6 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

calatorie copil romania anglia.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by tzigaradenord, Oct 22, 2007.

1. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,acum ca m-am stabilit si eu prin midlands,brackley,un orasel uitat de lume,intr-un grajd,caruia i se spune hotel,fara nici o stea!!!,ma gandeam ca ar fi frumos sa-mi aduc familia in vizita cateva zile.Fetita mea are 4 ani jumatate si este sufletul meu...Imi este foarte greu fara ea,mai ales ca dupa mai bine de o luna de cand am plecat de acasa,ma intreaba in fiecare seara:"Tati,noi cand ne vedem?Tati,dar cand vii acasa?Tati,noi cand ne jucam?"Mi se rupe sufletul si inima cand o aud.Inainte sa plec,prin septembrie 2006,am facut o procura prin care spuneam ca sunt de acord ca fetita mea sa iasa din tara insotita de mama ei,asa cum se scrie pe o astfel de procura.Ulterior,i-am facut si pasaport individual,pt ca am inteles ca numai era nevoie de procura ca sa iesi din tara cu un copil daca are pasaport individual.Ei bine,azi a fost sotia mea la o agentie,tipul de acolo a sunat la aeroport,i s-a facut legatura cu politia de frontiera si i s-a spus ca trebuie procura obligatoriu,ca ar fi o chestie de curand bagata.Pe procura facuta de mine in sept.2006,nu apare un termen de valabiltate,gen 18 luni sau altceva.Acum ce ar trebui sa fac?Sa ma duc pina in Londra la consulat sa fac o procura?Am inteles ca nu sunt tocmai cei mai draguti oameni cei de la consulat,asta imi ia o zi intreaga,am de alergat ca nebunul.Voi ce stiti despre aducerea unui copil aici?Mai trebuie procura?E de ajuns doar pasaport individual?Cum merge treaba la consulat?Imi trebuie programare?Aveti adresa consulatului?care este cea mai apropiata statie de metrou?Am avut neplaceri cu cei de la consulatul roman pe vremea cand traiam in Dublin,de aceea ma feresc sa fac un drum pina in londra.Astept vesti de la voi si va multumesc.

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Prietene,nu e o chestie "nou bagata",si nu a fost niciodata ca daca ,copilul are pasaport poate calatori liber cu doar unul din parinti,asa a fost si este in continuare,adica---mama,tatal,nu pot scoate copilul din Romania,fara procura de la cel absent.Daca nu are un termen limita procura ta,poti incerca,dar mai bine informeazate sigur,ca am avut o colega ce s-a deplasat din nordul Moldovei la Otopeni cu un junior de 6 ani,doar ca sa fie intoarsa inapoi,adica nu ea,dar copilul,ea l-a sunat pe sot aici,el le explica alora ca el e tatal si ca se vor intalni in 3 ore pe Heatrow,nici o treaba,nu a plecat,asa ca ai grija,informeaza-te mai intai,daca procura mai e de actualitate,bafta.

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Tipic romanesc! Adica, lasam problemele majore ale societatii la o parte si ne intrebam daca fiecare copil care paraseste tara cu doar unul dintre parinti, il va mai vedea vreodata pe celalalt, si ca sa fim sigur ca nu e cazul, cerem procura si punem oamenii pe alergat si le mai cerem si nu stiu cate sute de mii pe o semnatura de la notar ca asa suntem noi obisnuiti...

Si totusi in acelasi timp, sute de copii sunt trimis la cersit in orasele Europei, toti fara pasaport si fara procura si fara nici unul dintre parinti, ci probabil insotiti doar de noul stapan care tocmai i-a cumparat...hmmm -scratch- cratch-

4. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
     Asa este...trebuie procura respectiva.Din cate stiu eu de la o doamna traducatoare din Londra,o procura e valabila maxim 6 luni.Si eu am o fetita de 3 ani,am reusit sa o trec in pasaportul meu in vara aceasta,tatal fetitei nu vrea sa-mi faca aceasta procura  deci nu pot pleca cu ea in tara...Momentan sunt in derularea divortului...oricum,nu asta conteaza...ci doar ca trebuie aceasta procura din partea celuilalt parinte.Iar in cazul meu,cu ultima hotarare de divort,tradusa in romana, voi putea calatori apoi cu copilul in Romania.
           Va doresc multa sanatate!!!!

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt Spin,acesta e motivul,ceea ce a postat Laura,e pt a evita situatiile de acest gen,plus traficul de copii.De aici evident ca se naste o "patura" de oportunisti care te scurg de bani pt orice semnatura.Dar ideea de baza eu cred ca-si gaseste justificare,eu am lucrat 5 ani de zile intr-un spital de psihiatrie din Romania,am vazut destule cazuri de parinti (in special tati)dati in alcoolism,cu sotiile prin Italia,sau Israel la vremea aia,femei ce doreau sa-si ia copiii acolo,dar nu puteau.Din cate stiu,cei mai castigati de aici sunt notarii nostri cei saraci.

6. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos,exact de ce ma temeam,am inteles acum ca procura are termen 6 luni,dar de ce nu exista chestia asta trecuta pe ea?Scrisa asa mare,sa se vada clar,sa stie omul ce are de facut?Pe a mea din tara,nu scrie cand expira.Ar fi trebuie sa ghicesc ca are 6 luni valabilitate?Cand zici ca te linistesti,atunci incep problemele...Si banuiesc ca va trebui sa ma duc la consulat,asa e?Numai acolo se poate rezolva?

7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    La consulat sau in tara,dar partea mai proasta e,ca daca te duci la consulat,acolo nu faci decat sa dai o procura altcuiva din tara sa semneze in numele tau,ei (consulatul) ,nu actioneaza ca un notariat de la noi(asa cum am crezut si noi la preschimbareaa pasaportului sotiei),ei doar faciliteaza trimiterea acestor procuri.Tot notarul sa castige un ban...Deci tu vei imputernici pe cineva sa semneze in numele tau ca esti de acord ca,copilul sa paraseasca tara,cu toate ca nu sunt sigur ca va fi admisa chestia asta in situatiile cu copiii,la cat sunt astia de sceptici la asa ceva(vezi cazul Mc Kann)

8. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
  9. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Nu stiu daca te ajuta, dar incearca la un solicitor, sa-ti legalizeze o declaratie in engleza, pe care o trimiti acasa, la traducator + legalizat, in romanescte... Ar costa mai putin decat prin consulat!

Share This Page