9.7 C
London
Sunday, May 29, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Stiu ca sunt zeci de intrebari care au nevoie de raspuns si apreciez cu atat mai mult raspunsurile si sfaturile voastre. Am gasit aici pe site de foarte multe ori raspunsul la multe probleme. Insemnati mult pentru mine, tinand cont ca in UK nu am alti prieteni inafara de voi, si va multumesc ca existati. Sunt in impas, si va solicit inca o data sprijinul!
    Am blue card obtinut ca si dependenta de sotul meu, cetatean UE. Curand voi implini 1 an de cand lucrez (legal, evident datorita acestui card). Credeti ca este necesar sa solicit alt card ca persoana independenta?! (tinand cont ca mariajul meu scartaie din ce in ce mai clar, sunt nefericita alaturi de un om pe care nu-l mai intereseaza nimic, convietuirea alaturi de el a devenit un chin ...) Ce se intampla daca pastrez cardul pe care il am deja(fara sa aplic pentru altul) si ma separ sau divortez? Mai este el valabil? Tin sa mentionez ca pe cardul meu scrie "no restriction on employment in UK". Si copiii mei au astfel de carduri. Am inteles ca exista blue carduri pe care se specifica altceva. Exista mai multe categorii de blue carduri???
    Care ar fi avantajele/dezavantajele solicitarii unui alt card?
    Multumesc mult si aveti grija de voi!

2. Anonymous

Anonymous Guest

Buna,

ceea ce-ti scriu aici este doar parerea mea ceea ce inseamna ca e posibil sa ma insel: nu cred si nu ar fi firesc sa existe mai multe categorii de blue carduri. eu cred ca actuala situatie personala, nu ar trebui sa-ti conditioneze cardul. l-ai obtinut si poti sa-ti vezi in continuare de drumul tau. scrie ca l-ai obtinut ca si dependent de sot?
    daca te linistete cu ceva, pe cardul meu la Remarks scrie: "No restriction on employment in the UK".

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all ,
    Da exista o diferenta intre blue card-uriile celor dependenti si blue card ale celor care l-au obtinut dupa 12 luni de munca legala in UK.
    Pe cele care sunt obtinute de catre dependentii de self-employed sau self-sufficient sau student scrie "employment and bussnies allowed" iar pe blue carduriile obtinute de cei care au muncit legal 12 luni in UK ( fostii studenti cu yellow card , fostii au pair care au muncit cu worker accesion card ) scrie "no restrictions employment in UK"...

4. Anonymous

Anonymous Guest

Multumim Bivo ptr precizari...bine de stiut...

5. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul meu, (desi este obtinut ca si dependenta de cetatean UE) , pe blue card scrie tot "No restriction on employment in the UK"...Are sens/este necesara schimbarea acestuia in cazul separarii/divortului? Ma gandesc ca daca il schimb cu blue card obtinut ca si angajat legal , va scrie la fel, dar imi va fi afectata perioada de timp pentru obtinerea ILR... Cred ca o voi lua de la capat cu asteptarea. Pe de alta parte e mai bine sa iau alt card acum decat sa sa ma trezesc peste inca 4 ani ca trebuia schimbat in situatia in care divortez si deci sa pierd si mai mult timp. Dar este necesar? Ce sfat imi dati?
    -thankyou- hankyou- si -takecare- akecare-

6. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hi again !
    well , te poti considera o norocoasa ca tu si alti cativa romani dependenti de self au obtinut printre primii carduri de dependenti care scrie "no restrictions employment in the UK" ...asta s-a intamplat la inceput , la primele aplicatii....insa dupa ce au mai primit aplicatii si-au dat seama ca au gresit oarecum in tiparirea lor , si acum cei care aplica pt blue card , dependenti de self-employed/student/self-sufficent primesc tot blue card dar care la remarks scrie " employment and bussnies activities allowed" deci....parerea mea este ca ei au in sistem cum ai obtinut blue cardu-ul ( deci vad mai mult ca sigur pe computer ca l-ai obtinut ca si dependent) desi pe card scrie "no restrictions bla bla..." zic asta ca de ex pt cei care aplica pt blue cardul definitiv cu no restrictions , le se retine la dosar actele ( pt studenti 12 pay slip-uri si scrisoarea de la angajator . pt au pair se retine scrisoarea de la familie -> in eventualitatea unui control pe ei , sa vada cum ai obtinut cardul , au la dosar tot ce le trebuie ) si in cazul tau sincer , banuiesc ca au facut copie de pe certificatul de casatorie , invoice-uri de la sot precum e self si ce mai trebuie....sfatul meu , da-le un telefon si le zici ce scrie pe card si cum l-ai obtinut....decat sa risti sa nu iei ILR-ul peste 5 ani...( dar si acolo am inteles ca nu il iei atata de simplu doar ca ai 5 ani de UK iti vor cere pe langa faptul ca ti-ai exercitat un drept prevazut in tratatul EU si alte chestii cum ar fi -> scrisori de la angajatori precum ai fost in employment perioada de 5 ani , sau daca ai fost si student de la scoli alte scrisori , daca ai fost self alte chestii....daca totul ar fi asa simplu cum pare....Toate cele bune , Bivo -kiss- iss- -staycool- taycool-

7. constantin

constantin New Member

Trophy Points:
    0
    Bun gasit!
    Am o rugaminte, puteti sa-mi spuneti care este valabilitatea pentru blue card si daca actualele conditii economice si posibila mentinere a restrictiilor pentru romani pe piata muncii in uk poate duce la anularea acestui blue card?

