17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cartea bate filmul/filmul bate cartea!

Discussion in 'SEZATOARE' started by dromaderu, Oct 3, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pe forum lumea se cearta...

Intri si citesti DOAR despre blue/nino/yelow/job-uri/etc/etc!
    Discutiile despre un film, o carte,piesa de teatru... -obosit- well,

au devenit ceva "de vis"!

Ne "mistocarim " care cum poate/stie/indrazneste!
    Viata "trepideaza " si, multora cred ca li se pare ca "trece pe langa dansii"

Am deschis un topic similar si dincolo, cazut in uitare desigur...voi incerca si aici... deci

este vorba despre carti citite si, ecranizari dupa aceste carti sau, viceversa.

Desigur, preponderenta mare o au filmele facute dupa carti...

Asadar, va invit sa comentam/discutam, despre ce carti am citit si ne-au placut ecranizarile/sau nu,

a fost filmul mai bun decat cartea , sau, invers?

Voi incepe desigur eu,

cu mentionarea unui autor de exceptie,

John Fowles,
    cu doua romane (din cate stiu eu) ecranizate,

"Magul" , cu un film in care joaca Anthony Quinn si Michael Caine,
    si

"Iubita locotenentului francez" cu o ecranizare in care-i gasim pe Jeremy Irons si Meryl Strep.

In acet caz, verdictul meu este 0-0, adica, ambele (carte/film) mi-au placut la fel, adica, fff mult!

Nu stiu cati, din cei ce citesc pe aici,

au vazut/citit/apreciat

"1984" a lui George Orwell, cu ecranizarea respectiva!

Incerca sa ma gandesc si la o carte care nu s-a ridicat la inaltimea filmului dar,

momentan, "pana de idei!".

Poate ma ajutati voi! -asa-asa-

2. mikka

mikka New Member

Trophy Points:
    0
    Mare dreptate ai!Chestia e ca trebuie sa-ti placa sa citesti.Prima mea carte pe care am citit-o a fost''Zece negri mititei'' de Agatha Christie.,,The last of mohicans''si ''Pathfinder''de James Fenimore Cooper.Ecranizarile sunt la fel de exceptionale ca si cartile.Am citit multe carti de capa si spada,m-au fascinat dintotdeauna.Ca''Cei trei muschetari'',''Fausta'',''Fausta invinsa'',''Regina Margot'',''Vicontele de Bragellone'' de Al.Dumas si Al.Dumas fiul.Ah,era sa uit(oricum am uitat multe din cartile pe care le-am citit,si nu au ecranizari),Shogun de James Clavell.Astept sa mai posteze cineva,ceva ce nu am citit/vazut.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Parese ca ne apropiem, ca vasrta cred,...

amintiri deosebite despre ce autori ai scris acolo... -da-da-

"Cei trei..." apar acusica in UK intr-o versiune noua,
    mai "adaptata" zilelor noastre,

am inchiriat varianta ce mi-a placut mie,

juniorii mei s-au plictisit din minutu' 10... -obosit-

Ce zici/eti, daca ai citit, de Robert Ludlum, cu

"Bourne Identity"?

4. robcos

robcos New Member

Trophy Points:
    0
    bun topic! felicitari, dromaderu!
    despre bourne identity, parerea mea e ca filmul a fost un pic mai bun decat cartea. nu se intampla prea des ca script-urile sa bata cartea, dar jocul unor actori buni face toti banii. uite un alt film la care cred ca scorul e 0-0 cu cartea: cyrano de bergerac. desi, daca as asculta vocea aia interioara, as da un plus filmului, pentru magistrala interpretare a lui depardieu.

5. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    ultima citita ,Stapanul inelelor,de abia asteptam dupa ce am vazut filmele,dar am fost putim mai mult dezamagit,poate lipsa efectelor speciale in cazul acesta cred ca a fost de vina,altceva..../a da Dune,ciclul cred ca de doua sau tei ori l am citit(imi plac povestile,adica in special S.F.)filmul este execrabil

6. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    salut initiativa.fain topic.

si eu am citit 'magicianul' (am vazut ca tu l-ai numit 'mag' nu cred ca are mare importanta ca e una si aceeasi carte) a lui fowles, dar nu am vrut sa-mi stric bucuria si sa vad filmul. ma asteptam ca personajele din film sa nu aiba chipul celor din capul meu, iar salile acelea confuze si mentale sa aibe cu totul alta conotatie. si am zis 'pas' -ras2-

apoi am citit 'shogun'. vai ce bucurie de carte, ce revelatie pentru mine! m-am simtit mai desteapta pur si simplu, dupa ce am terminat de citit cu lacrimi hohote. dar de data asta, trecusera anii si eram chiar curioasa sa vad cum ar putea arata filmul. evident a fost foarte sumar, frumusetile de descrieri care umpleau pagini intregi erau cuprinse intr-o singura imagine -plasture- . fast forward si in 5 min am trecut prin tot filmul -n-am simtit patosul autorului, pasiunea personajelor. just as I was expectig...

apoi 'regina margot' - stateam noptile si ma certam cu mama sa ma mai lase un pic sa citesc, pt ca mor de curiozitate. abia asteptam sa vin de la scoala sa mai citesc un pic. ani mai tarziu -filmul. s-a repetat istoria de la 'shogun'.

apoi nuvelele romanesti transpuse in teatru, tot mai seci.

recomand CARTEA!

poate daca nu as fi citit cartea prima data, si as fi vazut filmul intai, ar fi fost cu totul altceva.
    asa am facut cu seria 'twilight' - am vazut intai filmele si apoi am imprumutat volumulu care apartinea filmului care inca nu se ecranizase. atat de ciudat a fost, pt ca aveam actorii in minte, imi imaginam mimica acelor actori etc... si am lasat-o balta.

oricum, decat sa vad un film, mai bine o carte. dar deh, filmul e pt momentele de lene, asta e adevarul din pacate. -ras2-

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ideea acestui topic, Cata ! -ras4-

Eu sunt de parere ca mai intotdeauna cartea bate filmul,facand exceptie filmele ce necesita efecte speciale,cum amintea "feribaci" mai sus. -da-da-

Totodata,uneori mai conteaza si ordinea :daca vezi filmul si ai fost impresionat iar mai apoi citesti cartea,varianta scrisa poate parea plictisitoare.

Ce-mi amintesc pe moment sunt urmatoarele ecranizari :

1. Codul lui Da Vinci,dupa cartea cu acelasi titlu scrisa de Dan Brown. Eu am citit cartea inainte si am ramas placut impresionata,insa filmul are multe lacune si actiunea nu este conforma cu cea din carte. In schimb, Tom Hanks ramane unul dintre favoritii mei. -da-da-

2. Regina Margot (recitita cu ceva luni in urma) de Al. Dumas tatal. Filmul in care Isabelle Adjani isi etaleaza frumusetea,este mai peste tot "deraiat" si n-am avut rabdare sa-l urmaresc pana la capat. -obosit-

3. The ring, de Koji Suzuki(varianta Stephen King al Japoniei) .
    Eu am citit si "Ring 1" , "Ring 2" si alte carti scrise de acest fantastic autor si toate mi-au trezit imaginatia,creandu-mi starea horror pe care conta scriitorul. -asa-asa-
    Filmul,in care joaca Naomi Watts este de departe modificat si subiectul este altul. -nu-stiu-

4. Unul dintre autorii mei preferati este binecunoscutul Stephen King si pot spune c-am o colectie impresionanta de carti ce poarta semnatura lui. -ras4- Cu alte cuvinte,traiesc cu certitudinea ca este mult mai interesant sa-l citesti decat sa-l "vizionezi",asta dupa ce am vazut si ecranizarile dupa cartile sale.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Salut robocos,

vorbesti despre trilogia asta recenta sau despre primul,
    cu Richard Chamberlain?

La vremea cand l-am vazut pe acela, cu R C , woooow, a facut furori,

Ludlum imi placea la nebunie la un moment dat, apoi, a cam cazut in desuet, ca sa zic asa.

