18.9 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bucuresti vs Provincie

Discussion in 'CONTROVERSE' started by deceneu, Jun 16, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: inchiriez 2 camere duble

dane, sincer iti zic..nu am citit niciodata regulile..cred ca sunt cele ale bunului simtz:)) imi pare rau.. spiritul meu de bucurestean ingamfat nu-mi permite sa agreez idiotenia si intrebarile proaste. De exemplu este un "domn" care vinde cu nesimtire CSCS DVD piratat. In loc sa ajute romanii si sa-l dea gratis ...el vrea bani..ieftini mai sunt romanii astia.. eu personal ma gandeam sa-l "cumpar" si sa-l distribui gratis romanilor mei.
    Danutze, daca tot faci referire la reguli , eu nu cred ca acest forum incurajeaza software piracy.

alex

2. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6

Deceneu , fara nici o suparare, dar in primul rand trebui sa te uiti in ograda ta. Nu are nici o relevanta ca esti tu ingamfat,ca esti din bucuresti, sau ca te inseala iubita.
    Cel putin nu cand postezi off-topic.
    Regulile alea sunt de bun simt, da! Si tu le incalci de fiecare data cand ai ocazia.
    Mai mult decat atat, jignesti oameni pe care nu-i cunosti si fara un motiv concret, ceea ce spune si mai multe despre tine.

''Tu personal te gandeai sa...'' Probabil, ca tu personal te gandesti la multe.DAR pe cine crezi ca intereseaza ce gandesti tu atata timp cat
    folosesti cuvinte ca ''romanașii mei'' sau ''danutze'' . Cand iti citesc posturile , ma simt ca si cum as asista la o conversatie
    dintr-o benzinarie din rahova\ferentari.

Cat despre piraterie... nu stiu in ce masura esti tu sa vorbesti. Cand ai cumparat ultima data un film sau un cd cu muzica?

Nu stiu ce vrei tu sa demonstrezi, dar pana acum nu ai reusit decat sa-ti faci o scurta caracterizare. Stim ca esti din bucuresti,
    iti place sa jignesti, esti ingamfat si ca te inseala iubita. A, da....si ca iti place sa atragi antipatie. -nu-nu-

3. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0

@radu.andrei

Esti rudimentar. Stii de ce zic mereu ca sunt din Bucuresti? Ca stiu ca atrag antipatii by default... fara ca eu sa zic nimic ,ca asa sunt majoritatea celor din provincie. Eu personal, va rad in nas si va urez dezlegare rapida. Respect oamenii care au o contributie pozitiva de orice fel la acest forum. Tu esti un anonin care nu ai opinii ai doar frustrari. De unde ai auzit de Rahova si de Ferentari ??
    Bucurestenii nu se disting de restul tzarii doar datorita locului nasterii ci pentru ca oamenii, in Bucuresti, au avut acces la educatie. In tzara, cei care nu au avut norocul sa se nasca in cele 5-6 orase mari, sunt needucati, frustrati si tzarani.
    Din pacate, Bucurestiul, este un meting pot acum si suntem 2.5 milioane..fatza de 1.8 acum 3-4 ani... diferentza o reprezinta tzarani de prin moldova mai ales.

Multa bafta si dezlegare rapiada!

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

In hot fura in ou si al mananca , a doua zi fura 20 de oua , mananca jumatate , jumatate le vinde in sat , a treia zi fura 100 de oua , se duce in oras sa le vanda , ca nu mai are la cine sa vanda in satul lui , dupa ce fura 1000 de oua pleaca in capitala ca acolo are la cine sa vanda , Bucurestiul ( ca si orice capitala ) este o concentrare de hoti si smenari care desconsidera pe toata lumea ca doar ei sant miezul ......

deceneu , ti-ai pus in cap toata Anglia acum vad ca ai de gand sa-ti pui in cap si toata Romania :) mai relaxeazate si tu , e cald afara ....

5. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0

@theman73

evident, sunt foarte multi hoti, smenari, oameni educati, oameni needucati, moldoveni. Este un oras cu multi locuitori, este normal.

