24.1 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card. Nelamuriri.

Discussion in 'ARHIVA' started by zmehoo, Jan 12, 2008.

1. luci@uk

luci@uk New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!As avea o nelamurire si chiar nu stiu cum este cel mai bine de procedat,daca detin bue card si doresc sa imi aduc prietena in uk cum pot sa-i obtin dreptu de munca.... inafara faptului ca nu suntem casatoriti!!

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Detalii despre ea?
    Este din EU?
    Virsta sub 27?
    De cit timp sinteti impreuna?
    Ati locuit impreuna?

3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu sunteti casatoriti, este foarte dificil ca cei de la HO sa ii dea blue card ca si dependent de tine. A fost aici pe forum un caz, care desi locuiau impreuna de peste 10 ani in tara, aveau proprietati comune, apartament, masina, ba aveau chiar si un copil impreuna, si le-a fost fff greu ca femeia sa fie recunoscuta dependenta de WP barbatului, prin simplul fapt caa nu erau casatoriti. Asa ca ... ff mici sanse.

4. luci@uk

luci@uk New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc de raspunsuri !Pai este din romania ,virsta 27 ,2 facultati in romania,niciodata in uk! cam asta ar fi UKOK!!Nu stiu daca gresesc dar parca undeva intr-un BR exista o portita ceva de genu ca poti aduce rude de gradu 3 sa zicem un var sau verisoara !

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    merci de raspunsuri luci,
    Avind 27 de ani nu cred ca se mai califica pentru programul aupair (de asta am intrebat virsta)
    Este posibil s-ati aduci chiar si veri/verisoare (cel putin in teorie, nu cunosc cazuri reale) dar eu am inteles ca ea este prietena ta, nu ruda.
    Ca si prietena ta, este 99% imposibil (si asta pentru ca nu-mi place sa folosesc prea des 100%).

Acuma tua ai deschis o alta portita: ai spus ca are doua facultati. Pai in acest caz sansele sint foarte mari ca ea sa se califice ca si HIGHLY SKILLED si ca atare sa-si obtina blue certificate in baza calificarilor ei.
    Eu unul pe panta asta as merge, doar daca nu vreti sa va casatoriti si atunci totul e simplu.
    In fine, eu cred ca ea are mari sanse de highly skilled.
    O alta varianta ar fi sa vina ca studenta pentru un an, sa lucreze part time in acest timp in baza statutului de studenta si apoi sa-si ia blue certificate.
    dar eu tot pe highly skilled as incerca mai intii.

6. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru sfaturi,acum stim ce avem de facut. -love2- ove2-

7. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu ceva nelamuriri legate de acest blue card...
    Si eu si sotia mea suntem self employed. Care ar fi metoda cea mai indicata prin care unul din noi poate obtine blue card-ul??
    Este posibil ca unul dintre noi sa renunte la self employment si sa devina dependentul celuilalt? Mentionez ca nu am aplicat inca pentru yellow card...
    Multumesc.

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Dan,

Asta cu HSMP programme este putin mai complicata, deoarece de face pe un numar de puncte, si trebuie sa indeplinesti anumite creterii, nefiind suficient doar un degree, chiar nici 2 nefiind de ajuns daca nu se intrunesc toate conditiile spuse de ei.

Pentru a te califica pentru HSMP, trebuie sa aduni 75 de puncte, pe care le poti calcula tu personal pe siteul http://www.hsmp.uk.com/ se calculeaza in functie de varsta (ce este 27 maxim se acorda 20 puncte), in functie de ce degree ai obtinut, in functie daca ai sau nu degree in UK, si nu in ultimul rand, dar cel mai important, cat castigai in tara anual.

Se face un total, si daca treci de 75 de puncte, poti aplica, daca nu ....

Succes !

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sa renunte unul dintre voi la self employer si sa aplice ca dependent de celalalt. Asa cel ce a renuntat la self va avea drept de munca, atata timp cat celalalt isi va pastra statutul de self. Cel ce va renunta la self va munci 12 luni de zile, dupa care va aplica pentru blue card, urmand sa il treaca si pe celalalt pe aplicatie ca dependent.

