10.2 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Care sunt pasii ce trebuiesc facuti pt.acte?

Discussion in 'EMIGRARE' started by briana, Jan 6, 2010.

1. briana

briana New Member

Trophy Points:
    0
    blue card

BUNA
    AM O INTREBARE: CARE SUNT REGULILE CU BLUE CARDUL??
    ADICA: POTI SA LUCREZI NUMAI DUPA CE PRIMESTI CARDUL SAU POTI SA LUCREZI SI INAINTE DE PRIMIREA CARDULUI.
    VA MULTUMESC

2. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Re:blue card

Buna Briana,

mesajul tau a fost postat in subforumul Student in UK, motiv pentru care l-am mutat in subforumul corespunzatorul subiectului tau.

Ca sa lucrezi legal ca si angajat (employee) in UK, daca ai cetatenia romana, trebuie intai sa detii (adica sa fi primit deja) un permis de munca (blue cardul in cazul de fata).

Toate cele bune,
    A.

PS: mai sunt si alte carduri care se obtin mai usor (ex. yellow card) dar care iti da drept de munca pentru un anumit numar de ore pe saptamana si numai atata timp cat indeplinesti anumite conditii. Mai multe informatii in subiectele corespunzatoare.

De asemenea, poti lucra in anumite domenii si ca Self Employed (exista un intreg subform dedicat acestui subiect).

3. INA_IRINA23

INA_IRINA23 New Member

Trophy Points:
    0
    blue card

Buna, ma numesc Irina, asa avea si eu o intrebare: in ce situatii ti se ridica blue card-ul? Ma refer in special la urmatorul lucru: eu am blue card de anul trecut din iulie, insa am lucrat in mare parte ca self-employed,iar apoi pentru aprox o luna jumatate am lucrat pe blue card. O cunostinta mi-a spus ca dc nu lucrez pe blue card o sa mi se ridice, este adevarat?
    Multumesc mult

4. Andra_Maria

Andra_Maria New Member

Trophy Points:
    0
    Great Britain?

Buna ziua tuturor!
    Eu tocmai am absolvit facultatea in Bucuresti si vreau sa plec din tara, sa vin in Great Britain insa nu stiu exact cum trebuie sa procedez sa ajung acolo in mod legal, evident. Nu am nicio oferta de job momentan (astept totusi raspuns de la un job la care am aplicat in Edinburgh) si nici permis de munca. Daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii utile as fi foarte recunoscatoare. In principiu as dori sa stiu cum as putea sa fac rost de permis de munca; trebuie sa indeplinesc anumite conditii? si cui trebuie sa ma adresez.

Va multumesc anticipat :)

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  6. Andra_Maria

Andra_Maria New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Great Britain?

Mersi mult :) L-am citit si mi-a fost de folos :) Acum astept...

7. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara !
    Ma ajuta si pe mine cineva?
    Sotul meu este plecat de o luna la Londra.A lucrat pana ieri 15.10.2010 la negru la o firma de constructii . Era platit cash, ieri i s-a cerut actele, pt. a fi platit prin card. Ce trebuie sa faca el acum pt. a fi in regula ?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: care sunt pasii ce trebuiesc facuti pt.acte .

"Acte" pentru el inseamna cardul CSCS. Cele de self employed le poate face si mai tarziu.
    Nu pot sa nu ma intreb, insa, el nu are colegi la munca care sa-i spuna ce trebuie?

9. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0

Are un coleg roman, dar el i-a spus ca are nevoie de un number, care si ce este ala ?
    I-a mai spus ca are nevoie de un avocat ca sa-l reprezinte, dar unde si pt. ce ?
    A fost surprins si el ca nu i-a cerut CSCS, ca stia ca asta este primul act care trebuie sa il ai pe santier .

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Da-mi un mesaj privat cu numarul lui de telefon.

11. Margabar74

Margabar74 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Blue card pentru parinti - ca al doilea dependent

Buna!
    Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce trebuie sa fac eu si sotia mea,ce acte sa avem,etc?
    Sa va expun mai intii situatia:
    -sotia mea este in UK din august 2010,lucreaza la un azil ca si care,studiaza la un colegiu de care,si are yellow card.
    -eu am aplicat la HO Croydon pentru blue card avind-o pe ea ca sponsor,si m-am programat pentru 24 nov.
    Ce trebuie sa avem la noi la Croydon in afara de BR1,extras de cont si acte de identitate?
    Va multumesc anticipat pentru lamuriri!!!

12. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Blue card pentru parinti - ca al doilea dependent

Margabar74 wrote:
    Buna!
    Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce trebuie sa fac eu si sotia mea,ce acte sa avem,etc?
    Sa va expun mai intii situatia:
    -sotia mea este in UK din august 2010,lucreaza la un azil ca si care,studiaza la un colegiu de care,si are yellow card.
    -eu am aplicat la HO Croydon pentru blue card avind-o pe ea ca sponsor,si m-am programat pentru 24 nov.
    Ce trebuie sa avem la noi la Croydon in afara de BR1,extras de cont si acte de identitate?
    Va multumesc anticipat pentru lamuriri!!!

