15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CA STUDENT POTI LUCRA 55-60 DE ORE?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by nick77, Nov 7, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut.
    raspunsul este NU. Fratii, surorile nu sunt dependenti intre ei. Doar sot-sotie, copii, dar nu frati - surori.

bafta

2. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    buna police officer,

oare despre ce este vorba cand se vb de brgwork?

eu sincer nu ii cunosc,si atata vreme cat nu ii cunosc nu pot sa-mi exprim o parere dar daca se vb despre ei si nu e de bine atunci ... no comment,in ceea ce priveste astazi am sunat la home office si un student poate lucra fuul time atata in timpul cursului cat si in tipmul vacantelor si mai ales si dupa vacante,.

numai si numai daca in speta cazul meu un student se inscrie la un colegiu face un NVQ2 in turism ceea ce inseamana -basic cooking,si facand parte din vocational training is a part of that training.

asta am vrut sa lamuresc,eu am lucrat in anglia 2 ani de zile inainte ca sous chef numai ca am facut o pauza si singura modalitate de a ma intoarce este aceasta nvq2.

multumesc tutror pentru raspunsuri corecte sau mai putin corecte este de apreciat intentia

3. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu raspunsul este NU. Se incadreaza la "dependants" numai sotul/sotia si rudele de gradul I pe linie ascendenta si descendenta - adica parintii si copii.
    Stiu ca TREE de pe forum si inca un membru au incercat ptr frati/surori si au avut dificultati.

Multa bafta!!

4. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Sa va spun ce am facut eu , am trimis BR1 la H O dupa care imi trimit o scrisoare in care doreau sa vada cum cum ma intretin eu in UK ca Student ,acum eu din cite stiu ca Student ai dreptul sa muncesti 20 de ore pe saptamina , ei cerindumi sa dovedesc cum ma intretin mi-au cerut de la Banca un raport ceva genul citi banuti am in cont sau daca am cerut vre-un inprumut sa le dovedesc ca am cu ce sa ma intretin .
    Eu ce am facut si aici va rog sa imi spuneti daca am facut bine sau rau....? , eu am gasit de munca part time 20 de ore pe saptamina la un restaurant aici si seful imi da pay slip 400 pe luna , acuma cind cei de la H O au cerut sa le dovedesc cum ma intretin le-am trimis pay slipul, desi se pare ca am gresit ,adica am inceput munca fara acordul lor , cei de la NIN mi-au spus ca pot munci si fara NIN ca Student , dar pe urma trebuie sa ii anunt pe cei de la H O.
    Ba mai mult cind am ajuns in UK am aplicat pentru NIN si l-am obtinut nu ma intrebat nimeni daca am Work permit sau nu , deci pe pay slipul care l-am trimis la H O si aplicatia care am colplectato BR1 are si NIN pe ia , deci va rog dativa cu parerea , inca nu am primit nici un raspuns de la H O inca ... -scratch- cratch-

5. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian@,

Si eu cred ca ai gresit. Pentru ca:
    - chiar daca te-ai inscris la un curs si esti student ... daca vrei sa muncesti, chiar si acele 20 de ore, trebuie sa aplici intai ptr certificatul galben ... care sa certifice ca HO te-a recunoscut ca si student EU care vrea sa munceasca aici.
    - cand aplici cu BR1 ptr certificatul galben TREBUIE sa le demonstrezi ca te poti intretine pe perioada studiilor FARA SA AI NEVOIE SA MUNCESTI (chiar daca ai dreptul la acele 20 ore/saptamana). In acest sens, trebuie sa trimiti odata cu aplicatia ta si DOVADA ca te poti intretine, adica: un statement bancar in care sa ai macar 2000-3000 lire ptr un an de studii sau o scrisoare de sponsorizare fie din partea unei firme sau unei persoane ....care doreste sa te sustina financiar. Toate astea sunt explicate foarte clar in Guidance si in formularul BR1.
    - si in final, tu NU trebuia sa le trimiti un pay-slip - care spune clar ca deja muncesti - cand ar fi trebuit sa astepti intai confirmarea de la HO ca esti in regula si APOI sa incepi sa muncesti.

Asta este parerea mea si cred ca nu e gresita!!
    Numai bine iti doresc!!

6. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Nikk 77,

Ai zis ca ai vazut un yellow card cu urmatoarele scrise pe spate:

1) students may without separate authorization:
    work in uk for up to 20 hours per week whilist studying

2) students,may without separate authorization -work full time if he is following a course of vocational training and is working as part of that training.

Pina aici e corect?

Eu nu am vazut inca un yellow card, dar cind o sa vad (sper sa fie cit de curind) o sa-ti spun ce scrie, dar m-am inscris la un curs sandwich.
    Cursul sandwich la o universitate este un HND sau degree course (nu stiu la colegii sau alte scoli cum sint). HND inseamna: total 3 ani, primul an scoala, alt doilea an work placement si ultimul an (scoala + examene finale).
    "Degree course": total 4 ani, primii 2 ani scoala, al treilea work placement si ultimul.

Acum,

1) students may without separate authorization:
    work in uk for up to 20 hours per week whilist studying

se refera la anii de scoala, adica mergi la scoala si poti lucra 20 ore si restul...

2) students,may without separate authorization -work full time if he is following a course of vocational training and is working as part of that training.

se refera la anul de "work placement", cind da, numai asta faci, adica lucrezi in domeniul in care faci cursul.

Nu stiu daca m-am exprimat pe inteles, dar sper ca da.

Succes,
    Foxi

7. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Foxi,

la asta ma refeream si eu si am sunat si pe cei de la home office,eu urmeaza sa ma inscriu la un nvq2 dupa care urmeaza work placement,adica ma inregistrez la ei si a doua zi trebuie sa ma si repartizeze,eu cum am deja locul de munca gasit compania la care am lucrat e totul ok.acuma m-am lamurit.va multumesc tuturor.si mai asteptam vesti de la tine

8. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    foxi ,
    asa este pe durata work placement se poate lucra cate ore doreste persoana in cauza,au confirmato cei de la home office precum si paragrafele mentionate in topicurile postate de mine.

eu m-am lamurit si sper ca si altii sa nu mai aiba nedumerire cu privire la acest aspect

9. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca am fost si eu de folos cu ceva!

Foxi

Share This Page