18.4 C
London
Monday, June 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card pentru membrii de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by tanase.manuela, Aug 22, 2011.

1. tanase.manuela

tanase.manuela New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara am tot cautat un raspuns la intrebarile mele pe acest forum dar nu am gasit nimic concret.as dori sa stiu daca imi puteti spune de ce acte am nevoie pentru a obtine blue cardul ca si membru de familie al unui detinator de yellow card.precizez ca sotul meu are YC de 2 luni stiu ca trebuie sa aplic folosind formularul BR1 .daca eu sunt aplicantul principal in ce sectiune il trec pe sotul meu in BR1?sper ca ma puteti ajuta sa trec mai usor peste aceste probleme.multumesc

2. hajnalka

hajnalka New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua! si eu chiar de aceste raspunsuri as avea nevoie!sotu meu detine deja yellow cardul iar eu as dori sa aplic pentru blue card.daca sotul detine deja yc atunci pe mine ma pun ca aplicant principal la sectiunea 1? si la sectiunea 2 o pot trece pe fetita noastra? sper sa primesc un raspuns si va multumesc anticipat!

3. mirel_moonspell

mirel_moonspell New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

In 2 cuvinte situatia mea este urmatoarea:

- sora mea are blue card de un an si ceva de zile, lucreaza legal si continuu de la inceput

- eu tocmai am venit in Scotia si as dori sa aplic pentru Blue card ca si dependent (eu am 32 de ani, iar ea are 31).

- pe formularul BR1 titulatul aplicatiei voi fi eu (ca dependent) sau ea (pentru ca sunt in ceata deocamdata)? Pot sa fac application in persoana la Croydon in acest sens?

- intrebarea este am vreo sansa sa obtin Blue Card-ul in acest sens?

- pot sa imi fac programare la Croydon pentru aceasta? (am sunat zilele trecute si am vorbit acolo si mi-au zis ca se pot face aplicatii in persoana doar daca am terminat o forma in invatamant aici in UK)

- exista si alte locuri unde poti face aceasta aplicatie in persoana exceptand Croydon?(avand in vedere ca sunt acum in Glasgow).

- o sa incep in septembrie aici un postgraduate course si o sa pot aplica pentru Yellow Card, cam cat dureaza aceasta aplicatie si ce presupune (pe langa scrisoarea de la universitate, se face tot pe formularul BR1?).

- pot sa fac aplicatia in persoana la Croydon pentru Yellow Card?

Multumesc anticipat.

4. irina_rusu

irina_rusu New Member

Trophy Points:
    0
    -salut-

Si eu am ceva nelamuriri privind acelasi subiect.....urmeaza sa aplic pt blue card prin Br1, sotul meu avand deja yellow card ca student.
    Nelamuririle mele sunt legate de actele atasate.....si anume:
    1) tb dovada faptului ca locuim la aceeasi adresa in UK?
    2) El tb sa-si mai dovedeasca cumva statutul sau e suficient sa avem yellow card-ul lui la dosar? (ii mai trebuie acte doveditoare de la scoala sau angajator?)
    3) trebuie sa am cont bancar deschis pe numele meu?
    4) Imi tb asigurare medicala?

Sper sa ma poata ajuta cineva pt ca nu am gasit pe forum raspunsurile toate....desi probabil exista si nu le-am gasit eu.
    Multumesc celor ce-si vor gasi putin timp sa-mi raspunda

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pentru cazul tau, aplicatia se face doar prin posta!
    Fiind dependent de o sora, e posibil sa nu fie aplicatia cu succes, dar multa bafta, oricum!
    Daca vrei sa iei YC ca student, poti face aplicatie la croydon, e deja un topic deschis, Se face cu BR1 , scrie in el ce acte iti trebuiesc.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sotii au YC, cel mai usor e sa fie trecuti tot ei pe prima pagina, si la mambrii de familie sa va treceti voi (sotiile)si copii.
    PLus toate documentele doveditoare cum ca sotii sunt self-studenti (in functie de caz), plus celelalte documente cerute/

7. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

8. irina_rusu

irina_rusu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt raspuns.......mult succes in tot ceea ce faceti!

9. irina_rusu

irina_rusu New Member

Trophy Points:
    0
    Imie totusi cveva neclar.....am citit la http://www.romani-online.co.uk/cum-sa-completez-br1 urmatoarele:
    "Daca aplicati (pt un blue card de dependent de ex.) si un membru al familiei detine in prezent un certificat de inregistrare(yellow card, blue card) si sponsorizeaza aplicatia dumneavoastravoastra, dati detaliile acestei persoane in sectiunea 2. Veti completa sectiunile 1, 2, 8, 9, 10 si 11"

Asta nu inseamna ca in situatia mea (respectiv aplicant pt blue card, in cond in care sotul meu detine deja yellow card) voi fi aplicantul principal iar sotul sa fie trecut in sectiunea 2...precum ca imi sponsorizeaza aplicatia?

