13.9 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BR1 pentru self-employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Carla S, Feb 6, 2013.

1. Carla S

Carla S New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Sunt inregistrata ca self-employed (cleaner) si as vrea sa aplic pentru yellow card.Am vazut ca in formularul BR1 pentru a face dovada ca esti self iti cer contracte pentru servicii incheiate cu clienti.Eu am 3 clienti dar nu am incheiat contracte cu ei.Are cineva un astfel de exemplu de contract?A mai aplicat cineva pentru yellow card in aceasta situatie?

Multumesc anticipat.

2. Carla S

Carla S New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nu am mai aplicat nimeni pentru yellow card ca self-employed cleaner?

3. delia865

delia865 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna..m-am saturat sa tot citesc o gramada de aberatii si prostii( majoritatea).As vrea s a fiu de ajutor comunitatii si sa partasesc programarea pe care am avut-o acum cateva zile la vestitul croydon.Deci NU TREB SA AI CONTRACT daca aplici ca self employed.si sustin ce spun,nu am fost singurul fara contract ..toti au fost fara contract si au luat cardurile.Deci fratilor nu mai puneti pe site daca nu sunteti siguri sau nu ati fost acolo in persoana.Deci carla s mergi fara probleme fara contract si fara referinte( sau poti face referinte la calculator si pui un nr depe o cartela si o tii tu in ziua aia si daca suna raspunzi direct in engleza ....dar rar verifica) ,ce recomand si stiu daca inca sunteti in situatia in care nu v-a venit de platit NIN ,platiti un avans si mergeti cu proof acolo ( va e de folos).Baftaaaaaaaaaaaa va doresc la toti !!!!!! Si tinand cont de ce se speculeaza prin presa...stati calmi !!!! ( eu am fost acum 2 zile si este totul OK..daca ai la dosar ce treb , ti sse va da )

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Si ne mai intrebam de ce sunt romanii priviti cu suspiciune...Practic cred ca poti si iti faci si un blue-card, nu cred ca e mare lucru daca ai o imprimanta buna si angajatorii oricum nu verifica... -nuuu- -nuuu- -nuuu-

5. Carla S

Carla S New Member

Trophy Points:
    0
    Buna..iti multumesc tare mult pentru raspuns.Eu sunt inregis ca self de aproape 3 ani si m-am gandit sa aplic pentru yellow si sa il trec pe sot ca dependent.Am contributiile si taxele platite la zi;lucrez cu un hotel si 2 clienti privati pe langa asta,asa ca referintele nu ar fi o problema.Nedumerirea mea era ca pe BR1 iti cer contracte de prestari servicii asa ca nu eram sigura.

6. IRISEBI

IRISEBI New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat ca selfemployed in cleaning si nu am avut contracte prestări servicii si am luat yelow cardul fără probleme. Eu te sfatuiesc sa îți pui referinte verificabile pentru ca le vor verifica ! Succes

7. Carla S

Carla S New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru sfat.Cum ai facut aplicatia, prin posta sau personal?Ce acte ti-au trebuit?

8. bobsonx

bobsonx New Member

Trophy Points:
    1
    Daca stii modalitatea prin care se plateste NIN in avans m-ar ajuta si pe mine. Pana acum am sunat la mai multe departamente la HMRC si am acelasi raspuns: "Nu se poate plati in avans!".
    Multumesc

9. mara2000

mara2000 New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor si eu am experienta Croydon, intradevar nu verifica..dar ce te faci daca verifica?pt ca toate documentele sunt la ei, sunt liberi sa sune pe cine vor si sa faca toate verificarile necasare. Sfatul meu, fi precauta! Iar pt programari in Croydon..inca se mai poate, cunosc eu cine face!

10. dinut

dinut New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

am gasit dezbaterea de aici cam tarziu, insa sper ca cineva sa-mi raspunda : daca stie intr-adevar cineva cum se poate plati NINO in avans si eventual cum se pot face programari la Croydon , rog sa-mi transmita .

Multumesc mult

11. georgia.c

georgia.c New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt in cursul completarii formularului BR1 si din pacate am unele nelamuriri chiar si dupa ce am citit multe topicuri de pe acest site. Pot sa spun ca sunt chiar confuza.
    Prima intrebare este legata de documentele pe care trebuie sa le ataseze sotul meu acestui formular. El aplica in calitate de self employed cu activitate in domeniul IT. A inceput activitatea in Decembrie 2012 si are pana acum doar 7 clienti pentru care a prestat servicii dintre care doar 3 i-au dat si referinte. M-am impotmolit la punctul 3.2 in care sunt specificate documentele necesare si mai exact:

Proof of National Insurance registration - banuiesc ca asta ar fi scrisoarea de la JobCentre cu NINo;
    Evidence from HMRC of National Insurance special reference number - aici nu stiu sigur daca este vorba de scrisoarea in care este comunicat UTR-ul;
    Evidence from HMRC of National Insurance contributions - cred ca este factura emisa pentru Class 2 NICs;
    Evidence from HMRC of registration for tax - aici este problema mea, nu stiu la ce se refera aceasta. Sotul meu s-a inregistrat on-line la HMRC si a primit doar scrisoarea cu UTR number. Am citit pe alte topicuri ceva de genul, numar de self employed, ceea ce noi nu avem, e posibil sa se refere la asta?
    Avem si o scrisoare care atesta faptul ca am setat un direct debit pentru plata Class 2 NICs. Acestea sunt singurele dovezi care le avem de la HMRC, sunt oare suficiente, sau imi scapa mie ceva?
    Avem si doi copii de 3 si de 5 ani care sunt in Romania si vreau sa stiu daca trebuie incluse si ele pe formular ca dependente.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns si daca ati putea sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca martea viitoare, 2 aprilie, avem intalnire la Croydon.

12. aolariteiandreea

aolariteiandreea New Member

Trophy Points:
    0
    stiti pe cineva care face programari la croydon? da-ti-mi, va rog, un nr de tel. ! merci!

13. aolariteiandreea

aolariteiandreea New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page