10.2 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BRG Work-pareri

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by andreivaly, Feb 28, 2011.

1. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,
    Sunt nou pe la voi,inca sunt in Ro si strang info despre cum sa pot ajunge sa lucrez in Uk.Am primit oferte de pe la diferite firme,care miroseau a neseriozitate de la o posta,sau nu mi se pareau ok.De curands am primit o ofreta de la BRg Work,Ce parere aveti de firma,dar de oferta.Scuze ,mai intai sa zic ce caut:eek: oferta de munca in Uk,cat de cat realista si convenabila.Oferta suna cam asa:

*4 saptamani de cursuri si 40 de saptamani de parte practica platita (se poate alege si perioada mai scurta)
    *blue card dupa 12 luni
    *plata orara 5.93 GBP daca ati implinit 22 de ani, respectiv 4.92 GBP in caz contrar
    *maxim 35 de ani
    *contracte in HORECA

Job Description include: Job Title, objective, raspunderi, work relationships, key result area, key tasks, core skills, contract duration
    Locatia: Brighton, UK, East Sussex, la 2 ore de sudul Londrei, o zona ideala pentru vacanta
    Data inceperii: in fiecare zi de luni, la 6 saptamani de la data interviului

Beneficii Program (financiare si nefinanciare)
    *cursurile de limba Engleza de 15 ore/saptamana
    *cazare pe perioada sederii la partea practica contra cost sau nu
    *oferta de cazare pe perioada cursurilor contra cost
    *plata cel putin minimul pe economie
    *plasament pentru 16 saptamani, 24 de saptamani sau 40 de saptamani
    *asistenta in vederea obtinerii yellow card
    *asistenta in vederea obtinerii NIN
    *asistenta in vederea pregatirii CV-ului pentru angajare part time pe perioada cursurilor
    *access la internet gratis pe perioada durata cursurilor
    *plasarea impreuna a grupurilor de maxim 2
    *puteti prelungi sederea si dupa 12 luni aveti drept de munca fara restrictii

Certificare: Work Experience Certificate sau Certificat BTEC
    Despre plasament: General Assistant la hotel
    Taxa participare: 1200GBP (se achita inainte de plecarea din tara)
    Despre BRGwork: http://www.facebook.com/BRGwork.ro, BRGwork are experienta in Romania din 2005
    Pentru inscriere: Revizuiti conditiile de pe site de la Work Experience UK si solicitati detalii prin email trimis pe info@brgwork.ro

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc de link-uri,Voi mai cauta pe forum sa vad alte variante de venire,sper eu direct,fara intermediari...

4. mxcostin2

mxcostin2 New Member

Trophy Points:
    0
    andrei,sunt ok,eu am venit cu ei in brighton,totul a decurs normal,a fost un pic mai greu cu gasi loc in croydon pentru card.si eu am platit 1200lire taxa si m-au surprins cei de la brgwork ca am platit mai putin cazare decat trebuia sa platesc.am facut 4 saptamani de curs in brighton si apoi mi-au dat plasament la un hotel,eu unul sunt multumit si chiar am colaborat foarte bine cu Sanda de la brg work.este o tipa super de treaba,a avut multa rabdare cu mine.banii nu i-am platit pentru acte,am platit cursurile si plasamentul.la mai bine!

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut, Costin

Nu te deranjeaza sa fii contactat si de alti viitori studenti, nu?

Ceva date de contact de la tine si alti colegi plecati prin BRG...

6. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Salut!
    Acum un car de ani am venit in Anglia tot prin BRG. Poti face de unul singur ce iti ofera ei: cauta online un sandwich course la un colegiu acreditat. Sfaturi privind procedurile de aplicatie pentru acte sunt berechet. Nu are sens sa dai comision la firma...

7. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,

Dupa indelungi dezbateri,m-am decis sa incerc pe cont propriu,voi reveni cu detaliiu imediat ce ajung in uk adica pe la sf de mai.Multumesc de sfaturi la toata lumea

8. paul_cc

paul_cc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Si eu sunt in cautarea unei modalitati de a gasi de munca in Anglia si am fost ofertat de acesta frima.
    Mai sunt persoane care au plecat sau au reclamati privind aceasta firma si pot sa-si expirme parerea?

linkurile de mai sus nu mai duc catre topicurile din descriere.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt prinsa in altceva acum, dar NU PLECA CU EI!
    O sa-ti dau si info.

10. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Salut,
    Ma voi limita la a expune faptele: in 2007 am revenit in Anglia prin BRG. La sediul firmei BRG mi s-a spus ca voi fi inscrisa la un colegiu, voi face 4-6 saptamani de scoala, apoi voi fi trimisa intr-un "work placement" (unde voi fi platita cu minimul pe economie, din salariu va trebui sa-mi platesc cazarea si mancarea) pentru vreo 8 luni, dupa care revin la scoala. Mi s-au dat exemple de tipurile de job pe care le-as putea primi (in general, in restaurante sau hoteluri, de la cleaning la receptioner), fara a mi se garanta un anumit tip de slujba. De asemenea mi s-a spus ca voi primi asistenta in vederea obtinerii actelor (IN, Yellow Card la inceperea cursului, Blue Card la terminarea cursului). Colegiul la care am fost este Twin College London. Cei de la colegiu ne-au dat informatii despre procedeul de aplicare pentru IN si Yellow Card, pe care le-am obtinut fara probleme. Plasamentul s-a nimerit sa fie la un hotel-restaurant din Malvern. Am inceput acolo ca general assistant (asta inseamna ca faceam de toate, de la camerista la kitchen porter) si am plecat ca line cook. La sfarsitul cursului, am predat un portofoliu insa nu am primit nici un certificat (doar o scrisoare care atesta faptul ca am terminat cursul cu succes) si nici vorba de consultanta pentru obtinerea Blue Cardului. Am depus actele singura si am avut dificultati pentru ca acel curs a durat putin sub un an de zile (limita pentru obtinerea Blue Card-ului). A trebuit sa apelez la un avocat, sa ma inscriu la inca un curs, sa trec printr-o intreaga tevatura costisitoare pana am obtinut "cartonasul" albastru.

Sfatul meu e sa cauti singur un colegiu care ofera cursuri tip "sandwich", sa te inscrii direct la sursa, sa eviti plata comisionului. Firma de intermediere nu face nimic mai mult decat ai putea face tu singur daca iti pui mintea la contributie.

Bafta!

11. ramona.crisan

ramona.crisan New Member

Trophy Points:
    0
    Diferenta intre un fost client cu bun simt:

Si un fost client fara bun simt

Adica...un client care isi exprima o parere personala (departe de ceea ce mi-as fi dorit, dar o respect pentru ca este experienta sa personala) si un client care cauta intotdeauna alti vinovati pentru problemele care si le-a cauzat decat propria personalitate si foloseste niste termeni care sunt cu mult sub valoarea personala care doreste sa o arate in public.

Vestea buna este ca amandoua au primit ceea ce li s-a spus, iar daca a lasat de dorit calitatea colaborarii cu TWIN sau calitatea job-ului primit, fiecare are dreptul la o parere personala, dar sa nu uitam ca la firma din Romania s-au platit 150- 160 GBP fata de 1000GBP cat s-a platit la firma din Uk (sau mai mult, nici nu mai stiu)

Si imi pot permite sa fac 2 afirmatie aici:
    1- daca cineva gaseste CUM sa obtina yellow card sau work permit si job, asistenta cu tot ce e necesar cand ajungi in UK, FARA sa apeleze la o firma, TOATA STIMA MEA! Bravo si ma bucur pentru tine.

BRGwork nu ofera servicii la cei care NU au nevoie de ele. Nici o firma de recrutare din Romania nu le ofera la cine nu are nevoie.

2- daca cineva crede ca ajunge in UK si e un covor rosu de la aeroport si tot ce are de facut este sa scoale de dimineata si sa mearga la lucru si sa faca vreo 2000GBP pe luna daca e posibil si sa nu se 'umileasca' cu a fi ajutor in bucatarie sau ospatar sau barman sau camerista, va rog insistent NU SUNATI SI NU CONTACTATI BRGWORK.