Buna Margabar74 si bine ai venit printre noi!
    Nu vreau sa fiu rautacioasa..dar titlul topicului este :blue card pt parinti!!!Este alta mancare de peste cum s-ar zice...
    Cauta in forum , la sectiunea blue card si posteaza acolo pt a nu incurca aici borcanele..
    Situatia sotie cu card/sot dependent si invers este arhi - stiuta...cauta cu incredere pe forum , exploreaza totul ..si daca ai nelamuriri posteaza la topicul blue card...
    Haideti sa nu amestecam subiectele..si sa ii lasam pe altii care au obtinut blue card (!NU pt soti/sotii )care nu e asa de greu de luat fiind o portita extraordinara de a munci legal...ci pt frati , parinti surori sa ne spuna ce au mai facut..

O zi frumoasa !
    Andreiuta12345

13. alucisan

alucisan New Member

Trophy Points:
    0
    Self sufficient sau Self Employed - blue card

Deci am tot citit diverse pe situl acesta si pe Home Office dar inca nu m'am lamurit 100% cat timp trebe sa fii self employed sau cati bani iti trebuie in cont ca sa fii self sufficient 5000-10000 de euro si daca poti aplica la yellow card sau blue card.Si daca am inteles bine un curs nvq nu te ajuta la blue card neaparat ca dupa ce il termini esti obligat sa parasesti uk.
    Deci are cineva informatii,avocati cat de cat legale nu acte false de eu pentru a se lua work permit yellow sau blue?

14. ion.gabriel

ion.gabriel New Member

Trophy Points:
    0
    AJUTOR MAXIM

Fratilor sa va explic ucm sta situatia.

Am aplicat din Romania la niste joburi de bucatar am vazut ca mi-au raspuns cateva asa ca mi-am luat inima in dinti m-am urcat in avion si am aterizat la Londra unde avea programate niste interviuri.

Primul interviu la care am fost totul a mers ok si am luat jobul, de bucurie celelalte nici nu m-au mai interesat.

Pana aici toate bune si frumoase dar acum problema care este: astia m-au angajat cu un contract de munca pe termen nedeterminat full time, mi-am facut cont bancar in baza adresei de la ei (ca este live-in jobul), m-am programat pe data de 07.01 pentru NIN dar citind forumul imi dau seama ca de fapt mie imi trebuie permis de munca.

Ce fac? Am facut ceva nasol? Am citit ca angajatorul trebuie sa faca niste acte sa ma poata angaja pe mine: Sunt costititoare sau sunt complicate, adica imi poate rezilia contractul cand isi da seama ca se complica cu mine?

Ajutati-ma cu un sfat va rog ca m-am panicat grav!

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: AJUTOR MAXIM

O posibilitate ar fi sa vorbesti cu frantuzoaica ta sa te accepte la inceput ca self, adica sa nu-ti faca pay slip pentru salariu ci sa accepte un invoice de la tine cu o valoare similara cu salariul tau din care sa nu opreasca impozitul. Pe undeva firma este chiar mai avantajata ca nu mai plateste la buget niste taxe aferente salariului tau. Daca te accepta ci invoice, poti sa te inscrii la interviu pentru NIN ca self employed. Daca obtii NIN, datele problemei se schimba radical si mai vorbim in privat.

16. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0

17. ion.gabriel

ion.gabriel New Member

Trophy Points:
    0

inteleg ce zici dar nu are legatura cu situatia mea.

la nino cand m-am programat mi-au cerut contractul de munca, o factura de utilitati si le-am zis ca nu am ca jobul meu este live-in si atunci sa le aduc o adresa din partea firmei care sa certifice asta si ID-ul, iar astea le am deja.

maine am sa discut cu managerul si am sa ii spun ca trebuie sa imi faca permisul de munca, dar grija mea este sa nu fi facut eu ceva gresit in procedura si sa nu am probleme, o data, si in al doialea rand vroiam sa stiu cat de greu se obtine acest permis de munca sa stiu daca o sa am probleme cu firma din cauza asta, la modul ca managerul este o tipa cam comoda si in loc sa imi faca mie acte sa prefere sa ma dea afara si sa angajeze un polonez cafre are drept de munca neconditionat.

18. ion.gabriel

ion.gabriel New Member

Trophy Points:
    0

ok. acum am vazut ca am primit doua raspunsuri. eu as dori totusi sa imi fac permis de munca. de ce este mai usor sau avantajos pentru mine procedura propusa de voi?

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0

Ion.Gabriel.
    Si eu la un curs NVQ m-am gandit ca te-ar putea salva cumva.
    Astfel cu NVQ poti cere Yellow card pt student cu work placement, doar ca nasolia este ca nu este voie sa incepi lucrul pana nu primesti Yellow cardul. Oricum asta e o varianta doar daca nu te intelegi cu ei pe varianta Self Employed.
    Si eu sunt interesat pe job "in kitchen", dar fara experienta tre sa incep de la Prep-cook.
    Un exemplu de cursuri NVQ, dar nu numai, poti cauta ca sunt cu miile, direct pe zona unde esti.
    www.emagister.co.uk/food_preparation_cou...-kwprov-1184-415.htm

20. ion.gabriel

ion.gabriel New Member

Trophy Points:
    0

am inteles. merci de raspuns si am sa incerc sa am o discutie maine cu angajatorul. sper sa nu ma concedieze. :(

Share This Page