14.4 C
London
Wednesday, June 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Care assistant in uk si blue card

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by alyyn2045, Aug 14, 2011.

1. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare si imi cer scuze daca a mai fost discutat acest subiect.

Eu lucrez in Uk ca si "care assistant" de pe 20 august 2011, si intentionez sa stau aici ca si "carer" pana 1 octombrie 2012, ei si acuma vine intrebarea..... pot si cum sa fac sa aplic pentru blue card, caci am inteles ca un an fiscal ..e din aprilie pana in aprilie,

Si mentionez ca cineva de la un birou de emigrare se ocupa de actele mele pt home office,deci cred ca sunt self employment, dar la spitalul la care lucrez ... inainte sa primesc banii in contul meu bancar de la Hsbs, mi se opreste si pentru Nin, care il am binenteles de mai mult timp

Si unde platesc eu chiria, bani de chirie imi sunt opriti de spital si eu nu achit facturi de gaz lumina si ce mai e,deci....:(

Va multumesc si astept o ideea

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    salut, ai cumva yellow card, faci vre-un curs NVQ in healthcare?
    Daca rasp e DA, atunci esti angajat, chiar dk iti opresc ei chiria, bucurate ca nu platesti bill-uri si pune bani deoparte.
    Dupa un an de munca cu acel YC vei pute aplica cu BR1 la UKBA pentru blue card.
    Daca iei formularul vei vedea si ce acte iti trebuiesc!
    Spor la bani!

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Este spital privat? Imprejurarile descrise de tine, imi sunt familiare. Este cumva vorba de RMC in Tonbridge or in Swansea? Daca e asa, da-mi de stire, s-ar putea sa stiu mai multe lucruri, care ti-ar putea fi de folos.
    Anul fiscal nu are nici o legatura cu aplicatia pentru BC. Ceea ce ai tu nevoie sunt payslip-urile pe 12 luni de munca legala in UK.
    Care este statutul tau la ora actuala? Cum ai obtinut NiNo-ul? Ori esti pe NiNo de urgenta?

4. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    aa da sunt in Tonbridge, lucrez unde ai ghicit :)) tare faza :)) inca nu fac nici un curs Nvq, urmeaza, dar cica de actele mele se ocupa de biroul de imigrare... inca nu am YC, iar NIN il am din 2008 cand am fost 3 saptamani sa lucrez in agricultura special sami iau ninul :)) ..

5. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    a si cand sunt platit, nu primesc pay slip ci mi se pun banii direct in contul bancar, ar fi acelasi lucru daca pastres @ statementurile lunare de la banca in ideea sa demonstrez ca sunt platit?

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea!
    deci chinuie-te si obtine actele si intra in legalitate, altfel timpul zboara in defavoarea ta!

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ai grija la RMC. Nu-ti face nimeni actele acolo. Daca esti venit prin bulgarul ala Manolov ori cum l-o chema, considera-te pe cont propriu.
    Cere payslips, altfel esti ilegal complet(oricum esti) si n-o sa poti dovedi nimic in eventualitatea in care, o sa-ti rezolvi cu actele intr-un viitor apropiat.
    Daca esti venit cu sud-africanul ala de are interdictie in Uk si-si face afacerile prin intermediul internetului, esti si mau rau decat cu bulgarul.
    Oricum, ai grija pe acolo si mai ales: Never trust Tanesh!

Tine-ma la curent si daca pot sa te ajut, o s-o fac cu placere.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

8. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am inteles ca lucrezi care assistant.Cum ai ajuns acolo?Cum este la munca?Am aplicat si eu ptr acest job la o firma Work Experience.Am trecut de interviu si astept sa sune angajatorul(de fapt habar am daca e angajator sau tot cel de la firma!)-ei zic ca se ocupa de gasirea locului de munca , cont bancar si de locuinta.Payslips?(oare este fluturasul de salarizare?)
    Astept raspunsul tau!
    Multumesc.Gabriela

9. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    vai ce mai speriat, da cu ei prin ei lucrez :( tanesh imi este manager, si de platit ma plateste sud africanul, dar colegul de pe tura e de 3 ani aici si e bine, face nwq 3 acuma, ce ar trebuii sa fac sa fie mai bine? tu de undei sti...ai lucrat aici? manolov tot ma amana cu yelow cardul desi am platit la agentie mult ca sa apar aici la spital, ideea e sa obtin yc si sa ma angajeze directorul spitalului..altfell e asa grav ca sunt cu ei sis platit de sud african?

10. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    te rog frumos Mutu, ce sa fac ..sa ma inregistrez singur la home office...nici nush ce acte sa completez acolo....daca manolov o intinde atata...am deja o luna jumate de cand lucrez ....el zice ca o sa aplice si tot asa

11. MihaiRedDawn

MihaiRedDawn New Member

Trophy Points:
    0
    Aoleu si eu am primit o oferta ca si care assistant la workexperience prin self employed si mi se parea ceva aiurea ca n-au zis nimic de YC , bine ca vad acum ca e ilegal ! -trist-

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mutu cred ca inca este in concediu in Ro,

probabil va reveni cu detalii la intoarcere.

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa te inregistrezi la home offiece, trebuie sa te inscrii mai intai la un curs NVQ, sa fii student cu plasare ca practica la locul de munca, si asa obtii YC.

14. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    aa ok ..merci de informatie ..am sa ma inscriu sa fac un nvq atunci in heath care si gata..apoi...sper cao sa fie mai usor sami depun singur actele si nu agentia prin care am venit...

15. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    dar inc o intrebare, daca reusesc sa ma insriu la nvq in social health care, pot sa lucrez cat vreau sau ... doar 20 ore sau 30 ore ?:(

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    agentiile astea in ultimul timp, doar iau comisioanele , dupa care uita de clientii sai.
    Da inscrie-te la un NVQ in health, sa fie APROBAT de UKBA, si cu formularul BR1, plus actele cerute, aplici singur.

17. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    dar e sigur ca pot lucra mai mult de 30 ore pe saptamana daca fac curs? sau nu se poate...

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    daca faci NVQ, curs vocational in Healthcare, poti munci cat poti tu.
    Daca te apuci de alt curs, care nu are legatura cu munca ta, ai voie doar 20 de ore.

19. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    suna bine...de ar fi asa... deci aci la spital e cineva care inscrie pt nvq 2 in health care , si pot sal fac in 6 luni sau un an..si binenteles cam sa aeg pt un an, dar problema e ca am o intrebare:)) daca trag matu de coada si merg acasa din 3 in 3 luni, nu platesc national insurance caci ...nam aplicat pt yc si deci nu se stie de mine...e bine sa fac asa?
    si cursu de healthcare de ce se paote lucra mai multe ore pe sapt...de ex 75 ore pe sapt...la celelalte cursuri de ce au voie doar de 20 ore ?

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Daaaa, normal ca poti, cum sa nu! La ce sunt bune taxele platite... o prostie! Doar romanul e destept, sa le aratam noi lor...
    GLUMESC normal, sper ca te-ai prins.
    Alyn, baga-ti mintile in cap, trage aer englezesc in piept si revino-ti!
    Cursul il faci la un colegiu, de unde iti vor trimite ei profesori la locul de munca, bineinteles ca si seful tau trebuia sa-ti dea acordul.
    Cursul trebuie sa fie pe un an, si sa ai si contract de munca, sa lucrezi ca angajat, sa platesti TAXE, asta dk vrei sa nu iei amenda de 5000£, da ai vazut bine! si daca vrei sa iei la anu' mult ravnitul BLUE CARD.
    Altfel la anu, cand vei merge sa intrebi de BC tau, si statul englez va trage 'matu de coada'

Daca nu gasesti nici un colegiu, poti lua legatura cu Tutorcare, ii gasesti pe google.

Spor la treaba, spor la invatat ca student, si sa revii cu reusite!

Share This Page