8.8 C
London
Tuesday, January 23, 2018
£1 = 5.30RON / €1.14 / $1.39

Calatorie cu bebe din UK in Romania

Discussion in 'FAMILIE' started by adnarn, Aug 11, 2011.

1. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Vreau sa fac o vizita in Romania, doar eu mama si bebele. Sotul nu vine insa cu noi. Am nevoie de procura speciala pentru a putea iesi cu bebe din UK si a intra in Ro? Sau cum se procedeaza? Rog pe cei care au fost situatia asta sa ma ajute cu o informatie.
    Trebuie sa precizez ca mai am procura facuta in Ro prin care sotul isi dadea acordul de a putea scoate copilul din RO. Acum situatie e invers :) vrem sa-l scoatem din UK.
    Acea procura in cazul in care e valabila se cere la iesirea din UK sau /si la intrarea in RO?

Multumesc!!!

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    La iesirea din UK nu ai treaba,
    dar, ai grija la intoarcere,

este procura aia mai veche de 6 luni?

Caci daca da, ai nevoie de alta!

4. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0
    Salut dromaderu :) Cine stie cunoaste, vorba aceea :) Experienta e mama tuturor invataturilor :)

Procura nu e mai veche de 6 luni, e facuta chiar in iunie 2011, scrie pe ea ca tatal e de acord ca bebe sa calatoreasca inafara tarii, si sper sa nu fie un impediment asta, mai scrie si adresa unde trebuia sa locuim intai in UK.

Deci zici ca la iesirea din UK nu-mi cere nimeni nimic, nu am nimic tradus in engleza si oricum copilul nu e britanic, si ca doar la intrare in Ro va fi verificata procura. Bun-asa! :) Multumesc de informatie!

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Da, nu ar trebui sa ai nici o treaba la intrarea/iesirea din UK,

doar la romani ,
    dar, daca zici ca este in cele 6 luni, esti OK,

drum bun!

6. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    La iesire din tara iti va fi verificata procura.
    Si nu are treaba cu 6 luni vechime daca e trecuta o perioada anume in ea. de ex in perioada 10 august 2011 - 10 august 2012 eu asa am in procura.

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu stiam de aceasta chestie Nicole,
    dar,

extrapoland,

as putea deci sa ma duc la notar si sa cer o perioada sa zicem nelimitata, sau, pana la atingerea majoratului?

Ar salva mult timp si bani de ar fi asa.

8. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cel mult un an. Bine asa e aici la Tulcea, dar cred ca mai peste tot e asa, am avut mai multe procuri si toate erau pe cel mult un an.
    Trebuie si ei sa traiasca de pe urma unora daca ar face pe perioada lunga le scad incasarile.....
    Mi-ar fi convenit si mie asa pana la majorat -dans-

9. adnarn

adnarn New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, sa inteleg ca trebuie sa traduc in engleza procura scrisa in limba romana? Am venit in UK, si acum vreau sa plec inapoi. Iesirea din tara se refera la UK nu la RO.

Multumesc!

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    La iesirea din UK nu iti trebuie nici o procura, si nici la intrarea in UK. Singura procura iti trebuie ( probabil) cind iesi din Romania ( la intoarcerea in UK). Eu intentionez sa vizitez Ro cu bebe la anul, nu am si nu intentionez sa calatoesc cu procura, pt ca nu o sa ma intrebe nimeni de ea. Eu mentionez ca voi calatorii cu pasaport romanesc.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    confirm, la plecarea de pe luton spre ro nu a fost nevoie de procura sau alt act - doar pasaportul.

in sens invers - din ro spre uk - trebuie procura; eventual intrebi la pol de frontiera la intrarea in ro ce anume trebuie scris, unii notari nu prea stiu. in gen tara si perioada sunt importante am inteles.

12. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0

Daca si anume copilul are cetatenie romana ii trebuie pasaport individual electronic, nu se mai trec copiii in pasaportul parintilor, dar si procura daca nu sunt ambii parinti la iesirea din tara, altfel ai suprize sa nu pleci.

Am iesit de 2 ori din tara cu copiii si nu merge fara sa aiba ei pasaport. cand la cel mare a expirat valabilitatea din al meu ( pentru ca era trecut pe al meu - am prins perioada cand se putea) i-am facut al lui individual.
    Pe procura este scris : perioada in care pot sa circul cu ei fara prezenta tatalui lor, locatia unde ii duc si tara. Toate procurile avute pana acum asa au fost.

PS. am avut si mancare pentru ei la bagaj de mana( lapte biscuiti apa etc) nu au fost probleme nici aici nici acolo, m-au pus sa le dau la cei mici sa bea din lichide si atat.

13. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Atentie insa iarasi daca unul din parinti poarta nume diferit de cel al copilului chiar daca ambii parinti insotesc copilul sa aveti certificatul de nastere al copilului sau certificatul de casatorie la plecarea din Ro. Noi am avut ceva probleme in sensul asta.

