7.4 C
London
Saturday, January 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card. Nelamuriri.

Discussion in 'ARHIVA' started by zmehoo, Jan 12, 2008.

1. vama veche

vama veche New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu yellow cardul,am sunat la HO si cica nu trebuie sa ai 12 luni lucrate de cand ti-a venit YC,ci de cand ai inceput munca(asa zic ei)!si eu am venit printr-un sandwich course...dar cardul mi-a venit dupa 2 luni...dupa ce am inceput munca ..deci dupa cele citite pe forum nu ma incadrez intr-un an..si trebuie sa urmez alt curs...apropo..daca ma inscriu la alt course trebuie sa anunt HO?sau cum se procedeaza?si cursul trebuie sa fie tot un sandwich?sau ceva de genu` pentru a lucra full time!pentru ca nu poti sa mergi cu pay slip-urile pe ultimele 2 luni..tu ai lucrat 50h/sapt iar tu ai dreptul la 20h/sapt(asta in caz ca numai urmezi un sandwich course)

2. gregorio

gregorio New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor! Cine poate sa imi da si mie o informatie in legatura cu blue cardul ca sa pot sta linistit(sunt ceva informatii controversate in discutia de pe site).
    Am sa fiu f.concret.Am venit aici pe 22/10/07 si urmez un curs NVQ2 in perioada 22/10/07 -22/10/08.Am inceput munca pe data de 28/10/07 lucrand pana in prezent fara intreruperi.Yellow cardul a fost emis la data de 23/11/07.
    Cand pot aplica pt.blue card sau trebuie sa mai fac vreun curs?
    Va multumesc!

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Gregorio !

Am vazut ce a scris Vama Veche mai devreme cum ca ti se ia in considerare de cand ai inceput munca,dar mie nu-mi vine sa cred,nu am mai auzit asa ceva pana acum.Stiu doar ca dreptul de munca este valabil din momentul in care ai yellow card-ul in mana.E ca un fel de confirmare ca ei au primit actele de la tine si ca totul este ok si poti sa te angajezi.Cel putin eu asa vad lucrurile.Pana la proba contrarie,eu sustin aceasta varianta pentru ca stiu persoane carora le-a fost refuzat blue card-ul si pentru 3 zile lipsa intr-un an ...deci....fiecare crede ce vrea.
    In cazul tau Gregorio avand in vedere ca acest curs pe care il urmezi se incheie pe data de 22/10/08 tu mai ai dreptul sa muncesti inca 4 luni dupa terminarea cursului,deci ai posibilitatea sa implinesti un an de munca legala in UK fara sa te mai inscrii si la alt curs ,cum era cazul lui Zmehoo.Asa ca sfatul meu este sa muncesti in continuare ,sa astepti sa treaca data de 23/11/08 cand se implineste un an de cand ai yellow card-ul ,si abia dupa ce ai depasit acea data(ca sa nu existe nici un fel de neclaritati,ca o saptamana in plus pentru siguranta ta nu cred ca mai conteaza avand in vedere ca ai un an de munca) sa completezi formularul BR1 si sa-ti faci o programare in Croydon ca sa obtii blue card-ul pe loc,sa nu stai sa astepti pana la nesfarsit cum e cazul cand trimiti aplicatia prin posta.
    Mult succes si sper sa fie totul ok ! Nu risca sa aplici inainte de a implini un an de cand ai yellow card-ul (adik sa iei in considerare un an de cand ai inceput munca) pana cand nu va exista un exemplu concret ca cineva chiar a obtinut blue in aceste conditii ! Doar te vei enerva inutil in cazul in care te refuza si pana la urma nu e vorba decat de o luna,fa totul ca la carte si vei avea succes garantat,nu mai au ce sa zica !

