18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card. Nelamuriri.

Discussion in 'ARHIVA' started by zmehoo, Jan 12, 2008.

1. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    buna! am si eu citeva nelamuriri in legatura cu obtinerea blue card-ului....
    1.cum se poate obtine
    2.ce acte imi trebuie
    3.ce drepturi imi da
    4.stiu ca pot sa aplic dupa 12 luni de munca legala.ce se intimpla daca imi lipsesc 3-4 saptamini din acele 12 luni?

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Am sa fiu foarte scurt si la obiect pentru ca este cam tarziu.

1. Iti raspunzi tot tu .... vezi punctul 4. stiu ca pot sa aplic dupa 12 luni de munca legala. Se mai poate obtine si prin casatorie cu cetatean britanic dar nu cred ca este cazul asa ca nu intru in amanunte.
    2.Depinde de la caz la caz ...
    - pasaport
    - br1 form
    - 2 poze tip pasaport
    + scrisoare de la angajator precum ca ai lucrat la el in ultimile 12 luni (daca ai lucrat ca au pair + worker accesion card like an au pair) sau pay slip`urile pe ultimile 12 luni (+ card de student daca este cazul)

3. acces liber pe piata muncii din UK

4. fii mai precisa ... depinde cand ai acel "break" de
    3-4 saptamani.

3. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    acum muncesc in hull(prin sandwich course).am yellow card din octombrie si am sa termin cursul prin luna mai.dupa asta mai am dreptul de munca inca patru luni de zile dar cu toate acestea nu se implineste un an de cand am inceput sa lucrez deoarece am asteptat o luna d zile yellow cardul(cei de la home office mi au ratacit o parte din acte si a trebuit sa le trimit copii,si asta m-a costat o luna).ce se intampla in situatia asta?multumesc

4. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea

am si eu o intrebare ptr PoliceOfficer:
    blue card-ul iti da acces pe piata muncii numai in UK? in alte tari, precum Germania, daca lucrezi 12 luni si platesti taxe la stat, ti se elibereaza un permis de munca valabil in EU.
    multumesc

-hi5- i5-

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salutare,

Am inteles cum stau lucrurile. Din pacate, in cazul de fata nu te incadrezi pentru blue card. Ceea ce poti face, este ca cu 1-2 luni inainte de a termina cursul asta, sa te inscrii la alt curs, iar cand acest yellow card aproape expira, cu 2-3 saptatamni, tu deja sa fii inscris la noul curs. Si apoi aplici iar la Home Office pentru un yellow card ca student, si asa o sa ai drept de munca in continuare ca student, si o sa intrunesti cele 12 luni.

Succes

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut mont,

Din cate stiu eu acest "Bleu Card", pe numele lui de Registration Certificate, care iti da acces fara restrictii pe piata muncii, se refera strict la piata muncii din UK.
    Nu am vazut si nici auzit o precizare precum ca ar fi valabil, recunoscut si in alte tari din EU.
    Cum este in Germania probabil tu stii mai bine, eu nu am nici cea mai vaga idee, dar aici , acest "cardulet" raman la parerea ca este valabil numai in Regat.

Mult succes

-hi5- i5-

7. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0

-hello- ello-

multumesc mult ptr raspuns.

-hi5- i5-

8. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    ok multumesc mult.dar in cazul in care depun actele la home office pt un al doilea yellow card si intrunesc cele 12 luni necesare, pot sa depun atunci pt blue card? sau trebuie sa-mi expire yellow cardul si abia apoi sa depun pt blue card? cu alte cuvinte, pot sa depun pt blue card cit timp am al doilea yellow card?

9. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    ZMEHOO

Cand ai implinit cele 12 luni legale, aplici pentru blue card.
    Dar numai atunci cand ai 12 luni muncite legal, fara intrerupere.

Bafta

Citeste si aici:
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1130.0/

10. sara

sara New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare
    As vrea sa stiu daca am sanse sa obtin blue card in urmatoarele conditii:
    -Am avut viza de au pair valabila din 12.12.2006 pana in 12.12. 2007
    -Am venit in Anglia pe 5.01.2007, am lucrat ca au pair 2 saptamani dupa care a trebuit sa schimb familia, de pe 20.01.2007 am lucrat ca au pair la o alta familie pana pe 14.12.2007.
    -Pe 7.01.2008 am inceput sa lucrez ca au pair la o alta familie
    Am sanse sa primesc blue card daca aplic pe 20 ianuarie in conditiile in care din 7 ianuarie nu am nimic care sa demonstreze ca sunt au pair decat o scrisoare de la familie ?
    Va multumesc

11. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salu` Sara,

Ca sa iti dau un raspuns, am cateva intrebari ca sa vad mai bine cum sta situatia.

