15.4 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cartea de pe noptiera

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by motanik, Nov 7, 2007.

1. raluka

raluka New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,

Stie careva vreun site unde se pot citi carti online - sau de unde pot descarca diferite carti fara ca dupa download sa aiba pasaje lipsa, greseli aiurite pe pagini, etc...

Ma tot chinui de ceva vreme sa gasesc ceva, dar nu am deloc succes... -trist- -plans2-

Daca ma poate ajuta careva, apreciez...

Multumesc anticipat! -ras4-

2. hazelnut

hazelnut New Member

Trophy Points:
    0
    incearca astea:

scribd.com

bookboon.com

3. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    citesti cumva versiunea ebook de pe kindle store? Cum este cartea? Am gasit-o si ma intrebam daca merita sa o descarc sau e doar o alta carte cu pret redus din lipsa de vanzari.
    Multumesc si spor la citit.
    -thumbsup-
    Nicole

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ia sa mai dam o geana pe aici, care /ce mai citeste, daca ,desigur,
    eu ma laud acum cu "Amintiri,vise,reflectii" a lui C.G Jung,
    descoperit dupa vizionarea unui film despre intalnirea sa cu Sigmund Freud, despre care am mai pomenit mai sus pe aici ca fiind personajul principal al unor scrieri a lui Irving Stone... -da-da-

However, azi am cumparat cateva carti, multe pentru juniori, pe langa faptul ca unele le vor fi cerute la scoala, altele...sper doar sa le trezeasca si mai mult interesul.
    Aviz tuturor parintilor, incurajatii pe micuti sa citeasca!

5. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    o mare rugaminte am la voi , daca stiti careva de unde imi pot descarca varianta electronica a cartii http://www.amazon.co.uk/National-Geogra ... 0792236955 , mi-ar placea sa o cumpar dar cum eu nu sunt In Anglia, nici macar in Europa , mi-ar fi de mare ajutor momentan si varianta electronica. multumesc mult

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  7. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate suntem pe sensitive list -trist- nu cred ca livreaza aici si chiar daca ar face-o probabil ar costa foarte mult . Multumesc oricum esti draguta ca ai cautat pt mine . Inca astept poate are cineva varianta electronica , daca nu o sa rog pe cineva de acolo sa o comande pentru noi.

pana una alta va dau varianta romaneasca a enciclopediei , aparuta la colectia Financiarul . daca le-ati cumparat e foarte bie daca nu sper sa va foloseasca .

Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol. 1 - Preistoria - Primele Imperii
    http://fbx.ro/gxc0kfl15tj0w8g0
    Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol 2 - Lumea Antica-
    http://fbx.ro/1utra8fjdw25swer
    Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol 3 - Evul Mediu
    http://fbx.ro/7sbpoobrby841r15
    Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol 4 - Inceputul Perioadei Moderne
    http://fbx.ro/ugdvnks17tsu3bna
    Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol. 5 - Epoca Moderna
    http://fbx.ro/zic3cg803t7b48z0
    Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol. 6 - Razboaiele mondiale si perioada interbelica
    http://fbx.ro/hn83eejiu06kfu7i
    Marea Istorie Ilustrata a Lumii - Vol. 7 - Lumea Contemporana
    http://fbx.ro/271plghhk9mxkpkd

8. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    Cum aici nu lucrez , ci ma relaxex cam de un an -da-da- -obosit- eram tare obosita ...am inceput sa fac ceea ce imi place , adica sa fac ceva pentru sufletul meu . M-am apucat de citit , si recitit unele romane din copilarie, sau ce mi-as fi dorit sa citesc atunci si nu am reusit .
    Din pacate cartile sunt greu de transportat deci nu reusesc mereu sa imi aduc din Romania , dar imi descarc varianta electronica si ma duc aici la o editura si mi-o tipareste , o leaga si ii pune si coperta , costa relativ putin dar e mai bine decat sa stai toata ziua pe calculator .

ultimele titluri :

''Cele doua Diane ''- A Dumas si '' Dupa douazeci de ani ''
    Dama cu camelii - Dumas fiul
    Coelho - '' Unsprezece minute'' Veronica se hotaraste sa moara'' ''Diavolul si domnisoara Prym '' , cam atat , nu imi place in mod deosebit Coelho dar am vrut sa vad de ce e asa la moda , insa nu am inteles, dar nici nu am lasat cartile din mana pana nu le-am terminat , magie -asa-asa-

Rodica Ojog Brasoveanu '' Buna seara Melania''

cine doreste carti din colectia Adevarul sa imi spuna sa trimit , le am in varianta electronica , arhivate , nu e mare fisierul .

