9.6 C
London
Tuesday, October 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Car insurance. How much?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by parteneru, Aug 15, 2007.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Multi dintre noi avem sau am avut masini. Cred ca ar fi interesant sa aflam cat plateste fiecare pentru asigurarea masinii personale. Asadar, ce masina aveti, cat si la care societate platiti?

P.S. Stiu ca oamenii sunt reticenti cand vine vorba de cifre, dar nu cred ca e cazul in situatia de fata.

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nissa Micra, 998cc, 1997, £500 de lire prin Abbey Insurance Brokers.

Fiind primul an nu am beneficiat de "no claims discount". Permis romanesc (daca aveam permis de UK mi-ar fi facut un discount sau cel putin asa au promis).

Asigurarea e comprehensive.

3. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Ford Focus 1,6 , 2002 , 365£ -prin Lloyds Bank
    Permis Ro. , asig. comprehensive.

4. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    sky de cati ani ai permisul? Si ai facut dovada no claims de la asiguratorul din RO?

5. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
  6. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Renault Megane 1998 1,4L 560 lire ,Tesco compresive 0 lire exces numai parbrizul este 75 lire exces ca asa fac toate companiile 2 soferi eu si sotia mea amandoi permis Romanesc din 1993 am aplicat on-line si nu specifica daca ai permis din uk decat daca ai full sau provizoriu (L) ,si am facut si motor breakdown pentru 55 lire 1 an fara limita de call si cu toate facilitatile (masina la schimb ) etc.... -ww-

7. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Vauxhall Combo 1.7 van, 2002 - Norwich Union - £900, comprehensive - 2 soferi: eu cu permis UK de 2 ani si sotul cu permis Romania de 5 ani.

8. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Completare: am avut no claim discount si am pus excess-ul mare: £ 500.

9. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,sa inteleg ca la (small)van-uri,in general,pe langa alti factori,varsta,permis,etc,etc,este mai scumpa asigurarea?

10. elena

elena New Member

Trophy Points:
    0
    Alfa Romeo GTV 2.0 l, 1998, prin Diamont 1160 lire,150 lire excess, Asigurare comprehensive -pe baza de UK provisional driving licence

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    BMW 318, an 1999 , 1270 lire pe an ,permis uk , asigurat comprehensive - 2 soferi [sotia], firma se cheama Budget .

12. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    volvo s40 1.8L din 06, tesco 520 lire pe an, comprenhesive, am permis romanesc din 1996. Locuiesc in East sussex, poate conteaza si asta. Am intrebat daca vreau sa pun si sotia care are provizoriu si mi-au spus inca 80 de lire in plus.

13. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Fiat Bravo 1.4V, din 1998 la ecarsinsurance (sectiunea pay as you go) cu full uk licence (nici 1 an implinit) 44£/month

14. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!incerc sa inteleg cum sta treaba:1-poti schimba permisul romanesc in cel englezesc,apoi cind il primesti pe cel englezesc se cheama ca ai "full uk license"?2-care e treaba cu insurance group?pe linga anumiti factori,varsta,"vechime",etc,etc,capacitatea cilindrica afecteaza asigurarea?sa zicem un corsa de 1200 cc ar fi mai ieftin de asigurat decat un mondeo 2000 cmc?3-van-urile,small van-urile,sunt mai scumpe de asigurat?4-daca pe permisul romanesc ai C+E,mai ai nevoie sa dai anumite teste pentru a-ti fi trecute pe permisul UK/recunoscute acele categorii?Astept sa ma lamuriti so pe mine.Multumesc anticipat.

15. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e aici, capacitatea cilindrica afecteaza si asigurarea masinii cat si road tax-ul. Atat timp cat trimiti permisul romanesc ti-l va schimba in permis de uk, si asta la ei e full uk license. Pentru ca la ei exista 2 tipuri : provisional si full. Si vechimea permisului afecteaza asigurarea, cu cati mai multi ani ai de experienta cu atat asigurarea e mai ieftina. EU cred ca nu tre sa dai anumite teste pt C+E odata ce le ai pe permisul romanesc.

16. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    Masina noua an de fab 2005 Citroen, 290?/ year- permis britanic de 11 ani, Fully Comp. ( si al doilea sofer, no accidents, no claims).

17. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    micra, an 2000: 500/year fully comp.(1 claim) -tesco
    ford transit van 2002: 660/year(1 claim) -evan

18. dan_

dan_ New Member

Trophy Points:
    0
    Am observat f?când câteva simul?ri online pe site-urile unor companii (mici ?i mari) de asigur?ri din UK , c? pre?ul asigur?rii unui autoturism pentru un nou venit este în jur de 1500-2000 GBP pe an (vechimea, capacitatea ma?inii nu par s? influen?eze prea mult , suma tot pe acolo se învârte).

Este chiar a?a de r?u ? Voi cât pl?ti?i ?

Am observat c? în fiecare formular online de asigurare este o op?iune de bifat "Driving license over 9 years old" , se pare c? pun accent foarte mult pe vechimea în conducere , s? în?eleg c? sub 9 ani înc? e?ti clasificat ca încep?tor ?

Care sunt factorii care influen?eaz? asigurarea atât de mult pentru cei noi ?

19. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Ce inseamna "voluntary excess", poate sa-mi spuna si mie cineva,va rog?

20. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    Voluntary excess inseamna cit platesti tu daca ai un accident din cauza ta. deci, cu cit e mai mare, cu atit asigurarea e mai mica si invers.

Share This Page