Vama Veche,eu nu stiu exact cum lucrati voi la sandwich course (full time sau part time) dar din momentul in care s-a terminat cursul tu mai ai dreptul la munca legala inca 4 luni.Deci te incadrezi,nu este nevoie sa te inscrii la alt curs.Si sa stii ca in momentul in care aplici pt blue card nu ii intereseaza daca tu ai lucrat 10 luni full-time si 2 luni part-time,nu se leaga de acest aspect pentru ca si intr-un caz si in celalalt se cheama ca ai muncit legal,ca ai fost angajat legal si ai indeplinit cele 12 luni per total.
    Si daca te-ai fi inscris la un alt curs nu,nu trebuie sa anunti Home Office-ul atata timp cat tu ti-ai pastrat statutul,si anume acela de student,deci yellow card-ul este perfect valabil,poti s-o tii din curs in curs cati ani vrei,nu e ca la au-pair(de fiecare data cand schimbi familia trebuie sa aplici pt alt purple card) sa ti se dea cate un yellow pt fiecare curs inceput.
    Numai bine si sper sa va iasa socotelile ! -takecare- akecare-

4. gregorio

gregorio New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt informatie!
    As mai avea o singura nelamurire.Daca am lucrat in aceasta perioada de un an de zile cate 40/55 de ore pe saptamana poate influenta negativ obtinerea blue card-ului,pt k am yellow card-ul k si student cu 'up to 20 hours/week'.
    O zi buna tuturor si inca odata va multumesc.

5. gabrielos

gabrielos New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari!
    In primul rand multumesc anticipat pentru cei care vor citi postul acesta si vor lua timp sa imi raspunda.

Fiecare cu bubele lui care mai colorate. Am si eu o buba.

Am lucrat 12 luni ca voluntar la o organizatie inainte de aderare. Apoi dupa aderare m-am reintors si lucrez inca la aceasta organizatie. Contract de munca cu payslips.

Initial am crezut ca daca ai lucrat inainte de aderare intrii in categoria unde poti lucra oriunde. Azi am aflat ca e invers. Adica daca dupa aderare ai lucrat ... intrii in categorie... ma rog.

Din cate am citit eu ... si aici vine intrebarea mea.
    Citez: If you are exercising a Treaty right, you are not required to obtain a document confirming this, but you are entitled to a registration certificate confirming your status if you wish. Applications can be made on form BR1, or in the case of the highly skilled, on form BR2.

Intrebarea: Dupa cum zice mai sus, pot sa lucrez si ca nu am nevoie de acest Certificat, insa inteleg ca poate fi de folos mai tarziu.
    Am sau nu nevoie de el?

Citat despre Exercising a Treaty Right.
    Under the transitional arrangements coming into force on the 1 January 2007, Bulgarian and Romanian nationals will not have a right to be a worker under EU law. However, you are able to exercise a Treaty right as a worker in the United Kingdom without restriction in the following circumstances:
    • you have completed, on or after 31 December 2006, 12 months continuous lawful employment in the United Kingdom;

TA!

6. vama veche

vama veche New Member

Trophy Points:
    0
    mersi oana_bebelusha !da,stiu ca pot sa mai lucrez inca 4 luni..dar se pare ca trebuie sa mai urmez inca un curs pentru ca nu ma incadrez.in cele 12 luni (cursul meu a fost de 9luni..dar am primit prea tarziu YC..dupa 2luni dupa ce am inceput cursul... acum sunt in cele 4luni peste...YC).(din cate stiu eu prin sandwich course se munceste full time,cel putin eu asa lucrez)mai am de asteptat pana in iunie dupa BLue Card...deci nu mai e asa mult...!
    Exista un oficiu HO in Croydon?Daca da...cine poate sa imi lase un postcode!mersi fain

7. vama veche

vama veche New Member

Trophy Points:
    0
    O Intrebare...pentru cei care si-au luat Blue Cardul prin urmarea a doua cursuri(respectiv YC)!Cand aplici pentru Blue Card...si esti la al2-lea curs...aplici prin BR1(cand ai 1 an de munca legal cu o intrerupere maxima de 6sapt)..se mai cer ceva acte doveditoare cum ca ai mai urmat un al doilea curs?Ei (HO)De unde stiu ca inca "statutul de student" este activ...sa zic asa...! Si inca ceva...pentru a-ti pastra statutul de student...cursul trebuie fie de minim 6 luni?Cel putin cand aplici pentru YC...trebuie sa urmezi un curs de minim 6 luni...nu de alta..dar am gasit si cursuri de 2 luni(si nu stiu daca se ia in considerare un curs de 2 luni)...cat imi mai trebuie mie...pt a ajunge la BC!
    -shamed2- hamed2-

