18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EMIGRARE' started by denisa1981, Jan 11, 2009.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Salut din nou ,

Daca consideri ca este o prostie faptul ca ei au avut la ei si 12 pay slip-uri si contractul de angajare , cum iti explici ca nu le-au dat carduriile ?
    Legea pt case worker-ul care analizeaza aplicatia spune clar ca el trebuie satisfacut ca au fost przentate
    1.pay slip-uri acoperind cele 12 luni de munca
    SAU
    2.scrisoare de la angajator cu detaliile jobului.
    SAU
    3.contract de angajare....

Cuplul de romani au avut la ei pay slip-uriile si contractul de angajare...
    Nu au facut nimic grav ca au prezentat aceste documente.

Toate cele bune ,

Bivo

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:
    Sunt un pic nelinistita despre asta si ma intrebam daca cineva a avut pb cu pay slips...la aplicatia de blue card ca am vazut aici diverse situatii cu HO...Multumesc

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    julianne, abia acum am remarcat mesajul tau :(

Nu trebuie sa-ti faci griji in legatura cu sumele de pe payslips, important este ca tu sa fi lucrat legal (sa fi avut drept de lucru ca angajat) pe toata durata celor 12 luni necesare.

cand faci aplicatia sa verifici cu atentie toate documentele sa nu fie neconcordante, sa fie toate datele de contact si mai ales nr. de tel al angajatorului, numele scrise corect, poze cu semnaturra pe ele ... excat cum scrie la indicatii chiar pe formular. de asemenea trebuie sa trimiti toate actele solicitate ... asta ca sa nu intri in prelungiri cu corespondenta scrisa prin posta.

Durata aplicatiilor o poti vedea pe aceasta pagina: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:

Ca sa nu lasi loc de nici un semn de intrebare ... nu ai putea cere angajatorului sa confirme in scris datele din pay-slip?

Eu am cerut angajatorului sa confirme in scris ca ce aparea platit la mine in luna MAI a anului trecut ca si overtime erau de fapt ore lucrate in luna APRILIE (cand eram in vacanta de Paste) insa din cauza ca s-a produs o eroare ....acele ore mi s-au platit o luna mai tarziu (cand eu de fapt nu eram in vacanta si overtime-ul nu ar fi fost justificat).

Mi s-a dat scrisoarea insa nimeni nu a intrebat nimic la Croydon ... asa ca nu am aratat-o.

Numai bine,
    Irina

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo, tocmai pt ca nu le-au dat cardul consider ca trebuie sa faca o plangere impotriva acelui individ. Pt asta ar fi fost util sa stie si cum il cheama. Daca se specifica faptul ca trebuie sa prezinti ori scrisoare de la angajator, ori payslip-uri, ori contract de munca, inseamna ca nu trebuie sa le prezinti pe toate. Prezinti doar un document (chiar daca ai mai multe la tine) iar daca iti cere dovezi suplimentare ii arati si alte documente.
    Stiu ca ei n-au facut nimic grav prezentand toate actele, insa nesiguranta poate fi o problema in momentul in care ai de-a face cu anumiti indivizi. Pt ca in momentul in care ei au prezentat mai multe acte decat este necesar, banuiesc ca acel ofiter si-a spus ca sunt disperati sa obtina cardul, si vazand si o mica eroare a jubilat, gasind in acea eroare ceva de care sa se agate.
    Nu vreau sa acuz pe nimeni, insa din discutiile astea poate unii chiar au de invatat. De multe ori nu-ti dai seama ca exista o problema decat cand te lovesti de ea.

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate Silverfern, eu sunt unul dintre cei care a invatat si din astfel de discutii ... asa am reusit sa nu intampin nicio problema cand am ajuns in UK in aceasta privinta.

7. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Salut si bine v-am regasit!
    Multumim tuturor celor care ne-au raspuns nelamuririlor noastre. Am obtinut in sfarsit blue cardurile(dupa un refuz si mult stres).Pentru cei care au trimis aplicatii si inca asteapta sa obtina blue cardul, trimiteti cu incredere o cerere scrisa si oferta de la angajator si aplicatia va fi procesata intr-un timp mult mai scurt(cam 2 saptamani). Multumim inca o data ROMANI ONLINE!

8. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Multumesc Irina si Taranu, eu am mai avut pb cu HO , iar minunile care le-am intalnit aici pe forum intamplate celorlalti ma ingrozesc mai mult...Daca as spune ca ar fi trebuit sa aplic si sa iau BC la sfarsitul lui 2007, dar din motive care au avut mai mult sau mai putin legatura cu mine si mai mult cu mamagementul locului unde am lucrat , veti intelege de ce sunt atat de microbiana si vreau sa trimit toate actele in perfecta ordine, ca nu cred ca as suporta un refuz...
    Sa actualizez putin situatia mea , am student card din 9iunie 2008 , iar contractul de munca este din 12 iunie 2008.
    a data de 12 dec am plecat de la acel loc de munca , deci am scrisoare ,6 pay slips si contract cum ca am lucrat din 12 iunie pana la 12 dec acolo...La noul loc de munca am inceput chiar din 10 dec sincera sa fiu , dar managerul m-a intreaba ce data sa imi treaca in contract stiind ca eu adun pay slips ptr BC si am sugerat pe 15 dec, fiind luni...si lasand pauza de 2 zile de we , sambata , si duminica .
    Mi s-a parut logic sa termin vineri la vechiul loc de munca si sa incep de lunea urmatoare noul job...Acum citesc aici ca a fost refuzat un blue card ptr ca au lipsit 2 zile...si ma intreb daca este corect sa procedez asa cu diferenta de 2 zile, or sa trec pur si simpu aceeasi data de 12 cand am sfarsit contractul la un job si am inceput la alt nou job...Pot sa am aceesi data de sfarsit de contract si inceput de nou contract?//Nu stiu ce daca sa trec pe noul contract ca sa nu lipseasca zile...
    De asemenea daca incep sa nr pay slips din iunie de cand am student card si am contractul de munca , voi avea 2 pay slips in dec de la 2 locuri de munca diferite si al 12 pay slip va fi cel din mai , la sfarsitul lunii, dar normal 12 luni pe calendar se implinesc pe 12 iunie de cand am contractul...asa ca nu stiu daca e mai nimerit sa astept si pay slip din iunie si abia apoi sa aplic, dar inseamana ca voi trimite 14 pay slips in loc de 12...Sper ca se intelege rationamentul, stiu ca e cam incurcata situatia ptr ca tot statul meu aici in UK afost f incurcat de cand am venit...Poate cineva mai in tema ca mine ma poate sfatui, multumesc...

9. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne,

Daca nu depasesti numarul de ore pe saptamana (20) cu ambele contracte, roaga-i sa-ti treaca in noul contract exact data cand a expirat celalalt, sau chiar o data anterioara. Ai grija insa cu orele!

Si din amara experienta te-as sfatui sa astepti pana cand ai actele care sa-ti acopere EXACT 12 luni.

Mult succes!

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne, important e sa ai payslips pt 20 de ore pe saptamana, sau in cazul in care ai avut vacanta, full time pe perioada vacantei. Daca ai terminat cursul deja, timp de 4 luni dupa terminarea cursului ai drept de munca full time. Pt a dovedi perioada de vacanta te-ar ajuta o scrisoare de la colegiu. Intre cele doua contracte poti avea o pauza de maximum 30 de zile.
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/20063317.htm

Cazul despre care povesteti tu, cu cele doua zile e un abuz dupa parerea mea. In cazul respectiv cele 2 zile cadeau la inceputul perioadei(si mai precis era o greseala in acte). Ei au aplicat strict si fara sa judece litera legii at the beginning and end of that period. Nu inteleg de ce e normal sa ai 30 de zile lipsa in orice perioada intre inceputul si sfarsitul celor 12 luni, iar daca se afla fix la inceput sau sfarsit nici macar nu au bunavointa sa verifice situatia. Dar asta e o alta discutie, e un topic special pt ea.http://www.romani-online.co.uk/forum/ut ... html#45490

Scopul prezentarii diferitelor probleme care apar nu e acela de a va ingrozi, ci de a invata din ele. E important sa si incercam sa schimbam ceva, iar cazurile respective pot ajuta, insotite de dovezi - scrisori, mailuri, reclamatii facute (si va rog, faceti reclamatii cand nu vi se da dreptate si retineti macar ziua in care ati facut-o, nu va afecteaza aplicatia cu nimic).

11. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Fix asa am pierdut eu la prima incercare! Lucrasem un an fara pauze, insa nu aveam cateva zile la sfarsit si m-am gandit ca pauza de 30 de zile se aplica si la sfarsit. Nu s-a aplicat. Cand m-a sunat o tanti sa-mi dea vestea mi-a spus ca au refuzat persoane pentru o zi sau doua neacoperite.

12. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0
    In iunie trebuie sa aplic pentru blue card dupa un an de munca la acelasi angajator,dar am o nelamurire cu NVQ course.Am primit diploma de absolvire in ianuarie si HO spune ca trebuie sa urmezi acest curs timp de un an.Cand faci aplicatia trebuie sa trimiti o evidenta a prezentei tale la cursuri aceasta fiind certificatul ori o adeverinta de la scoala respectiva?

13. adebisi

adebisi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca mai e nevoie de vreo confirmare, nu conteaza ora cand suni pentru a face programare la Croydon, pentru blue card. Eu personal am sunat la 11.30 si mi-am facut programare. Prietena mea a sunat chiar mai tarziu, trecuse de 14.00 asa ca ora apelului nu conteaza. Tot ce e important este sa insisti pentru ca poate dura foarte mult pana prinzi legatura.

Si mult credit pe telefon, asta daca folositi un mobil :p

14. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    kitten a scris:
    Multumesc...Eu depasesc orele de 20 pe saptaman, ptr ca lucrez full time, datorita Nvq level 3 pe care il urmez in Health and Social Care si ptr care am student card...Si asta a fost o neintelegere ptr mine ptr ca la aplicatia de student card managerul mi-a spus ca pot lucra full time, stiam de pe forum ca ptr NVq training poti lucra full time si desi am realizat ca pe yellow card scrie ca poti lucra up to 20 h , am trimis email la Home Office si mi-au certificat ca pot lucra full time...De asemenea cursul mereu are ca limita de finalizare 2010, desi assesorul meu zice ca spera sa il terminam mai devreme , adica in vara asta...
    Deci ideea e ca va trebui sa depasesc data inscrisa de 9 iunie pe yellow card si va trebui sa astept si pay slip de pe luna iunie, chit ca le voi trimite 14 pay slips si nu 12...Mult noroc tuturor...

15. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:

Sa actualizez putin situatia mea , am student card din 9iunie 2008 , iar contractul de munca este din 12 iunie 2008.
    a data de 12 dec am plecat de la acel loc de munca , deci am scrisoare ,6 pay slips si contract cum ca am lucrat din 12 iunie pana la 12 dec acolo...La noul loc de munca am inceput chiar din 10 dec sincera sa fiu , dar managerul m-a intreaba ce data sa imi treaca in contract stiind ca eu adun pay slips ptr BC si am sugerat pe 15 dec, fiind luni...si lasand pauza de 2 zile de we , sambata , si duminica .
    Mi s-a parut logic sa termin vineri la vechiul loc de munca si sa incep de lunea urmatoare noul job...Acum citesc aici ca a fost refuzat un blue card ptr ca au lipsit 2 zile...si ma intreb daca este corect sa procedez asa cu diferenta de 2 zile, or sa trec pur si simpu aceeasi data de 12 cand am sfarsit contractul la un job si am inceput la alt nou job...Pot sa am aceesi data de sfarsit de contract si inceput de nou contract?//Nu stiu ce daca sa trec pe noul contract ca sa nu lipseasca zile...
    De asemenea daca incep sa nr pay slips din iunie de cand am student card si am contractul de munca , voi avea 2 pay slips in dec de la 2 locuri de munca diferite si al 12 pay slip va fi cel din mai , la sfarsitul lunii, dar normal 12 luni pe calendar se implinesc pe 12 iunie de cand am contractul...asa ca nu stiu daca e mai nimerit sa astept si pay slip din iunie si abia apoi sa aplic, dar inseamana ca voi trimite 14 pay slips in loc de 12.

