18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cartea de pe noptiera

Discussion in 'ARTA, CULTURA SI HOBBY' started by motanik, Nov 7, 2007.

1. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    de cand am venit in uk m-am reapucat de citit,nu ca acasa nu as fi avut timp...dar eram comoda.si acum imi pare rau,pt ca realizez ca sunt atatea carti pe care le-as fi putut citi...dar am timp sa recuperez...
    asadar,pe noptiera mea:Ian EcEwan-Atonement

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Pe vremea cind citeam carti cum maninci unt pe piine, mi-a placut mult Rolls-Royce de Chiril Tricolici.

Imi aduc aminte cit am suferit impreuna cu caracterele din TORENTE de ANNE-MARIE DESMAREST, care mi s-a parut una dintre cele mai frumoase carti de dragoste.

MONTE CASSINO- SVEN HASEL, alaturi de toate celelalte carti din serie, m-au si ingrozit dar mi-au si prezentat razboiul dintr-un alt unghi, cel al supravietuirii cu orice pret. Superbe carti de aventuri/razboi, daca puteti indura duritatea si modul grafic in care sint scrise. Pentru mine, Hassel a fost un fel de Tarantino al literaturii.

Cit despre Jules Verne, Balzac, Hugo, Karl May, nu cred ca am ratat vreo carte de-a lor si pot spune ca nuvelele lor reprezentau pentru mine iPod-ul si YouTube-ul si DVD-urile de azi.
    Uite ca incet incet imi mai aduc aminte.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, am plecat de la intalnire si am uitat de cartile tale din masina -shout- hout-
    Mi-o imprumuti si mie pe cea cu Nostradamus, te rog?

4. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Pascal Bruckner un autor deloc de neglijat

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik,trimite-mi din nou te rog adresa ta pe PM si se rezolva.
    Demiurgul
    Tin minte ca Pascal Bruckner era editat de Nemira in tara,nu sunt sigur,oricum,nu stiu ce scrie,e SF?
    Am luat acum din tara ultima aparitie Erich Maria Remarque-"Arcul de triumf", care nu este ultimul sau roman,ci doar ultimul editat la noi,abia astept sa-l "incep".
    O singura chestie,preturile la carti in tara le concureaza cu brio pe cele de aici,deci acest roman m-a costat cca 10 lire.
    Si zilele acestea astept cutiile cu carti din tara...Va invit apoi la noi,facem o "sala de lectura" .

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    "Arcul de triumf"-un roman excelent,Erich Maria Remarque la varf ,
    una din cartile pe care abia astepti sa ai timp sa mai citesti din ea.

7. mony

mony New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei carora le este dor sa citeasca carti romanesti va dam urmatoarea adresa:
    http://carti.x6.ro/

Este o biblioteca on-line destul de marisoara!
    Singurul dezavantaj va fi ca nu sunt pe hartie.
    In rest, va doresc sa va bucurati de ele.
    Lectura placuta!

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am putin si termin "My name is red" de Orhan Pamuk (autorul a castigat premiul Nobel pt literatura in 2006). Cartea este deosebita si diferita de romanul clasic occidental din multe puncte de vedere.

Actiunea se petrece in Turcia secolului xvii (cred??). Cartea in sine prezinta un interesant si atractiv tablou al vietii orientale (islamice) in secolul mentionat si divergentele politice si culturale care au loc la contactul cu lumea occidentala.

Voi reveni mai tarziu cu un "review" adecvat.

9. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    OK, am terminat si eu recent Alchimistul, am tot incercat sa o termin , dar nu am putut deoarece mi se pare super comerciala. Mie nu mi-a placut. Contine o multime de motive si simboluri romantice: gen piramide egiptene care intra in scena extrem de usor de anticipat, plus continua revenire asupra unor motive din religia iudaica....

Mi s-a parut ca un fel de proza einesciana scrisa in stil fast-food - nu se potriveste!