Poate putini stiu ca, "parintele" lui Rambo, David Morell,

a scris si o trilogie "Fratia trandafirului"/"Fratia pietrei"/"Liga noptii si a cetii",

cu o ecranizare excelenta, la vremea aia, a fost unul dintre primele filme vazute la noua descoperire a tehnicii !VCR-ul" -asa-asa- ,

ingramaditi ca sardelele intr-o camera de camin...well...alte timpuri....

deci, o ecranizare cu Robert Mitchum, David Morse si...

tipul ala de a jucat in "Om bogat ,om sarac",

nu am chef sa googalesc, mai bine las memoria sa mi se "zbata" nitel, o mai tin
    dreaq nitel activa! -ras2-

Filmul se numea "Fratia trandafirului"

Despre "Om bogat,om sarac", cartea mi-a placut mai mult, well, am si citit-o mult mai tarziu,

Irwin Shaw, autorul, mai are ceva scrieri, toate bune, parerea mea.

9. robcos

robcos New Member

Trophy Points:
    0
    bineinteles ca despre cel cu richard chamberlain vorbeam.
    apropo de morell, e amuzanta si aparitia numelui rambo. saracu' om era atat de crizat de lipsa de cultura generala, incat s-a decis sa-l faca pe rimbaud erou de razboi modern -ras2-
    fratia trandafirului e un film pe care l-am vazut demult tare si n-am mai avut ocazia sa-l revad. in schimb, daca tot ai pomenit de trandafiri, aduc in discutie si numele trandafirului. cred ca si aici se poate pune un 0-0 intre carte si film. si cand dau scorul asta, tin cont de faptul ca limitarile in realizarea unei ecranizari sunt foarte mari. pe ansamblu, filmul urmareste fidel ideea cartii.
    am si un scor de 1-0 in favoarea cartii, desi filmul are o distributie excelenta: I, robot. Bine, poate ca sunt subiectiv, fiindca am devorat asimov pe paine si mi-am petrecut adolescenta imaginandu-mi lumile din scriiturile lui.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Daaa,

"Numele trandafirului",

primul film al lui Cristian Slater, alaturi de ,deja consacratul Sean Connery...

Cartea insa, ffff greoaie, cel putin asa mi s-a parut mie,

mai am un 0-0,

Ken Casey/Milos Forman,

"Zbor deasupra unui cuib de cuci",

cu un prim Oscar pt Jack Nicholson...

care face un rol SUPERB in "Shining" dupa preferatul Dianei, S King.
    Al doilea "Shining ", cu Rebeca de Mornay,

a fost mai slabut dar, mi-a placut totusi.

Autorul "Dune-lor", Frank Herbert, are o carte care m-a impresionata ff mult,

"Ciuma alba" , nu stiu daca a fost ecranizata,
    dar,
    a citit-o cineva?

Un SF desigur, despre o boala care se transmite si ucide doar persoanele de sex feminin, se transmite fff repede,

cu toate implicatiile de rigoare!

11. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Euuuuu , eu am citit-o ......cam aproximativ 12 ani in urma. Chiar locuiam in Ireland pe vremea aia.
    Superba, nu stiu daca e si film.
    Eu am citit cam acum 1 an 'The day' nu imi amintesc autorul ......Ne intorceam din vacanta, eram pe la sfirsitul cartii....am plins de numa' - de nu stiu cite ori m-a intrebat 'cabin crew' daca totul e OK -ras2- . Abia astept sa vad filmul - parca este inca in cinema , si chiar nu am timp sa merg.Astept DVD-ul

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    'One day' Ab :) am citi cartea, demuuult. Am inteles ca filmul e bunicel. Nu stiu daca si din perspectiva unuia care a citi cartea deja. Mergi si-l vezi!

later edit: by David Nicholls -ras2-

13. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Corect - ONE -ras2-
    Mama' ce m-a mai enervat ........ptiu' ce am mai plins .......
    Off topic .....dau un tirrrr in weekend, saptamina asta sint prinsa pina peste urechi...
    Si mai off topic : am ford fiesta (siccc) pina pe 14 -plans- .....dar eu macar sint intreaga

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai dati bre si voi un autor ceva, sa stim ce cautam... -ras4-

15. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai facut sa-mi ridic oasele de pe sofa -ras2-
    - One day - David Nicholls

si alte 2 (cica a scris numai 2)

Mary Lawson: The other side of the bridge (superba, nu am cuvinte ....traiesti in locul pe care il descrie) si Craw Lake.

