8.3 C
London
Friday, January 17, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bună ziua.

Discussion in 'EMIGRARE' started by Oliver Armand Marcoci, Mar 19, 2018.

1. Oliver Armand Marcoci

Oliver Armand Marcoci New Member

Trophy Points:
    1
    Va rog frumos sa imi spuneți cum mă transfer din facultate de arhitectura RIBA în Anglia. Mulțumesc frumos.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cu taxiul pana la aeroport, dupa aia cu avionul. Am totusi sentimentul ca ai vrut sa intrebi altceva. Pentru altceva nu poti primi detalii decat de la universitatea la care (presupun ca) vrei sa te transferi. Numai ei stiu in ce conditii te pot primi acolo.

3. Han_solo

Han_solo New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Architectural Assistant
    Intrebarea ta nu este exact foarte clara. Daca vrei sa te transferi de la o universitate din Romania la una din Anglia, din pacate nu se poate, incat arhitectura in Romania nu se supune principiilor RIBA.
    In Romania ai 7 ani de studiu neintrerupt, dupa care trebuie sa lucrezi sub un alt arhitect la latitudinea caruia depinde cand iti vei obtine 'dreptul de semnatura'.

In Anglia studiile in arhitectura sunt impartite in 3 parti:
    RIBA Part 1: 3 sau 4 ani Undergraduate studies, dupa absolvire ai titlul de 'part 1 architectural assistant'
    Dupa Part 1 trebuie sa lucrezi in practice minim 1 an ca sa te poti inscrie la MArch, sau Part 2
    RIBA Part 2: 2 ani Postgraduate full time, este echivalentul unui master, dar este considerat contunuarea studiului anterior. Dupa completarea studiilor esti Part 2 architectural assistant, cu responsabilitati mult mai mari.
    RIBA Part 3: Curs part-time de 1 an care se poate face dupa ce ai minim 24 luni de experienta profesionala. In cursul acestui an inveti despre legislatia in constructie, public liabilities si practic partea 'legala' in arhitectura. La sfarsitul anului trebuie predat un case study despre un proiect la care ai lucrat de la concept to completion (toate stadiile RIBA), apoi vei da un examen despre legislatie, reguli etc. Daca esti examenul, felicitari - esti fully qualified architect (titlu protejat prin lege - nu te poti numi arhitect fara acest examen).

Datorita diferentelor in sistem este imposibil sa te transfer, fara sa pierzi anii care i-ai facut in Romania deja.
    Singura varianta este ori sa incepi de la zero cu Part 1 in Anglia, ori sa iti termini studiile in Romania si sa faci ulterior MA Architecture (diferit de Part 2 MArch Architecture), apoi sa lucrezi 4-5 ani si ulterior sa poti da examenul de calificare.

Sper ca te ajuta informatiile astea.

Best of luck!

Han

Share This Page