6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

calatorie cu copil in Romania

Discussion in 'FAMILIE' started by mlambert, Oct 28, 2007.

1. mlambert

mlambert New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Ma numesc Mihaela si sunt maritata cu un cetatean englez si avem si un copil care are 7 luni si este, de asemenea cetatean britanic. Intentionez sa plec in Romania in vizita, dar am inteles ca as avea nevoie de aprobarea scrisa a sotului pt a putea lua copilul cu mine. Are cineva idee despre ce document este vorba si cum il pot obtine? Multumesc anticipat, numai bine

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Daca pleci fara sot in RO, vei avea nevoie de procura la notar facuta de sot ptr tine, cum ca te imputerniceste sa scoti copilul din tara ...
    Este valabila pe o perioada de cateva luni, depinde cum e aici, in Ro eu am facut-o ptr 3-6 luni, numai ca sotului i-a oprit-o pe Otopeni, motivandu-i ca la alt drum va avea nevoie de alta...

3. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    eu trebuie sa ajung in romania in martie.Bebe va avea 4 luni, va fi bebe britanic, tatal cetatenie irlandeza si romana, suntem necasatoriti.Cred ca voi pune bebele pe numele meu.Mai am nevoie de procura?

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  5. mlambert

mlambert New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa multe telefoane...am aflat de la ambasada Romaniei ca nu este nevoie de nici o procura atata timp cat copil are pasaport britanic ; n-are nici o importanta faptul ca eu am pasaport romanesc...in orice caz asa mi s-a spus de la ambasada...ramane sa vedem cand voi ajunge la aeroport

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    problema nu e cand pleci,ci cand vei dori sa te intorci,vamesii nostri s-ar putea sa nu fie de acord,esti un "rara avis" pt ei,s-ar putea sa incerce sa stoarca ceva,asa ca sfatul meu e sa te interesezi si din pct asta de vedere,drum bun!

7. roxanas

roxanas New Member

Trophy Points:
    0
    Eu m-am intors singura cu fii-mea (avea 6 luni) in martie anul trecut. Fata are pasaport britanic pe numele de familie al tatalui, eu pasaport romanesc, pe numele de domnisoara. Am iesit din tara cu trenul. M-au luat la puricat ca e pasaportul vechi si mai avea un pic sa expire, sa le arat buletinul, am din ala vechi, gen carnet, au incercat sa comenteze ceva de genul c-as fi expirata...i-am intrebat daca-s documente legale, au zis ca da, i-am poftit afara din cuseta sa-mi culc copilul, timpul meu cu ei a expirat.
    Aveam la mine certificatul fetei de nastere si certificatul de casatorie, in caz ca vor sa-si puna mintea la contributie si s-o faca pe Sherlock Holmes.
    La Gatwick, m-au intrebat ce legatura am cu cetateanul britanic din brate, pe care-l mai si alaptam.Am reusit un 'what...do you think?
    Si asa mi-am scos eu pasaport britanic.

8. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea. Daca are cineva vreo idee despre problema mea...v-as ruga sa imi raspundeti.Vara trecuta am inceput demersurile pt divort,am o fetita de 3 ani.Dupa ce primesc ultima hotarare de divort imi va mai trebui vreo foaie de la tata ca sa imi dea permisiunea sa plec cu fetita in Romania?
    Multumesc si numai bine va doresc!!!!

9. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Atat timp cat copilul este cetatean britanic deci circula cu pasaport romanesc autoritatile romane nu au dreptul sa ceara nimic. Legea procuriloe se aplica cetatenilor romani mai exact copiilor care circula cu pasaport romanesc. Tocmai am rugat-o pe mama sa se intereseze in Romania de acest lucru.

10. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    laura.m daca in urma divortului ai o hotarare judecatoreasca prin care fata ti-a fost incredintata tie, nu mai ai nevoie de acordul tatalui sa o scoti unde vrei. Va trebui sa ai hotararea la tine cand iesi din tara.

11. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pt raspunsuri.Fetita nu este cetatean britanic,o am trecuta pe pasaportul meu,cu numele de familie al tatalui care nu e cetatean britanic ci rus.Eu am intrebat-o pe doamna traducatoare care s-a ocupat tot timpul cu traducerea actelor si ea mi-a zis ca nu imi trebuie nimic dupa,doar hotararea de divort,tradusa si in romana. Am o prietena,si prietenul ei(rus) care a divortat acum 3 ani tot de o rusoaica,trebuie sa faca tot timpul declaratii cum ca e de acord ca fosta lui sotie sa calatoreasca cu fiul lor....asta poate e pt rusi?
    Ma rog sa nu imi mai trebuiasca nimic dupa ce se va incheia "balamucul asta".
    Un sfarsit de saptamana placut tuturor!

12. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Mii de scuze,dar am omis un lucru: stiu ca va trebui sa inregistrez divortul si in tara;dar stie cineva daca intre timp pot calatori cu fetita daca voi avea hotarea de divort.?
    Multumesc frumos!

13. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    dar casatoria unde ai facut-o? daca ai facut-o in romjia trebuie sa astepti inregistrarea uin romania....daca nu, eu zic ca nu..

14. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Anellores! Casatoria am facut-o aici in Anglia,si pentru a-mi trece copila pe pasaportul meu a trebuit sa transcriu toate actele in tara. ???cum sa aflu?

15. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    lauram ca sa treci copilul pe pasaportul tau nu era nneaparat nevoie sa inscrii casatoria si in romania, era suficient sa-i faci certificat de nastere romanesc, cu asta si cu pasapoartele parintilr se face pasaportul din cate stiu, in fine, in romania cate bordeie (sectii de politie) atatea obiceie. Da, cred ca daca ai inscris casatoria si in romania, trebuie sa inscrii si divorul in romania....dar stau si ma gandesc, daca ai hotararea din anglia tradusa, pe care scrie clar ca fetita ti-a fost incredintata tie, daca iti vor mai cere cei de la vama ceva in plus....greu de spus, mai ales ca ei n au de unde sa stie ca ai inregistrat casatoria si in romania...dar practic eu cred ca poti calatori intrucat hotararea a fost data, e doar o procedura de transcriere de acte care nu schimba rezultatul hot judecatoreti.

16. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Laura de ce nu trimiti un email consulatului din Londra sau sa dai un telefon sa afli exact? Ai afla astfel raspunsul 100% corect si ai evita eventuale neplaceri, nervi, stress etc. Eu asa as proceda.

17. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsuri.Maine am sa sun la Consulat sau am sa scriu un e-mail...va tin la curent,ca poate pe viitor va fi de folos si la altcineva.Pana atunci...numai bine!

18. Anonymous

Anonymous Guest

Am o intrebare pentru proaspetele mamici care au calatorit de curand cu copii pe care inca ii mai alaptau.Am inteles ca, in cazul in care expresezi lapte pt a hrani bebelusul pe avion (alaptatul in public is not my thing..) noile reguli de sercuritate in aeroporturi prevad obligativitatea de a gusta laptele???Probabil pt a dovedi ca e intr-adevar lapte..
    La inceput am crezut ca e o gluma proasta, dar am tot auzit asta in ultimul timp.
    Va multumesc.

19. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Da. Din cate am inteles trebuie sa gusti laptele dar nu la toate companiile este asa. Companiile mai mari cer asta.

20. Anonymous

Anonymous Guest

ClassicAlina, multumesc pt raspuns, dar nu cred ca are legaura cu compania aeriana.Treci prin acelasi filtru de securitate indiferent de compania cu care alegi sa calatoresti.
    S-ar putea insa, sa depinda de politica fiecarui aeroport in parte, deoarece raspunsurile gasite pe internet au fost contradictorii.
    Ma intereseaza daca cineva a trebuit efectiv sa isi guste propriul lapte(mie mi se pare de neacceptat) la plecare de pe areoportul Luton, sau la intoarcerea in UK.

Share This Page