16 C
London
Sunday, May 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card si Cetatenie Britanica ?

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by americandream, Jul 11, 2009.

1. americandream

americandream New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei cu Blue Card, anul dinainte de a-l obtine se cumuleaza la cei 5 ani pentru obtinerea cetateniei britanice ?

Daca da, cum poti face dovada avand in vedere ca pasaportul poate expira in cei 5 ani, iar singura dovada e viza din pasaport ?

Mai avem de asteptat pana cand primii dintre ei vor aplica, sper sa aud vesti bune de la voi. Cred ca cei cu Blue Card nu au nevoie de ILR deoarece Blue Cardul iti da drept si de rezidenta permanenta.

2. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa faci cu cetatenia britanica?Pana atunci vom fi cu totii cetateni europeni cu presedinte unic.

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    americandream a scris:
    Da, se cumuleaza si este normal sa fie asa. Conteaza intreaga perioada cat ai locuit in UK.

Poti pastra pasaportul expirat, daca asta te face sa te simti mai bine :)
    Ei oricum au evidenta sederii tale in UK si verifica, doar nu crezi ca iau de bun orice li se vara sub nas ?

ILR, Blue Certificate si Cetatenia britanica sunt lucruri separate.
    Intrebai despre cetatenie, stii ca nu e tot una cu ILR, nu ? Cu atat mai mult cu cat ai tendinta sa pui semnul egal intre BC si ILR :D

Iulian22, ar fi bine sa se produca asa de repede, dar nu cred ca vor prinde decat copii nostri asta :(

4. americandream

americandream New Member

Trophy Points:
    0
    Da, asa se explica cum stiu ei si daca esti absent din UK mai mult de 6 luni consecutiv, caz in care pierzi dreptul de a cere cetatenie.

Semnul egal l-am pus intre ILR si Blue Card, pentru ca asa scrie pe BC, (drept de rezidenta permanenta). Nu stiu prea multe despre ILR pentru ca n-am ajuns acolo.

"Ce sa faci cu cetatenia britanica?Pana atunci vom fi cu totii cetateni europeni cu presedinte unic."
    Din cauza asta se zbat toti sa intre in parlamentul ala european?!
    Parerea mea: englezii n-au dat lira pentru euro si credeti ca vor accepta cetatenie europeana ? Eu cred ca nu-si vor schimba nici volanul si nici altele. Ba chiar vor sa iasa din EU.

Un folos al cetateniei este sa spui ca esti British atunci cand vrei tu.

5. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Cine stie ce-o mai fi?Sper sa fie mai bine pentru copiii nostri dar asa au zis si parintii nostrii de noi si uite cum ne chinuim inca.Tare mi-e teama ca istoria se repeta si perioada aceasta de relativ relache e comparabila cu perioada interbelica.Clar cetatenia britanica iti ofera un alt statut in conditiile actuale dar poate in 20 de ani va fi un dezavantaj.Imi amintesc de un film in care un avion a fost deturnat si doar cetatenii americani au fost retinuti,ceilalti fiind eliberati.Ce sa zic,ca biet roman nu prea te evidentiezi prin nimic.Cine sa iroseasca un glont ptr un romanas in sprijinul caruia oricum nu intervine nimeni?

6. americandream

americandream New Member

Trophy Points:
    0
    Quote Iulian22
    "Ce sa faci cu cetatenia britanica?Pana atunci vom fi cu totii cetateni europeni cu presedinte unic. "
    "Cine sa iroseasca un glont ptr un romanas in sprijinul caruia oricum nu intervine nimeni? "

Tu incerci sa convingi acum pe cineva sa ramana in groapa in care s-a nascut ?
    Exista prea multa ura in poporul roman, si unica solutie e dizolvarea lui, nici romani-online, nici marea unire sau alte denumiri n-o sa-i mai uneasca vreodata. Ar fi mai de folos daca ne-am ajuta sa ne dizolvam si sa luam alta personalitate decat sa incercam sa mai unim ceva.

7. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    americandream a scris:
    Amice, tu confunzi poporul roman cu tiganii din cate vad eu, sau doresti romanilor un statut de tigan si cu asta nu pot fi de acord.

Ramai cu visul tau de american si go away.

Pot fi de acord cu o "dizolvare" dar ceva de genul acordului Schengen, nu aberatiile astea. :S

8. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nimic in neregula cu spiritul romanesc,asa cum arata el cu ceva vreme in urma.Probabil ca s-a mai "tiganit" intre timp,obligat fiind ca in cei 50 de ani de comunism sa se adapteze la noua situatie caracterizata in mare parte de faptul ca au trecut de la "a munci" la a se "descurca".Ce se ascunde in spatele acestui "ma descurc"?Este un mod de viata inca la mare rang in Romania si spune ca atata timp cat eu si familia mea o ducem bine,avem de toate nu priveste pe nimeni in ce mod le-am dobandit.Consecinta a fost deteriorarea morala a societatii romanesti,din ce in ce mai multi romani alegand sa muste din fructul imoralitatii si sa inceapa sa "se descurce" in loc de a munci.
    Poate anii 90 au avut iarasi o influenta majora cand ne-am intors la vremurile cand eram sub influenta turceasca si uite asa constiinta noastra nationala arata ca un copil facut de o rusoaica cu un tigan turc.
    Lasand la o parte pesimismul,o parte din Romania cu ai ei romani chiar poate face dovada apartenentei la civilizatia europeana,pe cand ceilalti pur si simplu nu sunt din familie.
    Sincer ,erau vremuri cand as fi spus ca as renunta la cetatenia romana si maine daca mi-ar fi oferita cetatenia unui stat vest-european,dar varsta si experienta m-au facut sa valorizez cultura si spiritul romanesc.
    Fara ipocrizie,as accepta cetatenia britanica dar sufleteste m-as considera inca parte a spiritului romanesc,cu bunele si relele sale.

