13.1 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bucuresti vs Provincie

Discussion in 'CONTROVERSE' started by deceneu, Jun 16, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    crash- -bravo- , ai uitat sa mentionezi iarna in bucuresti -da-da- -da-da- -da-da- http://stirileprotv.ro/stiri-despre/bucuresti%20zapada

sincer cred ca bucurestiul a suferit niste populari accelerate la anumite momente, care au creat asa niste curente de opinie... sa ma explic.

pe vremea comunismului, o data cu revolutia industriala, au fost adusi f multi din multe zone. apoi a fost crestea invatamantului superior, care iarasi a creat o migratie spre bucuresti. iar in final prin modelul comunist de centralizare s-a creat acel aer "de centru" pt tot si toate, de unde si ravna multora de a ajunge la bucuresti, dar si invidia si trufia aparuta la unii sau altii. evident ca erau motive de invidie - fiind capitala unele lucruri gen benzina, alimente, se mai gaseau. in plus sistemul de pile relatii functiona mai bine la buc - cum era sa ai o cunostinta "la centru"? si poate ca pe acelasi principiu erau si oameni intaratati ca se dea unii in altii, ca era mai usor de condus o multime dezorganizata nu!?

dupa revolutie lucrurile s-au miscat mai natural as zice. nu se mai batea nimeni dupa repartitie in buc ca nu se mai dadea, asa ca lumea care vroia se zbatea sa obtina un job sa ramana in bucuresti. evident ca pe fondul cresterii economice a crescut si populatia, dar nu prin bebelusi ci cuoameni veniti de prin toate colturile tarii as zice.

chestia cu masinile insa e speciala -sssst- ... a fost dintotdeauna o kestie asa ca aia sunt asa, ailalti asa si pe dincolo, etc. pana la urma e un talmes balmes as zice, pt ca o data cu aparitia vanzarilor in leasing sau a firmelor cu sediul central in bucuresti practic toate masinile erau inmatriculate in buc, desi poate nici nu-l vazusera vreodata! si viceversa cu firme din provincie, care poate faceau distributie in buc, dar soferii erau tot din buc.
    intr-adevar multi care veneau din afara se descurca(u) mai greu - sa nu uitam ca nu prea erau gps-uri, indicatoare, park& ride samd; iar cum localnicii erau intr-o graba nebuna de a ajunge (evident f greu justficabila as zice) se creau si inca mai sunt acele momente puternic emitatoare de decibeli si injuraturi; aici si lipsa unei centuri adevarate isi spune cuvantul samd...

iar asta imi aminteste de ceea ce imi povestea un englez de prietenii politisti scotieni... abia asteapta sa ii prinda! va suna cunoscut? -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Haideti pe noul subiect si lasati-l pe Deceneu in pace. Puteti fi siguri ca a inteles mesajul si nu mai e nevoie sa-l starnim cu mesaje "cu trimiteri". Este tanar, tocmai a invatat o noua lectie despre viata, iar noi nu ajutam deloc.

Fac un apel la toata lumea sa incercam a depasi momentul si sa "convietuim" in pace. Multumesc!

3. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    @sapanta - am avut parintii in vizita recent, si cand le-am luat biletele de avion au zis ca daca le cumpar cu plecare din Bucuresti ei nu mai vin :)))

"Tu nu sti ce-i in Bucurestiul ala" mi-au raspuns hahaha

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    La ce s au referit ,ce poate fi in Bucuresti sa ti fie frica sa te duci la aeroport ?

5. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Probabil ca la oameni de genul asta, gen deceneu... tare ingramadit la minte tre' sa fii sa te crezi mai presus de semenii sai, indiferent ca esti bucurestean/moldovean/oltean/banatean/etc.

6. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Atata timp cat esti un om cu coloana ,onest si nu deranjezi pe nimeni in jurul tau ,nu intereseaza pe nimeni de unde esti ,poti fii si tata moldovenilor nu o sa te priveasca nimeni ca pe un outsider ,indiferent de accentu pe care il ai

7. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @Claudiu - sunt oameni batrani.. aglomeratie, trafic.. dar e tare faza ca Bucurestenii, cum zicea Dan, intradevar sunt persecutati in diferite orase ale tarii :))

8. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @Dan

Tu esti din Ploiesti? Pai in perceptia bucurestenilor..in Ploiesti, Constanta , Pitesti se vorbeste la fel ca in Buc si oamenii sunt la fel..destepti, articulati si mai presus de orice vorbesc corect limba romana. Ieri, in timp ce unii ma atacau, fapt de care-l inteleg pentru ca am inteles demult sa fiu indulgent cu frustrarile unora din provincie, eu eram la ziua unui prieten de-al meu din Deva. De exemplu in acea zona exista anumite regionalisme..ca de exemplu verbul "a gata" = a termina ceva .... dar parca aceste regionalisme fac parte din sharmul ardelenilor. Pe mine personal, acel accent moldovenesc, ma scoate din sarite...ma zgarie pe creier...
    Problema generatiilor in bucuresti este corect tratata de... numai stiu cine.. cred ca un procent mare din bucuresteni sunt la prima generatie. Oamenii de sub 40 de ani sunt la prima generatia in Bucuresti. Daca intrebi oamenii de peste 40 de ani vei afla ca ..din zece sapte sunt veniti de prin provincie. In familia mea , mama s-a nascut in Buc si bunii ei la fel, dar tata este din dambovitza , de la tzara.
    Exista multe tipuri de bucuresteni.

1. exista moldovenii care in drum spre mare, vor sa faca un ocol cu masina prin bucuresti, li se strica masina tocmai in bucuresti si sunt nevoiti sa stea 2 zile pe acolo sa si-o repare...si dupa 2 zile gata , sunt si ei bucuresteni(norocul nostru ca-i tradeaza accentul)
    2.exista acei moldoveni adusi la constructia casei poporului de catre Ceasca, carne de tun, saracutii ..sunt multi ziditi pe acolo dar nu in scopul metaforic din Manastirea Argesului ci din pura prostie si betie
    3. exista moldoveni adoptati de bucuresti din mila... stateau saracii pe frigul ala la coada la gheretele cu ziare asteptand vamesii sa le puna viza de bucuresti...imbracati la costum si-n opinci
    4. bucuresteni 100%... dar nu sunt f. multi
    5. bucurestenii pe care-i iubesc, oameni veniti din toata tzara, care au avut decenta sa invete sa vorbeasca corect romaneste si care sunt oameni de toata insprava

BUCURESTENII NU AU NIMIC CU CEI DIN PROVINCIE! CI DOAR CU TZARANII DIN PROVINCIE!

Varul meu este din Alexandria si a fost vreo 5 ani in camine la Fac. de agronomie. Cand m-am dus prima data la el am vazut WC-urile super murdare. Indignat, l-am intrebat de ce naibi manjesc peretii cu rahat si faze de genul asta. Raspunsul lui a fost clar, SUNT TZARANI!! Unii nu au avut niciodata apa curenta la WC si pur si simplu nu stiau ca apa la wc se poate trage si nu trageau apa... -da-da-
    Tzaranii si prostii parca sunt facuti pe cale artificiala ... sunt multi ai draq si n-au nici o boala!

9. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @ruxandra_c

In general fetele din provincie viseaza sa se combine cu bucuresteni cu barbati care sa nu puta a bautura sau nu le bata..sa le trateze k-lumea:)

10. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @crash

explicatia cu aeroportul este simpla. Parintii tai sufera si ei de complexul provincialilor.
    Bai, sa va fie clar. Tzaranul tot tzaran ramane... indiferent cu ce-l imbraci... cand deskide gura ... pute a tzaran!!! A fi tzaran este o chestie de atitudine de educatie... dai tzaranului o functie mai mare asa, imbraca-l frumos... singurul lucru pe care-l realizezi este ca acum i-ai scos tzaranului alte aspecte negative...snobism...etc...

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: inchiriez 2 camere duble

Uite nene cum casc eu ochii aiurea si am ratat frumusete de topic.
    Da nu-i bai, vine Lunea dimineata si mai clatim ochii si gasim ...dejectiile -ras4-

Acu' realizez de ce subconstientul meu, mai permanent, cand iti citeam nick-ul/postarile,
    il asocia imediat cu o rima a sa, chestia aia folosita zilnic..de tot moldovenii macar de doua ori pt treburi serioase,

de bucuresteni doar odata (ei e mai constipati nitel!) -ras4-

Dpmdv ai dat cu bata'n balta la tot ce ai mai scris bun pana acum pe acest forum.

Ca si iris, nu e de mirare de ce te-a lasat (daca ai avut v'odata) prietena... -asa-asa-

S-o fi dus sa caute un moldovean! -ras4-
    Daca nu are deja unul! -da-da-

12. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    hahaha , dromadere... tu demonstrezi clar ca tot ce am spus despre moldoveni este adevarat!

13. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Deceneu spui ca in Bucuresti se vorbeste corect limba romana, ai putea sa imi spui de ce crezi tu ca oltenii nu vorbesc corect?

14. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @justagrl

eu nu am spus niciodata ca in restul tzarii nu se vorbeste romana corect. Eu pe acest forum ma distrez si-mi place sa atac persoane cu complexul "BUCURESTI". Eu cand jignesc(defapt cand spun adevaruri care dor) ma refer la barbati. Eu respect femeia pentru ca am fost nascut de o femeie si asta.... ma indatoreaza pe viatza sa respect toate femeile. Apreciindu-ti decenta cu care mi te-ai adresat pot sa-ti zic asta:

O persoana educata, indiferent de unde vine, din Romania, vorbeste corect limba romana. Este vorba de educatie pana la urma si nu de locul unde ne nastem. Am observat la multe persoane educate , persoane din provincie care stau in bucuresti, ca vorbesc exact ca noi romana cand sunt in buc dar in mediul de unde vin sau de exemplu cand vorbesc la telefon cu rudele lor vorbesc cu "regionalisme". Regionalismul se foloseste intr-o anumita regiune...si-l lasi acolo.... De exemplu, sunt o multime de femei bune(frumoase), moldovence care prezinta stirile la TV... de ce nu se adreseaza tzarii cu expresii si accent moldovenesc?
    Vorbind despre educatie, din pacate, in afara oraselor mari, unde traieste cea mai mare populatie a romaniei, accesul la educatie din motive rezonabile de multe ori nu a fost facil. Din aceasta cauza, se generalizeaza, si bucurestenii se refera la cei din afara oraselor mari folosing cuvantul "tzaran" care nici nu este atat de deranjant.
    In concluzie, draga mea, sa-ti raspund la intrebare.... Nu toti oltenii vorbesc o romana de balta, dar multi dintre ei

Respect,

15. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns Deceneu, ai dreptate in ceea ce priveste accesul la educatie in anumite zone din Romania, mare pacat pentru cei care au nesansa sa se nasca in acele zone, cu putina indrumare unii din ei ar putea ajunge destul de departe. Eu una in primul rand sunt om si in al-2-lea rand romanca iar abia apoi olteanca tocmai de aceea initial nu am intervenit in discutie. Nu ma priveste ce cred bucurestenii despre cei din provincie sau cum ne numesc, eu stiu ca noi ( eu si cu inca 2 colege, din provincie evident) i-am invins la concursurile nationale organizate in Bucuresti la care am participat. Sunt mandra ca i-am invins si nu pentru ca erau din Bucuresti dar erau in echipa adversa. Nu o sa ma cobor la nivelul lor sa ii numesc tarani sperand sa ii jignesc. Daca privim un pic istoria o sa ne dam seama ca toti ne tragem din tarani. Nu vreau sa intru in polemici asa ca inchei aici.
    O zi minunata tuturor!

16. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    ..viseaza la un loc de munca ,traiu la oras ..ca sa ajunga aici tre sa gaseasca un barbat care sa indeplineasca conditile necesare .Problema cu bautura este ultima problema la care se gandesc

17. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @decenu - Fiind din sb, tarani nu, oameni batrani da, care sunt obisnuiti cu linistea, curatenia, buna organizare, traficul fluent, distantele mici, rata foarte mica a criminalitatii, respectul, calmul si bunatatea oamenilor dintr-un oras asemenea sibiului. etc.

Eu tind sa cred ca tu nu ai fost prea 'umblat' la viata ta :)

'Ia mana dupa mine' ti se pare corect ?

La Timisoara se vorbeste corect..

Chiar vb cu o tipa din Buc la tel acum vreo sapt si se mira ca nu vorbesc cu 'accent'- nici o treaba nu avea nici ea cu harta romaniei :)

18. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    @crash

Bunicul meu s-a nascut in Tilisca langa Sibiu. Stiu foarte bine zona voastra. Este o zona destul de frumoasa. Voi, in acea zona, aveti grave probleme cu gramatica limbii romane. De exemplu nu folositi varianta corecta "sunt orele doua" ci "este doi"- asa se zice la voi... pe urma .... voi ziceti "la Cristina" si nu cum este corect "Cristinei"... sau in loc de lui Alexandru folositi "la Alexandru". Foarte frecvente sunt si dezacordurile in zona voastra.

Referitor la fata aceea care nu avea habar de harta... cred si eu.. ca voi stiti zona de sud a romaniei bine de tot... adormeati cu harta la piept sa visati si voi ca sunteti in Bucuresti.
    Multa bafta,

19. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    tot ce vreti dar este simpatic deceneu asta -da-da-
    daca vin in uk o sa vreau sa-l cunosc (deasemeni pe toti ceilalti)
    apropo, eu sunt din focsani -timid-

20. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6
    -da-da- -da-da- -da-da-

Daca n-a inteles omul de vorba buna...ce sa-i faci? -ras1- -ras1- -ras1- -ras1-

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page