La noi regula e simpla si nu pretindem ca oferim altceva (mai scapa printre cate un client cu sperante mari care apoi tot pe noi se supara desi ii repetam asta la inscriere):
    ** dispui de bani pentru cursurile NVQ si taxele aferente asa cum sunt publicate pe site-ul firmei
    ** ai NEVOIE DE NOI cu: actele pentru yellow card (proceduri, programari, cont in banca, plasament, colegiu la preturi accesibile, informatii cu NINO)
    ** faci munca de la KFC sau kitchen cu 6.19GBP/hr sau cat e minimum pe economie si esti platit la ora
    ** iti gasesti singur cazare (mai rar se mai ofera si cate o oferta de cazare)

Daca primesti aceste servicii te rog nu te plange de: e camera prea mica la cazare (ai gasit-o singur), lucrez prea mult ( gaseste-ti altceva), sunt prea bun ca sa fiu spalator de vase (anglia e mare, schimba job-ul), sunt in zona izolata (muta-te), nu am cu ce sa ma duc la lucru (cumpara-ti masina, ti-am zis ca e zona izolata), nu fac destui bani (i-ati inca un job sau schimba job-ul), am fost dat afara ( e problema ta acum ai avut job-ul) si altele din aceeasi categorie.

Atat timp cat esti platit pentru orele prestate, nu ti se vorbeste urat la plasament, adica ti se respecta drepturile, colegiul exista si nu da faliment si face ce tine de ei pentru functionarea cursului, colegiu e acreditat, job-ul a fost real, actele sunt in regula, platesti taxele... restul nu ne intereaza. Cand o sa ne specializam pe headhunting sau intr-adevar mediere de contracte de munca, o sa ne schimbam politica. Pana atunci, asta este.

SIMPLU SI FARA COMPLICATII, pe internet TOATE informatiile sunt gratuite deci daca nimeni nu are nevoie de noi, nu trebuie sa vina la o agentie de recrutare.

Pun aici informatia pentru ca EXACT asta ti s-a spus si la interviu Liliana cand ai insistat cu job-ul de receptioniera.

Si oameni buni, va rog faceti odata diferenta intre AGENTIE DIN UK de recrutare (mediaza contract de munca, nu si PERMISUL - foarte rare exceptii) si agentia din ROMANIA pe care defapt pt asta o platiti: sa gaseasca o posibilitate sa lucrati legal in UK.

PS1: asistenta pentru blue card a fost si a ramas serviciu OPTIONAL (adica este contra cost si nu se include in tariful initial de consiliere)
    PS2: in 2007 am meritat 150GBP DOAR ca sa va dam optiunile prin care sa puteti lucra in UK full time pentru ca atunci nimeni nu stia nimic (iti aduci aminte Liliana ca nu m-ai crezut si mi-ai cerut extrasul de lege cu exceptia?)

Cheers!!!

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ramona Campean, nu Crisan, inca mai astept sa ma dai in judecata pentru calomnie.Abia astept.
    Chiar faceam ordine prin hartoage si-am dat si de dosarul tau.
    Potrivit legislatiei UE si e-mailurile sunt proba in Instanta. Gasim si de-alea destule...
    Eu mai am ceva treburi prin UK, da-i fac imputernicire mamei sa ma reprezinte. Si-asa voia sa va cunoasca, e si pensionara...ar avea timp.

Contacteaza-ma pe privat si-ti dau adresa.

La urma urmei si publicitatea proasta e tot publicitate.

Hai sa cresti mare, pe meritate! -ras4-

PS E mare diferenta intre firme de recrutare si intermediari. Daca nu ma crezi, citeste legislatia din ambele tari.

Citesc si ma minunez, ca am chef de-a va face voua reclama, cum am sa-mi bat cuie-n talpa:
    Dar -De care lege vorbim? - De cea cu 1 an in Uk, rezultat Blue Card - multe nu stiam cand am venit la tine, m-am desteptat fortat dupa ce am fost escrocata de tine si de TWIN
    Sau de cea pe care tu, Ramona, ai luat-o (sa ma exprim eufemistic) de pe romani-online si de care ai profitat ca sa mai mulgi niste bani de la pagubiti, pardon, clienti) - aia cu 8 luni de munca angajata +4 de lucrat fara sa fii student.
    O, aia era exceptia? Fenomenal! doar ca exceptia asta a aparut dupa ce trecusem eu de calvarul TWIN, imi facusem deja un rost si dupa ce-mi linsesem deja ranile.
    Din pacate chiar nu mai e link-ul respectiv, dar, daca e nevoie facem rost si de el.

Eu sunt cu lipsa de bun simt, admit asta, dar voi cum sunteti? In special, tu, Ramona. Poate poti dormi noaptea, dar Dumnezeu nu bate cu ciomagul! si inca mai avem de trait si de vazut!

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    M-ai provocat, Ramona si am cerut acces la discutia din 2007. Multumesc, Dan.