Multumesc!

8. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello !
    Blue card nu are perioada de valabilitate sau expirare.
    Conditiile economice si posibila mentinere a restrictiilor pt romani si bulgari nu au de-a face cu blue cardul.Aceste il obtii pe legea europeana , denumirea lui oficiala fiind EEA registration Certificate , care il obtii tot pe legea EU dupa 12 luni de munca legala in statul membru UK , sau dependent de self-employed/self-sufficient/student.Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

9. constantin

constantin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns, Bivo!
    Happy days!

10. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca cinstit e sa iau alt card (de data asta fara sa depind de nimeni... indiferent spre ce se indreapta casnicia mea, e mai bine asa...) pe care-l pot obtine destul de simplu, pentru ca eu sunt angajata full-time cu contract permanent si fac peste o luna 1 an de vechime ca angajat in UK. Sigur ca asta implica un an in plus de asteptat pentru ILR ...dar cine stie ce reguli noi ne mai asteapta in viitor?!
    Bafta tuturor.

11. buburuzica

buburuzica New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare am luat blue card ca dependenta a sotului meu (self employed) acum a venit si sora lui in Anglia este oare posibil sa aplice si ea ca dependenta a lui?
    A reusit cineva sa ia doua blu carduri pe un yellow?
    Multumesc pt raspuns.

12. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    pt aplicatia de blue card ,ca si dependent de SE,cate statement-uri bancare trebuie sa pui la dosar? -scratch- cratch- -
    mersi -love2- ove2-

13. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara oameni buni
    Dupa a doua aplicatie am obtinut blue card-ul..
    Yuppy
    multumesc celor ce m-au ajutat cu informatii si bafta tuturor....
    -takecare- akecare-

14. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    -congrats- ongrats- -party- arty- -weehee- eehee-

15. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc,
    acum incepe alta incercare,gasirea unui job

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

avand cardul nu ar trebui sa ai probleme,cel mai usor cred ca gasesti in caring,dar e vb doar de 5.50-6.00£/ora,de ce zic,cel putin unde lucrez eu sunt disperati dupa staff,asa ca,bafta,si ,evident,felicitari!!!

17. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc cata246,
    o seara buna

18. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    cata 246!

ma tot gandesc cum D-ne ,altii gasesc foarte usor de lucru in Care .eu cu engleza basic si peste ,pot sa spun ,cu Calification &Training,cu certificate in :first aid,food hygiene,manual handling,infection control si experienta in munca cat cuprinde (dar in RO),toate obtinute la cursul in CARE si nu reusesc sa ma angajez ....
    telefoane cu duiumul si acelasi raspuns:"ne pare rau ,dar trebuie sa aveti 6 luni work experience in UK..." -shout- hout-
    e-mailuri cu duiumul date la diferiti angajatori,CV facut profesionist si nimic ....
    de luni merg din centru in centru,atat mi-a mai ramas ....
    sotul e suparat ca eu nu renunt la ideea de a munci ,pt ca toti colegii lui isi tin nevestele acasa,aplicand pt beneficii si ajungand la aproape un salar .si e suparat ca vede ca ma consum .iar dupa ce fac ESOL,vreau sa fac si NVQ2 in CARE .oare ce motive vor mai gasi?nici dupa NVQ ,nu voi fi angajata?

apropo:repet intrebarea :cate statementuri bancare ati pus la dosar pt aplicarea la Blue card?unu,doi,trei?intreb pt ca ,chiar ma intereseaza .... -scratch- cratch- .mersi...

19. deatcudenisa

deatcudenisa New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer nu stiu de ce nu gasesti dar eu pe directgov am gasit joburi in care care nu cer experienta si platesc chiar peste minimul pe economie.
    Poate depinde de locul unde te afli.
    Dc ai blue card nu au motive sa te respinga motivand lipsa de experienta in Uk.
    In legatura cu statement-urile nu te pot ajuta pt ca eu l-am obtinut ca fost aupair.
    Apreciez foarte mult ambitia ta si iti urez foarte mult succes. -takecare- akecare-

20. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Incearca sa dai un google pentru westminster council, vezi ce agentii (Charity ) sunt care au nevoie de carer.Culmea ca se lucreaza in regim de self-employed.Este o structura a guvernului care se numeste Direct Payments.Daca ai grija de copii sau adolescenti cu handicapuri sau learning disabilities atunci se plateste si 8 lire pe ora, iar de sarbatori sau weekend ajungi la 11-15 lire pe ora. Succes -dance- ance-

http://www.direct.gov.uk/en/CaringForSo ... G_10018517

Share This Page