8. ioana_87

ioana_87 New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare..daca ma casatoresc cu un cetatean englez, cat de rpd pot sa-mi primesc blue cardul sau ce conditii mai sunt de indeplinit?ms

9. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am si eu mai multe intrebari, dar inainte vreau sa va spun cate ceva despre situatia mea.
    Am fost au pair 2 ani(4aug 2004-4aug2006) dupa care am avut viza de student full time pentru un an de zile(18sept2006-30sept2007).
    In tot timpul cat am fost studenta nu prea am lucrat, asta pentru ca nu prea am avut timp din cauza scolii.Din luna oct 2007 am plecat in Romania si nu am aplicat pt Blue Certificate. Acum vreau sa revin in UK si as dori sa aplic pentru acest certificat. Credeti ca mai pot aplica dupa aceste 6 luni in care nu am aplicat? Si daca da...ce acte mi-ar trebui? Oare este vreo problema daca nu am am lucrat in timpul cat am fost studenta?
    Va multumesc,Olimpia.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca te casatoresti cu un cetatean englez,si,evident,daca stie si el ca s-a casatorit cu tine,nu cred ca mai ai nevoie de blue card."Casa de piatra!!"
    By the way,nici eventualii copii rezultati din casatoria ipotetica cu cetateanul englez,nu vor avea nevoie de blue card.
    Si atentie persoanelor de sex feminin cu idei de genul acesta,e la moda ca cetateni de prin Jamaica,Barbados,etc,sa se dea drept cetateni englezi,pt a se putea casatori cu cetatence din UE,ceea ce le ofera lor dreptul de a sta in UK,dupa casatorie(cunosc caz autentic la mine la servici,o poloneza ce a crezut ca l-a prins pe Dzeu de picior,decat ca picioru era negru,iar "cetateanu'" englez era din Barbados,da el a omis sa-i spuna asta ei.Si ea era la prima casatorie,de cca 21 ani,iar el pe la a 3 a,basca 3 puradei.
    Asa ca ATENTIE!

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -lol- ol-

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    olimpia,
    imi pare rau dar nici macar in oct 2007 tu nu te calificai pentru blue certificate, cu atit mai putin acum. Ca sa te califici trebuie sa lucrezi legal in UK pentru 12 luni fara inrerupere mai mare de 30 de zile.

cata246,
    That was funny! -ahaa- haa-

13. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Aveti idee cam cat timp dureaza pana sa vina blue cardul?
    Credeti cumva ca timpul de primire a blue cardului se masoara in calitatea documentelor trimise odata cu aplicatia, in sensul ca am trimis toate documentele cerute, fara exceptie?!

Multumesc.

14. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva daca am lucrat ca employed 6 luni consecutiv,apoi 6 luni ca self employed fara intrerupere pot aplica pt blue card,sau ar trebui sa am 12 luni ori self employed,ori employed.
    Poate cineva sa ma lamureasca,
    Va multumesc!

15. romullusss

romullusss New Member

Trophy Points:
    0
    .

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salutare si Bun venit pe forum!

Daca nu sunteti casatoriti nu o poti aduce ca dependenta de tine.
    Dar ea poate veni ca studenta sau ca self-employed...Depinde si in ce domeniu activeaza...Poti reveni cu mai multe detalii, te rog?
    Scuze, am omis aupair...daca te intereseaza varianta asta, dar nu o recomand.

17. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Nelly, pt a putea aplica pt blue card trebuie sa fi lucrat 12 luni ca employed fara sa fi avut o intrerupere mai mare de 30 zile in aceasta perioada. Acele luni de munca ca self-employed, nu le poti folosi pt a aplica pt acest blue card.