-Am avut viza de au pair valabila din 12.12.2006 pana in 12.12. 2007

In aceasta perioada ai muncit ca si au pair , toate cele 12 luni? Pe ce data ai plecat din UK? 12-12?

-Am venit in Anglia pe 5.01.2007, am lucrat ca au pair 2 saptamani

Ai aplicat de la aceasta familie pentru worker accesion card?

de pe 20.01.2007 am lucrat ca au pair la o alta familie pana pe 14.12.2007.

Dar la aceasta familie? Ai aplicat pentru worker accesion card?

Trebuie sa aflu exact exact cum stai cu actele, adica cu cardurile pentru au pair, asa zisele worker accesion card like an au pair, iar apoi iti zice ce si cum poti face.

Daca vrei, putem vb pe mess ca sa iti explic mai multe !

Bafta !

12. sara

sara New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Police Officer

Nu am aplicat pentru card de au pair pt ca am avut viza de au pair pe perioada 12.12 2006 - 12.12. 2007. Pe 5.01.2007 am venit in Anglia si am fost au pair la familia care mi-a gasit-o agentia dar nu m-am inteles cu ei si a trebuit sa plec, de pe 20.01. 2007 am lucrat ca au pair la o alta familie pana pe 14.12.2007, deci nu am lucrat 12 luni si perioada 5.01 - 20.01 2007 nu e acoperita de referinta. Intrebarea mea este daca pot aplica pt blue card pe 20 ian. 2008 cand implinesc 1 an ca au pair avand in vedere ca de pe 7 ian 2008 am inceput sa lucrez ca au pair la o alta familie dar nu am card de au pair si am fost plecata din UK in perioada 16.12.2006 - 7.01.2008.
    Ce solutii ar mai fi sa lucrez legal daca nu pot aplica pt blue card? Pt ca nu vreau sa aplic pt un card de au pair.
    Merci

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sara,

Din pacate tu nu te mai incadrezi pentru blue card. Tot ceea ce poti sa faci ca sa lucrezi legal, ca si au pair este sa te inregistrezi ca si au pair cu BR3 form, numai ca tu zici in postul tau ca nu vrei sa aplici pt card de au pair. Altfel nu prea se poate ... decat sa stai asa, nelegal, dar nu faci nimic ... in sensul ca macar daca ai de au pair peste 12 luni poti sa aplici pt blue card, dar asa, fara nimic la mana, timpul trece si tu bati pasul pe loc.

Succes

14. danam

danam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ( eventual dintre cei care sunt aici printr-un sndwich course) cat timp a valid acel yellow card pe care il emite Home Office: cei de la colegiul prin care am venit mi-au sous ca inca 4 luni dupa ce se termica cursul; dar nu au reusit sa ma lamureasca unde exact scrie acest lucru; cei de la border and immigration agency mi-au spus ca pana in ultime zi a cursului; dar la fel nu au reusit sa ma lamureasca daca mai pot munci legal inca 4 luni dupa aceea.
    Ideea este ca as vrea sa stiu daca mai pot munci LEGAL inca 4 luni dupa ce mis e termina sadnwich course-ul, pentru ca asa avea 12 luni muncite incontinuu si as vrea sa aplic pentru blue card.Daca nu ...ar trebui s ama mai inscriu la un curs...si asta costa iar niste bani.
    Merci mult

15. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara la toata lumea!

spuneti-mi si mie va rog, aplicatia ptr blue card se poate face personal?

multumesc

16. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    evident ca poti face aplicatia personal..asta daca nu vrei sa ai de a face si tu cu incompetenta Ho-ului...
    in cateva ore ai cardul -happy- si scapi de asteptare si nervi

17. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    pentru danam:
    si eu am yellow card.cind l-am primit de la HO am mai primit o foaie de hirtie pe care scria clar ca am dreptul la munca legala inca 4 luni de la data de terminare a cursului. mai stiu inca un caz, o prietena care nu avea hirtia aia si a sunat la HO si i-au spus si ei ca poate munci la fel, 4 luni legal.

18. mont

mont New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult Raluca.

-hi5- i5-

19. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, sunt Doru "din generatia Octombrie Homerton", poti sa suni la agentia cu care ai venit si sa ceri o prelungire de curs pentru care platesti o mica suma de bani. Nu stiu daca are influentza la perioada de 4 luni data de H.O. Bafta !!

20. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    salut doru, sint marius veteranul "generatiei Octombrie Homerton" -hehe- ehe-
    asa e, se paote sa ceri o prelungire de la agentie, noi am cerut si chiar ne-au dat, si inca fara nici o cheltuiala.asta e f bine, pt k ne lipseau 4 saptamini pina se implinea anul pt a aplica pt blue card. asa ca....problemele noastre legate de blue card au luat sfirsit.

Share This Page