Julianne,

Eu cred ca neconcordanta care o vezi tu se poate rezolva foarte usor:
    - prima zi de munca legal: 12 iunie 2008.
    - 12 luni implinite: 11 iunie 2009.(ipotetic: daca aplici pe 10 iunie iti vor spune ca ai O ZI LIPSA!!)
    Problema: intrerupere in angajare 13.12.2008 si 14.12.2008. DOUA ZILE, DA?
    Rezolvare: nu aplica ptr BC pana pe 14 iunie 2009?
    De ce?
    Ptr ca cele 2 zile nelucrate in decembrie (care nu este nici la inceputul perioadei 12.06.08 - 11.06.09) nici la sfarsitul ei ... se recupereaza prin adaugare la sfarsit!!!

Prin lege, ai dreptul la 30 zile nelucrate in intervalul de 12 luni ... ce nu pot fi la inceputul perioadei sau la sfarsit (asta traducandu-se ca nu poti aplica dupa 11 luni lucrate + 30 zile "din oficiu" la inceput sau la sfarsit).
    INSA...daca acele 2 zile de intrerupere le poti acoperi la sfarsitul perioadei, LEGAL, ... se numeste ca ai 12 luni lucrate.

Sper ca am reusit sa explic ce voiam sa subliniez: in interpretarea mea....si nu cred ca e doar a mea - legea lor s-ar putea "traduce" prin urmatoarea afirmatie:

Te califici sa aplici ptr BC daca in oricare perioada de 13 luni, 12 sunt lucrate si maxim 30 zile poti sa fi fost neangajat!!

A doua varianta:
    - prima slujba terminata pe 12.12.08
    - a doua slujba incepe cu 13.12.08. Asta ineamna nici o singura zi de intrerupere. Exact asa am procedat eu si sotul meu amandoi avand cate 2 slujbe in cele 12 luni.

Nu-ti face probleme in privinta celor 14 payslip-uri!! Amandoi am fost in aceeasi situatie. Am avut 13 payslipuri insa la interviu am aratat numai 12. Ultimul - de la locul de munca parasit - nu l-am scos dar il aveam pregatit cu explicatiile de rigoare...care erau PERFECT justificate din moment ce o luna este fractionata de 2 locuri de munca.

Esti in perfecta legalitate dupa parerea mea.

Multa bafta,
    Irina

PS. Scuze moderatorilor :unsure: ptr mesajul gol de mai sus ... nu mi-a iesit citatul cum trebuia, am vrut sa-l modific si l-am postat gol. Apoi nu am mai gasit butonul sa-l sterg de tot. Scuzele mele!!

16. haris

haris New Member

Trophy Points:
    0
    Imi puteti spune, va rog, peste cat timp se face programarea din momentul in care ati telefonat la Croydon ?

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    haris a scris:
    Maxim 6 saptamani este durata de programare.

18. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Irina...Am sa astept pana la sfarsitul lui iunie cand voi avea si al 14-lea pay slips si am implinit chiar mai mult de 12 luni de munca cu cele 2 sapt si un pic in plus, cele 2 contracte si restul actelor...Bafta la toata lumea...

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc , Irina , as putea sa accept contractul din ziua urmatoare finalizarii celuilalt contract , dar pica sambata, deci nu cred ca se poate, doar daca cer contractul din aceasi zi, stie cineva daca e legal...Adica sa ai data de finalizare aunui contract si de incepere a unui nou contract in aceeasi zi, e legal, altfel nu mai am zile lipsa si ca sa fiu sincera noul job l-am inceput cu cateva zile mai inainte de al incheia pe cel vechi.
    Multumesc...

20. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Cu riscul ca deranjez iarasi cu intrebarea mea ma repet, poate stie cineva mai multe despre legile employmentului aici...Este legal sa ai aceesi zi ca data de finalizare a unui contract si incepere a unuia nou?Multumesc

Share This Page