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
  10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu cred ca e cazul sa nu ne mai plangem de mila, sa ne punem pe liste sensibile samd.
    suntem in ue, se livreaza bine mersi si in romania, si eu mi-am cumparat carti cand inca eram in ro samd.
    cu putin efort se poate afla ca pentru o carte livrarea standard in ro ar fi £3.49. Un curier prin romania tot in jur de 12-20 lei este....
    http://www.amazon.co.uk/gp/help/custome ... 0&pop-up=1

11. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    Iubita dar eu nu sunt in Romania , eu sunt in Africa -da-da-

Cadad numai ce ti-l atasez acum.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Superb link.
    Multumesc.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Numai de cearta sunteti buni, aici,
    la o carte ceva, nu da nimeni cu parerea! -ras4-

However, azi din Sainsburys am luat si eu finalmente ,prima carte din trilogia lui Larsson

"The girl with the dragon tattoo",
    acu', eu am vazut ambele filme, si varianta suedeza originala si cea americana, si desigur, filmul cam nu este pt sub 15 ani.
    Daca cineva a citit cartea in engleza (eventual) ,crede ca e prea dura pentru cineva de 14 ani jumate? Dar careia ii plac la nebunie acest gen de carti?
    Multam.

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu zic ca trebuie reclama la BPT / Eminescu / Caragiale / si oleaca de Pastorel -ma-iubesc- ... n-o sa se mai inteleaga om cu om in curand si uite asa se umple forumul de -sparg-pc-

Domnu' Dan - niste smilies mai cu sange daca se poate ca e nevoie -nervos-

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa parerea mea, cartea nu este prea dura pt cineva de 14 ani. Eu am citit cartea dar n-am vazut filmele.
    Acu', trebuie sa zic ca parerea mea este influentata de faptul ca am fost copil cu cheia de gat si cu acces nerestrictionat la biblioteca alor mei de pe la varsta de 8 ani iar eu personal nu am copii deci habar n-am cum se cresc. Deci, take it with a pinch of salt -da-da-

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multam Glissando,
    o las sa o citeasca deci,

va tin la curent ce si cum.
    BTW, filmele au ceva scene...dar, bune , trilogia suedeza e OK, primul e cel mai bun din toate 4 (incluzand singura varianta so far americana) apoi vine Mr Bond si varianta sa.

19. TatianaSim

TatianaSim New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Aceste discutii m-au ajutat sa imi fac o lista lunga de carti pe care sa le citesc, din pacate in engleza nu ma prae descurc si probabil o sa reusesc cand ajung acasa, eu ultima carte pe care am citit-o este Oscar si tanti Roz, Eric Schmitt, o pieasa de teatru pusa in scena si in Bucuresti :), Oana Pelea si Marius Manole fac un spectacol minunat.
    O alta carte ca mie mi-a placut este Vanatorii de zmeie-Hosseini. Am citit si Padurea norvegiana de Haruki Murakami, pentru mine a fost intersanta fiind prima carte scrisa de un japonez.

Daca mai sunt valabile ofertele vostre pentru imprumutat carti as fi intersata, eu nu ma decat o carte in romana aici dar o imprumut cu cel mai mare drag.
    Multumesc si numai bine :)

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    TatianaSim, daca vrei sa stai in Anglia mai bine citeste in engleza, este cel mai rapid mod de a-ti imbunatati vocabularul si a invata limba. Inveti fara sa iti dai seama, si gramatica, si cuvinte. Stai cu dictionarul langa tine cand citesti si retii fara prea mari eforturi pentru ca legi cuvintele de context.
    De Murakami sunt multe carti misto, ultima este IQ84, o carte groasa dar care merita efortul :)
    De Hosseini mi-a placut A Thousand Splendid Suns (nu stiu daca/cum s-a tradus in Ro) mai mult decat Vanatorii de Zmeie, merita citita http://www.amazon.com/Thousand-Splendid ... 159448385X

Share This Page