2.7 C
London
Tuesday, January 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bucuresti vs Provincie

Discussion in 'CONTROVERSE' started by deceneu, Jun 16, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    cartonas galben !! -nu-zic-

2. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
  3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

E un infractor care se lauda la televizor cum viola el fetele cand era tanar , un asa zis smardoi de bucale care crede ca daca isi arata tatuajele la televizor impresioneaza pe cineva .... adica bucurestean ???

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    @theman73

Un efeminat si un onanist ,ce poate sa fie serghei asta la ce da din el ..

Sunt Bucurestean dar asa dejectie nu consider ca ne reprezinta pe noi sub nici o forma . Sa-l ia pe Deceneu de mana cu o vrajeala de aia frumosa de bucuresti si sa se duca ..

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Touche :)

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Fiecare cu modelele lui.
    Pentru unii, Bucurestiul este "in fata blocului" + "la omv" +
    (sursa: rezistenta.net)

90% din populatia tarii - daca ii lasi singuri la unirii o zi intreaga, raman fara bani. (direct proportional, adica si 90% din bucuresteni)

7. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6
    Si, daca tot avem o seara fara ''mangleli'' (sau cum se zice), cocalari, semi-analfabeti, etc...sa citim o parere pertinenta despre sofatul in bucuresti.
    Cine ar vrea sa-si dea cu parerea , dar nu poate, sa ridice aripioara sus! (oferta valabila doar in seara asta) -dans-

http://mantzy.ro/2011/09/15/cum-se-conduce-in-bucuresti/

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am inceput sa aud claxoane (nemotivate de vreo urgenta) prin Londra. Se extinde marlania... -trist-

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Prea multi "mitici" s-au mutat in Londra

10. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @mutu

din contra. Eu am sesizat ca 99% sunt tzarani in Anglia, prea putini din Bucuresti, Ploiesti, Constanta si hai..cu mare indulcentza CLUJ .. fapt ce face ca Romania sa aibe reputatia asta in Anglia.
    Ideea este ca in Bucuresti economic treaba merge si se traieste decent nu se moare de foame ca in provincie.

Eu nu vreau sa va contrez, provincialilor, pentru ca am inteles ca exista ceea ce se numeste "complexul provincialilor". Este un "sindrom" recunoscut de medicii psihologi si se trateaza. Va puteti recunoaste sigur in acest articol:

http://www.adevarul.ro/actualitate/soci ... 9178.html#

sau

http://www.ziarullumina.ro/articole;180 ... lului.html

Cand ma plimb prin Herastrau sau Cismigiu ... mi se umple inima de bucurie, sau cand ma duc la teatre si vad crema Romaniei in materie de actori.. starea de bine imi este zdruncinata doar cand aud in jurul meu ... "di shie uai? om ajuns in bucuriesti".. ufff.. doamne...
    Cand eram student, ma atrageau foarte mult fetele din provincie, pentru ca, erau considerate mai naive... mai prostutze... eu le consideram mai vulnerabile, naive si .. diferite... mi-a placut mereu sa descopar ceva diferit...
    In facultate, cand vedeai un grup mai mare de baieti stransi intr-un coltz, era clar , erau moldoveni. Nu am inteles niciodata de ce le era rusine sa vorbeasca... doar pentru ca aveau accent? in fine... se uitau ei cu jind cum toate moldovencele roiau in jurul nostru al bucurestenilor... gaseau limpezime in gandire pentru ca noi nu beam, o limba romana impecabila, barbati care le respecta, care se imbraca bine , care nu miros a branza sau a motorina... care miros a parfum.. vedeau o alta perspectiva... majoritatea vroiau bucuresteni sa-si faca o viatza mai ushoara... sa se mute din gazda sau de la camin intr-un apartament din blocurile gri din Bucuresti.

Am avut recent o discutie cu un tip din Bacau. Lucreaza in constructii si are 25 de ani. Inainte de plecare am mers sa facem cate un dush. La dush observam ca se uita la mine mai insistent dar nu am dat atentie pentru ca in general barbatii inalti sunt priviti si invidiati si eram obisnuit. Dupa ce am plecat ma intreaba oarecum sovaind "frati, tu iesti ghiei?" , eu nelamurit , il intreb " cum ai tras cu concluzia asta". El " pai doar poponari sie rad la sub-bratz sau inghinal(el nu a folosit inghinal pentru ca era prea evoluat acest cuvant pentru el)
    Eu imediat l-am lamurit explicandu-i ca este vorba despre igiena , respect fatza de femeie ... si .. ca bucurestencele te dau jos in pat daca te prind cu par pe tine:)))

Deci astea sunt numai cateva dintre motivele pentru ca fetele din provincie iubesc bucurestenii.
    Sper ca v-am dat foc si astept reply-uri dure:))) (va rog sa intelegeti ca expresia " a da foc" are un sens figurat .. inseamna ca provoca:)))))
    hahahahha

Tata Deceneu,

MULTUMESC BUCURESTI!!! MULTUMESC MAMA CA MI-AI DAT SANSA SA MA NASC ACOLO! DE ORIUNDE VIN CAND CALC IN BUCURESTI SIMT O STARE DE BINE!!!

11. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @dan am vazut harta pe care ai pus-o... tu daca esti din ploiesti.. folosesti aceleasi expresii ca noi:)

Hai sa facem un vocabular al bucurestiului:

sto, la sto vine de la "misto" = in gluma ,aiurea
    gasca, papagal = fraier
    zero kilometrii - noua
    cardeala - minciuna, vrajeala
    gagica zero kilometrii - virgina
    magazie de KKT - fund
    caterinca - cuvat pe care-l stiti cu totii .. s-a internationalizat :)) si in provincie
    a "da" o femeie sau a pompa - a face dragoste cu ea... vorba folosita intre baieti.. "ai dat-o frate pe aia?"
    forma relexiva de la aceasta expresie:
    a se da = se foloseste intre baieti " se da frate aia"? adica... este o femeie ushoara? o "prostesc" ushor"??
    a "da" dosarul sau a "sti" dosarul unei femei - vorba folosita intre baieti "frate... ai dosarul aleia??? da-mi si mie dosarul ei.. adica trecutul ei.. cu cine a fost... bla bla..
    iubita... nu-ti merge liftul azi?? nu cobori si tu ?? lool - e lesne de inteles la ce se refera expresia(la oral)
    tartan - tartan este in general un barbat al carui nevasta iese cu tine:)

Nu-mi vin in cap altele acum:))

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Rog administratia acestui website sa mai citeasca odata acest thread , eu personal ma retrag de pe acest forum pana se revine la normal

13. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer eu unul nu am cunosc acest complex despre care vorbesti tu @deceneu, sunt nascut si crescut in Oradea ,si iti dau cuvantul meu ca in tara nu as vrea sa traiesc in alt oras, poate penntru ca acolo am fost crescut. Nesimtiti si prost crescuti ai sa gasesti peste tot , asta tine de educatie si de inteligenta fiecarei persoane.
    Parerea mea este ca totusi s-a mers prea departe cu acest subiect si nu face decat sa implementeze contre si chiar ura intre noi care fie ca ne place sau nu toti suntem romani, si ne mai miram de ce suntem cu nivelul de civilizatie asa de jos!

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Topic inchis.
    Aveti dreptate, se pare ca nu ne putem contrazice pe aceasta tema astfel incat sa fie toata lumea fericita / relaxata

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page