9. americandream

americandream New Member

Trophy Points:
    0
    Quote: taranu
    "Ramai cu visul tau de american si go away."

Pentru vorba asta nu meriti statutul de moderator! Poate nici de roman asa cum a descris iulian22 spiritul romanesc. Totusi eu as intreba, oare prin comportament, cati romani mai sunt ? Daca nu si-au insusit majoritatea limbajul si comportamentul de tigan.

10. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Acum stiu ce avem in comun cu tiganii:ne infierbantam la fel de repede!

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    americandream a scris:
    Iti permiti ca prea multe ! :angry:

Cat despre limbaj si comportament eu nu as spune ca este vina poporului neaparat ci doar a conducatorilor lui, care au permis si sustinut acest regres. Conducatori pe care eu i-as condamna la munca silnica pe viata in cele mai aspre conditii posibile.

Iar pentru stiinta ta: Romania nu este o groapa ci o tara minunata, iar cand iti permiti sa vorbesti despre dizolvarea poporului roman, nu pot sa-ti spun decat consider ca este un afront pe care eu nu ti-l permit.
    Daca ai de gand sa continui in acest fel, ne luam ramas bun rapid.

Atitudinea ta profund anti-romaneasca nu este bine venita absolut deloc.
    Probabil ca nici macar nu realizezi ca scrii romaneste pe un site romanesc. Si daca tii atat de mult sa-ti renegi originea du-te si vezi-ti de treaba ta si de visele tale.
    Si cu asta incheiem discutiile in afara subiectului.

Clar ?

12. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,

Vad ca s-au incins rapid spiritele pe acest topic...Dar sa revenim la topic , parerea mea e ca faptul ca dobandesti cetatenia britanica , este un lucru absolut normal , firesc as putea spune...Dupa 5 ani legali petrecuti aici , in care ai platit taxe la stat , si nu numai , faptul ca iei cetatenia , si vrei sa fi "de-al lor" cred ca e un lucru firesc , nothing special...

Toate cele bune ,

Bivo

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarea e: privim cetatenia britanica doar ca pe un lucru ce ne aduce beneficii, sau ne gandim si la obligatiile care decurg din asta?

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Se presupune ca cel/cea care primeste cetatenia britanica cunoaste cel putin obligatiile ... altfel e cam greu sa o obtii. E drept ca unii doresc cetatenia doar cu gandul la posibilele beneficii, dar pana cand ajung sa dobandeasca cetatenia afla sigur si despre obligatiile ce decurg :D

15. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16
    Dar pana la urma vad ca s-a deviat mult de la subiect ,ce facem?? avem dreptul sa depunem actele pentru cetățenie sau nu după 5 ani petrecuți aici legal??? dar intre timp am obținut și BC ,Aștept răspunsuri concrete la acest subiect

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    iancuflorian93 a scris:
    Can I be naturalised as a British citizen?
    If you are over 18 and have been living in the United Kingdom for the last five years (or three years if you are married to or a civil partner of a British citizen) you may be able to apply for naturalisation as a British citizen. You may also be able to apply for naturalisation if you or your husband, wife or civil partner is in crown or designated service outside the United Kingdom. Applications for naturalisation are made using application form AN.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... igibility/

Also:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... alisation/

Succes ! :)

17. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    iancuflorian93 a scris:
    Dupa ce dobandesti rezidenta permanenta (deci dupa 5 ani) va mai trebui sa mai parcurgi un an, abia dupa care poti aplica ptr cetatenie.

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Dio,
    daca mai ai timp,lamureste-ma si pe mine te rog.
    Pt ILR pot aplica dupa 5 ani in UK,sau dupa 5 ani de la obtinerea BC?
    Am discutat cu cineva si imi spunea ca ,daca am aplicat si am primit BC,regardless de cat timp eram in UK,trebuie sa astept 5 ani pt a aplica pt ILR,si,dupa cum ai spus deja,inca unul pt cetatenie.

Mersi!

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    cata246 a scris:

Aplicatiile de tip ILR/ILE nu au nimic de'a face cu faptul ca ai sau nu ai YC sau BC. Aplicatiile ptr ILR/ILE sunt aplicatii in baza 'immigration rules'.
    De exemplu, dependenti de aplicanti din categoria ECAA au dorit sa obtina BC dupa 2007, nici o problema... se poate aplica ptr ILR cind ai acei 5 ani si esti eligibil.

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de raspuns,asta am argumentat si eu in discutia respectiva,mi s-a spus ca voi fi luat in considerare de la data la care am devenit cetatean european,sau de la primirea BC.

Share This Page