Ma poti lamuri georgiv? Ce/unde gresesc?

10. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Irina, tu esti aplicant principal - tu ceri blue card - si pe sot il treci in sectiunea 2 ca "sponsor".

11. irina_rusu

irina_rusu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc LIGHTPLAY pt lamurire :)

12. carla.balaci

carla.balaci New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,am si eu nevoie urgenta de o lamurire.Aplic cu BR1 pentru Blue Card ca dependenta de sotul meu,detinator de Blue card.La sectiunea 7 si 9 ce ar trebui bifat?

13. Corina17

Corina17 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Mama a obtinut de curand YC ca si student, iar tata vrea sa aplice pentru BC.
    Intrebarea mea este daca tata trebuie sa locuiasca in UK in momentul in care aplica pentru BC. Mama deja locuieste acolo.
    Iar daca nu trebuie, ce trebuie sa completeze la sectiunea 1 (personal details) la UK address? E ok daca trec adresa la care sta mama?
    -nu-stiu-

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Scrie pe formular, pe prima pagina: Aplici numai din UK!
    Odata venit, tatal tau va obtine BC, tu dk ai doar 17 ani, il obtii si tu tot ca dependent.

15. Corina17

Corina17 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am 17 ani:) Sunt studenta si am aplicat deja pentru Yellow. Astept sa il primesc.

Am vazut ce scrie pe prima pagina. Dar in "Guidance for nationals of Bulgaria and Romania on obtaining permission to work in the UK" (la punctul 37) scrie ca cei care aplica pentru Yellow card ca si studenti, self-employed, self-sufficient sunt obligati sa fie in UK in momentul in care aplica, apoi scrie ca cei care aplica pentru Accesion Worker Card si cei care aplica ca si Highly Skilled pot sa aplice chiar daca nu sunt in UK. In schimb pentru cei care aplica pentru Blue nu scrie nimic.
    Si ma gandesc ca daca unii au voie sa aplice chiar daca nu sunt in UK, ce e scris pe prima pagina nu e prea valabil... adica poate e posibil sa aplici pentru Blue din Romania.

Oricum, nu am vazut nicaieri sa ceara dovezi ca sta la adresa respectiva...

16. andreybass

andreybass New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Vreau sa aplic pentru sotia mea pt. blue card. Eu lucrez ca tehnician IT dar sunt platit cash in hand si nu pun toti banii pe card.Am toate invoice-urile si yellow card, e destul ca sa fac dovada ca lucrez ca self employed?ce acte mai trebuie sa trimit pe langa formularul br1?Multumesc.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Scrie chiar in formular! Ia pagina cu pagina, si vezi ca trebuie sa bifezi si atasezi documentele cerute.

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    uite inca ceva interesant pentru tine :
    What about working as a self employed person?
    EU law allows a citizen of the Union to establish themselves in Business in any member state. This means a Bulgarian or Romanian national will be allowed to be self employed in any Member State. Romanian or Bulgarian nationals who are self employed in the UK must register their business activity with the Inland Revenue and must register to pay National Insurance contributions as a self employed person. Working “cash in hand” may result in them being considered as an “illegal worker”

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... nroman0408

19. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Buna,
    In curand sotia si copilul meu mi se vor alatura,asa ca am inceput sa ma informez despre etapele "actelor" si restul necesar acomodarii lor.Dar ,desi e pueril,m-am blocat un pic ,repet cu toate ca ma tot informez de pe topicurile la subiect.Si anume:deoarece eu am YC,in calitate de student,pe BR1 sotia si copilul ar trebui sa fie aplicantii principali,din cate am inteles eu,iar eu sa fiu trecut la sectiunea 2 pct 2a.Intrebare-am inteles bine asta? si a 2 a intrebare,sa zicem ca sotia mea e aplicant principal,pe copil unde il trece?pe un alt br1,cu o alta programare?
    Banuiesc raspunsurile a fi simple si mentionate de multe ori in alte contexte pe forum ,dar eu inca nu m-am prins de ele.Si as aprecia macar o directionare spre un topic sa ma clarifice,va rog mult

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Andrei, am mai zis, si o tot repet, dar nimeni nu asculta -ras2- :
    Tot pe tine te treci ca principal si la dependenti iti treci nevasta, copilul.....
    La mentiuni, la sfarsit le scrii cateva randuri cum ca ceri carduri pentru familia ta, le multumesti frumos si lipesti plicul!

Share This Page