26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card prin HSMP

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by flashvlad, Mar 15, 2012.

1. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Vreau sa aplic pentru Bluecard ca HSMP, iar eu ma aflu in cursul unui Master aici in UK, dupa ce am absolvit facultatea in Romania.
    Cumva mai trebuie sa echivalez documentele de absolvire din Romania ? Sau trebuie doar sa le traduc?

As dori sa mai stiu daca exista posiblitatea de a aplica pt Bluecard mai devreme de absolvire, cu ajutorul unei adeverinte de la facultate cum ca voi reusi sa absolv oricum... ?

Si ultima intrebare consta in faptul ca eu nu am nici macar Yellowcard-ul acum. Iar eu am aplicat la joburi pentru September intake ( cam cand as termina eu masterul si imi voi lua diploma si voi putea aplica pt BC) si sunt ingrijorat cum ca poate ar trebui sa am macar acest Yellowcard si implicit si NINO ca sa nu am probleme cand vorbesc cu angajatorii pentru un viitor job.

Ce credeti?
    Multumesc anticipat,
    Vlad

2. guvida

guvida New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa terminarea studiilor universitare ai dreptul sa aplici pentru blue card ca absovent de facultate (licenta, master, doctorat). Completezi formularul BR2 parca. Poti sa aplici numai in primele 12 luni dupa absolvire. Poti aplica si inainte de a avea certificatul oficial atata timp cat ai primit toate rezultatele (examene, esee, dizertatie). Nu e nevoie sa ai yellow card in prealabil. Dar probabil iti faci tie si viitorului angajator viata mai usoara daca obtii NI no. mai intai ca fara el nu poti lucra si dureaza si acolo pana iti fac programare.

Eu ca sa fiu sigura ca o sa am toate hartiile necesare mi-am facut programarea la Home Office cand stiam ca o sa am rezultatele. Am avut yellow card dar nu aveam 12 luni continue de munca si nu puteam obtine pe baza lui.

Pt blue card trebuie sa bifezi optiunea de absovent studii superiaore in UK.

Ca HSM trebuie sa indeplinesti alte conditii legate de salariu din cate stiu eu ...numai absolvirea unei facultati nu aduce dupa sine calificarea pentru permis de munca.

Share This Page