Good point,

P.S.

atentie moldoveni:

Am cunoscut la facultate multe tipe din moldova(romaneasca) care foarte rapid s-au integrat cu noi...ieseam impreuna..etc... Ei, moldovenii,
    stateau in grupurile lor, fiindu-le rusine sa deskida gura pentru ca vorbeau cu accent. Ce prostie , nu???? Atitudinea femeii moldovence emancipate este asa : "in viaza mea nu m--as mai combina cu un moldovean, sunt betivi, needucati si bat femei"

ATENTIE: sunt si moldoveni k-lumea(1% dar sunt)

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deceneu aici de fata a spus ca el considera necesar sa spuna ca este din Bucuresti pentru ca asta atrage in mod automat antipatii.
    Am observat si eu tendinte in anumite zone ale tarii. Tendinte de "rasiale" sau nu stiu cum sa le zic. By default, bucurestenii sunt priviti ca niste aroganti, cocalari, "jmecheri" etc.
    Am trait in Bucuresti 10 ani daca nu ma insel si nu am fost privit deloc ca un "outsider" si nici judecat pentru faptul ca sunt din Ploiesti. E drept, e aproape, nu am accent, dar din partea majoritatii nu am observat probleme catre cei cu accent de Moldova sau Transilvania. Pe seama oltenilor se mai amuza lumea, dar pur nevinovat, pentru ca gramatica acolo e putin diferita.

In schimb, cei care traiau in Bucuresti si erau proveniti din alte regiuni aveau (si probabil au inca) un fel de mania persecutiei. Sunt foarte sensibili.
    Ca sa nu mai spun ca cei din Buzau se ataca extraordinar daca le spui ca sunt moldoveni. De cand e asa de rau sa fi moldovean sau orice altceva?

7. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6

Se pare ca nu ai inteles mare lucru din ce am spus eu, fapt ce nu ma mira.
    Dupa cum am spus, nu are nici o relevanta de unde esti. Antipatiile le-ai obtinut prin atitudine ,nu prin locul in care te-ai nascut. Faptul ca te consideri superior DOAR pentru ca te-ai nascut in bucuresti , m-a facut sa rad. Sincer! Dar , daca asta e singurul tau ’atu’, e de inteles .
    Cunosc oameni din provincie (moldoveni, olteni, ardeleni) care sunt educati , au bun simt si (stiu ca tie ti se pare greu de crezut) stiu sa scrie corect.
    Respecti oamenii de pe forum? Dar daca acei oameni nu au avut ‘’norocul’’ sa se fi nascut in acele 5-6 orase? Ii mai respecti? Stii macar ce este ala ‘’respect’’ ?
    Si stii ce sunt rudimentare? Principiile dupa care te ghidezi.

Succes in continuare in ceea ce ti-ai propus sa faci!

8. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6

O idee buna ar fi sa se mute acolo toata discutia off-topic.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E ca si cum am dezbate Londra vs. restul UK. Bucuresti sucks, Constanta rules!!! -ras2- -ras2- -ras2-

10. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Hai mai ca e haios subiectul.

Din experienta mea:

- mi-a zis o tipa din Iasi ca nu si-a gasit un job ca lumea in Bucuresti decat dupa ce a vorbit cu accent regatean -trist-
    - cand conduceam masina mea cu numar de Bucuresti prin Constanta, Prahova si Brasov ceilalti soferi - de prin partile locului - erau groaznic de nepoliticosi, claxoane, chestii - pe de o parte ii inteleg, ca in vacante sunt asediati de mii de bucuresteni, in masini sau pe jos
    - pe de alta parte, mi-a imprumutat un prieten masina odata ca a mea se stricase si conduceam eu prin Bucuresti cum conduc de obicei si am observat ca imi iau multe claxoane si chiar injuraturi! Ma tot intrebam de ce, din moment ce eu conduceam cum conduc in fiecare zi, pana mi-a picat fisa: masina avea numar de Brasov! -ras4-
    - eu sunt din Bucuresti dar am prieteni din alte orase, n-am observat sa ma considere in vreun fel ca sunt din Bucuresti dar na, sunt prieteni. -nu-ma-uit-
    - de cate ori ma duceam in Ardeal ma apucau toate furiile pentru ca mi se parea ca oamenii, desi foarte amabili si super politicosi, se miscau cu incetinitorul (la restaurant, la CEC, la posta, unde mai aveam eu treaba). Nu exteriorizam furia asta si pe undeva chiar ma gandeam uite dom'le in ce hal de stres sunt din moment ce ma enervez pe niste oameni care nu fac decat sa fie draguti.
    - odata cand eram la Cluj intr-un bar am zis "dati-mi-o pe aia" aratand spre o scrumiera si barmanul a facut misto de accentul meu regatean. Am facut un pic misto unii de altii si am dat-o pe accent ardelenesc (ai mei au venit in Bucuresti din Ardeal)
    - la scoala, pentru ca atunci cand veneam din vacante din Ardeal vorbeam cateodata cu accent ardelenesc, faceau colegii misto de mine -ras4-
    - imi place la nebunie Bucurestiul, chiar si carierele muncitoresti, dar nu ma deranjeaza sa-i aud pe altii ca il critica - pana la urma in mod obiectiv nu e cel mai frumos sau linistit oras din lume.
    - si in final, ce e aia bucurestean? Unul care are buletin de Bucuresti ca pe vremuri? -ras2- Unul care traieste in Bucuresti de 10 ani e bucurestean? Dar unul care traieste de 30 de ani? Dar unul care s-a nascut acolo din parinti veniti din alte parti?
    Ufff mi s-a facut dor de Bucuresti tot vorbind aici.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ca albii o au mai mica e o realitate dar daca spui ca negrii sant mai lenesi si mai prosti se numeste rasism (constatat stiintific , parca ceva prof. universitar si-a pierdut functia pentru aceasta statistica)

