13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card. Nelamuriri.

Discussion in 'ARHIVA' started by zmehoo, Jan 12, 2008.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata !
    Floriana...deci...daca v-ati hotarat ca tu sa ramai exercising treaty rights si el sa lucreze,atunci el se poate angaja oricand.Blue card-ul este optional,daca vrea sa aplice pt el ca sa aibe cu ce sa dovedeasca faptul ca are drept de munca,trebuie sa asteptati cateva zile pana intra pe site-ul HO formularele noi modificate.Pe BR1 va fi o sectiune unde scrie "family members of a romanian exercising treaty rights",completeaza acolo cu datele lui si trimite yellow card-ul tau de self sufficient,certificatul de casatorie si ce acte se mai cer la sectiunea respectiva (probabil buletinul lui) la HO si asteapta sa va trimita blue card-ul.Un sfat din partea mea ar fi ca atunci cand aveti toate actele pregatite sa va faceti o programare In Croydon ca sa terminati cu tot balamucul intr-o singura zi,nu mai stati sa asteptati o luna-doua ,sa va faceti griji,etc,rezolvati in aceeasi zi,primeste decizia pe loc si pe urma puteti sa va vedeti de treaba voastra in continuare.

Din alt punct de vedere,acest blue card fiind optional eu cred ca ar putea sa-si caute de munca si cine il intreaba daca are drept de munca sa explice exact situatia pentru ca nu este nimic ilegal.Foarte putini angajatori sunt intr-atat de ingusti la minte incat sa spuna ca minte sau mai stiu eu ce.Scoate la imprimanta o copie dupa noua lege si sa-si faca o copie dupa yellow card-ul tau si o copie dupa certificatul de casatorie si sa le arate pe acestea in caz de nevoie....

Mult succes si sper sa-si gaseasca de munca repede !

2. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt sfaturi,in ceea ce priveste munca,munceste de 5 luni. -thankyou- hankyou-

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    abrighella are dreptate, nu poate intrerupe munca daca e self si tu dependent de el , cu blue card.
    Daca nu ai blue, si esti self suficient, el se poate angaja doar daca angajatorul ii face work permit!
    Daca, in schimb tu nu ai blue, si vrei tu sa devii self, el se poate angaja ca si dependent de tine, si are drept de lucru legel, fara WP!

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    De unde le scoti dragul meu?Da-ne si noua un link ceva care sa confirme ce zici tu sau doar ai visat asta azi noapte? Exact cum spuneam si intr-un alt post,se gasesc tot timpul persoane care sa semene confuzie pe acest forum...
    Dragule,self-sufficient inseamna ca Floriana este un roman exercising treaty rights (da,i-auzi...self-sufficient e unul din Treaty Rights !!!!) Si sotul ei poate incepe munca la orice ora doreste.De unde le scoti,asta nu pot sa inteleg??? Daca nu stii ceva cocret,de ce scrii aiurea,doar ca sa te afli in treaba?
    Poftim si un link,ia si citeste ca sa vezi ce e ala un Treaty Right
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... /applying/

Uite si definitia de pe un site oficial :
    Self-sufficient
    Glossary Term (No Link)

Have enough money to support and house yourself without needing to seek help from the social assistance system. You will normally need to show you have comprehensive sickness insurance to pay for any medical treatment you may need in the United Kingdom.

Si daca nu ma insel,intr-un post anterior Floriana a precizat ca amandoi au yellow card deci clar oricare din ei poate sa lucreze.

In continuare,insist sa spui de unde ai aflat tu marea veste ca nu poate lucra sotul ei decat daca ea devine self-employed...Si nu pt mine,ci pt ea ca sa isi dea seama de unde vin aberatiile astea....

5. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ,bine ,deci eu raman cu statutul meu de self-sufficient,dar ce se intampla cu firma,cu statutul lui de self-employed?Ca sincera sa fiu nu mai inteleg nimic.

6. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Un "te rog" n-ar strica din cand in cand,sa stii...Eeventual si un "multumesc",nu tonul acesta nemultumit ca cei care iti raspund sa stii ca in timpul asta in care iti scriu tie raspunsul la toate intrebarile si te ajuta sa deschizi ochii si sa iei deciziile bune ar putea sa se uite la un film,sa joace vreun joc ceva,sau pur si simplu sa se relaxeze...Din cauza celor care nu stiu sa spuna o vorba frumoasa sunt foarte multi din cei mai vechi care nu mai raspund la intrebari desi stiu respunsurile sau care pur si simplu nu mai sunt interesati sa ajute pe altii ... Si iti spun si tie cum am mai spus si altcuiva aici pe forum : informatiile aici sunt gratis prin bunavointa membrilor ,ia intreaba un avocat cat iti ia pentru consultanta sa vezi atunci ce pretioase sunt informatiile gratuite....!!!In nici un caz acest ton nu iti va mai aduce alte raspunsuri,poate doar nepasare ...

In ceea ce priveste statul de self-employed al sotului e treaba voastra ce vreti sa faceti ... poate ramane cu el mai departe dar daca nu va este de folos si era doar asa,de acoperire,puteti suna la HO sa spuneti ca ati incetat activitatea incepand cu data de... si o sa va trimita o factura cu contributiile la zi dupa care nu mai aveti nici o treaba.Desigur,cand va vine Tax Return trebuie sa-l completati si sa platiti impozitele pentru perioada in care ati avut activitate,si nu uita ca toate actele trebuiesc pastrate 6 ani in arhiva pentru a le putea arata in cazul unui control.
    Daca doriti sa pastrati statutul si pe langa job-ul pe care si-l va lua sa mai presteze si activitatea cu care s-a inscris,e ok,e decizia voastra,atata timp cat declarati veniturile si platiti taxele la zi n-aveti nici o problema.
    Numai bine !

7. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Daca v-am incurcat, sorry, dar eu nu inteleg o chestie: poti sa fii self suficient , cu yellow card?, din 2007? Asta nu se era valabil inainte ca Ro sa fie in EU?

8. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Sincera sa fiu nu stiu de ce si cum am ajuns self-sufficient,numai avocatul stie,dar eu presupun ca am yellow card cu self-sufficient pt ca firma noastra e Ltd.
    Multumesc pt raspunsuri!

9. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    inteleg ca daca esti self sufficient trebuie sa poti dovedi ca poti sustine financiar pe tine si restul membrilor familiei, inclusi in aplicatie pe perioada respectiva...( BR1).
    Deci voi ati obtinut amandoi card aplicand in acelasi timp?

Eu inteleg deci ca daca ea are Yellow dobandit de pe urma sotului, atunci sotul nu poate renunta la self-employed pt o perioada de 1 an!( timp in care ea putea si avea dreptul sa aibe blue, automat).
    Daca sotul interupe self-employed, ea nu mai beneficiaza de dreptul de a avea Yellow . Ma insel cumva?
    Singura posibilitate ar fi ca sotul sa obtina WP, sau ea sa devina self, si sotul sa primeasca automat Blue!!

Oana _bebelusha, unde gresesc? Tu vezi altfel problema?

10. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ,stiu doar ca atunci cand am depus actele pt NINO am fost refuzata,pe motiv ca nu am adus suficiente dovezi...,si de fapt era pt ca sunt self-sufficient.

11. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Presupun ca pe cardul tau de self-suficient (nu am vazut asa ceva pana acum si deci nu stiu cum e...) nu scrie "no restrictions to take employment in UK" -cum scrie pe blue card... ca altfel cum ai mai fi self-suficient?! Statutul de self suficient asa cum bine zice si splash demonstreaza ca ai fonduri suficiente sa stai aici fara sa muncesti si fara sa ceri benefits, cardul tau yellow presupun e mai mult pentru a-ti permite sa stai legal pe teritoriul Uk peste cele 3 luni. Cred ca sfatul cel mai bun l-ai primit de la oana-bebelusha pe pagina 2 a acestui thread si poate ar fi bine sa citesti cu atentie si sa tii cont de el. Deci ea zice ca ai putea atat tu cat si sotul tau sa obtineti blue card (dar nu amandoi deodata!!!). Daca sotului tau ii merge bine ca self-employed poate tu, (daca ai o calificare care sa iti permita angajarea intr-o slujba rezonabil de bine platita) ar trebui sa fii cea care aplica de blue card in baza dreptului pe care il ai exercitand treaty right.El ar ramane self-employed. Dupa ce tu lucrezi 12 luni (cu blue card obtinut ca dependent de sotul tau self-employed), sotul tau poate obtine blue card ca si dependent de tine, dar doar dupa 12 luni. Insa daca sotului tau nu ii merge bine in ceea ce face si tu nu esti sigura ca poti obtine un loc de munca acceptabil, solutia ar fi ca el sa obtina blue in baza statutului tau de self-suficient (si cu ocazia asta imi cer scuze ca am incurcat ploile cu cateva posturi mai sus...) si deci tu sa nu muncesti ci doar el. S-ar putea angaja oriunde, evident in baza pregatirii pe care o are. Iar dupa 12 luni de-ale lui lucrate cu blue card, vei putea si tu obtine blue ca si dependent de el... Stiu ca pare complicat insa asa se procedeaza.
    Oana bebelusha a fost cea care ti-a explicat foarte bine tot acest proces mai devreme. S-a cam suparat ea pe toti de aici ca nu avem tact si ca nu multumim si ca deh...incurcam lumea uneori, dar noi stim ca ea e foarte bine informata si ca are muuulta rabdare cu noi toti, mai ales cei mai noi si mai nauciti de tumultoasa viata din UK. Si noi toti apreciem, asta e sigur, doar ca uneori luati de val mai uitam sa zicem thanks... Si nu-s ironica, zau!...
    Bafta multa tuturor in tot ce faceti!
    Pe mine m-au ajutat enorm sfaturile celor de aici de pe romani-online.Si sunt convinsa ca la fel ca si mine, sunt sute. Va datorez enorm, poate si sper asta din tot sufletul, vom avea ocazia sa ne vedem intr-o zi , sa ciocnim un pahar de vin romanesc impreuna. Din pacate eu locuiesc in Plymouth si e cam departisor, marea majoritate sunteti pe aproape de Londra si va vine mai usor sa ajungeti la intalniri... dar nu se stie niciodata...

12. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Splash,self-sufficient este considerat unul din Treaty rights,cum e si statutul de student sau de self-employed.Pentru ele se da yellow card iar membrii de familie obtin acest blue card pentru a se putea angaja.Asta spune legea din 19 noiembrie 2007 si eu zic ca e un mare avantaj...
    Multa bafta Floriana si sa tii minte ca nu ai voie sa-ti schimbi statutul in UK pt ca sotul tau sa fie legal,da? Sa munceasca un an de zile ca dupa aia ia blue card-ul ala fara restrictii si poti sa aplici si tu pt ca esti sotia lui si veti avea amandoi blue card.Exact asta facem si noi acum si abia astept sa scapam odata de asteptarea asta !

Numai bine tuturor si mult succes la cautarea de job-uri !

Abrighella ai fost tare dragutza...sorry daca mai devreme am fost asa,mai "grumpy" dar cateodata ma mai apuca si pe mine,stiu ca nu e cazul aici,dar in ultima vreme am vazut multe "comenzi" pe forum ca sa zic asa si nu vreau sa ne inchidem toti usile cum ar veni si sa lasam lumea sa se loveasca de greutatile prin care am trecut si noi...Imi face mare placere sa ajut si eu pe altii cum si pe mine m-au ajutat cateva persoane de pe forum....Sa nu uitam de unde am plecat nu?
    Multa sanatate celor care au grija de forum sa nu se piarda,cat bine au facut intre romani stim cu totii...

13. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Cum adica?! iar ma bag dar nu inteleg... Sotul Florianei daca munceste un an poate obtine blue...dar numai daca are dreptul de a se angaja . El e self-employed si nu e angajatul nimanui ci al lui insusi. Nu poate obtine blue in virtutea faptului ca munceste 12 luni ca self...pur si simplu nu se poate. Studentii cu yellow si au-pair-ii pot dar nu persoanele self-employed. Spuneti-mi -slap- lap- va rog daca gresesc!

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    ....
    scuze ca s-a blocat net-ul si n-am putut raspunde mai devreme, dar daca orice roman mai instarit poate veni in UK sa obtina yellow, ca self suficient, atunci sotul / membrii fam vor obtine blue/ deci drept de lucru!

Cum se mai respecta legea care zice ca trebuie sa-ti intretii familia din resurse personale(self suficient), fara a munci din moment ce sotul munceste ?!?!?

