6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

calatoria in ro a copilului cu pasaport britanic

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by wilma, Jul 13, 2014.

1. wilma

wilma New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua,in curand o sa merg in Romania cu copilul meu,care are pasaport englez,dar sotul o sa ne insoteasca la aeroport insa nu o sa zboare cu noi.. stie cineva daca am nevoie de procura din partea lui sa plec cu copilul? ori e suficient ca tatal o sa fie prezent la check in ??pasaportul meu e romanesc. multumesc

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Nu ai nevoie de procura nici cand il scoti din UK, nici cand il scoti din RO. Teoretic copilul cand intra in tara este cetatean britanic si poate avea rezidenta pe teritoriul Romaniei pt 90 de zile....e un lucru bun ca are pasaport britanic ca daca intri cu cel romanesc sau iesi cu cel romanesc din tara, atunci pe legea romana autoritatiile din Romania cer procura din partea celuilalt parinte pt a calatorii cu un copil minor...

Toate cele bune,

Bivo

3. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la iesirea din Romania a cetatenilor romani minori, pe site-ul Politiei de Frontiera se gaseste urmatoarea informatie:

"Minorii, cetateni romani, se afla sub protectia statului roman, fiindu-le aplicabile prevederile actelor normative cu privire la cetatenii romani – inclusiv prevederile referitoare la iesirea din tara a cetatenilor romani minori, chiar daca au si o alta cetatenie si chiar daca prezinta pentru trecerea frontierei doar documente eliberate de catre autoritatile straine."

Prin aceasta mentiune, se specifica faptul ca, indiferent cu ce pasaport calatoreste, pentru iesirea din Romania a minorului care este si cetatean roman este necesara o declaratie din partea celuilalt parinte, in cazul in care nu calatoreste cu ambii parinti.

Mai multe info gasiti la link-ul: http://www.politiadefrontiera.ro/ la sectiunea conditii de calatorie/minori.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com

4. wilma

wilma New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos pt raspunsuri,pe mine ma intereseaza doar la plecarea din uk spre romania daca pot pleca fara procura.... desi stiu ca in cazul unui copil cu pasaport romanesc se poate intra in rom cu un parinte fara procura,nu sunt sigura daca atunci cand copilul are pasaport britanic(desi se zice ca e si roman pt ca si parintii sunt) se poate pleca in aceleasi conditii...
    multumesc

elena

5. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, eu de 4 ani circul in romania o data pe an cu fetita mea cu pasaportul meu romanesc si pasaportul ei britanic. Ea nu este cetatean roman in hartii deloc. Eu am sunat la politia de frontiera prima data cand am circulat ca sa ma asigur ca va fi in regula mai ales ca nu circulam cu tata fetitei. Numarul pe care il am de la politia de frontiera este 004021 2013 315. Insista ca ti se va raspunde si de obicei sunt foarte politicosi ei iti pot da detaliile de rigoare. O zi buna in continuare.

Share This Page