18.9 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bucuresti vs Provincie

Discussion in 'CONTROVERSE' started by deceneu, Jun 16, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @claudium

toata stima frate , dar aberezi. Daca si voi aveti pretentii de soferi. In primul cand ca majoritatea soferilor din provincie isi lasa masinile la periferie si merg cu mijloacele de transport. In bucuresti se merge super haotic dar nu puteti avea voi , cei din provincie, pretentii de soferi.
    Voi aveti 3 semafoare si 2 giratorii la sate... nu puteti emite pretentii.. Va lasati masinile la periferie sa va laudati si voi ca cu rama pe sub pamant(metroul), Cei mai prosti soferi sunt cei de prahova , iar culmea soferiei o constituie..soferitza de prahova:))) -ras2-

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  3. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    ASTA E BUCURESTEAN DE-AL MEI... FACE MISTO DE TZARANI!

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu am mers cu masina de PH multi ani in Bucuresti. N-a observat nimeni, nu m-a claxonat nimeni. De cate ori am imprumutat masina unui bucurestean, a venit oparit inapoi la mine: baaaaaa cu numerele astea te claxoneaza toata lumea.

@Deceneu - cu "psihologie de cartier" nu rezolvi nimic pe forumul asta. Subestimezi adversarii si ai de pierdut. In viata, nu numai un argument "pe net".

Cred ca ai exagerat in multe postari cu atacuri si golaneala. As vrea sa te avertizez - ridica nivelul nconversatiei, altfel vom fi nevoiti sa ne despartim politicos. Sau "golaneste", cum vrei tu.

5. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @dan

eu nu am adversari. Nu am cum sa am. Faptul ca tu esti la butoane si poti sa-mi stergi contul il inteleg, dar atat timp cat nu am injurat pe nimeni nu inteleg de ce nu accepti ca oameni pot avea pareri contrarii. Eu sunt la sala acum si chiar nu am chef de scris mult. Reaiau ideea cand ajung acasa.

Semnat ,

Domnul Deceneu

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ai injurat, doar ca ti-am sters eu postarile.
    Asa cum am mai zis de multe ori, este vorba de linia generala a forumului, linie pe care o dau cei care folosesc acest forum de multi ani.
    Daca tu zici ca "soferii de prahova sunt prosti" ma faci automat pe mine prost. Nu ai spus ca "soferii de prahova conduc masinile prost" ca sa ai o scuza sau ceva. Jignesti si pe fata si subtil si apoi vii si spui ca "nu am injurat pe nimeni".
    Acum sper sa nu facem analiza pe text si sa explici ca tu de fapt ai vrut sa zici altceva ca stim amandoi care este adevarul.

Solutia este sa recunosti ca ai depasit masura si sa incerci sa te corectezi, sa ramai prieten cu toata lumea. E mai bine sa ai prieteni decat dusmani. Chiar daca "in cartier" se aplica alte reguli ;)

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    A, dupa cum stii, sunt din Iasi, chiar de 'la tara', dar ma dezamagesti.
    A spune ca moldovenii (barbati, baieti) sunt asa cum ii descrii tu, este un afront, pentru ca am tata, frate, unchi, samd, fosti prieteni (de care m-am despartit pentru ca am ales UK).
    In general, despre barbatii pe care i-am cunoscut, pot spune ca-s delasatori, dar, iarasi vorbesc doar prin prisma a ce am cunoscut eu; acum sunt cu cineva de aici si e aceeasi poveste; in rest toti, baieti buni, educati...
    Dp meu de vedere, nu exista nicio diferenta intre sat-oras-provincie-capitala, totul tine de educatia din familie, scoala, fie ea mica sau mare, la sat sau la oras, tine de posibilitati financiare si de bagajul moral.
    Vorbesc de multe ori cu accent, dar niciodata incorect gramatical, pentru ca asta, dupa parerea mea tine de respectul de sine; la scris, insa, se mai intampla sa gresesc.
    Tin minte ca venisem din vizita de la vara-mea din Ploiesti (apropo si ea si sora-sa conduc de multi ani, fara sa fi zgaraiat macar masina lor sau a altcuiva; cu naveta la Bucuresti, intr-o perioada) si o dadusem pe 'oraseneste', dar a iesit o mare gogomanie 'prinzi pisica, o legi de un copac de-chishor'. N-am sa uit in viata mea... -ras4-

Ce vreau sa arat, este ca, da, e bine sa vorbim corect, dar a vorbi cu accent, nu inseamna neaparat a vorbi incorect.
    Lingvistic vorbind, acest fenomen se numeste automatism si pana scapi de el, daca-ti doresti, ajungi sa schimonosesti grav limba romana.
    Referitor la crainicele TV, nu e atat de simplu, ele urmeaza ore de dictie si elocutie, de gen:

'Pui de piropopircarnirita'

Capra crapa...etc.; nu e deloc usor, 'been there, done that...'

Te rog sa-ti revizuiesti atitudinea, A, din nou te inseli, oamenii nu pot fi categorisiti dupa zona de provenienta, ci dupa educatie; dar, desi la sat sunt posibilitati materiale reduse, ca profesor de limbi straine, am fost mai impresionata de bunul simt si eforturile celor de la tara.
    Cu privire la limba romana, d-na mea diriginta de la tara -ca pe vremea respectiva PI nu era orasel, doar l-a testat pe fratele meu si el a luat examenul la Liceul Militar de Marina- Constanta (desfiintat, acum), cu noua candidati pe loc. Intotdeauna a fost mai destept ca mine, dar fara prea multa vointa, din pacate...

