MUltumesc mult de tot. Va pup... -wave-

13. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles corect, te vei casatori aici?? Nu trebuie neaparat sa mergi tu, poti sa faci procura prin care sa-ti faca altcineva actele, dar numai dupa ce casatoria este inregistrata in Ro.

14. alebazi

alebazi New Member

Trophy Points:
    0
    lina, multumesc frumos pt raspuns. Scuza-ma pt intarziere, dar nu pot intra in fiecare zi pe internet.
    Deci... te rog frumos, poti sa imi spui asa ca la :)| -violent- ce trebuie sa fac?!
    Ma casatoresc luna viitoare la primaria din Brent. Vreau sa stiu in cat timp trebuie sa merg la consulat pentru recunoasterea certificatului de casatorie si daca trebuie sa merg in Romania pt schimbarea buletinului cu noul nume (pt ca nu pot pleca din cauza serviciului). Care sunt pasii?
    Multumesc mult de tot. -wave-

15. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0
    Buna alebazi,
    Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar eu m-am casatorit acum un an jumate in Ro si m-am intors in UK a doua zi si nu mi-am schimbat inca nici un act. Si nimieni nu mi-a zis nimic. Deoarece am cert de casatorie pe care scrie noul nume e ok.

Bafta

16. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista un timp anume in care trebuie sa mergi la consulat.Si sincer nu stiu cat dureaza sa ti se inregistreze casatoria prin ambasada dar stiu ca daca trimiti actul de casatorie in RO. dureaza 3 luni de zile si daca tii neparat sa-ti faci actele cu numele sotului trebuie intaii sa-ti fie recunoscuta casatoria in RO.Nu e mare bataie de cap dar ia timp mult si daca vrei sa ti le faca cineva in RO. iti trebuie procura pentru fiecare act in parte. (in ordinea asta: cert. de casatorie, buletin, pasaport).
    Puteai sa te casatoresti la Ambasada si scuteai timpul pentru recunoasterea casatoriei care de fapt dureaza cel mai mult.
    Iti doresc ' Casa de piatra' si sa Fiti Fericiti.

17. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    TREE, spune-mi si mie despre intilnirea ta cu Mr DELCEA, il cunosc si eum, si-ti spun si eu povestea mea! A mea e cam pozitiva si buna, daca tu ai avut probleme imi pare rau. Dar sint disponibila sa ascult. Eu mi-a, facut PPT prin el ( dansul)
    pa pa

18. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    CRISTINA B

Wow, si eu ma casatoresc cu un englez, In ROM, dar avem probleme cu documentele, ptr ca eu nu mai am drept la buletin ROM ptr ca am pasaport britanic. Dar am si romanesc, numai ca am rezidenta aici, si mi-au spus cei de la primaria din rom ca treb sa cedez pasaportul romanesc cu domiciliu aici si asa mai departe. Sint atit de complicate lucrurile, logodn'l meu are atat de multe docs de tradus, ne doare capul. Iar aici nu vrem sa ne casatorim ptr ca vrem in Ro. Eu iti dau un sfat! Daca vrea logodn'l tau sa se casat aici, fa-o. E putina birocratie, e ieftin si fain. Noi vrem in Rom si ne-am hotarit ( dar deocamdata nu putem oricum). Mergem in Nov sa aranjam. Good luck si spune-mi ce ai mai facut. Am nevoie de curaj si sfaturi si eu.

19. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    hello,
    in ultimile 2 pagini am citit orice mai putin informatii despre casatoria in uk.... -sad3- ad3- as vrea sa ma casatoresc aici cu un roman ...intrebarea mea este : cum pot face sa schimb actele fara sa trebuiasca sa merg in romania???? --kiss-sper sa primesc un raspuns cat mai curand. multumesc

20. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Alina, trebuie sa iei legatura cu Consulatul Roman sa afli ce proceduri trebuie sa urmezi pentru a iti schimba actele (vreti casatorie la consulatul roman?, daca nu, trebuie sa luati legatura cu local council sa aflati ce acte trebuie sa depuneti si sa va faceti programare).

consulara@roemb.co.uk

Cu bine

-staycool- taycool-

Share This Page