18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EMIGRARE' started by denisa1981, Jan 11, 2009.

1. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Da, au inceput sa se miste foarte repede.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa 12 luni de munca legala si multa asteptare: DEZAMAGIRE!!!
    Ne-au respins aplicatia pe motiv ca acel colegiu la re am fost noi inscrisi a fost preluat de un alt colegiu si cursul de NVQ 2 pt care assistanti nu a fost terminat.
    Poate are cineva o idee sau a trecut prin asa ceva.
    Multumesc.

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Georgiv, nu stiu exact care e situatia ta(de ex. al doilea colegiu ofera NVQ2 pt care assistant sau nu?), dar n-ar fi rau sa semnalezi problema si ambasadei:

Situatia asta am impresia ca e provocata tot de HO, iar studentii n-au nici o vina. S-ar putea ca "preluarile" sa provina din obligativitatea institutiilor de invatamant de a fi inscrise in "register of sponsors", si pt a indeplini mai usor conditiile necesare, se unesc, sunt preluate, etc...

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    :kiss: Multumesc mult silvesfern. O sa incerc sa sun sa vad dk imi pot da o mana de ajutor.
    Stai sa mai dau cateva lamuriri: al doilea colegiu ofera acelasi nvq 2 si chiar ne-au trimis si o scrisoare mentionand ca toti studentii vor continua cursul cu ei. Doamna de la HO care a cercetat cazul meu mi-a explicat ca motivul respingerii este acela ca :cel de-al 2-lea colegiu nu ar avea baza legala. Am intrebat-o dk stie ce colegii sunt aprobate de HO sau macar sa-mi dea un sit si a zis ca nu stie :( .
    Iar sfatul ei ce ce putem noi face aste :sa se inscrie sotul meu la un alt colegiu ii se va 'reactiva' acelasi yellow card iar dupa un alt an de munca sa aplicam din nou , iar eu in anul asta voi avea voi avea blue ca dependent.
    Ce zice-ti...
    Cam sucita treaba

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... gister.pdf

Pai asa e... De ce sa stie tocmai ea? :S Apropo, sotul tau la ce colegiu sa se inscrie, de unde stie daca e bun sau nu? Daca ar fi pus niste calculatoare in loc de functionarii aia acolo, ar fi mers mai bine treaba, am impresia. Si ar fi facut si niste economii...

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dar ce banii sunt o problema pt noi , doar ploua cu bani, si avem cam 7-8 vieti, avem timp sa o irosim pe asta

7. masisu

masisu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am regasit!
    Am ajuns la stadiul de aplicare pentru blue-card, dar m-am poticnit un pic la sectiunile din br1, si probabil ca nu sunt primul, insa nu am gasit pe forum ce ma intereseaza pe mine.
    Sa incepem: eu am lucrat(si lucrez inca) ca si student al cursului nvq2(pt un colegiu din Londra - Concept Care College/sollutions) pt Care Assistant. Yellow card am din luna iunie 2008, deci pot aplica fara probleme.
    Vreau sa stiu de la domniile voastre - cine are pricepere in domeniu:), ce sectiuni in BR1 trebuiesc completate. In opinia mea ar trebui: 1,2,7,8,9,10,11. E ceva ce am omis?
    Va invit si va rog sa ma contraziceti pentru ca am nevoie.
    Un sfarsit de saptamana placut tuturor, va doresc.

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    @masisu, nu te pot contrazice, iar asta e o veste buna pentru tine :)

Sa completezi cu atentie actele, sa verifici sa nu existe neconcordante intre date si sa atasezi toate actele/dovezile solicitate plus fotografie tip pasaport cu numele tau scrise pe verso.

Succes.
    Aplicatiile prin posta se pare ca sunt mai rapide decat cele in persoana la PEO Croydon ;) ... cam 20 zile calendaristice http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, nu am formularul in fata dar nu e greu de completat!
    Pe prima pagina bifezi casuta ca 'student', si casuta ca 'om ce a lucrat 12 luni in UK',
    apoi dai pagina si-ti pui poza ta treci datele tale personale, adresa, telefon, dk ai si familie ii treci si pe ei la celelalte spatii, dk nu lasi liber. Mai completezi sectiunea unde te intreaba de locul de munca, apoi sectiunea unde te intreaba de colegiul la care esti, apoi sectiunea cu criminalitatea, dk ai savarsit acte de criminalitate, terorism, apoi semnezi si ar trebui sa fie GATA!
    Iar la fiecare sectiune iti spune si ce acte trebuie sa adaugi ca sa trimiti aplicatia.
    12 fluturai, acte de identitate ID SAU PASAPORT, contractul de la munca, scrisoare de la munca cum ca esti angajatul lor si perioada, scrisoare de enrolment sau de terminare de la colegiu, certificatul de nastere, yellow card-ul, cam atat.
    Bafta multa!

