6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cardul galben

Discussion in 'ARHIVA' started by clau_o, Jun 12, 2007.

1. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    Daca aveti sau ati vazut un card galben... pt selfi si studenti cardul e absolut identic? adica odata ce aplici pt self ai dreptul de a si studia si invers?
    va multumesc

2. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    nuuu...
    student = studiezi si muncesti (dar cu restrictii in munca) si poti sa fii angajat de cineva care va fi raspunzator de plata taxelor in numele tau ...
    self employed = esti propriul tau angajat sau patron(cum se zice pe la noi). Deschizi o firma sau prestezi un serviciu ca si "persoana fizica autorizata" ... insa nu ai dreptul sa fii platit ca si angajat de catre o alta firma .... taxele ti le platesti tu individual! ... poti sa faci si cursuri/studii in timp ce esti SE!!
    Dar in mod absolut, sunt 2 categorii diferite!

3. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    deci sa inteleg ca e specificat pe card lucrul asta, da?

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    pai cred ca la intrebarea asta trebuie sa-ti raspunda cei care au deja carduri de selfi ... iar eu pot sa-ti raspund ptr student de indata ce o sa-l primesc! SPER! ... dar cred ca fiind doua categorii diferite ... mentiunile de pe carduri ar trebui sa fie diferite ... dar sincer, nu pot sa-ti spun cu certitudine 100%.
    poate o sa-ti mai raspunda si altcineva!
    Numai bine!

Uitasem sa-ti spun ca am citit pe forum, la subiectul despre selfi ca nu trebuie neaparat sa ai certificatul galben ca sa-ti ateste statutul....insa daca esti student si vrei sa muncesti trebuie OBLIGATORIU sa aplici ptr galben ca sa-ti confirme statutul si dreptul de munca!!

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Diferenta dintre cele doua carduri este specificata pe ultima pagina si anume:

-la studenti "No restrictions on employment in the UK up to 20 hours"

-self employed, ceva de genul "poate munci ca self employed in UK"!

:-zz

6. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Parteneru -sunny-

7. vic

vic New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare:ce e "certificatul de rezidenta"? multumesc

8. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...trebuie sau nu trebuie completat formularul BR1? Am fost la interviul pt NIN ,acum astept scrisoarea respectiva si cardul.Sper sa fie totul in regula.Ieri am sunat la HMRC ca sa ma inregistrez ca self-employed ,mi-au spus ca intai trebuie sa incep munca iar apoi sa ii sun. Citisem un mesaj in care se spunea ca nu trebuie neaparat completat BR1.
    Multumesc tuturor celor care imi vor da indicatii cu privire la cele scrise mai sus.
    Toate cele bune!

9. Anonymous

Anonymous Guest

Buna, Laura.

BR1 se trimite la Home Office, separat de inregistrarea pentru 'self-employed' la Revenue & Customs.

Daca vrei sa lucrezi ca 'self-employed', e obligatoriu sa te inregistrezi la Revenue & Customs, dar nu trimiti BR1 la Home Office decat daca vrei tu (nu-ti aduce nimic in plus).

Din moment ce ai fost la interviul pentru NINO, presupun ca ai deja niste facturi de 'self-employed' pe care le-ai aratat acolo, nu? Eventual si scrisori de la colaboratori? Asta ar trebui sa insemne ca ai inceput deja activitatea, si atunci poti suna linistita la Revenue & Customs sa te inregistrezi.

Mult succes!

Florentina

10. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Florentina...merci mult pentru mesaj.Eu inca nu lucrez dar la interviul pt NIN intr-adevar am avut o scrisoare de la Compania care e interesata sa lucreze cu mine.Numai ca directorul mi-a spus ca dupa ce imi voi lua NIN si ma inregistrez ca self abia atunci imi vor da de lucru. Am sa incerc totusi sa vorbesc cu ei luni si am sa le zic ca intai va trebui sa incep munca . Ca doar nu pot suna la HMRC si sa-i mint cum ca am inceput munca.
    E neplacuta situatia asta cu acte,formulare etc , eu sunt aici in Anglia din 2002, nu am depus actele pt rezidenta iar ultimul meu contract s-a terminat pe 23 dec.06. Si cum sa nu imi para rau cand toti acesti ani s-au dus pe apa sambetei...oricum ,traiesc cu speranta ca intr-un final ne va fi bine si noua.
    Multa sanatate va doresc!