Sa revenim la fapte:

1. Eu sunt 'lipsita de bun simt'. Ia sa vedem daca eu sunt singura care-a avut parte de neplaceri si neprofesionalism:

1. Danielle22

a)Ce stiti despre firma BRGwork(sau Belrao Group)din Cluj Napoca?Mi-au dat site-ul lor,gasit prin ejobs.ro si am completat un formular pentru a ma inscrie in programul lor de recrutare.Iata ce mesaj am primit din partea acestei agentii:" Taxele de program se achita integral inainte de plecare in 2 rate: 1. 190 plus 250 lire in maximum 72 de ore dupa semnarea contractului, 2. 450 de lire cel tarziu cu o saptamana inainte de plecare. Trebuie sa va ganditi la acest program ca la o posibilitate de recalificare, taxele acopera costul cursurilor si al testelor pentru obtinerea diplomei de calificare in domeniul industriei turismului.
    Cu respect,
    Echipa BRGWork".
    Pai daca facem un calcul si adunam toate aceste sume astronomice,ajungem pe la 4000 de lire toata tarasenia!!!(bani de emigrat definitiv in Australia sau Canada,intre noi fie vorba).Si totul inainte de a pleca in UK.Ma gandesc ca daca as avea o asemenea suma fie nu as mai pleca in Anglia,fie as incerca sa plec pe cont propriu,fara ajutorul lor!Le-am cerut numele colegiilor sau scolilor care organizeaza acele cursuri in domeniul resurselor umane si nu mi-au mai raspuns la mesaj.Voiam si eu sa consult lista de tarife pe care le percepe o scoala britanica pentru niste cursuri de doua-trei saptamani,dar fireste ca asemenea informatii le strica lor planul,probabil.Voi ce parere aveti despre toate astea?

b)Ati facut o confuzie inca de la inceput???Pai ce fel de agentie e asta?Intai imi scrieti o suma enorma si pe urma,dupa ce ma plang ca taxa e mult prea mare,imi scrieti din nou si imi spuneti ca ati facut o confuzie si imi prezentati alta suma!!Pai de ce va enervati fiindca am devenit rapid sceptica?Intr-adevar aplicasem pentru un job de receptionera dar stiti de ce?Din cauza taxelor pe care le aveati in grafic.Era cea mai ieftina varianta(cu toate ca pentru mine tot astronomic era costul).Pentru jobul de asistent de profesor,taxa era uriasa.Deja aveti un respect teribil pentru clientii vostri.Uitati-va la tonul ironic pe care il folositi,vizibil deranjati de comentariile mele.Incercati sa va calmati fiindca nu voi pierdeti banii ci eu!!!Daca sunteti seriosi ,nu mai faceti confuzii cand trimiteti raspunsuri la cei care va contacteaza.Fiti mai siguri pe ceea ce spuneti din prima.Altminteri pot sa cred ca nu faceti decat sa incercati terenul si sa vedeti cam cat poate un fraier sa va dea si daca vedeti ca nu iese pasenta,mai coborati din taxa brusc!Imi pare rau dar asta e impresia pe care mi-o lasati si ar trebui sa fiti cu atat mai intelegatori cu cat vedeti ca sunt atatea agentii asa-zise care isi bat joc de oameni.De asta e si reactia mea atat de sceptica!

c) voi ati raspuns mesajului meu,nu invers!Eu nu am ce discuta cu o agentie atat de nepoliticoasa si atat de "ironica"!Sa asteptati mult si bine sa va trec pragul vreodata!Ba mai mult,sa va va mai dau si sumele alea enorme pe care le pretindeti de pomana.Nu sunteti cei mai ieftini de pe piata si ce e mai grav e ca v-am verificat:NU apareti in lista agentiilor acreditate de Inspectia Muncii pentru orasul Cluj.Cum de nu sunteti in acea lista?Nu sunt rau intentionata,dimpotriva!Vreau sa feresc pe ceilalti compatrioti care vor sa gaseasca ceva de lucru cinstit de niste persoane fara scrupule.Dovada ca sunteti vizibil deranjati e si tonul dispretuitor cu care va adresati.Ciudat e ca pana la postarea mea nici nu scriati in acest forum.Concluzia mea?Prefer sa aplic direct pe site-urile de joburi din Marea Britanie sau sa apelez la o agentie care nu vorbeste arogant cand pun problema putin incomod pentru ea si, mai ales,care nu cere comision de la clienti!Da,dragilor,exista asa ceva in tara asta!Faceti cercetari.Vreau sa inchei dialogul cu voi.Pentru mine ati fost la fel de neplacuti cum am fost si eu pentru voi!Va rog sa postati la adresa altora de aici.Cu mine ati incheiat targul.Succes daca meritati!

