15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Care assistant problems

Discussion in 'ARHIVA' started by crisss, Feb 20, 2008.

1. crisss

crisss New Member

Trophy Points:
    0
    am venit acum 3 luni jumate in aglia ca si care asistant....impreuna cu prietenul meu...toate bune si frumoase pana ce am ajuns la locul de munca...inceputul a fost frumos dar managera casei nu se poate impaca cu gandul ca eu si prietenul meu am venit aici impreuna si face tot posibilul ca atunci cand eu sunt libera el sa lucreze si invers...am ajuns sa comunicam numai prin biletele pt ca nu reusim sa ne vedem decat 20 de minute pe zi cand se schimba turele..:((( mai rau de atat compania care ne-a adus aici a inceput sa ne ia tot mai multi bani din salar caci cica "am semnat noi ca suntem de acord cu asta" asa ca am ajuns sa castig 300 de lire pe luna din care trebuie sa imi platesc si scoala ...sunt aici pe baza de yelow card for studend si lucrez full time..(asta iarasi e o problema din cate am auzit mai nou)..si nu mai stim ce sa facem...am nevoie de ceva sfaturi va rog eu mult de tot!!!

2. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Re: am nevoie de ajutorrrr!!va rog

criss ce sa spun eu uite cum sta treaba : eu nu ma vedeam cu ubita mea decat maxim 30-1 h pe zii si nu mai zic ca se nimerea sa avem liber in aceeasi zi amandoi ...asta in romania , aici e altceva ....
    in legatura cu banii nu stiu ce sa spun , nu stiu ce ati semnat , nu stiu intelegerile dintre tine si angajator, dar ar fi bine sa iei legatura cu ei si sa clarifici situatia ca nu iti poate lua la nesfarsit bani din salariu...
    nu inteleg care este problema cu yellow card???? ce curs faci ?
    daca faci cursul nvq for health& social care poti lucra full time asta este scris in lege , cauta pe site si gasesti paragraful respectiv ( topic.: yellow card)
    programul de la serviciu :...sunt persoane care se vad 1 h pe zi
    bafta in continuare

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Eu si cu sotia suntem aici de cca 4 ani si jumatate,iar de cand am adus si copiii,cam asta e viata,ne vedem cca 5-10 minute la predarea schimbului.Bineinteles in afara de zilele cand suntem amandoi off.Asta e viata si munca in UK.
    Cat despre bani,pare neverosimil,posteaza mai multe detalii despre contractul incheiat,e anormal sa iei doar banii astia.

4. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0

e in uk de 3 luni! normal ca isi doreste sa fie mai mult timp cu prietenul, aici printre straini -sad- ad-
    imi aduc aminte cum eram eu la inceput -cry- ry-

cat despre sfaturi... nu prea ma pricep -sorry- orry-

multa bafta

5. crisss

crisss New Member

Trophy Points:
    0

va multumesa..!!ce pot sa va spun..banii au inceput sa ni ia din a doua luna deja mergem spre al patrulea salariu si desi am vorbit cu ei situatia e la fel :ne trimit in continuare contracte "semnate de noi" cum ca suntem de acord sa ne plateasca ei chiria(bineinteles tot din banii nostri doar ca asa avem de platit si agency fee asta insemnand ca impreuna platim cu 260 mai mult pe chirie) plus ceva loan-uri de care noi habar nu avem...prostia noastra e ca atunci cand am ajuns in tara am semnat pt yelow card ceva hartii iar ei acum se folosesc de semnaturile noastre ca sa ia toti banii astia...dupa 3 luni credetima ca deja ne-am obisnuit cu programul asta ...si am putea face asta pt un am pana cand obtinem blue card-ul dupa care ne putem gasi ceva care sa ne permita sa petrecem mai mult timp impreuna...doar ca pt banii pe care-i castigam nu se merita sacrificiul...!!!ce credeti ca ar fi bine sa facem?daca o sa aplicam pt self employment am avea ceva sanse sa gasim contractori?...si ap scuze daca nu e prea coerent ce scriu dar am intrat de la lucru de pe calc si nu pot sta prea mult...:*