Sa critici pe cineva doar pentru ca este dintr-o anumita zona a tarii ...... eu stiam ca rasistii sant doar din patura de jos a societatii

12. andromeda12

andromeda12 New Member

Trophy Points:
    0

deceneu -,,tzarani de prin moldova mai ales'' ,mai tzarane de ferentari, aici m-ai atins la coarda sensibila, fiindca sunt nascut intr-un sat prapadit din suceava. la 18 ani aveam 10 clase si lucram necalificat pe santier.imi aduci aminte de ghertoii infumurati din armata, cu aere de capitala si rasisti fata de moldoveni! ce amintiri, cate nasuri de bucuresteni am spart!! vorba lui radu andrei, unii nu se linistesc pana nu le curge putin checkup pe la nariz!!!

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In caz ca se intreaba cineva de ce n-are logica discutia - Am mutat aici si ceva posturi de pe un alt topic

14. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    hehe

@Dan - nu stiu nici eu de ce, dar ai dreptate - chiar are lumea ceva cu Bucurestenii - si aceste tendinte le gasesti in f. multe orase din tara... hmm.. ce va fi oare -wow-

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cunosc persoane care n-o sa recunoasca in veci cas au ceva cu cineva pe motive de locatie, culoarea pielii, religie.... dar cand ne-am cunoscut m-au intrebat: esti din Bucuresti? Cand am spus ca nu, ei au zis: ah, atunci esti ok.

16. radu.andrei

radu.andrei Member

Trophy Points:
    6
    Sa fim seriosi. Stii cine se ia de bucuresteni? Categoria de oameni din care face parte si Deceneu. Asta au si cu asta defileaza.
    Da , exista o specie\categorie de oameni mai periculoasa decat rasistii in sine. Cand te consideri superior unui compatriot DOAR pentru ca s-a nascut in alta zona a tarii decat tine, nu demonstrezi altceva decat ca esti un om inapoiat , ai un iq mic si nu ai ce cauta in societate. Trebuie sa te intorci in staul!

17. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    @ Deceneu, daca inainte plana doar o banuiala, acum, cel putin mie, imi este clar de ce te-a inselat iubita. Unii oameni chiar isi merita soarta, sincer, fie ei si bucuresteni ...

Btw, naiv, m-am asteptat ca educatia aceea desavarsita a bucurestenilor, de care incerci sa ne convingi, sa presupuna si o stiinta impecabila in ale ortografiei limbii romane. Citindu-te, ma gandesc ca uneori erai plecat la Sascut, la vreo ruda, in zilele orelor de limba romana, de aici unele lacune

18. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Deh daca tot ai zis-o acum .......ce rost mai are sa te citez, stimate Bucurestean gaseste-ti echilibrul si varsa-ti frustrarile in locuri special amenajate pentru asa ceva , uneori esti de toata rusinea...... Sa fie varsta de vina ? Sau faptul ca omu-i frumos de pica ?

Ganduri bune

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Problema bucuresteni versus provinciali este falsa, deoarece putini se pot lauda ca-s bucuresteni get-beget de cel putin 4-5 generatii. Marea majoritate sint "emigrati" de prin toate zonele tarii si dupa o generatie, doua se bat cu coromida'n chept că cât de bucureșteni îs ei -nas- Ete fleoșc !
    Dar, mno, e misto sa mai ai un subiect de harță, in afara de politica si religie. -limba-

20. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    hahaha

e embedded in mentalitatea lor ca Bucurestenii sunt in toate felurile... Nu sti ca asfaltul in Bucuresti arde mai puternic decat in alte orase ale tarii ? :))) Vara e mai bine in orice alt oras, numai in Bucuresti nu vrei sa fi haha - e comparativa cu taranii nostri care ajung aici si zic tot felul de chestii despre persoanele de culoare - ca aia le sar in ochi cum sunt diferiti fata de ei insusi...

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page