18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD

Discussion in 'EMIGRARE' started by denisa1981, Jan 11, 2009.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    mircea1980 a scris:
    Ba da e reala....sa iti dau si exemplu....
    suni azi joi 9 aprilie 2009 , ei iti pot da programare pana cel mult joi 21 mai 2009..fix 6 saptamani....
    Asta e regula....

Succes

2. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    pai eu de 3 zile sun si de fiecare data mi a spus ca trebuie sa sun la 9 fix altfel nu prind loc.nelamurirea mea era ca am vazut ca tu ai sunat mai tarziu si cu toate astea ai prins loc.in fine,pana si programarea asta trebuie sa fie complicata.

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Mircea, eu zic sa sesizezi acest aspect celor de la HO. E aberant sa ti se spuna ca nu poti face programari decat la ora 9. La fel, faptul ca ti se spune sa aplici numai prin posta, cand se specifica clar ca te poti programa la Croydon. Pt ca HO sa ofere servicii la un anumit standard, sau pt a-si imbunatati serviciile, trebuie sa stie in primul rand ce nu functioneaza.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/conta ... complaint/

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare: in 2 luni tre' sa aplic de blue , dar pe primul meu pay slips am bonus primul salar al sotului meu, numai explic de ce ca e f copmplicat, asa ca a fost platit in contul meu, si am banii luati ptr acommodation tot pe pay slips...Credeti ca afecteaza la aplicatatie sau sa mai astept o luna sa trimit fara acest bonus si acommodation payment, desi contractul meu incepe cu acea luna?
    Eu nu pot merge la Croydon si deci aplic by post , cam cat dureaza acum pana primesti blue cardul?

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    NU resusesc sa ma programez la croydon.M-a dispera astia ca nu mai sunt locuri disponibile pt cei care aplica ca self employed pt obtinerea yeloow card.Azi am prins la ora 9 fix si tot degeaba.zic ca sunt putine programari pt self employed iar acum toate sunt ocupate.pana acum imi spuneau ca sa sun maine azi mi a zis ca nu stie cand sa mai sun.

Mai tarane cum ai reusit sa te programezi asa usor?

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Poate esti ghinionist, sotia mea a sunat pe la ora 11,30 si am reusit ... eventual spune-le ca aplici pt. BC si pe urma ii lamuresti ca e pentru sotie BC-ul dar faceti aplicatia impreuna ... incearca si tu niste stratageme ceva, nu te lasa dupa ei.
    Si mai ales suna zilnic, daca nu ... trimiti prin posta.

7. Anonymous

Anonymous Guest

buna,dragii mei!
    astazi am reusit si noi sa ne programam la croydon...am prins legatura greu,ne-a raspuns un tip caruia i-am explicat ce si cum:adica avem yellow card amandoi,sot sotie,am terminat colegiul si avem un an de employment,vrem sa aplicam pentru blue card..la care tipul raspunde ca s-au schimbat regulile si daca am fost studenti cu yellow card nu putem aplica pt blue,doar pentru alt yellow card...am sunat iar,a raspuns o voce placuta si...avem programare pe 22 mai...era ora 10.45 cand am terminat de vorbit...ca sa vedeti ce mult conteaza cine e la celalalt capat al firului

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008, era bine sa retii numele celui cu care vorbesti si recomand tuturor aplicantilor sa ceara expres numele daca nu-l retin cand acestia se prezinta. Asta pentru a putea face reclamatie, caci daca nimeni nu reclama vor proceda mereu in acest fel lipsit de profesionalism.

Felicitari si succes la aplicatie :)

9. Anonymous

Anonymous Guest

Buna dimineata,va scrie nevasta lui costiiasi2008..
    Din pacate nu am retinut numele celui care sustinea sus si tare-a repetat de mai multe ori -ca astea sunt regulile,daca avem yellow card de student nu putem aplica pentru blue...
    Acum,lansez si eu o intrebare:daca mai este cineva in situatia mea:adica student cu yellow card,curs nvq,din noiembrie sunt in Maternity Leave-care a luat blue cardul,sa mi spuna si mie ce i-a scrs angajatorul in scrisoarea pt HO,scrisoare care trebuie sa acopere perioada de timp fara pay slip:noiembrie-mai;celelalte sunt in regula,am terminat si cursul dar ma intereseaza daca trebuie sa scrie ca inca sunt angajata lor si incep lucrul in luna...va rog sa-mi raspundeti,nu se pate sa fiu eu prima studenta-in Maternity Leave care apic pt blue card..