6. che

che New Member

Trophy Points:
    0

de asta am spus tuturor sa nu vina prin firma pentru ca e exploatare pe fata, 300 lire/luna e f f f putin....daca te gandesti sa devii self-employed si sa iti gasesti astfel job, de ce nu incerci sa iti gasesti acum ca tot ai yellow card, e mai usor sa iti gasesti ceva asa, yellow cardul ce il ai iti e bun la orice job, adica e valabil oriunde nu doar la angajatorul cu care esti.
    Eu zic sa te uiti f f clar pe contractele pe care le-ai semnat inainte sa vii aici si sa respecti doar acele contracte nimic altceva, si, daca esti nemultumita, sa vezi cum poate fi reziliat acest contract. In situatia in care ei ti-au promis mult mai mult decat iti ofera tu poti rezilia contractul.

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Imi pare sicner rau de experienta voastra.
    Sincer, chestia cu intalnitul foarte rar, asta este viata ... stiu ca este greu, si stiu ca ati vrea sa stati mai mult impreuna, mai ales acum ca sunteti la inceput in UK, dar asta este trebusoara ... de mine ce ziceti ca am stat luni de zile aici si prietena in Romania? Deci ... bucurativa si de cele 5-10 minute pe care le petreceti zilnic impreuna ... timpul o sa treaca, o sa va luati cardurile si o sa fie din ce in ce mai bine.
    Cat despre celelalte chestii care le-am citit despre ce face agentia cu care ati venit, am ramas stupefiat. Nu inteleg ... cum adica sa va plateasca ei chiria? Voi de ce nu va luati pe cont propriu? Economisiti multi bani! Si cel mai mare semn de intrebare il am acolo unde ai spus tu ca va vine sa platiti nu stiu ce LOAN`uri ... pai cum este posibil asa ceva? Din cate inteleg eu, nu este nici un loan facut de voi ?
    Cat despre cei 300 de lire castigati pe luna, pai eu banutii astia ii castigam cand eram au pair, dar nu plateam cazare, masa, si alte cheltuieli si tot mi se parea super putin. Eu acum nu stiu ce ati semnat voi cu agentia asta, dar, daca poti, sa faci un scan si sa imi trimiti pe privat, sau daca nu sa spui in mare. Stiu ca se semneaza un act in legatura cu plata, si cadeti de comun acord cat sa platesti lunar (de ex. costa programul 1 300 de lire, ai dat 500 avans si apoi semnezi cu ai act ca le platesti lunat 200£) sau ceva de genul ... si incercam ca sa vedem ce puteti face.

Daca nu si nu, eu zic ca varianta cu self cade. Voi aveti deva yellow, si cu el va puteti angaja. Barem va cautati in alta parte in acelasi domeniu, daca tot faceti cursurile, ca sa puteti lucra full time, daca nu, cautati in alt domeniu numai ca veti putea lucra 20h pe saptamana. Eu am sa va stau la dispozitie cu tot ce stiu si tot ce pot si sunt sigur ca si altii de aici de pe forum vor face la fel, si o sa o rezolvam intr`un fel sau altul.

Succes si astept detalii !

8. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0

Incredibil!! Loan-uri??Chirie atat de mare??Parerea mea,nu mai stati pe ganduri si incercati sa va cautati altceva,yellow cardul il aveti asta nu vi-l ia nimeni! Si inca un detaliu,inainte de a semna ceva pe viitor ganditi-va bine si cantariti mult.Multa bafta in continuare!

