23.9 C
London
Sunday, September 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Calatorie in Romania

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by Anonymous, Feb 16, 2016.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Salutare
    Am si eu o intrebare pt cei care au mai fost in situatia asta?

Am cetatenie dubla (romana - britanica) insa pasaportul roman este expirat si sincer avand in vedere reputatia consulatului Roman in Londra - prefer sa ramana expirat decat sa am de a face cu transii

Intrebarea este urmatoarea:
    Pot calatori in Romania cu pasaportul Britanic (ca cetatean Britanic)? intreb pt ca stiu ca in unele tari (eg Polonia) cetatenii cu dubla cetatenie tb obligatoriu sa calatoreasca in tara natala cu pasaportul natal

Nu stiu insa daca in Romania e aceeasi lege pana acum am calatorit doar cu pasaportul roman?

Daca imi poate povesti cineva - ce experiente au avut (raised eyebrows, extra questioning etc etc) v-as fi recunoscator

Multumesc in avans
    -bravo-

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu exista nici o regula in sensul acesta. poti calatori cu pasaportul britanic oriunde (teoretic) in lume. Cu consulatul, insa, gresesti. Dureaza 10 minute si primesti pasaportul nou acasa prin special delivery. Nu exista coada, te programezi online si, daca esti comod si nu vrei sa completezi la consulat cererea de schimbare a pasaportului, poti sa o downloadezi si sa vii cu ea gata completata. Totul e sa fii punctual si sa nu intarzii la ora programata. Crezi ca e mai simplu in Romania? Te inseli.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    LOL. 2 ore și ceva am stat cînd am fost să-mi spun actele la consulat, tot 2 ore am stat și cînd am fost sa ridic pașapoartele. Asta anul trecut în mai, am dubii mari ca s-a schimbat ceva de atunci. Haosul e la fel de mare ca la orice instituție publică românească.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Anonymous

Anonymous Guest

Mersi de raspuns
    RE Consulat poate tu ai avut o experienta placuta
    Eu nu: nu stiu daca am mai postat aici despre - insa in august anul trecut eu am trimis email sa intreb cand ma pot programa (nu exista programare online atunci) si mi au programat din oficiu pt sapt urmatoare (eu eram plecat in concediu si prin urmare nu am citit mailul pana am revenit din concediu, cand deja trecuse ziua - oricum ma deranjase ca m au progratam din oficiu desi nu le cerusem); pe urma mi au zis ca urmatoare data sa ma programez este la sf lui Octombrie - adica peste 3 luni - total aiurea)
    I am intrebat daca nu e mai devreme posibil si mi au zis ca nu si ca asta e situatia la urma urmei nu am de ales pt ca doar prin ei imi pot reinnoi pasaportul - ceea ce este corect. Insa am decis sa aplic pt pasportul UK si prin urmare sa evit in a mai avea de aface cu ei

Momentan pasaportul e tot expirat si am observat ca acum au un sistem online de programare (o incercare timida dar tot e ceva) insa in continuare tb sa astepti 2-3 luni pana te poti programa (ultima oara cand am verificat pe 25 ian - prima programare posibile era pe 17 martie)

Avand in vedere ca tb sa astepti 2 luni pana la interviu, si pe urma inca 2 luni pana vine pasaportul - mai bine aplici pt cetatenie ca dureaza tot cam atat....

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu n-am nici un dubiu. Le-am schimbat -pasapoartele zic- in decembrie. Am si intarziat vreo 15 minute dupa ora programata. Nu am asteptat decat cateva minute sa iasa persoana care era deja inauntru. M-am dus cu cererile deja completate, bani pregatiti, frezat si parfumat. Nu am stat mai mult de 10-15 minute inauntru (toti 3, eu, consoarta si ala micu'). Pasapoartele au venit acasa in plic cu Royal Mail, am platit eu in prealabil la posta pentru 3 trimiteri. Nu merge sa le puna mai multe intr-un singur plic pentru ca trebuie sa ia semnatura de primire de la fiecare in parte.

P.S. Poate as intelege o eventuala aglomeratie sau intarziati (ca mine) care sa te intarzie, dar nu 2 ore si in nici un caz la ridicare. Chiar nu pot sa-mi imaginez de ce ar opta cineva sa piarda o zi cu un drum pana la consulat cand exista varianta cu Royal Mail.

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    iti spun eu de ce tizule. eu sunt in situatia asta si tb sa merg sa ridic pasaportul in persoana. royal mail livreaza la niste ore imposibile pt mine sa fiu acasa.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca nu esti acasa, iti lasa o hartiuta si te duci si ridici de la Enquiry / Delivery office. sunt deschise mai mult decat officiile normale, miercurea pana pe la 8 seara.

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    eu te cred pe cuvant Sapanta, dar la mine in The Twilight Zone orificiul postal are program lejer M-F 7-11am S 8-12pm sa nu se oboseasca delivery officers.

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Hai bre Catad… eu credeam ca deja te-ai acomodat in UK…

Exista Special Delivery inainte de 9am… te costa vreo 12 lire in plus…

Daca nu vrei sa-ti strici somnul, ai optiunea de a face o cerere online de ‘redelivery’ la oficiul postal din zona… te costa doar 70p… program 9am - 5pm...

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu stiu pe unde vine tuailait zona asta, dar toate postcode-urile pe le stiam dau macar un M-F 7-13 si 7-11 sambata...
    http://www.royalmail.com/delivery-and-c ... ice-finder

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu pot ajunge in niciuna din variante la timp.

12. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    La un portret care denota sclavagism, nu pot spune decat pas...

Tinere inflacarat, din ceea ce spui se pare ca:

a) Parasesti casa inainte de 8am…
    b) Vii acasa dupa 6 pm…
    c) Firma ptr care prestezi nu-ti acorda pauza minima ptr a ridica un colet in intervul 9am - 5pm de la cel mai apropiat oficiu postal...

Scuze, dar esti un caz aparte… esti de compatimit, nu de invidiat.

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu ai inteles nimic Dio, dar nu-mi bat capul cu tine. te las in turnuletul tau. poate apare vreun Flyn Rider si te aduce in lumea reala.

Share This Page