Nu le recomand in vacante - eu numai atunci am timp sa mai citesc si am -plans- -plans- -plans-

Cata ...daca veniti in sud la un gratar - le poti imprumuta -ras4-

16. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa fiu tot cu S.F.ul -STephen KINg
    Philip K.Dick
    Sir Arthur.C.Clarke,ca sa fie mai reprezentativ genul,mai as mentiona cativa dar nu stiu daca le mai tin minte numele cum se scrie cat de cat corect,scritorii rusi foarte buni indiferent de genul pe care il abordati
    si nepasarea celor care ne vin din urma in privinta lecturii,mare pacat,mare,(stateam cu lanterna sub patura ,ca ma cam ciufulea mama:))stateam pana tarziu,pe vremea lui Ceausescu.dupa ora 22)
    ca idee nu pot sa suport formatul electronic sau E-book ,am incercat,nu simt fiorul ala.mirosul cartii,sa indoi coltul,sa vad cam cat mai am pana la sfarsit,sa omor o musca:)).ne babacim:))

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -asa-asa- -nu-ma-uit- -asa-asa-

Gand la gand cu bucurie, cum ar veni, despre formatul electronic al cartior.
    Din pacate, ai mare dreptate si vizavi de ce a devenit cartea, pentru prea multi dintre noi... -plans2-

Cei ce vin din urma, nu prea au citit in viata lor, o carte, din pura placere,

multi au facut-o "impinsi " de sistemul scolar din Ro, daca!

Cui deci, i-au placut "Ciresarii" a lui Constantin Chirita,

multumesc unui forumist vechi (care nu mai intra... -plans- ) de mi le-a trimis si'n varianta electronica, si,

cui i-au placut, daca le-au vazut si cateva din ecranizarile respective...?

18. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Cartile lui Daniel Pennac sunt foarte misto - Micuta vanzatoare de proza, de exemplu, sau Domnul Malhaussene.
    Mai sunt misto si niste detective stories de o scriitoare britanica - scrie sub 2 nume, Barbara Vine si Ruth Rendell.
    Pentru cei pasionati de Wall Street, coruptie, bani, inginerii financiare etc (sa vedeti acolo coruptie nu la noi, he he, iata ca si la capitolul asta suntem mici copii) sunt cartile lui Michael Lewis, Liar's Poker si The Big Short (asta din urma e foarte utila in intelegerea crizei recente - si poate pe a celei care sta sa vina). Pe aceeasi tema Fool's Gold si 13 Bankers. Nu cred ca s-au facut filme dupa ele -limba-

19. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    Cartea junglei,film si carte
    si Fratii Jderi-super,Racheta Alba-apropo de Ciresarii,Vlad Musatescu extravagantul Conan 2 :))
    Titus Popovici-Strainul,Cutia cu ghete,Setea si multi,multi altii,autori si romane,sa nu uit de obligatoriul pe langa Shogun,CEl mai iubit dintre pamanteni(nu puteai sa faci o discutie la bairam cu o fata fara aceste doua romane citite),nu in ultimul rand, poate unii nu sunt de acord,ma rog moda,autorii rusi,pe care cine naiba le mai stie numele,dar buni si si si.......

20. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Da, feribaci ai dreptate cu privire la autorii rusi. -da-da-

Acum cativa ani,ca in fiecare vara, eram in vacanta la matusa mea din Zarnesti,Brasov. In afara faptului ca eram in mijlocul naturii si rasfatata la maxim cu tot ce-mi poftea inimioara,cel mai mult ma incanta linistea ce ma inconjura si libertatea(fara telefoane,internet,bani de luat sau de dat -nu-ma-uit- ) de a citi tot ce imi cadea in mana din foarte vechea ei biblioteca. Astfel ca am descoperit o carte minunata,scrisa de Feodor Gladkov "Poveste despre copilarie" . Autorul nu este foarte cunoscut,insa cartea am citit-o pe nerasuflate. -da-da- . Este asemanatoare cu "Morometii" lui Marin Preda(doar ca, scriitorul isi descrie propia copilarie). M-am dat de "ceasul mortii" sa cumpar si celelalte doua volume,care continua povestea acestuia si in adolescenta,insa n-au mai fost tiparite de pe vremea lui "ceasca" si nici anticariatele nu "serveau" asa ceva. -trist-

Share This Page