9. anamaria_26

anamaria_26 New Member

Trophy Points:
    0

Hmmm...chiar sunt sokataprobabil va intrebati de ce? no problem....va lamuresc peste vreo 2 saptamani ma alatur voua impreuna cu sotul meusi sincer cand am citit chestiile astea m-am cam speriat -cry- ry- pt ca si eu o sa vin tot printr-o agentie...si anume Rainbow Consultin din Cluj, daca aveti de facut vreo reclamatie v-as ruga sa o faceti repejor sa stiu daca sa ma opresc.inca n-am semnat nimic cu ei urmand sa ajung la Cluj pe data de 8 martie.am citit in fuga ce-i drept ceva despre faptul ca am putea veni pe cont propriu in Anglia.cum?cati bani iti trebuie la tine?as gasi greu de munca?de specificat....ca am 23 de ani(sotul meu la fel) eu am terminat fac de drept(bucuresti) vb engleza foarte bine o si scriu ,ceva probeme ar fi la sotul meu dar lucram intensiv.am lucrat 2 ani in domeniul Insurancept societati importante.va rog nu treceti peste mesajul meu.Help!!!!!! ma bucur ca v-am descoperit!am uitat sa zic ca sotul meu are diploma de ospatar si a lucrat 7 ani in domeniu(Mc Monnis,Casa Doina)si chiar e bun in ce face....va pupik

10. xing_ro2

xing_ro2 New Member

Trophy Points:
    0

-explain- xplain- eu stau in londra ....venit cu o firma pt hospitality ...in fine povestea mea altadata...acum ce sa zic stau intr-o casa cu alti vreo 10 romani toti la momentul asta veniti cu din cluj....partea buna la ei este k nu va iau bani inainte ,comisioane si alte chestii dar ...banuiesc k voi veniti ori care ori bucatari nu?? cursul si jobul costa 1300 de lirecare ii veti plati in rate din salarii,partea proasta e k acesti colegi ai mei....unul sta de 4 saptamani fara job...iar restul de 3 saptamani....pe banii tai si mancarea tadaca mai ai orice intrebare privitor la ei pot sa iti raspund DOAR CU CE STIU DE LA COLEGI, eu nu zic sa nu vii,sau sa vii....eu am venit cu o astfekl de firma...si am platit si comision 300 lire 250 lei ...si altele ....deci in privinta asta astia macar nu iti iau bani inainte....

fa un calcul bun ....k si eu cand am ajuns aici ....altfel suna treaba

11. anamaria_26

anamaria_26 New Member

Trophy Points:
    0

multumesc pt raspuns...cand am vb cu jurista de la mi-a zis clar ca daca ne "scartzaie" engleza e grav pt ca e posibil a stam pe tusa muuuuult si bine.colegii tai cum stau cu engleza??? si apropo daca nu lucreaza cu ce-si platesc chiria, mancarea...????iar cei 1300 de lire daca nu muncesc cum reusesc sa ii achite????te rog da-mi mai multe detalii legate de cat de bine s-au descurcat la interviuri si din ce traiesc ei de 3-4saptamani de cand sunt in anglia.noi initial venim pe care assistance....inca ceva....stiu ca par disperata(asta daca nu cumva sunt deja -handlaugh- andlaugh- ) dar cum arata casele in care locuiti, sunt cat de cat ok, utilate, minim de confort????aveti intimitatea de care aveti nevoie???astept rasp...pls -sad4- ad4-

12. xing_ro2

xing_ro2 New Member

Trophy Points:
    0

mai am 10 minute la net....:) deci....1300 o sa ii platesti dupa ce incepi lucrul....prin rate....la inceput platesti cazarea pe 2 saptamani ....iar daca nu ai job in 2 saptamani ....nu mai platesti cazare ....stai pe gratis pana iti dau ei job....engleza loradevarul e k unii nu prea stiu ....adik lor in cluj le-a zis de nota 5 spre 6 sa vorbeasca....dar trebuie sa stii cat de cat ....interviurile nu sunt asa cum ti sa spus k vin 3-4 manageri si iti dau slujbe ....din care alegi tu unaasta e vrajealadaca iti da slujba o acepti pe aia ...k daca nu aici faci paienjeni pai din ce sa stea ...din banii lor....cati bani va zis sa aveti la voi??? cati bani va cerut cazarea pe cele 2 saptamani??? conditii....hmmm nu ai televizor....radio....nu e casa de lux deoarece e casa de tranzit
    adevarul e k unii au primit job si dupa 3 zile....totul depinde de noroc....sincer imi e si greu sa iti raspund pt k nu vreau k spusele mele sa iti afecteze decizia....eu zic k poti sa vii ...sa incerci....nu dai bani inainte ....ce poti sa pierzi....doar ceva banii