Procura pentru unul din parinti se poate face doar pentru un an perioada maxima.

Eu am iesit de nenumarate ori singura cu copilul din UK si n-am fost intrebata nimic chiar daca avem nume de familie diferite. Acum, credeti ca daca l-as trimite in Ro cu altcineva decat unul din parinti ar avea nevoie de procura (doar la iesire din UK ma refer)?

14. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Procura este necesara numai pt parasirea Romaniei ( nu si pt parasirea UK si nici la intrarea in UK).Un ofiter de pasapoarte nu va va intreba de " procura".

Cert de nastere al bebelusului este necesar doar atunci cind exista diferenta de nume ( al mamei si al copilului). In rest nu. La intrarea in UK un ofiter va poate intreba de ea ( doar sa aratati relatia dintre voi, atit)

Da, toti copiii au acum pasapoarte individuale, asta e pusa in practica de citiva ani.

Eu voi calatorii fara procura ( nici nu stiu de unde sa o iau) si eu voi calatorii cu pasaport Rom, bebe cu Englez. Amindoi sintem rezidenti aici in UK si pe pasaportul meu scrie asta. De-aia nu am nevoie de procura!

Voi faceti cum credeti ca e mai bine, fiecare cu situatia lui.

15. DanIonela

DanIonela New Member

Trophy Points:
    0
    buna. sunt cu sotia in uk si avem un baietel nascut aici. am vrea sa plecam in romania amandoi. am vrea sa stim ce acte ne trebuie. baietelu are certificat of birth. va multumim

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pentru a ajunge in romania va trebuie cel putin un Titlu de calatorie, care presupune ca ati obtinut si certificatul de nastere romanesc - http://londra.mae.ro/node/271; pt intoarcere, puteti face pasaportul in ro.

puteti aplica si pt un pasaport daca puteti astepta sosirea lui http://londra.mae.ro/node/267

17. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am regasit. Am mare nevoie de sfaturile,opiniile si parerile dumneavoastra.
    Bebelasul meu s-a nascut pe 19 Mai anul acesta. Imi doresc din suflet ca anul viitor de ziua lui sa mergem in tara ca sa-l cunoasca pe Max si rudele care-l iubesc nespus. Problema e pasaportul. Inainte de a detalia mentionez ca locuiesc in tinutul North Yorkshire,ca buletinul sotului meu a expirat,doar pasaportul fiindu-i valabil si ca suntem in Anglia de 2 ani si jumatate.
    Din cate am inteles,pentru pasaport ,Max se incadreaza la ''Cetateni romani minori cu domiciliul in Romania'' iar una dintre cerinte este transcrierea certificatului de nastere.Pentru aceastra transcriere trebuie legalizat certificatul si apoi nu inteleg ultima cerinta care spune asa:'' Traducerea efectuată la unul din traducătorii autorizaţi înregistrati la ambasadă. Se va traduce atât certificatul de naştere britanic cât şi Apostila Convenţiei de la Haga obţinută de la Foreign and Commonwealth Office, Biroul Legalizări''.Pentru acest ultim lucru merg la Londra sau il fac online sau cum? :( Drumul pana la Londra e destul de lung si costisitor si nu vreau sa ma trezesc ca ajung acolo si nu am totul gata.
    In afara de asta pot face pasaportul copilului fara buletinul tatalui,doar cu pasaportul?
    Pentru cei care ati trecut prin aceasta etapa,imi recomandati o alta rezolvare,sa procedez altcumva?
    Multumesc

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    trebuie sa apostilezi certificatul iar ambele acte vor fi traduse; detaliile privind apostilarea sunt aici http://londra.mae.ro/node/280, se face totul online/prin posta.

din cate vad se poate folosi pasaportul, dar verificati prin mail la consulat.

poate va e mai usor sa mergeti la Edinburgh

19. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns. Am trimis e-mail biroului din Edinburgh intrebandu-i daca pot face pasaportul la biroul lor.
    Intradevar pentru transcrierea certificatului de nastere scrie ca se pot folosii buletinele parintilor dar la ''Cetateni romani minori cu domiciliul in Romania'' (pentru pasaportul efectiv) una dintre cerinte zice ''cartile de identitate valabile ale parintilor'' si aici e problema pt ca sotul are doar pasaportul valabil.
    Jur ca nu am inteles cum ''- Traducerea efectuată la unul din traducătorii autorizaţi înregistrati la ambasadă. Se va traduce atât certificatul de naştere britanic cât şi Apostila Convenţiei de la Haga obţinută de la Foreign and Commonwealth Office, Biroul Legalizări- poate fi facuta online. Daca are cineva un minut sa-mi explice :(
    Multumesc

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page