d) Multumesc de recomandari insa nu cred ca mai vreau sa aud de orasul Cluj de acum inainte.Am vazut cam cum se trateaza clientii de catre agentiile de acolo si m-am lamurit.La firma cu care discut in contradictoriu pe acest forum nu o sa mai apelez niciodata fiindca cere niste sume imposibil de suportat de catre cineva cu salar mic in Romania si nu numai din cauza asta,ci si din cauza tonului rastit cu care mi s-a vorbit si la telefon si aici,pe acest forum.Prefer sa ma ajut singura decat sa ajung sa fiu umilita de asemenea persoane.
    Admit ideea ca poate au fost confuzi cand mi-au trimis cele doua mailuri diferite cu taxe(al doilea presupunea taxe vizibil mai mici decat primul mail unde mi se cereau 3000 de lire,asta ca sa stiti si voi) dar categoric nu voi ajunge la biroul lor asa cum spera ca ma voi umili in final.Asa mi-au spus si la telefon,atentie!!ca voi sfarsi tot la ei cand tara e plina de agentii de recrutare si multe dintre ele sunt acreditate de Inspectia Muncii.Aceasta agentie nu este in lista agentiilor acreditate.Imi pare rau dar eu n-am vazut-o.Cautati-o si voi,poate voi o gasiti.Si cu asta punct.

2. RaduAlexandru

a) brg work, atat de profesionisti sunteti, ca ati vrut sa ma trimiteti in Cipru anul trecut , in loc de UK O:O . Daniela, cea mai buna agentie din Romania este CrisopherMartin's din Brasov. Am plecat in 2004 cu ei si n-am platit absolut nimic - www.cmart.ro -ntwhy-
    b) pai hai sa ne intalnim sa vedem daca zic adevaru ca vad ca de gura esti buna :-dd
    c). mi-ati 'aplicat' in decembrie 2006. Hai sa vedem ce 'gasesti'. O:O
    d) Ce itm? ce recrutare nationala? ce tot aburesti peacolo? ce aupair? vam dat dosuru pt commischef si miati zis ca mau refuzat ca nam vechime destula. in decembrie aveam 6 ani femeie. tiai facut si tu adresa la yahoo si tiai deschis 'firma de recrutare' :). hai numa hai
    O:O

3. Si cea mai nesuferita sunt eu, Rebecca_UK, nume real Liliana Stoica, actualmente traducator-interpret calificat prin Metropolitan Police Certificate si inregistrat cu NRPSI.

http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... 4?start=90

Va rog mult, inainte de a apela la...oameni de gen, faceti un calcul, banii aia va ajung sa va descurcati singuri, citind informatiile de pe acest forum.

14. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer nu am citit tot ce scrie in topic dar am citit ce a scris rebeca sinu am decat sa iti spun felicitari in adevaratul sens al cuvantului ma bucur ca sunt roman cand vad ca cineva se zbate pt dreptate.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Despre legislatie si exceptie:
    pisi80 -colega mea de camera scrie:

acum lucrez cu o alta agentie din romania sa imi gaseasca un loc de munca si de 2 luni tot astept, nu am mai apelat la twin pt ca ei cer 1800 lire pt inca 4 luni de munca in care una e de studiu in londra, eu cred ca nu se merita.prin asta vreau sa spun ca prin brg contractul l-am primit in mai putin de 4 zile si stiu sigur ca se poate avea incredere in ramona. -aha- ha-

christianc

"Am terminat contractul in 29 Decembrie si deoarece mai am inca dreptul la full time employment pana in Iunie 2008 (cand sper sa pot aplica si primi permisul de munca permanent), mi-am gasit pe cont propriu de lucru la un hotel in Winchester si imi merge in continuare bine.
    Vreau sa mentionez ca intre joburi am lucrat temporar (zilier) prin 2 agentii de plasare a fortei de munca (in acelasi timp)in Salisbury ca si spalator de vase pentru armata, sofer pentru un service auto, gunoier, la ambalat corespondenta, la o fabrica de jucarii, etc..."