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca retineti sau nu numele celui cu care vorbiti, e bine sa-l mai intrebati o data de nume in cazul in care va spune tot felul de aberatii. S-ar putea sa se sperie, crezand ca-l reclamati, si sa spuna ca de fapt a inteles el gresit si ca aveti dreptate. Si cand ceva nu e in ordine reclamati acel lucru. Stiu ca romanii au fost invatati atatia ani sa taca, dar un serviciu nu se poate imbunatati daca nu stii ce nu merge.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Costiiasi ti-am raspuns si pe privat, nu stiu daca ai primit mesajul. Pana iti va raspunde cineva care a trecut prin aceeasi situatie, poti sa le trimiti un mail celor de la HO, sa-i intrebi ce trebuie sa contina acea scrisoare. Inclin sa cred ca nu e nevoie de o formulare standard, mai ales ca cei de la HO il vor suna pe angajator ca sa verifice.

Succes!

12. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc pt raspuns,silverfern!
    Imi pare rau dar nu am primit meajul tau privat.De asta mi-am permis sa te deranjez...oricum,multumesc !

13. alexferara

alexferara New Member

Trophy Points:
    0
    :) bivo a scris:

14. Anonymous

Anonymous Guest

Buna seara
    Bivo a scris mai sus ca pentru blue card trebuie sa ai una din urmatoarele chestii:12 payslipuri sau scrisoare de la angajator sau contractul cu angajatorul.
    Daca poate cineva confirma aceasta informatie,va rog...nu cumva trebuie inlocuit sau cu si?tare bine ar fi sa aiba dreptate bivo.multumesc
    p.s.:scrieti va rog si link-ul,as vrea sa printez...

15. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008 a scris:
    Buna !

Am specificat intr-o postare anterioara ca poti aplica pt blue card folosind una din cerintele din BR1.Am spus sau contract of employment , sau pay slip 12 , sau scrisoare de la angajator.Ma bazez pe faptul ca in informatiile suport adresate case worker-iilor de la Home Office se specifica :

4.3 Persons exempt from work authorisation on the basis of existing leave or 12 months continuous working

4.3.1 Criteria
    Caseworkers considering such applications must satisfy themselves that:

The applicant has provided a travel document or details of previous applications to Border and Immigration Agency, which establish the applicant has leave to enter or remain in the UK and that leave is not subject to any condition restricting employment, or has been legally working in the UK without interruption for a period of 12 months ending on or after 31st December 2006.

If the applicant has not provided a passport endorsed with such leave, the details of previous applications have been verified with the relevant caseworking team/on the relevant IT database;

If the application is on the basis of 12 months employment, evidence has been provided that this employment has been continuous in the form of bank statements, wage slips or employers letters. Employment is to be considered to be continuous if the applicant was legally working at the beginning and end of that period and any intervening period in which the applicant was not legally working did not exceed 30 days.

If the application is on the basis of 12 months self-employment, the applicant does not qualify as exempt. Working in a self-employed capacity does not constitute working for the purposes of the exemption from work authorisation. If the applicant has engaged in un-registered work, other than in a self-employed capacity, during the duration of this leave, it would have been in breach of the conditions attached to their stay. Consequently the applicant is not exempt from work authorisation and their application for a Registration Certificate confirming their free access to the labour market should be refused.

Sursa
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... dlaw/ecis/

Chapter 7 Accession State Nationals

Toate cele bune ,

Bivo

16. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc,Cristian...desi am citit acum ce au patit baietii aia 2 cu trevor ieri si m-am dezumflat...in prima faza si noua ne-a spus prin telefon-am sunat ieri la HO-(nu i-am retinut numele) ca dupa un an de munca ca si studenti cu YC NU PUTEM APLICA pt blue,ci pentru alt YC ..E buna treaba asta cu unul din trei,totusi de ce merge lumea cu toate trei documente ?ai cumva idee cum trebuie sa sune scrisoarea de la angajator?noi suntem primii angajati cu YC si angajatorul nostru a spus sa-i aducem formularea...trebuie sa scrie undeva si nr de ore lucrate?DACA NU DUC PAYSLIPURI,CUM VERIFICA CATE ORE AM LUCRAT SAPTAMANAL?

17. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008 a scris:
    Nu cred ca a intervenit vreo schimbare recenta pt cei care au fost studenti....Tu aplici pt blue card , pe baza faptului ca o lege europeana spune ca poti dobandii statutul de lucrator , in statul membru respectiv dupa ce ai muncit legal 12 luni...UK-ul nu are cum sa modifice o lege europeana , o directiva mai bine spus....
    Pe de alta parte , multi merg la PEO Croydon cu mai multe documente in ideea de a usura oarecum munca case worker-ului , si totodata cu cat mai multe acte cu atat mai bine....
    Poti aplica linistit si prin posta daca doresti , desi vei astepta cel putin 8 saptamani pt raspunsul oficial.
    Daca cei de la sectia de romani si bulgari din Sheffield vor considera ca au nevoie de alte acte aditionale din partea ta , iti vor trimite prin posta o scrisorica in care sa specifice clar ce anume mai au nevoie pt luarea unei decizii in cazul tau , si tot in scrisoare vei avea specificat si timpul de X zile in care trebui sa le trimiti raspuns.Daca nu le trimiti cele solicitate , ei vor lua deciza conform documentelor trimise initial.

Scrisoarea de la angajator va trebui sa contina toate detaliile angajarii voastre.
    De asemenea full details ale companiei incluzand adresa , numar de telefon fix/mobil , adresa de email.
    Data la care ati inceput munca , functia si atributiile avute la ei , numarul de ore muncite saptamanal.
    De asemenea poate fi specificat cum v-au vazut ca si angajati , si ca sunt happy sa fie contactati pt any other clarification.

Toate cele bune ,

Bivo

18. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc din nou,bivo...desi cand am citit ce le-a spus trevor celor doi care nu au uat blue ..e la fel cu ce ne-a spus noua tipul la telefon...poate era tot trevor ...ca nu putem aplica pt blue dupa un an de munca ca si studenti cu YC...ca s-au schimbat legile..nu ,de fapt exprimarea a fost :astea sunt legile acum...deci in scrisoarea de la angajator va scrie cate ore am muncit...
    toate bune...si bafta si tie pe 15 desi ca au-pair e mai simplu,nu?

19. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008 a scris:
    Ca au pair este la prima vedere simplu....
    Timp de 12 luni , am lucrat au pair ca si angajat employee , cu Worker Accesion Card (purple card).Pe card scrie clar occupation : au pair , Employer Name : XXX numele familiei , remark : work as specified above....
    E oarecum mai simplu ca nu e o aplicatie la fel de stufoasa ca a unui fost student , btw trebuie sa produci si dovada ca ti-ai mentinut statutul de student pe timpul studiilor (scrisoare de la scoala )
    Tu ai avut dreptul de a munci , exclusiv pe baza faptului ca ti-ai exercitat un threaty right si anume a fi student...Eu in afara faptului ca pot arata cardul de au pair ca am lucrat legal si scrisoare de la employer-ul trecut pe card nu am ce sa le arat...Contractul de angajare a luat forma unei scrisori in care familia se angaja sa-mi ofere anumite conditii ale jobului , pay slip nu primesc , caci banii sunt pocket money , taxe pe ei nu platesc...Am sa iau la mine niste alte acte aditionale , just in case...

O seara placuta ,

Bivo

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg de ce acest Trevor a devenit sperietoarea romanilor, si totusi n-am auzit de vreo reclamatie impotriva lui.

Cata vreme ati lucrat in mod LEGAL timp de 12 luni neintrerupt, nici un Trevor de pe lumea asta nu va poate refuza blue cardul conform legii. Cand vi se mai spun tot felul de ineptii cum ca s-a schimbat legea, sau ca trebuie sa aplici pt un alt yellow card daca ai yellow card :eek:hmy: cereti, macar de curiozitate, sa vi se spuna si care e legea aceea(legea nr... din anul...).

In alta ordine de idei, foarte multi se duc cu mai multe documente decat este necesar, tocmai din teama de a nu fi refuzati, pe principiul "cu cat ai mai multe dovezi, cu atat ai mai multe sanse". E o prostie sa spui ca usurezi munca ofiterului HO daca ai mai multe acte decat ti se cer. Credeti ca cineva prefera sa se uite pe 10 documente cand se poate lamuri doar dintr-unul? E pur si simplu teama. Si cred ca mai conteaza si atitudinea pe care o are fiecare cand se duce la HO. Chestia cu "saru'mana boierule" si cu caciula in mana, nu cred ca ajuta pe nimeni.

Succes tuturor, si cat mai multe blue card-uri!

Share This Page