PS A. este initiala numelui, nu-l cheama Ronnie; el e baiat bun de altfel, dar cu totii mai gresim...sunt sigura ca-si va reveni. -da-da-

8. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    @deceneu

Da , sunt din Bucuresti, dar nu am facut si nu vreau sa fac niciodata un merit din lucrul asta. Eu sunt in Bucuresti de cel putin trei generatii. Multi cred ca e bine, dar nu e chiar asa.
    Nu mi-am petrecut vacanta niciodata la bunici, pt ca erau la 3 blocuri de mine si veneau ei mereu.
    Prima data cand am vazut cum se taie porcul a fost la 16 ani cand am mers cu un coleg la parintii lui. Exemple pot da cate vrei.
    Oare astea sunt lucruri de laudat? Crede-ma , mereu mi-am dorit sa am si eu pe cineva la 1-2-300 de km.
    E bine sa stai in Bucuresti, dar sa ai si unde sa te retragi de doua ori pe luna.
    Nu cred ca are cineva motiv sa se rascoale.

@dan

Ai dreptate, nu ce numar are masina, ci cum e condusa conteaza. Daca esti intr-o localitate care nu o cunosti, vei schimba directia de mers in ultimul moment si vei fi claxonat. Cine te claxoneaza nu are timp sa vada si numarul, el pur si simplu te atentioneaza sa-l vezi tu pe el.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Noi la Moldova mai halim si asa ceva...deh, greu cu foamea pe acolo -ras4-

Apoi , eventual, bem un lapte proaspat...chit ca juniorii mei au intrebat de ce nu e "spalat"... -nu-ma-uit-

Apoi bagam ceva poale'n brau moldovenesti -asa-asa- -asa-asa- -asa-asa-

Pe urma ne culcam. Uneori mai stam si numaram stelele!
    Si, desigur, ne intrebam, de ce am avut NESANSA de a ne naste la Moldova... -plans2- -plans2- -plans2- -nervos-

in locul placutului Bucuresti, de unde toti iese oameni invatati, cu carte, simpatici spre frumosi chiar!

Dimineata ne trezim si, o luam de la capat, batem femeile/copiii(preventiv!!!) si tot asa!

Copil al asfaltului ce esti! -ras4-

Ai fost in viata ta intr-un cires?

10. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    @ dromaderu

Numai in tei urcam sa culegem flori.
    Noi batem femeile si copii seara, nu stim dece, dar stiu ei... -ras2-

11. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ai ramas setat pe subiectul provincie ?

Ce spun eu si ce intelegi tu .. poate ai vrut sa raspunzi in alta parte

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai sunt unii care te claxoneaza preventiv.
    dupa ceva ani de condus in anglia (unde uitasem de claxon) am ajuns prin bucuresti cu o masina cu nr fara B pe placuta inaintea cifrelor... desi am condus pe traseul care l-am batut zi de zi cand lucram acolo si evident ca inca il mai stiu as zice f bine, nu m-au iertat frate niste decenei de claxoane.
    evident motive au fost - am acordat putina prioritate la niste pietoni, n-am trecut pe un galben cam mare samd...

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai si ziua nimic... asa de plictiseala macar? -xoxoxo-

14. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
  15. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
  16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    =)))))))
    Daca astia sunt modelele tale nu ma mir ca raspunzi la fiecare postare de pe "mica publicitate" chiar daca scrie in regulament ca n-ai voie.

In alta ordine de idei - daca nu stii cine e Florin Aurolacu nu esti bucurestean pe bune. Adica sa stii si sa ne spui cine e si unde sta si cu ce se ocupa, nu asaaaa "da frate stiu".

17. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6
  18. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0

Ai facut tu un sondaj si ai aflat ce viseaza fetele din provincie ?? Adica in toate orasele din tara ,in afara de Bucuresti barbatii miros a bautura si isi bat femeile . . . -ras2-

19. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu Dane, chiar nu stiu cine este... cand termin cu munca revin cu noi delicii...
    Eu scriu la mica publicitate... stii de ce? ca sunt printre putinii romani de aici care se oftica cand vade nesimtire pe fatza... unii care incearca sa arda romanii... iar daca voi cei din ardeal si imprejurimile bucurestiului v-ati simtit intr-un fel jigniti de mine.... imi cer scuze..pentru ca, recunosc, am mai generalizat... dar eu am ce am cu moldovenii...nu cu toti..doar cu barbatii....acolo s-a iventat prostia... de ce credeti ca toti poetii , scriitorii moldoveni auplecat in bucuresti? satui de prostie...

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @deceneu - cred ca vrei doar sa iasa putin scandal.
    Din pacate, ROMANi ONLiNE nu este locul tau de joaca.

Deocamdata ai 24 de ore de pauza de ROMANi ONLiNE pentru incalcarea regulamentului.
    Daca te intorci maine cu intentia de a face parte din comunitate, esti binevenit.
    Daca te intorci si ma injuri pentru aceasta decizie, iti urez toate cele bune de pe acum :)

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page