10. stefania82

stefania82 Member

Trophy Points:
    6
    Una din cele mai frumoase carti citite de mine VREODATA ( si am citi cate )... Dragostea in vremea holerei..de Garcia Marquez..Superba carte si superb autor..Am citit si Un veac de Singuratate, pentru care a luat Premiul Nobel in Literatura..
    Va recomand sa le cititi si sa ne spuneti ce credeti...Eu am citit Dragoste in timpul holerei in 2 -ahaa- haa- zile si sotul meu, in 3 !

11. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    Autorul meu preferat e Sidney Sheldon. Mi-au placut toate cartile pe care le-am citit. In mod special The Best laid plans.
    Culmea e ca una din cartile lui are o parte din actiune petrecuta in Romania- daca nu ma insel se cheama Windmills of the Gods.

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Southerner,mersi pt chestia cu mildew,de pe alt topic,cat despre Sidney Sheldon,ce zici de "Cercul Mataresse",mie mi-a placut f mult,plus toata trilogia Bourne,din care filmul original,cu Richard Chamberlain mi s-a parut excelent.
    In acelasi gen ti-as ,mai recomanda pe taticul lui Rambo-David Morell,care a scris si "Fratia trandafirului",ecranizat excelent cu Peter Strauss,David Morse si Robert Mitchum,plus alte doua continuari-"Fratia Pietrei",si " Liga noptii si a cetii"

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Termin acum partea a doua a vietii lui Sigmund Freud--"Paria",din nou trebuie sa remarc excelenta romanelor lui Irving Stone.
    Acum,am de gand sa caut o carte de specialitate scrisa de Freud--
    "Etiologia sexuala a nevrozelor"
    Sunt sigur ca e o lectura cel putin interesanta.

14. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    To Kill a Mocking Bird....da, o carte buna...

Acum citesc Un veac de singuratate si Of Love and Other Demons (nu stiu exact cum e tradusa in romaneste) de Gabriel Garcia Marquez si sint total prinsa de ele...

Abia astept sa-mi fac un card la biblioteca universitatii sa-mi iau niste carti de Faulkner...Mai am de citit Orasul , Catunul si Light In August....As I Lay Dying si The Sound and The Fury mi s-au parut superbe...

Mi-a mai placut mult si F Scott Fitzgerald; cartile lui sint ametitoare ca si perioada pe care o descriu: anii 1920 in America...

15. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    cartea mea de pe noptiera este ,va rog sa nu radeti -sst- st- "invata singur limba engleza" de Niculescu -shamed2- hamed2-
    daca mai tineti minte ,la inceput cand am sosit aici aveam nevoie de translator ,asa am crezut eu ,dar mi-am dat seama ca altii (LEA sau JOBCENTER),vorbeau mult mai rau ca mine lb lui Shakespeare.am rugat-o pe cumnata mea din RO sa-mi trimita aceasta carte cu cd-uri care e f buna si iata-ma ....de fapt aveam nevoie sa-mi aduc aminte de tot ceea ce invatasem in tara...dar si acum tot mai invat,iar din ianuarie merg si la cursuri de engleza pt ca vreau sa stapanesc cat mai bine lb engleza pt colegiul din vara urmatoare...asta e cartea mea de pe noptiera+inca 2 carti de suflet ,care ar trebui sa stea la capul si in sufletul fiecaruia.
    dar eu altceva am vrut sa va spun :VA INVIDIEZ in sensul pozitiv,ca puteti sa cititi asemenea carti in engleza.eu inca nu am ajuns la acest capitol,dar urmeaza,deoarece de la varsta de 8-9 ani citeam tot ce imi cadea in mana.la varsta frageda:povesti,de la cls a cincea romane(primul a fost ION -tamtam- amtam- ),iar cu timpul am terminat cu DUMAS,tatal si fiul si FEVAL si altii care ma faceau sa visez peste tot muschetari,dreptate -handlaugh2- andlaugh2- .ce vremuri -aha- ha- !
    imi aduc aminte ca citeam ADELA de Ibraileanu cand sora mea a venit intr-un suflet ca am intrat in treapta intai la bio chimie.eu ma enervasem pe ea ca m-a deranjat de la lectura,pt ca stiam ca intrasem (doar facusem bine subiectele).urmarea :liceul cu dupa amiezi la sala de lectura in Baia-Mare,unde dl Iuga(om de exceptie),ma astepta cu cartea pregatita +culegerile de chimie -handlaugh- andlaugh- .era atat de bucuros....am multe amintiri,dar cea care persista in mintea mea e cea in care eu stateam cu cartea in mana in pat ,intre mamica si taticul.toti trei citeamera atat de bine .de fapt cititul ,a fost un refugiu de la grijile cotidiene,de la lipsurile din acea vreme(cine a trait pe vremea lui raposatu stie ce vreau sa spun),dar si o placere .placerea de a citi ceva nou,de a invata ceva nou.
    destul cu amintirile.asa cum am spus va invidiez,deoarece eu nu am curajul sa incep o carte in engleza,desi poate ca m-as descurca.mereu am fost mai buna la scris si citit,decat la vorbit in engleza.acum as vrea sa recitesc TORENTE.mi-e dor de personaje ,desi e cam trista....

16. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    A citit cineva "With God, for the people" de Laszlo Tokes?
    Am primit-o de la un amic englez (foarte interesat in Romania: limba, cultura, etc) si de abia am inceput-o.
    Daca ati citit-o, ce parere aveti despre ea?
    -takecare- akecare-

17. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    nu,nu am auzit de aceasta carte ,dar cand aud de Tokes asta, mi se face pielea de gaina -cmon- mon- .fara suparare....daca amicul tau englez va citi o carte scrisa de Tokes atunci imi dau seama ce parere isi va face despre ROMANIA....
    chiar alti autori nu a putut sa gaseasca?daca nu ,de ce nu-i recomanzi tu? asta (tokes)toata viata lui nu a facut altceva decat sa instige la ura .pana si ungurii,care au ceva in capul lor s-au saturat de mesajele lui....si sunt convinsa ca in carte scrie ca Transilvania ,e pamant unguresc -pullhair- ullhair- nu cred ca nu a profitat ....de aceasta conjuctura
    na....ca iar ma aprind -slap- lap-

18. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Amicul meu are parere buna de Romania, de romani....mai sunt si ceva exceptii dar e normal.
    Cred ca el vroia sa afle mai multe despre Revolutie si cartea asta a gasit-o.
    Iti inteleg supararea cu privire la Tokes. Dupa primele pagini citite (grrrrrrrr) mi-a venit sa inchid cartea fara sa o mai deschid vreodata. Insa m-am hotarat sa o citesc pana la capat ca sa vad pana unde poate merge omul asta. -scratch- cratch-

PS. Nu am nimic cu ungurii, avem toti loc sub soare.

19. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    Crysya draga....

ceea ce am banuit,mi-ai confirmat chiar tu -angry- ngry- .dar eu nu l-as citi nici daca in momentul asta mi-ar da cineva BLUE CARD -hehe- ehe- .
    prietenii mei ,90%au fost si sunt unguri,dar asta nu ma impiedica sa-mi spun parerea.chiar am avut discutii aprinse cu unii dintre ei....,dar am ramas tot prieteni
    culmea si vecinii din Romania sunt tot unguri si ma intelegeam perfect cu ei...

20. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Crysya, o carte buna despre Romania este "Romania - tara de frontiera a Europei" de Lucian Boia.
    Prima editie a aparut in Marea Britanie, in engleza, la Reaktion Books, sub titlul de "Romania. Borderland of Europe" in 2001.

Editia romaneasca a aparut in 2002 la Editura Humanitas.

Are un capitol despre Comunismul Romanesc (include si Revolutia Romana din 1989).

Share This Page