18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card. Nelamuriri.

Discussion in 'ARHIVA' started by zmehoo, Jan 12, 2008.

1. danam

danam New Member

Trophy Points:
    0
    Am vrut si eu sa imi prelungesc inca 5 saptamani , dar cei de la colegiu nu au vrut ; decat daca ma inscriu din nou intr-un alt sandwich-course de un an.Dar daca e ok faza cu 4 luni muncite dupa terminarea programului nu as mai avea nici o problema ca in aprilie se implineste anul. Oricum, multumesc mult celor care mi-au raspuns la nelamuriri si intrebari.

2. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Am si eu o nelamurire:eek: sa ajung in uk in aprilie, am sa muncesc in agricultura prin programul concordia pe o perioada de 6 luni. Daca dupa terminarea contractului ma inscriu la colegiu si imi gasesc un alt loc de munca in alt domeniu, aplic pentru yellow card si implinesc 1 an de munca cu tot cu perioada din ferma, pot alica pt blue card?Mersi mult! Astept raspuns!

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Da, poti face acest lucru, iar daca vei aduna 12 luni de munca legala vei putea aplica pentru blue card chiar daca pentru prima perioada ai avut drept de munca in agricultura, iar in a doua perioada ai muncit pe baza cardului galben de student. -staycool- taycool-

4. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult -cool- ool-
    As vrea sa te mai intreb ceva:daca dupa aceasta perioada de 6 luni de munca am o pauza, de exemplu 1 luna, timp in care ma inscriu la colegiu si imi caut de munca, mai pot aplica pentru blue card? Stiam ceva de o perioada de "pauza" in limita a 30 de zile...

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Pe parcursul celor 12 luni ai dreptul la maxim 30 de zile de unemployment. -staycool- taycool-

6. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

As avea si eu o nelamurire.Sotul este self employed si eu sunt self sufficient,in acest caz mai putem obtine blue card-ul?

7. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa precizez ca avem yello card de 8 luni.

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Daca sotul e self employed, iar tu esti self sufficient, unul din voi este eligibil pentru a obtine un blue card pe baza statutului celuilalt.

9. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Ma poti ajuta cu mai multe detalii?Ce trebuie facut concret?
    Multumesc

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Concret trebuie sa va hotarati care dintre voi ar beneficia mai mult de drept de munca in uk.
    Din noiembrie anul trecut s-a dat o lege care spune ca membrii de familie ai unui roman self-employed,student sau self-sufficient are drept de munca fara restrictii in uk.Deci trebuie sa decideti care dintre voi ramane romanul exercising treaty rights pt ca celalalt sa aibe drept de munca in UK.Daca de ex tu ai yellow card ca self sufficient sotul tau poate sa se angajeze de maine si daca vrea(nu este obligatoriu) sa aplice cu BR1 pentru blue card la Home Office.
    De asemenea,daca el deja are clienti ca self-employed si ii merge bine,poti sa te angajezi tu si sa profiti de dreptul de munca fara restrictii.Dupa un an de zile de munca legala in UK vei avea dreptul la blue card in baza faptului ca ai lucrat 12 luni legal si atunci va putea aplica si el pt blue card ca dependent al tau.Daca iti este neclar,citeste topicul "Familie de self-employed" ,inca mai este in primele 10 in meniul in stanga.
    Mult noroc si pupici.

11. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de faza cu blue card obtinut pe baza faptului ca sotul/sotia e self employed, teoretic e valabil atat timp cat sotul/sotia isi exercita dreptul de self-employed sau cel putin un an ca sa indeplinesti cele 12 luni de munca, totusi are cineva idee ce scrie de fapt pe el. E acelasi cu cel care se obtine dupa 12 luni muncite legal? Ca pe ala scrie clar no restriction on employment in uk, deci e definitiv.

12. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult! -kiss- iss-

13. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Sincera sa fiu nu stiu exact,si eu sunt curioasa,dar am impresia ca scrie ca s-a obtinut blue card-ul ca dependent de self-employed,pt ca dupa un an sa se obtina cel definitiv.De aia nici nu am vrut ca sotul meu sa aplice ,e mai usor sa-ti vezi de treaba,sa muncesti si pe urma cu pay slip-urile sa-l iei direct pe cel definitiv,si sa ne trecem amanoi pe aplicatie,ca sa luam amandoi odata.
    Oricum,chiar daca nu scrie banuiesc ca stiu cei de la HO exact cum a fost obtinut in caz de ceva.Stiu ca Negrutxa parca avea o prietena care a obtinut blue card in situatia asta,poate citeste si ea si ne lamureste... -love2- ove2-

14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-

Prietena mea spune ca nu scrie absolut nimic pe card, cum ca l-ar fi obtinut ca dependent de tatal ei (self employed). La precizari este metionat ceva de genul: employment and business activities.

Pe scrisoarea care a venit cu cardul este precizat ceva de genul ca tatal este obligat sa nu isi schimbe statutul (nici nu avea de gand) timp de 1 an de zile, dupa care nu mai depinde de nimeni si absolut nimic. Personal nu cred ca este problema angajatorului cum fiecare dintre voi a obtinut acest card, este irelevant, oricum ei nu stiu mare lucru despre restrictiile noastre, conditii etc. Este legal si atat.

O sa incerc mai pe dupa amiaza sa o sun, sa imi spuna exact ce scrie pe celebrul certificat albastru. Voi reveni.
    -staycool- taycool-

15. cri18

cri18 New Member

Trophy Points:
    0
    -shout- hout-
    buna
    am si eu o nelamurire.
    sotul meu este self-employed posesor al vestitului card galben.
    intrebare:
    ce formular trebuie sa aplic pt cardul albastru ca dependent de el?
    mii si mii de multumiri
    -thankyou- hankyou-

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu completari despre certif albastru al unui dependent de self employed:

In dreapta fotografiei sunt precizate:
    Name:
    Place, Date of Issue: Sheffield, data
    Remarks: >12 - employment and business activities allowed

Pe prima pagina: UK Residence documentation for a national of EEA State

si

YOU ARE ADVISED TO PRODUCE THIS DOC TO THE IMMIGRATION OFFICER WHENEVER YOU LEAVE OR ENTER THE UNITED KINGDOM (de ce?)

Atat.

18. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Nu neaparat...poate fi si BR5 sau chiar BR6..daca are o alta cetatenie gen ..Rep.Moldova..etc..non eu/eea

19. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Am o nelamurire,daca sotul meu (self-employed) se duce sa se angajeze,eu ca self-suficient raman romanul exercising treaty rights,ce trebuie facut?(ma refer la documentatie)
    Si inca ceva,el se duce maine la sefi si le spune ca vrea sa il angajeze, numai vrea sa lucreze ca self-employed,iar ei o sa zica :"dar tu esti roman si nu ai drept de munca" ,cum ii lamureste?
    Daca stie cineva ,sa ma lamureasca si pe mine.Multumesc.

20. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Floriana, nu inteleg cum se poate angaja sotul tau daca este self-employed. Sigur, el fiind self-employed, tu poti obtine blue card ca si dependent. Avand blue card tu poti lucra fara restrictii in UK. El insa ramane tot self-emplyed. Nu se poate angaja, este propriul sau angajator cel putin un an de cand ai tu card blue si lucrezi. Dupa aia va putea el aplica de blue ca si dependent de tine. Cred ca nu e suficient sa ai blue, dar trebuie sa si fi lucrat un an. Asta chiar nu stiu si . Does it make any sense what I am just telling you?! -stunned- tunned- Stiu ca e incurcata treaba, dar realizezi ca dependentii obtin blue si evident persoanele de care depind nu pot obtine blue in return imediat... Decat dupa un an. Daca gresesc sau nu ma explic eu bine, va rog sa spuneti -shamed2- hamed2-
    -takecare- akecare-

Share This Page