o sa revin cu un post daca mai ai nelamuriri

13. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Eu te sfatuiesc sa contactezi un membru al Citizen Advice Bureau (exista asa ceva in fiecare oras, cauta pe net care e cel mai apropiat de tine) si mergi cu toate actele pe care le ai si explica-le situatia si vezi ce se poate face din punct de vedere legal, daca esti legata de ei pe vreun termen, vezi exact ce ai semnat (poate te ajuta careva si cu traducerea, sa stii ce ai semnat). Daca nu au acoperire legala, ii poti da si in judecata, cu despagubiri si altele (asta dupa ce ati "evadat" de la ei). Numai bafta! -takecare- akecare-

14. crisss

crisss New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc...scuze ca raspund asa greu dar sincer stam ffff prost cu bani!sa o luam cu inceputu...contractele pe care "le-am semnat noi" leam vazut o singura data pe calculatorul managerei casei la care lucram si nu a vrut sa ni le dea spunand ca ea nu are voie si ca sa sunam la agentie sa ni le trimita noua pe mail...am tot sunat de vreo luna si ne rugam de ei sa ni le trimita dar nimic...ba in ultima vreme nu mai raspund la telefon prb e ca nu suntem numai noi in aceiasi situatie mai cunosc multi romani care au patit la fel..am avut si ocazia sa ne mutam de aici(am gasit ceva in alt oras) insa LAND lord-ul nostru a zis ca daca ne mutam o sa ne dea in judecata (pt ca am semnat contract pe 6 luni pt casa)...acum credetima ca nu mai stim ce sa facem...cat despre yelow card nici vb...inca nu ni lau dat pt cred ca ii este frica "bossului ca o sa plecam"!aici in oras am incercat sa gasim un contractor pt SELF dar nimic...un sfat va rog...

15. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    O sugestie: suna la HO si vezi daca aia au primit dosarele pt yellow in numele vostru ( daca agentia a si aplicat pt carduri, adica sa nu fie de fapt farsa / asta daca nu le-ati vazut deja si ele exista)
    Mergi neaparat la Citizen Advice Bureau- te vor indruma cat pot ei de bine!
    Cautati alt loc de munca= care assist gasiti sigur!
    E inadmisibil sa lucrati fara contract. Obligatoriu trebuia sa aveti si voi un exemplar!

16. crisss

crisss New Member

Trophy Points:
    0
    am sunat si la HO si au zis ca ,cardurile sunt deja trimise...parerea mea ca le este frica sa nu plecam...desi cred ca daca o sa plecam de aici o sa sune ei la HO si o sa ne anuleze cardurile..

17. anamaria_26

anamaria_26 New Member

Trophy Points:
    0

apropo de ce am scris acu cateva zile in urma....legat de firma din cluj...nu am citit nimic de rau....iar prsoana cu care eu tin legatura de la cluj este foarte directa....spunand lucrurilor pe numene-a anuntat ca nu va fi usor...ne-a spus in mare ca nu e raiul pe pamant.... si sa nu asteptam sa gasim "vreo matusa" dispusa sa ne treaca in testament....kidding....apreciez sinceritatea eidupa ce o sa ajung in anglia o sa va tin la curent

18. cdl

cdl New Member

Trophy Points:
    0
    Xing mai sti ceva d baietii veniti cu ?
    Nu de alta dar tre sa plec si eu cu ei cat de curand..
    mersi mult

19. gregorio

gregorio New Member

Trophy Points:
    0
    salut...e cineva care stie cum vom obtine diploma de care assistant NVQ2 pe care o platim cu toti cei veniti prin firme,ce examene sunt daca sunt si cand vom intra in posesia ei...Multumesc!

20. ado

ado New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Poate nu am fost prea atenta si nu am observat...dar Crisss poti sa ne spui cu ce firma ai venit? ....macar asa ..nu se mai ard si altii!!!

-thankyou- hankyou-

Share This Page