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    da asa-i timpul de alocare a dosarului e mic, deci se merita, doar sa trimiti cu livare speciala te costa 5 £ (pt siguranta)

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    Poate ca nu e bine sa dai informatii, mai ales daca nu sunt de natura sa ajute.

In acest caz cand se bifeaza si sectiunea 7 si se cere eliberarea unui BC pe meritul personal, nu se bifeaza casuta de student sub nicio forma ! Pentru ca vei lasa la latitudinea ofiterului UKBA ce fel de certificat sa elibereze sau va cere informatii suplimentare, ceea ce va conduce la prelungirea termenului de obtinere a BC.

Degeaba stai cu formularul in fata daca nu intelegi ce scrie acolo, nu te supara.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar dk ai muncit 12 luni dar ai obtinut YC pe baza de student trebuie sa mentionezi acest lucru. (asta e raspunsul dat de ce de la HO cand am sunat pt noi) si pe baza asta am fost respinsi pe ca acel colegiu la care eram a dat faliment cu 2 zile inaite de a face 1 an cu YC

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    chiar dk noi facusem 12 luni complete de munca

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    georgeiv, obtinerea unui BC se face in baza exercitarii unui drept european.

Si daca spun ca NU se bifeaza acea casuta, chiar stiu ce spun.
    Faptul ca se furnizeaza dovezile privind indeplinirea conditiilor legale pentru solicitarea si obtinerea BC, nu are nicio legatura cu faptul ca inca mai esti student. Se solicita BC nu YC sau prelungirea YC.

Evident ca trebuie demonstrat ca acele 12 luni lucrate au fost in conditii de legalitate si in baza exercitarii dreptului european ca student, dar se bifeaza o singura casuta si anume: cea pentru sectiunea 7. Punct.

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    taranu a scris:
    @taranu- tu ai dreptate, legea asa spune,dar uite k nu am bifat casuta ca sunt student si m-am trezit acasa cu scrisoare de la Ho sa le fac dovada ca l-am finalizat,asta cum e...

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Si crezi ca, daca ai fi bifat casuta nu primeai acelasi raspuns ?

E chiar atat de greu sa intelegeti ca ei nu fac decat sa confrute cu listele/documentele lor si sa bifeze raspunsul corect. Daca totul este ok se elibereaza certificatul.

In cazul tau nu a fost ok si nu din vina ta, ba chiar mai mult as spune ca din vina lor, a celor de la UKBA, care trebuiau sa va informeze cand au retras licenta acelui colegiu.

Daca la data cand indeplinisei cele 12 luni de munca neintrerupta colegiul respectiv inca nu avea licenta retrasa, ai dreptul sa ceri si sa primesti un BC, dupa cum ti-am mai spus deja. Si asta fara sa conteze daca ai absolvit sau nu. Dar fiecare procedeaza asa cum crede de cuviinta.

Eu doar am dat un sfat celui care a cerut si nu sunt reprezentatul UKBA sau al altcuiva, sunt tot un roman obisnuit ca si oricare altul.

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    taranu a scris:
    off,nu intentionam sa te supar asa de tare incat sa primesc un raspuns asa de acid, vroiam sa scot in evidenta , asa cum bine stii, k nu e dupa lege, e dupa cum vor ei sa o inteleaga, eu nu le pot schimba sau spala creierele.
    Tot asa cum bine stii, colegele mele- 2 la numar, facand aceeasi aplicatie ca si noi au primit raspuns pozitiv deci acum au acasa blue cardul- desi conditiile au fost aceleasi, nu mai are rost sa explic ceea ce de fapt stii.
    Am spus, ai perfecta dreptate, cert e ca ei se incapataneaza si inca trimit refuzuri, alti 3 colegi de-ai mei au primit saptamana asta. Aplicatiile lor au fost facute la fel, cine le-a prelucrat e cap sec sau e deja directiva ca cei ce au fost cu PT sa nu obtina BC

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    anouka a scris:
    In alta ordine de idei, am trimis appealul acum 2 zile, astept doar sa primesc raspunsul pt k am cerut sa fiu de fata la audieri.Astept sa mi se spuna cand si unde.

19. masisu

masisu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Multumesc tare mult de raspunsuri(in special lui Taranu) - imi cer scuze ca raspund tarziu, dar am fost plecat in concediu si abia sosii:p.
    Revenind la discutia despre BR1, mai am doar o intrebare pentru Taranu si cu asta am terminat(sper :D), e nevoie sa completez si sectiunea 4 - spun asta desi, am vazut ca raspunsul tau, nu includea sectiunea cu pricina...
    Multam inca o data!

20. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    masisu, nu bifezi sectiunea 4. Dar trebuie sa faci dovada ca esti inca student acolo cu scrisoare de la Colegiul pe care-l urmezi.
    Daca bifezi si sectiunea 4 ii induci in eroare si exista 2 posibilitati: ori iti vor prelungi YC, ori iti vor cere detalii/documente suplimentare..

Succes.

Share This Page