F simplu spun eu -cmon- mon-

10. luci@uk

luci@uk New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tutror de ajutor acum totu se vede mai clar multumita ajutorului vostru!!! -santa- anta- -aha- ha-

11. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    PoliceOfficer,
    Ai dreptate. Si eu cunosc destul de bine sitemul pe puncte care este copiat aproape in intregime dupa sistemul Canadian.
    Si eu a trebuit sa adun 75 de puncte in 1994, deci sint familiar cu procesul.
    "luci" cunoaste mai bine situatia in intregimea ei si va vedea care din sugestiile noastre pot fi aplicate. Nu vreau sa fiu prea indiscret si sa intreb prea multe detalii si oricum avem de a face cu cineva cu 2 facultati. Sint sigur ca pot analiza o situatie si ajunge la o concluzie justa. -takecare- akecare-

PS pacat ca nu poti sa vii la party

12. luci@uk

luci@uk New Member

Trophy Points:
    0
    merci frumos ukok,intradevar trebuie sa ma interesez mai mult despre sistemu asta nou ...br-urile astea ...io am aplicat cu br-1 dar in cazul asta trebuie sa ma interesez...ce si cum ...dar ideea principala este ca se pote!!!Incerc sa adun mai multe informatii!
    o zi buna tuturor !

13. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc PoliceOfficer pentru informatie!

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sa fiti sanatoti Generalul si succes cu aplicatiile. Sa ne tineti si pe noi la curent -kiss- iss-

15. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    buna! revin cu o intrebare, de fapt am nevoie de o precizare. scuze dak sint sicitor, dar sefa mea ma zapaceste de cap in fiecare zi in legatura cu blue card-ul asta.
    sa incep din nou: eu am yellow card acum. cind am 12 luni de muncit legal cu acesta, pot aplica pt blue card. care imi da dreptul sa-mi gasesc ce job vreau eu,nu? nu ma restrictioneaza la actualul loc de munca, nu? acest blue card pe cit timp e valabil? mai este vreo culoare de obtinut dupa asta?
    imi cer scuze din nou dak pun aceleasi intrebari de 1000 de ori, dar vreau sa fiu sigura, pt k nu vreau sa mai stau mult la acest placement...

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Zmehoo, ai yellow card in ce capacitate? Self employed? Student? Self sufficient?

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Blue cardul iti da drept de munca nerestrictionat in UK ... nerestrictionat = FARA RESTRICTII si cand zici fara restrictii, zici tot.
    Dupa blue card, alta "culoare" este ILR ... dupa ILR alta "culoare" este cetatenia si asa mai departe. Depinde de telul fiecaruia.

Succes

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Cand implinesti cele 12 luni de la data cand ti s-a eliberat yellow card-ul,cu cele 12 pay slip-uri care sa acopere perioada de un an aplici pt blue card si il vei obtine fara sa mai ai vreo restrictie pe piata muncii...
    -takecare- akecare-

Abia acum am vazut ca ai yellow card din octombrie si dreptul tau de munca expira in septembrie.Eu as zice sa te inscrii la un curs care sa-ti acopere si luna aia de care mai ai nevoie,inscrie-te din timp ca sa nu ai surprize,si nu e nevoie sa aplici pt alt yellow atata timp cat ai acelasi statut.Cand faci anul,aplica pt blue si munceste in continuare pana cand obtii blue card-ul ca sa nu te trezesti ca-ti vine vreo surpriza de la HO...

Mult succes si bafta,mai ai putin !!!

19. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    mutumesc tare mult
    e ceea ce stiu deja, dar am vrut sa fiu sigur ca nu am misunderstand ceva.
    sefa mea stie de niste cazuri acum un an sau 2, cind nu eram in ue si regulile erau altele, presupun. si acum imi impuiaza mie capul cu alea, de ma sperie si mai tare...
    multumesc inca o data

20. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc si oanei.
    nu-mi mai trebuie un alt yellow, pt am reusit sa obtin o prelungire de la twin pt saptaminile care imi lipseau, si deci o sa am un an de munca si o sa pot aplica pt blue.
    nu-mi pare putin pina in octombrie....mai e mult....dar stiu k acum ma prostesc putin... :p

Share This Page