5.4 C
London
Wednesday, December 08, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Card de debit Pockit, fără dovadă de adresă

Discussion in 'FINANTE' started by canary-wharf, Mar 6, 2015.

1. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Pentru că sunt abia venit, iar la bănci am fost refuzat din lipsă de dovadă de adresă, mi-am făcut de pe internet un card de la pockit.com, săptămâna trecută.
    A costat ceva gen o liră, pe care am ales să îi plătesc prin SMS, că nu știam dacă sunt serioși, dar se poate și prin card.
    Astăzi mi-a sosit prin poștă. Arată ca orice card bancar, pare numai bun de folosit. Evident, deocamdată e gol :)).

Întrebarea mea e dacă a mai folosit cineva așa ceva, dacă sunt OK să îl folosesc să primesc un eventual salariu pe el? Dacă ceilalți au o părere bună, topicul poate fi și o sugestie pentru alți oameni, care se lovesc de probleme la bănci, la început.

Din ce m-am documentat, tipurile astea de carduri au apărut prima dată ca o modalitate pentru a li se da minorilor bani de cheltuială, fără să treacă în zona de credit. Și au în general taxe mai mari.

La ei pe site zice că nu se taxează folosirea la magazin, încărcarea de pe alt card (să zicem că ai unele românești). Partea asta deschide chiar o portiță pentru transferuri de bani din țară, fără taxe, ceea ce mi s-ar părea prea de tot și nu-mi vine să cred.
    Totuși zic că pun o taxă de schimb valutar de 4%, ori toate cardurile noastre nu-s în lire.
    La fel și taxă de la ATM-urile străine, ceea ce-i normal.
    De scos zice că poți scoate de la orice ATM sau cash machine, și costă o liră de fiecare dată, dacă înțeleg bine.

În scrisoarea însoțitoare, zice că îl pot trece la o limită superioară, dacă trimit online copie de buletin și de factură (ca la bănci).

Deocamdată, mi-au furnizat următoarele date:
    short code (nu știu ce e)
    account no
    și alt număr pentru „card holder”.

Îmi sunt suficiente să le dau unui angajator, ca să-mi vireze acolo veniturile?

2. alexduda

alexduda New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care se mai lovesc de situatii similare, se pot deschide conturi bancare doar cu buletinul romanesc in care apare adresa din Romania.

Se inregistreaza contul cu adresa de Romania si se seteaza o adresa de corespondenta in UK (unde sa vina cardul, PIN-ul, corespondenta ulterioara). Daca ulterior aveti dovezi de adresa pentru UK, puteti modifica adresa contului ca fiind in UK.

Tocmai am facut asa ceva la HSBC, nu stiu daca alte banci ofera. Diferenta fata de un cont cu adresa de UK e ca nu poti avea overdraft.

Pentru operatiuni bancare simple cred ca e suficient.

Share This Page