Multa bafta -kiss- iss-

18. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    'Thank you for your letter about application for A2 dependant worker on the basis of your relationship.
    To help me to reconsider the matter,please send me following documents.Please send ORIGINAL doc. as photocopies are NOT acceptable for thr purpose of drciding your application.
    Documents required:
    1. Marriage certificate/Civil Partnership Agreement.
    2. Documentary evidence of ownership of your home OR rent book/tenancy agreement AND letter from landlord/local autority confirming who is residing there.
    3. Detailed bank statements covering the last months.
    4. Most recent Council Tax bill
    5. Further documentary evidence from 3rd August 2004 to 3rdAugust 2007 for yourself and for your partner,or addresed jointly to both of you.( trebuie aratat ca relatia voastra e de cel putin 2 ani)
    6.Any additional information.
    Si acum: la punctul 1 ,clar nu vei putea avea nici un doc.oficial ,care sa arate ca sunteti impreuna.. asa ca noi am trimis hartii traduse si legalizate din RO si altele din UK, cerute la punctele 2 si 5 .
    pt pct 3 am deschis un cont comun aici si asa am avut bank statements,
    la pct 4 am trimis o scrisoare de la hotelul unde muncim si locuim,precum ca platim pt camera,pret care include apa si lumina
    la pct 5 am trmis absolut orice corespondenta primita la adresa din UK pe numele fiecaruia sau a amandorura,inclusiv adeverinte medicale din RO,de la acelasi medic de fam,scrisori de la GP aici,precum ca ne-am inscris amandoi,scrisori de la HM Revenue,Inland Revenue,Dept for Work and Pension
    Deci,se poate...dar..ATENTIE!! e foarte anevoios procesul si cere mult timp si rabdare...Si dupa cum ti-ai dat seama,prietena ta ar trebui sa fie in UK,sa poti dovedi ca locuiti la aceeasi adresa si bine ar fi si in RO sa aveti aceeasi adresa.
    Nu cred ca e cel mai potrivit lucru pentru voi,asa ca cel mai bine ar fi sa o aduci aici ca studenta si va obtine Blue Cardul dupa un an de zile.(eu zic ca e mai avantajos decat self,in ciuda celor 20 de ore la care ai dreptul..e mai putina bataie de cap cu hartogaraia..dar cum spunea rebecca,depinde in ce domeniu doreste sa munceasca)Mult succes si daca te intereseaza varianta asta,astept PM,sa-ti dau detalii.

PT rebecca_uk
    SE POATE!!!Dar dureaza..cel putin, la noi a durat cateva luni( am primit 2 refuzuri,dar nu ne-am dat batuti.. -fingernose- ingernose- )
    Sa auzim numai de bine!!

19. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Mariolyme,

La voi situatiunea a fost cu totul si cu totul alta ... voi aveti un copil impreuna, care, are trecut pe certificatul de nastere numetele tau si al sotiei, voi aveti priprietati comune ... etc. Daca voua va luat o gramada de timp dupa cum stiu si eu + 2 refuzuri, cand era clar ca sunteti impreuna(dovada mai clara ca un copil + proprietati comune nu cred ca este, in afara de actul de casatorie), apoi lor... eu zic clar ... nu se poate, decat daca ai dovezi care sa stea in picioare, in fata LOR !! si punctez in fata lor, ca ii stim toti cum sunt. Astea, cu council tax, si altele, is bagate asa de la ei ... VRAJELI ... eu stiu de la sotia ta ca voi, prima data ati trimit toate documentele pe care leau cerut, si cand au vazut ca leati trimit pe toate, desi logic era sa ii elibereze ei acetele de dependent, au mai cerut in plus, si asta ce denota... ca incerca sa puna bete in roate. Eu zic sa nu ii dam baiatului sperante desarte. Decat sa sa lupte cu morile de vant 3-4 luni, mai bine vine aici prietena, o inscrie la un curs ceva, o face studenta si e mult mult mai bine ... se poate incerca ca nu are nimic de pierdut, decat timp aiurea, si bani, ca nu va putea munci pana nu va primi raspuns de la ei ...

Bafta !

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Stiam ca se poate si Andrei a explicat si chiar tu ai mentionat in ce situatie.
    Numai ca ei au nevoie de dovezi ca au locuit impreuna cel putin 2 ani si domnisoara e in Romania...Deci...am luat-o pe scurtatura: nu vor primi doua ci NUMAI refuzuri!Numai bine si...Bafta!

Share This Page