Eu am raspuns:

Scuze, s-ar putea sa gresesc, dar sunt cateva chestii care nu se leaga. Ce optiune de program ai urmat? Cum ai terminat contractul (care?) in decembrie si ai drept full time pana-n iunie...pe baza a ce? ca sunt mai mult de 4 luni.

Eu ma bucur pentru tine ca-ti merge bine, stiu ca sunt oameni care au trecut cu bine de program si carora le-a folosit, din grupa mea, din pacate numai 8 au ramas (6 romani si 2 bulgari) din 40.
    In concluzie, ma bucur ca ne dai vesti bune, dar explica, te rog, ce te-am rugat...E important...poate vad si fostii colegi ai mei si nu-si mai fac griji, fie ca tre' sa dea 1800 lire pt. o continuare legala a muncii, fie ca nu au voie sa munceasca legal macar 4 luni, daca nu chiar 6...Cam asa reiese...
    A...si mai e ceva...bacsis de 300 (trei sute) lire intr-o zi/noapte -badteeths- adteeths- , doar pt. tine?hm...poate esti vreun actor celebru sau cine stie cu cine stam de vorba... -oops- ops-.

Deci, TWIN si implicit, Ramona, cerea bani pentru a continua programul dupa 8 luni, cand oricum studentii aveau drept de Blue Card.
    Corect Ramona? Despre exceptia asta vorbeai? Le-ai spus-o si lor sau i-ai lasat sa te proslaveasca precum Emilia si Geza si le luai in continuare bani desi aflasei de exceptie, nu mai conteaza daca de aici sau din alte parti.

PS Lipseste mesajul in care Ramona multumeste cuiva pentru clarificarea legislativa si 'fuge' sa le spuna repede si clientilor sai.
    Cred ca erau dupa topice si s-au unit intr-unul singur.

Inca o data, aici gasim discutii relevante:

http://www.romani-online.co.uk/forum/ex ... rgwork-844

16. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    eu o sa va rog sa pastrati discutia in niste limite normale.
    Acuzatiile despre incalcarea legilor se fac cu un minim de dovezi, nu "pentru ca ne simtitm pacaliti".

Oamenii nemultumiti au dreptul sa isi spuna parerea, firmele au dreptul sa dea explicatii si sa isi apere imagina, dar toate astea ar trebui facute intr-o limita a decentei, fara "tu esti prost" si "ba tu esti si mai prost".

@rebecca - poti pune fara grija linkurile, dar nu e nevoie sa aduni absolut toate dovezile de pe forum si sa le "dublezi" aici. (valabil si pentr uceilalti).

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  18. Eugreen

Eugreen New Member

Trophy Points:
    0
    Fraților, există vreo agenție de recrutare serioasă cu care ați plecat și sunteți mulțumiți din punct de vedere cost/profesionalism ?
    În afară de cea pe care a menționat-o RaduAlexandru, al cărei site este 'under construction' și plus de asta 2004 e un an îndepărtat și se pot schimba între timp multe. Stimă

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Romanii n-o sa fie niciodata multumiti de agentii.
    Motivele sunt multe, asa ca daca agentia nu este cunoscuta ca "da tepe", vezi daca iti merita banii in schimbul rezultatelor pe care le promit si.. decide singur.

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ce nu intelege romanul cand paseste prima data intr-o tara straina prin intermediul unei agentii, este ca agentia iti da doar startul, te ajuta sa faci primii pasi, iar mai tarziu te lasa de capul tau. Asta este procedeul standard in toata lumea. Romanul este obisnuit din vremurile vechi comuniste, ca cineva sa-i poarte de grija, sa-i asigure o slujba, un acoperis deasupra capului si o ratie lunara cu strictul necesar. Ori toate astea in zilele actuale fac parte din istoria antica.
    Cu riscul sa-mi atrag alte antipatii, vreau sa aduc la cunostinta numarului tot mai mare de emigranti ca este timpul sa va treziti la realitate si odata ce va porniti pe drumul vietii trebuie sa invatati sa va descurcati de capul vostru. E timpul sa terminati cu vaicarelile si a va mai uita la capra vecinului. Calauziti-va gandurile in a face ceva mai bun in viata, invatati sa fiti rabdatori si chibzuiti, ganditi pozitiv inspre viitor si lasati trecutul in trecut.

Un An Nou Fericit tuturor!

Share This Page