13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BULETIN DE IDENTITATE ROM

Discussion in 'SEZATOARE' started by wedgwood, Sep 21, 2007.

1. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Locuiesc aici de 12 ani, si am pasport Romanesc, numai ca nu am Buletin de Identiate. El cred ca mi-a exp in 2001- dar nu il mai am. Chestia e ca, nefiind resident in Rom nu mai am voie / dreptul la buletin, si nu ma pot casatori fara el. Prietenul meu e englez si ar vrea sa ne casatorin in Ro- unde locuieste fam mea, dar NU AM DREPTUL! Cum sa fac sa-mi iau buletin de identitate
    - fara casa in Rom
    - fara domiciliu
    - fara buletin expirat?

Mersi mult.

2. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru a obtine un buletin nou in Rom iti trebuie certificatul de nastere ,cat despre adresa in Rom nu este obligatorie.De cativa ani se elibereaza si buletine fara adresa fixa .

3. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Se pot elibera carti de identitate provizorii.

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Se elibereaza ele si carti de identitate provizorii..asta se stie...dar si ca sa beneficiezi de unu provizorie cred ca trebuie sa faci dovada de domiciliu.

Cat despre ID fara adresa, nu cred ca se prea poate asa ceva... deoarece cam in asta consta ID`ul... sa ai acolo CNP si adresa ... daca romanii au facut asa ceva sa sa se poate elibera un ID fara adresa, atunci se pare ca iar au dato`n bata ! oo

5. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te pot lua parintii in spatiu? In felul acesta rezolvi problema adresei.

6. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Acu' vreun an si ceva am mers cu un prieten, cu aceeasi situatie, la politie ptr o CI provizorie si ia zis sa dea o adresa unde locuieste provizoriu. Si sa rezolvat. (il stiam pe cel de la eliberari). Acu... probabil depinde si de cel peste care dai.

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Emilio...

Ceea ce zici tu este cat se poate de adevarat ! Se mai numeste si VIZA DE FLOTANT, care in mare parte este acosdata studentilor sau elevilor, care stau in camine/gazda, iar buletinul este din alta localitate, sau pe alta adresa, ei stand acolo doar PROVIZORIU, pe perioada cursurilor.

Dar fara adresa nu prea am auzit sa se elibereze. Dar...in Romanica noastra totul e posibil !

8. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa faci dovada spatiului locativ. nu merge fara asta;Eu abea mi-am facut CI. Dar merge unul din parinti cu tine la evidenta populatiei si te ia in spatiu, si se rezolva, Nu e o problema. -sunny-

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Vik...100% dreptate...numai ca as mai dori sa adaug sau sa modific ceva la ceea ce ai scris tu....nu trebuie sa te ia in spatiu neaparat PARINTII !

Te poate lua in spatiu ORICINE ! Un prieten, cunoscut, ba mai mult, in Romania se si plateshte la un strain ca sa te ia in spatiu....aici depinde de calitatile tale de negociator !

BAFTA ! oo

10. vik

vik New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e PoliceOfficer ,nu numai parintii, poate oricine sa o ia in spatiu.Parintii sunt o solutie mai facila. [:)]

11. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi Forum users

pentru cei care mi-au raspuns deja, mersi mult pentru sfaturi. Ma simt mai optimista, desi mi s-a spus initial ca nu am dreptul la un buletin de ident - atita timp cit sint rezident permanent in UK ( nici macar nu le-am mentionat ca sint cetatean Britanic, am fi complicat lucrurile si mai mult).
    Am uitat sa specific- nu am parinti in Rom si nici adresa. Nu am pe nimeni. ahhhhhh!!!

Azi am primit un email de la PRIMARIA ORASULUI meu natal care spune:

Lucrurile se pot rezolva astfel: prietena ta de aici te poate lua in spatiu pentru a putea obtine buletinul. Pentru asta cand vii in tara, la ****** vii cu prietena ta de aici, cu certificatul de nastere si pasaportul tau si, daca mai ai buletinul tau expirat, si cu un certificat de cutuma eliberat de Ambasada/Consulatul Romaniei pentru viitorul tau sot - certif dar de la primaria orasului in care stati, aceste certificate facand dovada ca nu sunteti casatoriti in Marea Britanie. Cu aceste acte si impreuna cu prietena ta, care trebuie sa aiba la ea actele de identitate si actul de proprietate al casei pentru a te putea lua inspatiu, va prezentati la Politia ***** si apoi la Evidenta populatiei. Oricum actele le rezolvati in 2 zile ,o sa dureze un pic mai mult eliberarea pasaportului.
    Daca mai nelamuriri imi scii si eu voi incerca sa te lamuresc.

12. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi s-a eliberat pasaport in vara aceasta in 7 (sapte) zile, fara sa platesc taxa de urgenta. Cred ca la fel ar trebui sa fie si incazul tau.

13. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    MIU
    EU am nevoie de B de Ident, nu PPT.
    PPT am 3 (2 ROM si 1 BRIT) Vreau Buletin!!!
    Mersi oricum. Si mie mi-au eliberat PPT Romanesc pe 5 ani tot prin ambasada, imediat! Di n-am stat nici la cozi!

14. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de adresa atat timp cat inca mai esti Cetatean Roman, chiar daca ai PB. Sectia de politie la care ai avut ultimul domiciliu este obligata sa-ti elibereze Carte de Identitate provizorie pe care intr-adevar se noteaza de regula ' Lipsa dovada spatiu', care este valabila un an.

wedgwood / Casatoria in Ro. implica o gramada de birocratie la intoarcere si cheltuiala destul de multa. Unde e dragoste....
    Daca tii neaparat sa faci nunta in Ro. ai putea sa faci casatoria civila aici si cununia la Biserica in RO. si scapi de birocratie.

15. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am problema similara, numai ca eu mi-am pierdut buletinul acum citeva luni ( cam in februarie). Trebuie sa le spun? sa-l dau declarat pierdut, si unde? Nu merg in Romania prea des. Aici prin ambasada nu se poate?
    Cum fac sa mi se elibereze altul cind familia mea nu locuieste acolo si am vindut casa? Nu inteleg cu luarea in spatiu, mi se pare aiurea si mai ales e periculos cind tu " declari " ca locuiesti intr-un loc si apoi nu mai esti acolo. Eu intentionez sa ma intorc, ptr ca eu aici locuiesc.
    MI-e foarte teama ca ma vor arunca politistii din Romania de la " pillar to post!" . Doar stim cu totii ca nu sint cei mai eficienti din lume si le face placere sa te enerveze si sa te puna pe drumuri pina innebunesti sau pina " le dai" ceva, adica spaga.
    Hmmm, looking forward to it already!

16. Anonymous

Anonymous Guest

-oops- ops-

17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Peg

Cartea de identitate se elibereaza numai in Romania, nu se pot obtine prin Consulat (ca si pasaportul).

Daca l-ai pierdut, mergi la evidenta populatiei (eu am fost la primaria orasului) platesti taxa respectiva (le spui ca l-ai pierdut, sunt taxe diferite), sa ai la tine originalul si copii dupa actul de proprietate (care va aparea pe CI) si mergi la politia din orasul tau. Completezi un formular, astepti sa faci poze si cam atat. Mie mi-au cerut si o copie dupa buletinul tatalui si o declaratie scurta cu o semnatura lui ca este de acord sa apara acea adresa pe cartea mea de identitate. Dureaza in functie de cate "pile" ai, de la 1 zi - 7 zile. Eu am declarat ca am rezidenta permanenta in UK si nu a fost nici o problema. Initial am spus ca nu imi va folosi absolut deloc, insa am vrut ca fetita mea sa aiba si cetatenie romana, mai apar cateva proprietati, mosterniri etc si fara buletin nu poti face nimic in Romania, nu obtii nimic din ceea ce ti se cuvine.

Cazul tau e mai special, familia ta nu mai locuieste acolo si ati vandut casa. Te sfatuiesc sa ii trimiti un email la Consulat: consulara@roemb.co.uk , le relatezi povestea ta si vezi in ce directie te indruma.

-staycool- taycool-

18. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    sal , am sa incep mai direct , noi trebuie sa intelegem ca odata cu extinderea mai sunt si cetateni ai altor tari care vorbesc romaneste dar care nu prea au cum sa aiba statutul nostru si atunci mai apeleaza pe "autoritati" de pe la noi din tara si-si mai fac un id card romanesc , air intrebarea cu data de nastere : ai fi surprins sa vezi ce bine merge , toti avem intentia de a ne da adevarata data de nastere si asa mai gasesc cate unul care nu-i atat de legal pe cat pare (a nu se interpreta), asta e de fapt ce se intampla, din nefericire ,iar normal id-ul romanesc se elibereaza de obicei intara deci ....de aici se intelege totul, cum am zis , din nefericire , that's life¬!! -shamed2- hamed2- -sad2- ad2- -cmon- mon-

19. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0

ce insinuezi, ca nu sint Romanca? Sint ARGESEAN, unde accentul romanesc e pus si aerul curat!!
    am si acte de identitate ( inafara de buletin ) cu care sa dovedesc. Dar inteleg de unde vi si la ce te referi.

20. peg

peg New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa
    Mersi mult, e foarte useful ce mi-ai spus. Esti o draguta. Pa. Cind vin din Ro o sa postez ce am " realizat" !! sau nu!

Share This Page