10.9 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

buletin vs. pasaport la ambasada

Discussion in 'Ambasada' started by gyana13, Feb 26, 2013.

1. gyana13

gyana13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu buletinul. Am divortat acum cateva luni, si abea azi mi-a venit hotararea legalizata. Eu sunt in Londra si nu as vrea sa ma duc acasa pentru a imi face buletinul pe numele anterior casatoriei, si am un prieten care si-a facut buletinul la ambasada, dar vreau sa stiu daca in situatia mea (ca imi schimb numele si adresa din buletin) se poate face aici buletinul,si cat dureaza si ce acte sunt necesare, ca la sfarsitul lui apriilie voi pleca in tara si daca am timp destul pana atunci, si dupa ce imi va veni buletinul, in functie de timpul ramas imi voi face pasaportul ori aci ori in tara.

2. zullu_clau

zullu_clau New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,cel mai bine ar fi sa le scri celor de la ambasada,se poate face orice acolo pt astfel de cazuri e ambasada.succes.

3. gyana13

gyana13 New Member

Trophy Points:
    0
    le-am scris, dar am primit un mail cu failure notice..unde imi zice ca mailul nu a putut fi trimis la adresa de mail de la ambasada.<consulara@roemb.co.uk> asta e adresa la care am trimis eu mail, daca stiti alta va rog sa imi ziceti si mie.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu se elibereaza carti de identitate
    http://londra.mae.ro/node/477
    Cartea de identitate

Misiunile diplomatice şi oficiile consulare nu eliberează cărţi de identitate, cu excepţia primei cărţi de identitate.

Cartea de identitate se eliberează doar în România. Persoanele interesate pot solicita autentificarea de către ambasadă a unei procuri speciale prin care să împuternicească pe cineva din România pentru depunerea tuturor documentelor necesare eliberării cărţii de identitate.

5. mihaelapop

mihaelapop New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?sau gresesc? -da-da-

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pasaport fara buletin nu se poate din cate stiu. http://londra.mae.ro/node/268
    Documente necesare:
    ...
    Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, ÎN ORIGINAL şi copie; Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original;
    ...

asa ca te incadrezi mai degraba la titlu de calatorie, cu care poti merge in tara, unde faci buletin si apoi pasaport
    http://londra.mae.ro/node/271

cardurile colorate si alte chestii de genul asta nu au treaba - legislatia care se aplica este Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate. http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html

7. mihaelapop

mihaelapop New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns,eu vreau sa aplic pentru pasaport cu domiciliul in UK este suficient pasaportul si resident card?de la ambasada au spus ca se poate cu pasaportul si un document care atesta dreptul de locuire in UK .

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Citeste si tu intai ce scrii...
    pe site la ambasada sunt prezentate toate situatiile si actele necesare. daca nu reusesti sa comunici prin mail du-te la ambasada si vorbeste direct cu cineva

http://londra.mae.ro/ro/node/485

Eliberare documente de identitate şi călătorie

Paşaport simplu electronic

Paşaport pentru cetăţeni români minori cu domiciliul în străinătate

Paşaport pentru cetăţeni români adulţi cu domiciliul în străinătate

Paşaport pentru cetăţeni români minori cu domiciliul în România

Paşaport pentru cetăţeni români adulţi cu domiciliul în România

Paşaportul simplu temporar

Titlul de călătorie

Cartea de identitate

Share This Page