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Nu,n-ai inteles bine ce am spus mai sus,ziceam sa aibe grija ca ea sa ramana self-sufficient >>> sotul ei pt ca ea (cum ziceai si tu in post-ul anterior) e self-sufficient are drept de munca,dupa un an in care el munceste legal ia acel blue card fara nici o restrictie si poate aplica si ea pt blue,asta ziceam.Mai clar de atat nu stiu cum sa explic.Nu are legatura cu self-employement-ul lui ,intelegi? Poate fi si self si employee,ce conteaza e sa fi fost angajat legal 12 luni chiar daca in acest timp a fost si self-employed in afara orelor de munca de la servicu...

Si Splash,self-sufficient in sine nu inseamna ca depinzi de nimeni ,trebuie sa indeplinesti niste conditii: sa arati ca ai destui bani in banca incat sa te intretii fara sa apelezi la benefits,etc,etc...Nu inseamna ca depinzi de nimeni,nu stiu de ce crezi asta.Self-sufficient in traducere libera din punctul meu de vedere inseamna ca te intretii singur(e treaba ta de unde ai bani: mostenire,amant bogat,etc,important e sa ai bani in cont si sa nu apelezi la ajutorul statului) fara sa ai nevoie de un job sau de un business...pur si simplu ai destui bani cat sa-ti permiti sa stai in UK fara sa faci nimic.
    Statutul se refera la o persoana in sine ,nu la toata familia,cred ca aici faci tu confuzie...De ex eu daca am multi bani pot sa fiu self-sufficient
    pe cand sotul meu trebuie sa munceasca ca nu avem cont comun si eu nu dau din banii mei chiar daca ne iubim,intelegi metafora? n-are legatura cu casatoria,poate doar cu copiii aflati in intretinere...trebuie sa ma documentez in legatura cu asta...

16. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e yellow card-ul meu este pt a-mi permite sa stau legal in uk de fapt asa si scrie pe el: UK residence documentation for a national of Bulgaria or Romania,si eu l-am aratat de fiecare data cand ies sau intru in uk in locul pasaportului.
    Multumesc tuturor pt sfaturi.
    O sa incerc sa atasez o poza cu acest yellow card.

17. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca s-a atasat.
    Noapte buna!Ppici la toata lumea! -takecare- akecare-

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca post-ul Florianei te-a lamurit dar aici este greseala ta,am gasit-o....Gresesti cand crezi ca ea a obtinut yellow card pe urma sotului ei,ea l-a obtinut doar pentru ea si in baza documentelor ei personale,dependentii de self-employed nu obtin niciodata yellow ca self-sufficient !!

Bine ca ne-am lamurit cu totii acum,sper ca totul e clar .Floriana apucai-va de cautat job-uri ca sa treaca mai repede anul .

Pupici tuturor !

19. anamaria_26

anamaria_26 New Member

Trophy Points:
    0
    buna dimineatza,
    nu sunt de mult timp membru al acestui forum dar sper sa-ti fiu de folos ZMEHOOcu urmatorul link.mai ales ca explica in romana....ce acte ai nevoie pt blue card. http://www.acteuk.com/acte/numar-asigur ... /sper sa-ti fie de folos....daca nu sorry!!! -kiss- iss-

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cum vad eu situatia:
    floriana_yoo are statut de self-sufficient si yellow certificate in aceasta calitate de vreo 8 luni
    sotul are o firma Ltd si statut de self-employed cu yellow certificate in aceasta calitate tot de vreo 8 luni
    Aceste statute nu au fost obtinute interdependent, deci ele sint de sine statatoare.
    Pina in 19 Nov 2007 nu le ajuta cu nimic altceva decit sa fie amindoi rezidenti legali in UK.
    DUPA 19 Nov 2007 oricare dintre ei se poate angaja FARA RESTRICTII in baza statutului celuilalt iar dupa 12 luni de PASTRARE A ACESTUI ARANJAMENT amindoi primesc blue certificates.

La concret, ei au decis ca sotul sa mearga la munca.
    El poate muncii fara restrictii in baza statutului esi de self-sufficient cu yellow card care probeaza aceasta (da, splash, acest statut nu exista inainte de 2007 pentru romani, dar acum este un Treaty Right).
    Daca el are si o firma sau vrea sa presteze in continuare anumite servicii pentru firma lui sau altele, NU EXISTA LIMITE.
    In UK poti fii si angajat si self-employed in acelasi timp.
    Dar, numai dupa ce el va lucra ca si ANGAJAT 12 LUNI FARA O INTRERUPERE MAI MARE DE 30 DE ZILE isi vor obtine amindoi blue certificat fara restrictii.

Share This Page