11. Anonymous

Anonymous Guest

E bine, atunci, Laura. Vorbeste cu cei de la companie si explica-le ca asa e regula impusa de Revenue & Customs pentru self-employed: intai incepi sa lucrezi si apoi te inregistrezi printr-un simplu telefon. Probabil ca poti sa faci asta in aceeasi zi, in prima ora de serviciu. Iar cand te intreaba la telefon cand ai inceput activitatea, spui frumos 'astazi' si le explici si alora atitudinea angajatorului. Nu cred ca nu va functiona.

Mult succes!

Florentina

12. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Iti mulmumesc din nou.Inca o nelamurire-stii cumva cum se procedeaza in cazul minorilor?Eu am o fetita de 3 ani si nu stiu exact daca trebuie sa fac ceva pt ea,avand in vedere ca sunt despartita de tatal ei de mai bine de 1 an iar in curand voi incepe decursurile pentru divort.
    Sa aveti parte de o Duminica frumoasa si de un inceput de saptamana cat mai bun.

13. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Si pe mine m-ar interesa aceeasi situatie privind minorii, deoarece am de gand sa aplic pentru yellow eu si sotia si sunt curios ce acte trebuie in cazul fiului meu de 1 an si 3 luni. Mentionez ca el este trecut in ambele pasapoarte ale parintilor. E nevoie si de certificatul lui de nastere sa fie trimis la ei?

14. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    copii se trec ca dependenti pe BR si primesc certificat de ala de rezidenta. orice act de identitate al copilului i bun atat timp cit apare si numele parintelui pe el.

15. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca copilul nu are poza pe acel act?

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Poza copilului pe respectivul act de identitate este obligatorie. Cunosc o persoana care a trimis certificat de nastere si HO i-a cerut un act de identitate cu poza pentru copil. -explain- xplain-

17. maria_2008

maria_2008 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!!!
    Dar daca sotul este dintr-o tara care nu e membra a UE, iar eu lucrez ca SE, trebuie sa ma inregistrez la Home Office cu BR1 pt obt yellow-cardului, pt a-l putea aduce pe el aici?
    Va multumesc pt raspuns si e bine sa sti ca nu esti singur pe aici departe de tara :)
    Va doresc o dupa amiaza minunata si plina de soare :)

18. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Maria!

Suntem cam in aceeasi "oala" cand vine vorba de partener..de asta am si deschis un thread pe tema asta..dar fara nici un reply pana-n prezent..

Oricum eu zic ca m-am documentat suficient..

Raspunsul e DA!..adica trebuie obtinut card-ul galben..aplicand pe BR1 la HO..si desi sunt multe post-ari pe site ce sustin ca Yellow Card-ul pt. Self Employed nu ajuta la nimic..si ca nu e obligatoriu sa aplici..in cazul nostru e absolut esential, pentru a-ti aduce partenerul/sotul aici..

E bine sa citesti cu atentie la

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... /applying/

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... ependants/

..Ar mai fi o varianta..
    Daca vrei sa-l aduci doar in vizita..mergeti impreuna in Romania la ambasada Britanica..si-i obtii o viza pe 6 luni de EEA Family Member ..
    Dar la interviu spune-le ca vine doar intr-o vizita de o luna/doua.

Bafta

19. criantoni

criantoni New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, am si eu o intrebare: stie cineva cat dureaza pana primesti raspuns de la home office ptr yellow card? K am trims de 3 luni actele in original, normal(la ei) si n-am primit nici un raspuns. Sau stiti macar cum sa dau de ei k tot incerc sa-i sun si imi vb robotul si cand suna ptr un consyltant nu rasp nimeni. Nu stiti unde are sediul in Sheffiield? Ma pot duce in persoana sa-mi iau actele k am nevoie urgent de ele. Va multumesc tuturor. Bafta.

20. anamaria16

anamaria16 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Clau,

stiu cum e ...pt ca m-am lovit si eu de asta....de cand au introdus sistemul cu puncte...nu mai poti lua legatura cu ei prin telefon...chiar daca le scrii pe mail asa cum am facut-o eu tot nu iti dau un raspuns concret la cat mai dureaza.
    uite aici adresa care am gasit-o pe site-ul biahomeoffice.gov.uk ceruta de tine:
    Where do I send the application form?
    You can post it to:

Border and Immigration Agency
    PO Box 3973
    Sheffield
    S1 9BH

If you wish to send your application by courier the delivery address is:

Border and Immigration Agency
    7th Floor
    Fountain Precinct
    Balm Green
    Sheffield