25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

carte de munca uk

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by mmorticia, Feb 11, 2006.

1. mmorticia

mmorticia New Member

Trophy Points:
    0
    am lucrat aici in Romania mai mult la negru (nu am inca carte de munca) si e vorba sa aplice pt mine o firma din uk.

intrebarea mea: este absolut necesar sa avem carte de munca pt work permit? (asta daca angajatorul nu ti-o cere)

si daca da, cum e posibil sa ajung la angajatorul meu fara carte de munca?

2. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu nu se mai fac carti de munca in Romania, de cativa ani, tu ai mai auzit pe cineva caruia sa i se fi facut o carte de munca noua in ultima vreme? Poate gresesc.

3. Anonymous

Anonymous Guest

...eu miam facut prima mea carte de munca in Romania in 2001 pe vremea cand eram in facultate...iar prietena mea sio facut prima ei carte de munca in Oct. 2004...acum nu mai stiu...si cred ca se mai fac...mie la ambasada anul trecut in iunie mio trebuit cartea de munca...si o jucat un rol destul de important...

4. Anonymous

Anonymous Guest

Inca se mai fac carti de munca in Romania; vroiau sa le scoata, au aparut Registrele pentru Evidenta Salariatilor la fiecare firma, ma rog, dupa o vara in care nu mai puteai sa cumperi carti de munca pentru salariati (pentru ca nu se mai editau) - asta in 2004, apoi pe la inceputul anului 2005 au reinceput editarea lor. Deci sa fiu mai precisa, cind inca lucram in Romania am cumparat personal carti de munca pentru citiva angajati chiar in vara lui 2005. Si pina se hotarasc ce fac cei de la Ministerul Muncii, cartile de munca SI Registrul de Ev al Sal vor merge in paralel, ca e confuzie mare si in completarea acestor registre si in alte probleme care s-au ridicat pe parcurs (vechime, etc)

Nu cred ca intereseaza pe nimeni ca ai lucrat la negru, atita timp cit nu ai carte de munca...

5. mmorticia

mmorticia New Member

Trophy Points:
    0
    asa stiu si eu ca sunt f importante la ambs.
    + ca uneori nu te lasa nenea sa intri fara copii dupa ele.

da' sti, ca poti sa vii cu referinte si recomandari.
    stiti cum trebuie sa arate astea?

gen :
    xx a lucrat cu noi intre xx-xx-xxxx
    stampla co,
    +traducere legalizata

astea se pot face f. usor daca ai cunostinte
    da' daca nenea ma verifica?mmmh? cum fac? ::) :'(

6. mmorticia

mmorticia New Member

Trophy Points:
    0
    oooh btw crison
    inca se mai folosesc, dar si conventiile. pana in 2008 se preconizeaza inlocuirea lor pe suport informatic.

7. mmorticia

mmorticia New Member

Trophy Points:
    0
    sorry i mena Zoltar

8. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Iata de ce ziceam ca auzisem ca nu se mai fac... in 2003 cand aveam si eu nevoie de una, mi s-a spus ca nu se mai tiparesc, nimeni nu avea carnete, iar soacra-mea a gasit unul necompletat pe care il avea de multi ani, tiparit de pe vremea lui Ceashca, cu RSR, si am fost la Camera de munca si mi l-au facut pe ala.
    Ceea ce e mai rau, e ca daca ai nevoie la ambasada de ex de carte de munca, aia nu vor intelege ca tu esti pe Registrul de Evidenta al Salariatilor si ca aia nu mai au formulare de Carti de munca, ei vor vrea sa iti vada Cartea de munca, iar daca nu, adio viza...

9. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    se mai fac carti de munca in R.am colegi noi angajati carora li s-au facut carti de munca.
    cand am solicitat viza am depus la dosar copie dupa cartea de munca.acest lucru era pe lista actelor solicitate de ambasada.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Din cate imi aduc aminte, nu, am impresia ca-tzi trebuie numai daca vii ca vizitator pt viza. Pt work permit vezi www.workingintheuk.gov.uk

11. vlashka

vlashka New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    imi puteti spune cam care este pretul unei carti de munca in UK?
    o firma de mediere cere 200 EURO pentru a lucru in domeniul hotelier.

12. vlashka

vlashka New Member

Trophy Points:
    0
    mai detaliat:
    spuneti-mi va rog a mai plecat cineva cu firma "EOS UK" (George David)? mi se cere sa transfer 200 EURO (taxa pt. permisul de munca) intr-un cont BRD pe numele Danca Bogdan (director resurse umane pt Romania) si o serie de acte sa le expediez la adresa Border and Imigration Agency Bulgaria and Romania Caseworking PO BOX 4160 Sheffield S1 9DZ. Serviciul este in domeniul hotelier - The Metropolitan hotel. Ce garantii as putea cere de la respectiva firma?

13. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    din puctul meu de vedere mi se pare o MARE tzeapa, pai cel ce e director de ce are nevoie de banii tai transferati in contul personal ? un director al unei firme atunci cand incaseaza bani in numele firmei nu si-i baga in contul personal

14. vlashka

vlashka New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    banuiesc si eu ca ar fi tzeapa... in plus tipul cu care corespondez pare grabit, imi cere sa timit urgent setul de documente, de pe 28.02 incep sa lucrez... asta ma face sa fiu suspect.
    Multumesc oricum

15. regina

regina New Member

Trophy Points:
    0
    tzeapa sigur!!!!!!!!!!!! nu da banii din mana, cauta pe Ejobs si vezi ca sunt multe agentii in Romania care ofera contracte de munca in Uk in domeniul hotelier, intra pe site-urile lor si informeaza-te

Share This Page