18.4 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card pentru membrii de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by tanase.manuela, Aug 22, 2011.

1. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    -dans-

Multumesc mult,chiar eram in ceata cu chestia asta,Asa am sa fac,doar ca eu voi incerca sa aplic direct,asta in cazul in care reusesc sa fac programare on line
    Multumesc inca o data,si voi reveni cu detalii dupa ce finalizez totul,poate am sa fiu si eu de ajutor cuiva.

2. andreybass

andreybass New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa precizez, am national insurance number si platesc cam odata la trei luni.Nu ar trebui sa fie ok dak trimit scrisoare de recomandare de la firma pt care lucrez?

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    E posibil ca pentru sotie sa nu poti aplica decat prin posta! Deci atentie! Sa nu te duci pana acolo degeaba.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca ai NINO, e posibil sa ai surprize, dk ai timp apuca si ia banii cum vor ei, cei de la HO! Insa nu vei stii pana nu faci aplicatia.
    Multa bafta!

5. Alexandru86

Alexandru86 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua si imi cer scuze daca o sa se repe cineva , dar nu am inteles exact ce pot sa fac in situatia mea : urmeaza sa vin in London prim Martie si vreau sa imi fac acte . Fratele meu are YC si doresc sa imi fac prin el acte , reintregire de familie . Intrebarea este , trebuie eu sa depun personal actele sau poate el sa mi le depuna ?
    Va multumesc frumos si sper sa nu fie un chin pt nimeni sa raspunda -sssst-

6. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Buna seara @Alexandru86 si bine ai venit pe forum, in mod normal trebuie sa aplice fratele tau pt tine, iti dau aici un link http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... card#65291 care sper ca te va ajuta sa intelegi relatia de dependenta si actele care sunt necesare in situatia ta . Nu trebuie decat sa citesti cu atentie cap coada.

La inceputul topicului vei vedea ca este un titlu sugestiv cu Dreptul de munca in UK ,foarte util.

Daca mai ai nelamuriri , te aspteptam cu intrebari si te vom ajuta cu draga inima. -da-da-

Mult succes!

-cu-bine-

7. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Cum asa?

8. Alexandru86

Alexandru86 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua !
    Va multumesc tare mult pt link , chiar mi-a fost de mare ajutor , am citit si am inteles tot .
    Dar ultimele intrebari si precizari , sa ajung cu sufletul impacat : fratele meu are YC , doresc sa fac reintregire de familie , astfel eu am sa primesc BC. Eu am sa am CI , pasaport, certificatul de nastere , dovada ca mi-a trimis ultima suma de bani acasa si am sa am contractul de chirie ( abia il facem in februarie-martie) . Imi sunt suficiente aceste acte pentru a ma programa la interviu si pentru a depune de acte ? Cat timp am actele depunse am sa primesc o dovada la mana ca urmeaza sa primesc acte ( sa ma pot angaja ?)?

Va multumesc tare mult si astept cu intere raspunsul :).

9. costi25

costi25 New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua.as avea nevoie de cateva lamuriri daca cineva imi poate raspunde.eu sunt studenta aici de aproape 2 ani.sotul meu a obtinut blue card in martie anul trecut ca dependent de mine,eu merg in continuare la studii.anul acesta in martie as vrea sa aplicam pt mine pt a aobtine blue card dar problema ar fi payslipurile sotului meu care nu sunt decat cateva si pentru part time deoarece angajatorii lui nu iau platit taxele.nu stiu ce as putea sa fac eu am lucrat la fel fara am fi platite taxele deci nu as putea aplica nici eu independent.va multumesc

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca stii singura raspunsurile!
    Atata timp cat nu ati platit taxe, sau nu ati lucrat legal, nu puteti cere nici drepturi!

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Da un telefon la ei, e mai sigur!

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    De incercat, oricine poate sa incerce! Insa nu-ti garanteaza nimeni succesul!
    Deci multa bafta! Ia formularul si vezi ce ti-ar mai trebui, teoretic ...

13. aureliavaleanu76

aureliavaleanu76 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua,

ce i drept cam rar pe acest minunat forum , avand un bebelus care nu prea imi lasa timp de stat pe forum , ceea ce nu pot spune ca nu mi lipseste, as avea si eu nevoie de o info: in august 2011 eu am luat YC iar sotul BC ca dependent de mine, insa inainte de a depune ca dependent ( si a si lua BC)el si a facut acte pt self employed, intrebarea mea este daca sunt in locul unde trebuie(ma refer la topic) pot depune si eu pt BC ca dependent de sotul meu? Repet el acum are BC ca dependent de mine si eu YC ca self employed. Nu stiu daca am fost destul de explicita in intrebarea mea dar cu siguranta , pt ca stiu despre ce forum vorbim, voi gasi un ajutor.

aveti mare incredere in acest forum, pe noi cineva cu suflet mare, mina de aur pt toti romanii, ne a ajutat si iata sotul meu are BC si munceste.

14. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Georgev ma derutezi.... si incep sa cred ca tot ce am "invatat" inainte de a pleca spre UK e gresit sau ca s-au schimbat/modificat unele legi

Eu stiam ca aplicantul principal se trece cel care aplica pentru YC numai in cazul in care aplica pentru YC odata cu membrii de familie/dependenti care aplica pentru BC pe acelasi formular

In cazul in care cineva are deja YC si familia/dependentii aplica pentru BC.... principal devine cel/cei care aplica pentru BC iar cel care are YC este trecut la sectiunea 2

Daca gresesc sa ma corecteze cineva

15. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Nu gresesti @cafea, ai dreptate.

- Daca aplicati (pt un blue card de dependent de ex.) si un membru al familiei detine in prezent un certificat de inregistrare(yellow card, blue card) si sponsorizeaza aplicatia dumneavoastravoastra, dati detaliile acestei persoane in sectiunea 2. Veti completa sectiunile 1, 2, 8, 9, 10 si 11
    Citez din formularul BR1:

"If you are applyng and you family member folds a current Registration Certificate and is sponsoring your application, please include your sponsor's details in section 2."

16. Cla

Cla New Member

Trophy Points:
    0
    de sters

17. OUT SIDE

OUT SIDE New Member

Trophy Points:
    0
    Ma poate lămuri şi pe mine cineva cu ce treaba au copiii pentru a fii trecuţi în aplicaţiile pentru blue card?

18. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am aplicat anul trecut pt yellow card de self employed iar sotul a obtinut blue card-ul de dependent care a fost pe perioada provizorie, de un an. In acest timp sotul a muncit la o companie, a adunat cele 12 payslip-uri iar miercuri avem programarea pt a obtine blue card-ul permanent al sotului si al meu de dependent.

Intrebarea mea este: daca o sa primesc blue card de dependent, voi primi tot un blue card provizoriu, pt 1 an, timp in care sa muncesc si sa aplic la anul?
    Va intreb deoarece sunt insarcinata si nu voi putea munci pana la sfarsitul celor 9 luni de sarcina, si deci voi pierde cateva luni bune de munca.

Multumesc!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aici cred că Dio ar putea să te ajute. Dă-i un pm.

PS Să fie într-un ceas bun! -bravo-

20. banana

banana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebecca,
    Multumesc pt urare!
    Dio, este userul cuiva de aici? Nu stiu cum sa iau legatura cu el.

Share This Page